Binnenland Beveiliger ambassade moet werken Liegen over cv of 'Hi 'Begrijpelijke taal soms te simpel' Acties aangekondigd tegen asiels 4 Zaterdag 5 januari 2008 PZC nieuwleusen - Eigenaren en lief hebbers van agressieve honden be reiden acties voor tegen dieren asiels in Nieuwleusen (Overijssel) en het Brabantse Molenschot. In die asiels worden door justitie in beslag genomen (vecht) honden opgevangen in afwachting van hun lot. De Anti Rad Club en Tegen de RAD Hyves (tegenstanders van de Regeling Agressieve Dieren) roe pen demonstranten uit binnen- en buitenland op om zich op 12 ja nuari naar Dierenhotel Het Tol huis in Nieuwleusen op te trekken omdat de honden daar niet goed behandeld zouden worden. Rechtbank verbiedt Haagse politieagenten vandaag te staken. door Jacqueline Steenwijk utrecht - Politieagenten die am bassades en internationale instel lingen in Den Haag bewaken, mo gen hun werk niet neerleggen om een actiebijeenkomst bij te wo nen. Dat heeft de rechtbank van Utrecht gisteren bepaald. Volgens de rechtbank weegt het handha ven van de orde en veiligheid in dit geval zwaarder dan het sta kingsrecht van een agent. Eerder deze week hadden de poli tiebonden ACP en ANPV de zestig leden van het Bureau Orde en Be waking opgeroepen vandaag tijde lijk hun werk neer te leggen. De staat heeft deze acties voor de rechter aangevochten. Minister Als beveiligers van ambassades staken, is het risico te groot dat de veiligheid van ambassadeper soneel in gevaar komt. Dat oor deelde de rechter gisteren. PETER N STRAATEN Het lijkt de nachtmerrie voor elke werknemer: aan de leugendetector te worden gelegd door je (toekomstige) baas. Binnenkort wordt het mogelijk. door Joost Bosman Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken zal ook alle andere acties die de openbare veiligheid kunnen aantasten, via de rechtbank aan vechten, aldus een woordvoerder van het ministerie. Volgens de rechtbank in Utrecht zou de staking ertoe leiden dat de beveiliging van de ambassades, zo als die van de Verenigde Staten, en van instellingen als het internatio naal strafhofj urenlang vrijwel ge heel wegvallen. De rechtbank oor deelt dat dit tot een te ernstig vei ligheidsrisico kan leiden. De politiebonden noemen de uit spraak teleurstellend. Alle andere aangekondigde politieacties gaan gewoon door. Zo sluiten politiebu reaus in verschillende regio's vol gende week hun deuren en is er minder blauw op straat. Alleen als de openbare orde en veiligheid in gevaar komen, treden agenten op. Ook blijft het coulancebeleid van kracht, agenten beslissen dan zelf of ze een bon uitschrijven voor kleine vergrijpen. De bonden komen in actie voor een betere cao. et ziet er niet best voor je uit", grinnikt psychologe Annette Heidens van recher chebureau Schalke Partners. „Je hebt het horloge ge stolen, hè?" De 'verdachte' kan niet anders dan blozend toegeven. Even daarvoor is hij door Heidens aan de polygraaf (leugendetector in de volksmond) gelegd en uitvoe rig ondervraagd over de diefstal, die overigens in scène is gezet. Met behulp van bloeddrukmeter, senso ren aan de vingers en ademhalings meting aan borst en buik - alles aangesloten op haar laptop - heeft zij het proefkonijn ontmaskerd. Vriendelijk maar beslist stelde zij de vermeende dief neutrale vra gen ('Is het 2008?'), maar ook heel confronterende ('Heb jij het horlo ge gestolen?'). Heidens is opgeleid in de VS tot polygrafisch onderzoeker, een be roepsgroep die naast haar uit slechts één persoon in Nederland bestaat. Haar collega werkt bij de Van Mesdagkliniek die experimen teert met de polygraaf om proef verloven van zedendelinquenten te evalueren. Schalke introduceert de polygraaf (in het Nederlandse strafrecht nog altijd taboe) met de bijbehorende ondervragingsmethode nu in het bedrijfsleven. Onder meer voor het oplossen van fraude en be- drijfsdiefstallen. Directeur en oud-rechercheur Aad Schalke: „Po litie en justitie in Nederland geven een lage prioriteit aan dit soort cri minaliteit, ook al gaat het soms om tonnen. Met de polygraaf kun nen bedrijven het zelf oplossen." Daarnaast kan het apparaat wor den aangewend voor het screenen van sollicitanten. Wat als hij of zij een strafblad verzwijgt? En hoe zit het met dat gat in het cv van de kandidaat? Met name de laatste toepassing zit de vakbond FNV Bondgenoten niet lekker. Een 'onzinnig plan', vindt woordvoerster Valerie van de Flier. Ze noemt polygrafie als middel voor waarheidsvinding 'compleet onbetrouwbaar'. „Het middel is zo misleidend dat zelfs politie en justitie het niet gebrui ken. Dat gebeurt alleen in films." Van de Flier wijst ook op privacy aspecten: „Werkgevers mógen niet eens alles vragen wat ze willen. Werknemers en sollicitanten heb ben wettelijk gezien het recht over bepaalde zaken te liegen. Over zwangerschap of ziekte." Van Flier stelt dat werkgevers maar gewoon referenties moeten opvragen. „Ie der bedrijf verstrekt die. ]e moet wel heel stom zijn een verdraaid arbeidsverleden op te geven, als je weet dat het makkelijk is te checken. En als een werkgever een strafblad wil achterhalen, kan hij eenvoudig vragen om een verkla ring van goed gedrag." Ook ethicus Marcel Becker van de Radboud Universiteit in Nijmegen plaatst kanttekeningen. „Claims over de geloofwaardigheid van de polygraaf neem ik met een korrel zout. Ze willen het ding uiteraard verkopen. Maar wetenschappelijk is niet bewezen dat een polgygraaf echt betrouwbaar is en eerder zal ik het ook niet aannemen. Dat geldt voor alle producten." Aad Schalke beseft dat het gevoelig ligt, maar hij wijt dat aan onwe tendheid. „De polygraaf en de bij behorende ondervragingsmetho den zijn inmiddels zo goed ont wikkeld dat ze een nauwkeurig heidspercentage behalen van 80 tot 90 procent. Getuigenverklarin gen halen niet meer dan een per centage van 50. Bovendien zal de methode nooit als enig bewijsma teriaal gelden, maar altijd als aan vullend." Juist daar ziet ethicus Becker een probleem. „Enerzijds Nieuwjaarsreceptie Focus op Veiligheid noönd-beveland U komt toch ook? Graag ontvangen wij u op 10 januari 2008 van 19.30 tot 21.30 uur in de loods van de gemeente op Cruijckelcreke in Wissenkerke. Het thema van dit jaar is: Focus op Veiligheid. De gemeente heeft weer vele instanties en ondernemers bereid gevonden om samen met ons het thema van dit jaar onder de aandacht te brengen. Wij laten u tijdens onze nieuwjaarsreceptie graag kennismaken met het thema veiligheid in de breedste zin van het woord. Denk hierbij aan veilig werken, veilig thuis, veilig verkeer, veilig Zeeland, veilig genieten, BEN 0E- Mt TRplAV C>e WEEsr0 JA /ZEKEA. Voorkennis en precisie volgens deskundigen van wezenlijk belang. den haag - De versimpeling van het taalgebruik van de overheid en bedrijven dreigt door te schieten. Tot die conclusie komen enkele vooraanstaande wetenschappers in het januarinummer van Onze Taal, dat dit weekeinde verschijnt. Zo laat tekstwetenschapper Jan Renkema zien dat de onlangs ver schenen Grondwet in begrijpelijk Nederlands tot allerlei misverstan den aanleiding geeft. „De eis van juridische precisie blijft altijd op gespannen voet staan met de eis begrijpelijk voor iedereen", meent Renkema. Wie teksten wil vereenvoudigen, grijpt meestal naar het korter ma ken van zinnen en het kiezen van makkelijke woorden. Minstens zo belangrijk is echter dat een tekst op de voorkennis van de lezer aan sluit. Omdat die vaak moeilijk in formules te vatten is, is het meten van de moeilijkheidsgraad van een tekst lastiger dan vaak wordt ge dacht, betogen de taalwetenschap pers Carel Jansen en Leo Lentz. Zij ontdekten dat volgens een recente meetmethode slechts 15 procent van de volwassen Nederlanders het kinderboek Pinkeltje zou be grijpen. Volgens hen deugt deze methode niet. Het kabinet wees in het regeerak koord op het belang van 'eenvou dig en zorgvuldig' Nederlands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4