Melkveehouder boert goed Kooman over PZC Zaterdag 5 januari 2008 1 9 Ook akkerbouwers hebben voorlopig geen reden tot klagen. door Nico Hylkema LEEUWARDEN - Melkveehouders verwachten een prachtig 2008 nu de melkprijs tot grote hoogten is gestegen. Akkerbouwers profiteren van de verdubbelde graanprijs. Maar de varkenshouders zijn in mineur. Na jarenlang kwakkelen met lage melkprijzen schijnt de zon ineens weer voor de boeren in de melk veehouderij. Op de wereldmarkt bracht eerst melkpoeder en later ook boter recordprijzen op. De melkprijs ging in een jaar tijd met circa vijftig procent omhoog. Dit jaar zullen de melkveehouders al snel veertig euro per honderd li ter beuren, tegen een prijs van der tig euro vorig jaar. En dan krijgen ze ook nog eens gemiddeld 15.000 tot 20.000 euro van Brussel, waar werd gevreesd dat de aangekondi- ge liberalisering van de sector juist tot lagere prijzen zou leiden. De EU-steun zal wel snel verdwijnen - de discussie daarover is al begon nen - maar voor dit jaar is de subsi die gegarandeerd. Dankzij de verdubbelde graanprijs hebben de akkerbouwers evenmin reden tot klagen. En ook zij ont vangen een douceurtje uit Brussel. De liberalisering van de sector kreeg al eerder gestalte, dus de ak kerbouwers weten al langer dat de prijzen in een vrije markt flink kunnen schommelen. Ook heb ben ze geleerd om pas te investe ren in schaalvergroting als ze het geld echt op zak hebben en niet blind te varen op verwachte in komsten. De vooruitzichten voor akkerbou wers en melkveehouders zijn aan houdend gunstig nu het aanbod de groeiende vraag niet kan bijbe nen. Wel kampen de melkveehou ders met snel stijgende kosten, vooral door hoge prijzen voor krachtvoer en de afzet van mest. Hoewel iedereen ervan uit lijkt te gaan dat de melkprijs structureel hoog blijft, zijn de eerste signalen van tempering zichtbaar. Melkpoe der- en boterprijzen kregen de af gelopen weken gevoelige klappen. Afnemers, vooral in China, laten het bij het huidige hoge prijsni veau afweten. Dat gold eerder ook al voor de kalvermesters, afnemers van weipoeder. Dus nemen de 130 grote melkvee houders die in oktober Friesland Foods de rug toekeerden, een groot risico. Ze waren ontevreden omdat de coöperatie traag was [Tl De vooruitzichten voor akkerbou- wers en melkveehouders zijn aan houdend gunstig. De verliezers van 2007 zijn de varkenshou ders. met de verhoging van de prijzen, terwijl boeren die hun melk leve ren aan vrij opererende handel aren al veel eerder een hogere prijs kregen. Weliswaar is de melk nu goud waard, maar decennialang konden de zuivelcoöperaties de melk van de aangesloten boeren nauwelijks te gelde maken. Als de prijzen weer net zo snel gaan dalen als ze nu zijn gestegen, hebben de boeren die winst van de coöperatieactiviteiten weer hard nodig. De verliezers van 2007 zijn de var kenshouders. Na enkele jaren van hoge verdiensten stond het afgelo pen jaar in het teken van de malai se. Oorzaak is de zogenoemde 'var kenscyclus', het fenomeen dat in goede jaren het aanbod wordt ver groot waarna de prijzen kelderen. Varkenshouders zijn nooit ver wend met de beschermende hand van Brussel en dat blijft ook zo. Melkveehouders verwachten een prachtig 2008 nu de melkprijs tot grote hoogten is gestegen. foto Paul Janssen/CPD Deii xl neemt Groei aantal vakanties zet door burch-haamstede - Deli XL heeft groothandel W.J. Kooman in Burgh-Haamstede overgenomen. Kooman belevert horeca in Zee land, met uitzondering van Zeeuws-Vlaanderen. De vestiging is voor Deli XL be langrijk, laat het concern weten. Zeeland in het algemeen en Schou- wen-Duiveland in het bijzonder is een belangrijke toeristische regio in Nederland en heeft daardoor een hoge concentratie aan horeca, aldus Deli XL. Kooman stopt en verkoopt zijn on derneming vanwege persoonlijke redenen. De vestigingsmanager in Burgh-Haamstede is Jaap Klooster man. Hij had ook onder de vorige eigenaar de dagelijkse leiding. Reislust van Nederlanders zit al decennia in de lift. amsterdam - Nederlanders gaan de komende jaren nog vaker op va kantie dan nu al het geval is. On derzoekers van NBTC-Nipo Re search gaan er in een gisteren gepu bliceerd rapport vanuit dat we in 2015 bijna 40 miljoen keer op va kantie gaan, tegen ruim 35 miljoen keer nu. Gemiddeld gaan Nederlanders 2,8 keer per jaar op vakantie. In 2015 verlaten ze gemiddeld drie maal huis en haard voor een toeris tisch verblijf in binnen- of buiten land. Ook het logeren bij familie, vrien den of kennissen in het buiten land valt volgens de onderzoekers onder het begrip vakantie. In het binnenland wordt zo'n verblijf uit de statistieken gehouden, tenzij de bewoners de hele tijd of de meeste dagen afwezig waren. In 2007 ging 81 procent van de Ne derlanders één of meer keer op va kantie. Dat percentage neemt de komende jaren toe tot 84 procent. „Alleen heel arme Nederlanders en hoogbejaarden die slecht ter been zijn, gaan niet op vakantie", aldus onderzoeker Ad Schale- kamp. Het Nederlands Bureau voor Toe- (55 In 2007 ging 81 procent van de Nederlanders één of meer keer op vakantie. Dat percentage zal de komende jaren toe gaan ne men, voorspellen onderzoekers. risme Congressen en Nipo Re search baseren zich in hun Toe komstvisie vakantiemarkt 2007-2015 op diverse wetenschap pelijke onderzoeken, gesprekken met deskundigen uit de reis- en re creatiebranche en een grootschalig opinieonderzoek. De reislust van Nederlanders zit al decennia in de lift. Dat komt on der meer door de steeds toene mende welvaart, de relatief lage prijzen van vliegtickets en de toe genomen mobiliteit. Schalekamp: „Nog niet zo heel lang geleden was het een hoop ge doe om bijvoorbeeld in Oostenrijk te komen met de auto. Dat kwam door alle grensformaliteiten. Nu rijd je er gewoon in één keer heen en betaal je overal met dezelfde eu ro." Agrimarkt heropent prijzenoorlog goes - Agrimarkt verlaagt maan dag de prijzen van 2500 artikelen. De regionale supermarktketen be gint daarmee een nieuwe prijzen slag. De prijsverlaging is volgens Agrimarkt mogelijk door de uit breiding van het aantal vestigin gen. Naast de winkels in Goes, Middelharnis en Roosendaal open de Agrimarkt vorig jaar supermark ten in Middelburg en Vlissingen. De inkoop- en schaalvoordelen die dit oplevert, worden doorgegeven aan de klanten. Sommige artikelen gaan tot ruim 30 procent in prijs omlaag. Welke boodschappen goedkoper worden, wil Agrimarkt nog niet kwijt. KPN ontzenuwt overnamegeruchten amsterdam - Het telecomconcern KPN voert geen gesprekken met de Spaanse branchegenoot Telefo nica over een mogelijke overname. Dat heeft een woordvoerder van KPN gezegd. Overnamespeculaties zetten het aandeel KPN gisteroch tend tot bijna 10 procent hoger bij hoge handelsvolumes, meldden handelaren. Telefonica wilde geen commentaar geven. Er wordt vaker gespeculeerd op een overname van KPN door het Spaanse bedrijf. In 2000 liepen fu- siegesprekken tussen KPN en Te lefonica stuk. Aantal nieuwe banen in VS valt sterk tegen washington - Amerikaanse bedrij ven hebben vorige maand 18.000 mensen in dienst genomen. Dat zijn er veel minder dan verwacht. Analisten gingen in hun ramingen uit van 70.000 nieuwe banen. Het banencijfer (exclusief landbouw) over december werd gisteren naar buiten gebracht door het Ameri kaanse ministerie van Arbeid. Het ministerie meldde verder dat de werkloosheid in de Verenigde Staten is gestegen naar 5 procent, tegen 4,7 procent in november. Onderzoek naar malversaties bij bank den haag - Er komt een onder zoek naar dubieuze transacties door rijkeluisbank Schreden 8c Co. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de dochter van de Rabobank gevraagd een eigen onderzoek in te stellen. Het gaat volgens Schret- len om een 'incident uit een ver verleden'. Over de inhoud van het onderzoek wil zowel DNB als Schretlen niets kwijt. Gisteren kwam naar buiten dat medewer kers van Schretlen rijke klanten hielpen bij het tillen van de fiscus. Aandeelhouders Stork akkoord met verkoop amsterdam - De aandeelhouders van Stork hebben gisteren tijdens een aandeelhoudersvergadering hun toestemming verleend voor de verkoop van de divisie Stork Food Systems aan Marei, dat deel uitmaakt van de IJslandse grootaandeelhouder LME. Hier mee is een van de laatste hordes genomen voor de overname van Stork door investeerder Candover. De verkoop van de divisie is onder deel van het bod van Candover van 48,40 euro per aandeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19