uit het heelal spectrum 14 'De theorie verdient serieuze aandacht' PZC Zaterdag 5 januari 2008 Over de invloed van de zon op weer en klimaat wordt verschil lend gedacht. Onlangs waar schuwde de Britse weerkundige Piers Corbyn voor een super- storm die rond 26 november over West-Europa zou razen. Corbyn deed zijn gewaagde voorspel ling aan de hand van de zonneactiviteit. De su- perstorm bleef uit en collega-meteorologen rea geerden al op voorhand met hoongelach. De theorie van de Deense natuurkundige Hen- rik Svensmark is daarentegen van een heel an der kaliber. „Svensmarks theorie verdient serieu ze aandacht", zegt KNMI- klimaatonderzoeker Rob van Dorland, „maar zij bevat nog tal van problemen die nader onderzoek vergen." Henrik Svensmark, verbonden aan het Deense ruimtevaartcentrum DTU, zet vraagtekens bij de broeikastheorie. Die schrijft de opwarming van de aarde toe aan de massale uitstoot van kooldioxide of CO2 door het verbranden van ko len, olie en gas. Vooral het Intergovernmental Panel on Climatic Change (IPCC) van de Vere nigde Naties pleit voor drastische reductie van de C02-emissie om het gevaar van smeltende poolkappen en stijgende zeespiegels af te wen den. Svensmark ontkent niet dat CO2 een op warmend effect heeft, maar volgens hem is de invloed van de zon veel groter. Niet iedereen kan deze afwijkende opvatting waarderen. Toen Svensmark zijn theorie in 1996 voor het eerst op een wetenschappelijk congres presenteerde, noemde de voorzitter van het IPCC ze 'extreem naïef en onverantwoord'. Svensmark liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en in zijn onlangs verschenen boek Kos misch klimaat, waarom de aarde werkelijk op warmt maakt hij zijn theorie voor een groot pu bliek toegankelijk. Centraal in Henrik Svensmarks theorie staat de kosmische straling, geladen deeltjes van hoge energie die vrijkomen als sterren aan het einde van hun bestaan met veel geweld exploderen. Met enorme snelheid suizen deze deeltjes door het heelal en treffen ook de aarde. Eenmaal in de dampkring aanbeland, bevorderen ze het ont Niet het broeikaseffect, maar de zon is schuldig aan de opwarming van de aarde. Volgens de Deense onderzoeker Henrik Svensmark beïnvloeden natuurlijke variaties in de zon de bewolking en daarmee de temperatuur op onze planeet. De aanhangers van de broeikastheorie reageren sceptisch. door Serve Vaessen illustratie ESA staan van wolken. Die zorgen voor extra afkoe ling omdat wolken de zonnestraling reflecteren. Hoeveel kosmische straling in de atmosfeer doordringt, wordt bepaald door de zon. Iedere elf jaar doorloopt zij een activiteitscyclus die af te lezen is aan het aantal donkere vlekken op het zonneoppervlak. Een maximum aan zonne vlekken gaat gepaard met hevige erupties op de zon, waarbij heet gas samen met krachtige mag neetvelden de ruimte in worden geslingerd. Zij houden de kosmische straling in een groot ge bied rondom de zon tegen, waardoor er minder wolken ontstaan en de aarde meer zonnestra ling ontvangt Omgekeerd bereikt meer kosmi sche straling de aarde als de zon in een rustige fase verkeert. Het positieve effect op de wolken vorming die hiervan het gevolg is, houdt de aar de relatief koel. Driehonderd jaar geleden, tij dens de Kleine Ijstijd, zat Europa middenin zo'n koele periode die samenviel met een op merkelijk gebrek aan zonnevlekken. In de twin tigste eeuw was de zon daarentegen hyperactief en steeg de temperatuur wereldwijd met 0,8 gra den. Dat deze recente opwarming inderdaad aan de zon te wijten is, blijkt volgens Svensmark uit het verband tussen het aantal zonnevlekken en de bewolking. Satellietmetingen laten zien dat de bewolkingsgraad in gelijke tred met de zon- nevlekkencyclus op en neer gaat. Om zijn theorie nog meer kracht bij te zetten, voerde Svensmark in de kelder van het Deense ruimtevaartcentrum een reeks experimenten uit. In een afgesloten ruimte waarin de chemi sche en fysische omstandigheden in de atmo sfeer werden nagebootst, ontstonden door de inwerking van kosmische straling kleine vocht- deeltjes die veel lijken op de allereerste kiemen van wolkendruppels. Desondanks blijft klimaatonderzoeker Rob van Dorland kritisch: „Dat de op aarde gemeten in tensiteit van de kosmische straling in de pas loopt met de zonnevlekkencyclus staat vast. In dit opzicht heeft Svensmark dus gelijk. Van de door hem geclaimde relatie tussen de activiteit van de zon en de bewolkingsgraad blijft bij Uitbarsting op de zon, in september 1999 gefotografeerd door de zonneobservatiesatelliet SOHO. foto CPD/ESA/NASA nauwkeurig onderzoek van de satellietgegevens echter weinig overeind. Met de theorie van Svensmark kun je de ontwikkeling van de tem peratuur gedurende de afgelopen vijftig jaar enigszins verklaren, maar voor de eerste helft van de twintigste eeuw lopen de uitkomsten van de theorie volledig uit de pas met het wer kelijke temperatuurverloop." Svensmark heeft ook medestanders. Zo staat de Utrechtse sterrenkundige Kees de Jager welwillender tegenover de zon- netheorie dan Van Dorland. De Jager wijst erop dat, ofschoon het gemiddeld aantal zonnevlekken de laatste vijftig jaar nage noeg gelijk bleef, het aantal uitbarstingen op de zon gestaag groeide. Vooral 2003 en 2005 waren in dit opzicht recordjaren. In diezelfde periode zette ook de opwarming van de aarde door, een teken dat de zon wel degelijk verantwoordelijk zou zijn voor het warmere klimaat. Omdat er volgens De Jager signalen zijn die erop wijzen dat de activiteit van de zon binnenkort sterk af zal nemen, houdt de sterrenkundige zelfs een nieuwe Kleine Ijstijd voor mogelijk. Rob van Dorland: „De Jager zou gelijk hebben als met de toename van het aantal zonne-uit- barstingen de intensiteit van de kosmische stra ling afgezwakt zou zijn. Dat is echter niet het ge val. Zij bleef de afgelopen tientallen jaren gemid deld genomen vrij constant, terwijl het op aarde steeds warmer werd. Dit gegeven is moeilijk te verzoenen met de theorie van Svensmark." De Deense natuurkundige heeft inmiddels zijn hoop gevestigd op CLOUD, een experiment van CERN, het Europese centrum voor kernfysi ca in Genève. CLOUD onderzoekt de invloed van kosmische straling op het ontstaan van wol ken nog verder. Naar verwachting beginnen de eerste metingen in 2010. [yi Henrik Svensmark Nigel Calder. Kosmisch klimaat: waarom de aarde werkelijk op warmt. Veen Magazines, Diemen 2007, 24,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 146