De zoete triestheid van gokpaleis Macau i3 spectrum PZC Zaterdag 5 januari 2008 Sinds de Portugezen in 1847 gokken in hun voormalige kolonie in het zuiden van China legaliseerden, is Macau synoniem voor broeierige casino's, misdaad, gebroken levens en fabelachtige rijkdom. Deze industrie is inmiddels zo winstgevend dat het in 2007 Las Vegas passeerde als gokhoofdstad van de wereld. Uren aan de speeltafels van Macau hebben de 35-jarige Jimmy Tung uitgeput. Ineen gedoken kijkt hij naar de straat vlakbij het Lisboa Casi no. Een illusie en zo'n 10.000 euro armer. „Ik heb misschien niet genoeg geofferd aan de goden." Misschien was het spelen aan tafel 4, in Zuid-China een ongeluksge tal, ook wel de goden verzoeken om hem te laten verliezen. „Vanavond zal het beter gaan", mompelt hij hoopvol. Duizenden spelers als Jimmy worden als door een magneet aangetrokken door de 21 casino's van Macau, dat al in de jaren dertig het 'Monte Carlo van de Oriënt' werd genoemd. Met die plaats aan de Cöte d'Azur heeft Macau buiten het gokken wei nig gemeen. Dat blijkt al uit een omschrij ving in de National Geographic uit 1932: „Macau is de enige plaats ter wereld waar fantan-huizen, opiumfabrieken en loterij en de koloniale overheid financieren." Schrijver Edgar Forbes noemde Macau 'een land van zoete triestheid'. 'Land' is misschien wat overdreven voor de krap 20 vierkante kilometer die het schiereiland Macau en de twee bijbehorende eilandjes Taipa en Coloane tellen. Het gebied werd al in 1557 door de Portugezen ingenomen en is tot 1999 Portugees bezit gebleven. Tot de Britten in 1841 de concessie voor Hong kong loskregen, was Macau het enige deel van China onder koloniaal bestuur. Alle westerse handelsmachten, inclusief de Ver- eenigde Oostindische Compagnie (VOC), probeerden voet aan Chinese grond te krij gen, maar alleen de Portugezen slaagden daarin. Vanwege de uitstekende ligging van Macau voor de handel op Canton, het huidige Guangzhou, probeerde de VOC op 24 juni 1622 Macau te veroveren. De aanval faalde jammerlijk en de 24e juni bleef tot de over dracht van Macau aan China, acht jaar gele den, een lokale feestdag ter viering van de overwinning op de VOC. „De welvaart van Macau berustte op de unieke positie voor de handel met Can ton", legt lokaal historicus Luis Ortet uit. „Toen de Britten zich in 1841 op een nau welijks bewoond eiland vestigden, hier vlakbij, was het bestuur hier nog niet onge rust, maar Macau ontbeerde de ankermoge lijkheden die Hongkong wel had. De clip pers lagen daar beschut. De haven hier was te ondiep door het slib uit de Parelri vier." Al snel werd Macau een oord waar de dage lijkse veerdienst uit Hongkong niet langer dan twee uur bleef Forbes vergeleek de ko lonie met 'de droogkamer van een Chine se wasserij'. Zo vochtig dat je het water uit je kleren kunt wringen. In je schoenen ont wikkelt zich in één nacht een weelderige groene schimmel. „Bij het opstaan heeft de reiziger het gevoel dat een dwarsdoor snede van zijn longen nog het meest zou lijken op een stuk blauwschimmelkaas", aldus Forbes. De opkomst van Hongkong werd de on dergang van Macau. Het Portugese kolonia le gouvernement legaliseerde daarom in 1847 de toch al aanwezige gokhuizen. De kolonie die zich de Stad van God noemde, was bekend vanwege zijn bordelen, opium, vuurwerk, wierook en het gokken. Vermogens werden gewonnen en verlo ren met het lokaal zeer populaire Chinese door Erwin Tuil foto's GPD gokspel fantan. Forbes beschreef hoe de gokkers vanaf een balustrade kijken op de speeltafel, een etage lager. De croupier pakt met een omgekeerde beker een onbe kend aantal knoopjes van een hoop. De be ker blijft over de knoopjes staan. De gok kers laten hun inzet in een mandje aan een hengel op vakjes met nummers 1 tot en met 4 zakken. Daarna telt de croupier de knopen door ze met een bamboe liniaal in rijtjes van vier te leggen. Het aantal over gebleven knopen bepaald wie het juiste aantal overgebleven knoopjes heeft gera den. De winnaar krijgt zijn inzet verdub beld. Per gok wordt minstens vijf minuten uitgetrokken, plus de tijd voor het uittel len van de winst. „Voor een gokhel als het fantanhuis ziet het er merkwaardig rustge vend uit", vond Forbes. Voor de deur van het casino waar Jimmy Tung zich oplaadt voor de komende avond wordt nog steeds fantan gespeeld. De kakofonie die zeventig jaar geleden nog bij het spel hoorde, is vervangen door een spektakel voor het oog. Het Venetian Macau is het prototype van moderne casino's. Op ruim 130.000 vier kante meter speelruimte staan naast 2.500 fruitautomaten en videogames, 140 speelta fels waarvan er 20 dag en nacht bemand zijn. Vooral baccarat is mateloos populair. De kitsch druipt van het in Italiaanse ba rok opgetuigde complex af Veel goud en plafondschilderingen die in het Vaticaan niet zouden misstaan. Buiten is het Canal Grande in Venetië na gebouwd op werkelijke grootte, inclusief het beroemde San Marcoplein. Binnen aan de speeltafels zitten voornamelijk Chine zen van het vasteland. „Macanezen gokken niet", zegt een van de croupiers. „Het mag wel, maar we verdienen het geld liever aan de mensen die komen gokken." Roulettetafel 17 is voor de avond het thuis- honk voor vijf spelers. Een vrouw van eind 40 telt een stapeltje biljetten uit, re genjas aan, plastic tas met geld op schoot. Links van haar kijkt een man door zijn dik ke brillenglazen hoe croupier Jeffrey zijn inzet van 2.500 euro uittelt en omzet in fi ches van 2,50 euro elk. De man zal nog bin nen het uur eenzelfde bedrag op tafel leg gen. En verliezen. Niemand verblikt of ver bloost. Dit hoort er bij. Het Venetian is het eerste grote casino dat gebouwd is op de landwinning tussen de voormalige eilandjes Coloane en Taipa. Hier komt de Cotai Strip, dat de grootste en meest luxueuze verzameling casino's ter wereld moet krijgen. Miljarden zijn er geïnvesteerd, maar nergens lijken die zo snel terug te verdienen als in Macau. De jongste aanwinst is het MGM Grand. Nederlander Rogier Verhoeven adviseert onder andere over inrichting en manage ment. Wat hem betreft is het kitscherige Venetian geen voorbeeld. „We weten ei genlijk niet precies wat de Chinese gasten van het vasteland verwachten. Daar zijn tot dusver heel weinig onderzoeken naar gedaan. We hebben alleen de praktijkerva ring. Er moet in ieder geval iets Westers in zitten." Daarom werd gekozen voor mo dern. De twee Swarovski kroonluchters met een doorsnee van 4 meter zijn ontwor pen door de Nederlander Edward van Vliet. Aan de vierduizend goktafels in de stad werd in de eerste negen maanden van dit jaar al meer dan 6 miljard euro verdiend. Met het oog op de verwachte groei wordt er ook geïnvesteerd in scholing. Macau is, naast Las Vegas, de enige plaats ter wereld waar casinomanagement tot op universi tair niveau gegeven wordt. Toch heeft de toegenomen welvaart zijn keerzijden, vindt de Chinees-Portugese Joao Soares. Macau is een autonoom ge bied, maar Peking heeft het feitelijk voor het zeggen. „We zijn geen baas in eigen huis. Al dat geld zorgt ook voor forse prijs stijgingen voor winkelruimte en huizen." De poort die vroeger letterlijk het schier eiland afsloot van het ten noorden gelegen China, is tegenwoordig een razenddruk doorgangscentrum tussen Macau en de Chinese stad Zhuhai. Veel Chinezen die hier Macau binnenkomen en verlaten zijn dagloners. Geregeld komt het tot uitbarstingen. Tij dens de ï-meiviering dit jaar braken er vechtpartijen uit tussen Macanezen en Chi nese arbeiders. Begin december gingen Chinese toeristen op de vuist met lokale gidsen. De nieuwe generatie casino-eige naren meldt zich aan en wil breken met het slechte imago dat Macau kreeg toen de 86-ja- rige miljardair Dr. Stanley Ho Tung nog het monopolie had. Voor 1999 was Macau een lustoord voor criminelen. Het was een paradijs voor corrupte bestuurders uit com munistisch China en een uitstekende loca tie voor de georganiseerde misdaad om geld wit te wassen en te ontspannen. Met enige regelmaat vielen er doden. Niet dat Ho ermee te maken had, maar hij wordt er mee geassocieerd. Ho, een man uit Hongkong met Nederlands-joods en Schots bloed, geldt desondanks als de god- father van Macau. „Zonder hem liep hier niets", zegt een oudere Macanees die Ho persoonlijk kent. „Men heeft bewondering voor hem omdat hij begon als armoed zaaier die door het failliet van zijn vader als paria werd behandeld." Hoewel aan zijn monopolie in 1999 een einde kwam, verdient Ho nog steeds mil joenen met zijn zeventien casino's, grond bezit, honden- en paardenrenbanen en ho tels. Zijn jongste aanwinst is het 52 etages tellende Grand Lisbao dat tegenover het oude Lisboa staat, waar Ho zijn eerste for tuin maakte. Daarnaast doet zijn liefdadig heidswerk veel voor zijn imago. Dochter Pansy Ho, een van zijn zeventien kinderen uit vier huwelijken, behoort tot de nieuwe generatie. Tot haar ongenoegen wordt ze geregeld geconfronteerd met haar vaders reputatie. Zo moest ze veel uit leggen voordat de Nevada Gaming Com mission groen licht gaf aan haar joint ven ture met het Amerikaanse MGM voor het MGM Grand Hotel en Casino in Macau. De nieuwe generatie doet er alles aan om het imago van Macau op te vijzelen. Het blijft een geliefd oord voor corrupte partij officials en criminelen, maar tegelijkertijd wordt de controle, vooral in de luxueuze vip-rooms, beter. „Verreweg de meeste inkomsten komen van die vip-rooms, niet van de reguliere ta fels in de casino's. Hoeveel dat precies is, weten we niet want alle uitbaters houden die cijfers voor zich, maar het is zeker meer dan 70 procent", weet Rogier Verhoe ven. Waar zulke bedragen omgaan, is ruimte voor illegale gokjes van miljoenen. Voor de meeste bezoekers van Macau is dat niet zo relevant. Het geeft zelfs wel een aange name ondeugd aan de stad die nog steeds een beetje zoete triestheid ademt. In de oude delen van de vroegere Portugese kolonie Macau is niets te merken van de moder nisering en hectiek die rond de casino's hangt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 145