spectrum 12 Warme broodjes PZC Zaterdag 5 januari 2008 Vraag aan een Vlaming die in het bui tenland woont wat hij het meest mist van 'thuis'. Hij zal niet in de eerste plaats de frietjes of het bier noemen, maar de 'warme broodjes op zondagmorgen'. Toen ik dat voor het eerst hoorde, dacht ik: maar wij hebben in Nederland toch óók warme broodjes, zij het niet op zondagmorgen. Maar dat bleek toch een wereld van verschil. De verse warme broodjes op zondagmorgen zijn een ritueel. Ten eerste zijn alle warme bak kers in ons dorp elke zondagmorgen open (de supermarkt ook), wat best handig kan zijn. Maar bovendien staan elke zondagochtend de mensen in de rij om een versgebakken brood of warme broodjes mee te nemen. Het is net zo Vlaams als de frieten en het bier. Op een website van Vlamingen in Neder land werd het gemis aan de broodjes een van de grootste 'ergernissen' genoemd over het leven in ons land. Er zijn zelfs Vlamingen die in Limburg of Noord-Bra bant wonen en er elke zondagmorgen even de grens voor over wippen. Inmid dels beginnen wij ons ook aan dat ritueel aan te passen. De voeding van de mens is hier immers prioriteit nummer één. Onze bakker is elke zondag open van ze ven uur 's morgens tot vier uur 's mid dags. Een last voor het personeel? Nee hoor, zo is dat hier nu eenmaal, zei de da me achter de toonbank. „Dat geldt voor al onze 35 filialen." Omgekeerd dacht ik: wat mis ik nu voor bijzonders uit Nederland wat hier niet te krijgen is? In de categorie eten zou ik het niet weten. Ie hoeft hier maar een supermarkt binnen te gaan en je beseft dat Appie niet zaligmakend is. En als het moet, hebben ze hier alles wat we in Nederland zo lekker vonden: boer'nvla uit Groningen, echte Gouda en in de diep vries liggen zelfs de bitterballen van Cora. Natuurlijk zijn er tal van diepgaande verschillen tussen het leven in Nederland of dat in België - we lijken minder op elkaar dan we zelf vaak denken - maar het zijn juist de triviale zaken die vaak het meest verbazen. Zo wees op de eer dergenoemde website een Vlaming in Neder land op de totaal verschillende 'afvalcultuur'. In andere woorden: Vlamingen zijn 'scheiders', wij zijn 'mengers'. Toen ik een jaar geleden hier kwam wonen, had ik uit Nederland nog een rol vuilniszakken over. Stevige, KOMO-gekeurde zakken. Niets vermoedend vulde ik ze met het verhuisafval en zette ze aan de straat. Een week later ston den ze er nog. Navraag bij de buren leerde dat je je afval niet in zomaar een zak mag buitenzet ten. Het moet in een 'officiële zak', met naam en logo van de gemeente erop, anders neemt de vuilnisman ze niet mee. Te koop bij de supermarkt, dat wel, voor maar liefst 1,50 per stuk! 15 euro voor een rol, dat tikt aan. Bovendien moest ik niet alleen groene, maar ook blauwe kopen. Groene voor gewoon afval, blauwe voor plastic en melkpakken en zo. En ik moest stickers hebben voor het gft-afval. Stickers? Ja, voor maar liefst 30 euro moest ik een sticker kopen voor op de gft-container. Zon der sticker neemt de vuilnisman het tuin- en eetafval niet mee. Voor elke soort afval is er bovendien een aparte ophaaldag. Groen op dinsdag blauw op donder dag, gft om de week, en eens in de maand ko men ze dan nog oud papier ophalen. In de keu ken sta je je suf te scheiden met verschillende zakken in verschillende emmertjes. En wee je gebeente als je het niet goed doet. Dan plakt de vuilnisman een grote rode sticker op je zak, en die blijft tot in de eeuwigheid aan de stoeprand staan. Het zijn maar van die kleine eigenaardigheden waaraan je moet wennen als je in een ander land gaat wonen. Ik ben er nog niet uit wie het het zwaarst heeft: ik als inmiddels semi-profes- sioneel afvalscheider in Vlaanderen. Of die Vla ming in Nederland die zijn zondag moet begin nen zonder zijn zo 'begeerde' verse warme broodjes. Foto boven: De lobby van het Venetian Hotel en Casino in Macau. Foto onder: Het Grand Lisboa hotel is met 52 etages veruit het hoog ste gebouw van Macau. CHINA GROTE OCEAAN TAIWAN O Hongkong FILIPPIJNEN MACAU CHINA ZUID- CHINESE ZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 144