ii spectrum 'De patsers reden in dure auto's, terwijl ze op papier leefden van een studiebeurs of bijstandsuitkering' PZC Zaterdag 5 januari 2008 auto? Leg maar uit! dure auto. Dan moet het toch mogelijk zijn om die auto af te pakken, dacht ik toen", aldus de rechercheur. Zo eenvoudig was dat echter tot twee jaar geleden niet. Eerst moesten politie en justi tie een verdachte veroordeeld krijgen voor een delict, zoals beroving of handel in drugs. Pas daarna konden ze via de ontne mingswetgeving overgaan tot de inbeslag name van auto's, baar geld en sieraden. Dat duurde maanden. De 'cabriomethode' van Poeiert werkt aan zienlijk sneller. Een luxe levensstijl van ie mand zonder vaste baan en duidelijke aan wijzingen van criminele activiteiten zijn nu al voldoende om iemand te vervolgen en zijn auto, boot, meubels, noem maar op verbeurd te verklaren. De juridische basis voor deze 'patseraan- pak' is het witwasartikel in het Wetboek van Strafrecht, artikel 420. Een verdachte is schuldig aan witwassen als hij een voor werp heeft dat afkomstig is uit 'enig mis drijf. „Waarom zou dat niet opgaan voor auto's die zijn betaald met drugsgeld", al dus Poeiert. „We hoeven alleen aan te tonen dat ie mand zijn inkomen op illegale manier ver dient. Is iemand bijvoorbeeld eerder ver oordeeld voor xtc-handel of beweegt hij zich in een crimineel milieu? Dat is vol doende om vast te stellen dat iemand on der het witwasartikel valt." De cabrioaanpak blijkt een succes. De afge lopen twee jaar heeft het team onder lei ding van het openbaar ministerie in Am sterdam 21 verdachten gearresteerd, beslag gelegd op 33 dure auto's, 8 motoren, 2 brommers, 2 quads, een woonboot, een vil la, 3 jetski's, een speedboot, sieraden, beeld- en geluidsapparatuur ter waarde van 150.000 euro en 5 miljoen euro aan baar geld. De helft van de eigenaren is veroordeeld voor witwassen en hun bezittingen zijn verbeurd verklaard. De methode is zo effec tief dat meer politiekorpsen haar gebrui ken. Utrecht, Kennemerland, Flevoland, Midden en West-Brabant en Limburg- Noord plukken patsers ook op deze Am sterdamse manier kaal. De politie Gooi- en Vechtstreek begint er dit jaar mee. Poeiert: „Bijna elk korps is langsgekomen. Op een gegeven moment stond ik in een zaal voor driehonderd rechercheurs uitleg te geven." In Amsterdam hebben de mees te agenten inmiddels een 'cabriocursus' ge had. Daarom is het team medio dit jaar op geheven. De cabriomethode werkt omdat ze zo sim pel is, zeggen politiekorpsen. Loop de loca ties af waar criminelen bijeenkomen: kof fieshops, snackbars of seksclubs. Daar zijn de patsers te vinden. Wat doet een jongen van 24 's middag om drie uur in zijn Mercedes 500SL met extra grote, glimmende velgen voor de kroeg? „Dan kan je gewoon terugrechercheren, follow the money, zal ik maar zeggen", al dus Leo Dortland van de politie Flevoland. Dankzij de 'cabrioaanpak' heeft de politie tal van waardevolle zaken zoals dure auto's van criminele patsers in beslag genomen. foto's CPD Zo wist de Utrechtse politie vorig jaar zes tien patsers uit de wijk Kanaleneiland uit te kleden. De heren reden in auto's als een BMW X5 (nieuw vanaf 70.000 euro) en een BMW Z3 (tweedehands circa 25.000 euro), terwijl ze op papier leefden van een studiebeurs of bijstandsuitkering. Zeven van hen hebben belastingsaanslagen gekre gen van in totaal 162.000 euro. Een deel daarvan is betaald. Utrecht zet de aanpak van patsers dit jaar onverminderd voort, hoewel het onder zoek volgens de gemeente 'zeer tijdro vend' is. De politie Kennemerland heeft andere ervaringen. „De zaken zijn juist makkelijk op te lossen", constateert Marjo lein de Wit, projectleider patseraanpak. Een legale inkomstenbron is gemakkelijk te achterhalen en de smoezen die de crimi nelen ophangen zijn eenvoudig te ont krachten. „Ze komen met vage verhalen over gokwinsten in casino's, of over erfe nissen. Dat is allemaal na te gaan", zegt De Wit. Hoogleraar strafrecht Ybo Buruma is en thousiast over de methode. Volgens hem is het inzetten van het witwasartikel een heel slimme truc die voor de rechter over eind blijft. „Dit type jongens was altijd een van het checken van inkomsten en uitga ven. Daar komt geen vooroordeel aan te pas. Volgens een woordvoerder werken politie en Belastingdienst steeds vaker samen. De ommekeer was de gezamenlijke inval in woonwagenkamp Vinkenslag, bij Maas tricht, waar bewoners op grote schaal be lasting ontdoken. Dat succes heeft geleid tot afspraken met tal van gemeenten om criminelen - onder wie patsers - kaal te plukken. De aanpak werkt, zeggen ook de politie korpsen. Criminelen balen van de nieuwe strategie. Zij worden getroffen waar het pijn doet, in hun portemonnee en hun sta tus. Een celstraf calculeren ze nog in, dat is bedrijfsrisico. Als ze hun spullen kwijtra ken, vallen de geneugten van criminaliteit weg. Volgens rechercheur Poeiert reageren de patsers door kleinere auto's te kopen en zich minder opvallend te bewegen. Daar mee is het doel van de cabrioaanpak be reikt, stelt hij. „Criminaliteit ban je niet uit. Als je de beloning van crimineel ge drag wegneemt en burgers geen last meer van patsers hebben, dan is de methode suc cesvol." juridisch probleem. Ze ontwrichten de maatschappij. Met hun dure auto's en hun gedrag spreken ze tot de verbeelding van jongeren. Je wist dat er iets mis zat, maar kon ze niet aanpakken." Toch maakt hij zich zorgen over de uitvoe ring. Doordat de opsporing is gebaseerd op vooroordelen kan de patseraanpak ont aarden in een heksenjacht. „Iedere Marok kaan met een dikke auto is dan bij voor baat schuldig. Dat kan voor veel irritatie zorgen en daar ben ik erg bezorgd over. Als ik recente zaken zie, vraag ik me af of de politie de grote jongens pakt of de mak kelijke gevallen." Te vaak worden volgens Buruma bij huiszoekingen wel wapens en drugs gevonden, maar blijkt het grote criminele geld niet aanwe zig. Het gevaar van de beruchte tunnelvi sie bij de politie ligt bij de patseraanpak le vensgroot op de loer, waarschuwt hij. „De methode heeft heel veel potentie, maar agenten moeten wel de zelfbeheersing op brengen om niet tot een heksenjacht over te gaan." De Belastingdienst is daar niet zo bang voor. Opsporing van patsers is een kwestie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 143