9 spectrum PZC Zaterdag 5 januari 2008 Kimmel (91/2 weeks, United 93) en Sam Mendes American Beautyals producers. „Deze film zal miljoenen mensen berei ken. Een mainstream film, die dit land, de ze hele regio laat zien in een ander licht. Dat maakt het anders. Na 11 september heeft Amerika geleerd dat er ander leven op deze planeet is. Leven dat radicaal an ders in elkaar zit dan we kennen in de VS, en dat er rekening mee moet worden ge houden. In films zie je geleidelijk dat het zwart-wit, het 'wij goed, zij slecht' verva gen voor nuances en grijstonen." Hij noemt als voorbeeld Paul Haggis' film In the valley of Elah, die vanaf eind deze maand ook in Nederland te zien is. „Wie is daarin goed of slecht?" In The Kite Runner loopt Amir, na zijn te rugkeer naar het verwoeste Afghanistan, tegen een oude kennis op die bij de taliban zit „Voor sommige mensen hebben de tali ban duidelijk aantrekkingskracht. Ze zeg gen: wij zijn de agenten van vrede en orde. Wij zijn van dit land. Deze regering is cor rupt. De Amerikanen zijn hier alleen uit eigenbelang en straks gaan ze weer weg. Ze zijn niet werkelijk in de Afghaanse bur gerbevolking geïnteresseerd. Maar wij wel. En wij blijven, want wij zijn altijd geble ven. Wij spreken jullie taal, we hebben jul lie geloof, we zullen jullie beschermen, dit is ons land. Dat is altijd hun argumentatie geweest." Deze aantrekkingskracht kan volgens Hos- seini alleen overwonnen worden als de in ternationale gemeenschap, waaronder Ne derland, de Afghanen helpt en een toe komst vol perspectief biedt. Het interview heeft plaats de dag nadat de Tweede Ka mer het mandaat voor de militaire missie in Uruzgan heeft verlengd tot eind 2010. „Ik heb het op de voet gevolgd", knikt Hos- seini. „De aanwezigheid en inzet van de Nederlanders zijn van vitaal belang voor Afghanistan. Hoe lang het nodig zal zijn, dat weet niemand. Lang. Dit kan niet in drie, vier jaar worden opgebouwd. Mijn land heeft een kwart eeuw van kaalslag en verwoesting over zich heen gehad. Een gro te tragedie, op een schaal die ongekend is. Alle instituties werden verwoest, alles was weg. In vijfjaar herstellen is onrealistisch. „Ik houd de vinger aan de pols van de poli tieke discussies in Nederland, in Noorwe gen, Canada, al die landen. Voor het Af ghaanse volk is er niets belangrijker. Hun grootste angst is dat deze landen hun han den van Afghanistan aftrekken. Ze willen juist meer hulp. Wie ik ook spreek, taxi chauffeurs, ministers, expats, nationalisten, iedereen vindt dat, behalve de taliban na tuurlijk. Iedereen wil meer betrokkenheid. Maar geen militaire. De klacht in Afghanis tan is dat de nadruk te veel ligt op het mili taire., waardoor relatief gezien de humani taire kant ondergeschoven is gebleven. Mensen willen best tolereren en accepte ren dat de Navo hun voordeur intrapt om iemand te arresteren, en zelfs dat er slacht offers vallen, als daar iets tegenover staat. Als het leidt tot scholen, gezondheidscen tra, wegen, betaald werk, schoon water." Op zijn boek heeft hij ook kritiek gehad. Op hoe hij de nederige positie van vrou wen heeft benoemd. Op hoe hij op de standsverschillen heeft gewezen. Op hoe hij de taliban heeft afgeschilderd als pedo fielen. Op hoe hij op etnische conflicten heeft gewezen. Hassan en zijn vader zijn hazaren, een religieuze minderheid die sterk werd gediscrimineerd. „Maar ik heb toch vooral bijval gehad. Ik kan je duizenden brieven laten lezen van landgenoten die zich in mijn boeken had den herkend en er zich door gesteund voe len. Dit boek gaat over gevoelige en delica te kwesties en thema's, natuurlijk. De no tie van etnische spanningen in Afghanis tan is reëel. Voor velen is het een onder werp waar ze niet over willen praten, maar dan begint dit boek erover op een open wijze. Maar dat moest. De kritiek is nooit dat ik iets heb verzonnen. Ontkend wordt het niet. Maar sommigen vragen zich af waarom ik erover begin. Waarom schrijf ik niet over hoe moedig we zijn? Over hoe we de Britten hebben versla gen?" n maart 2003 ging Hosseini terug naar Kabul, voor het eerst. In Amster dam, waar hij later die maand als to taal onbekende debutant zijn roman kwam toelichten die toen nog De Vliege raar van Kabul heette, raakte hij niet uitge praat over de reis. Terugkijkend nu „Er is een deel van mij dat Afghanistan nooit heeft verlaten, ook al ben ik er weggegaan toen ik een tiener was, in de sleuteljaren van mijn leven. Ik weet nu: de plek waar je geboren wordt, verlaat je nooit helemaal. Als we er een herinnering aan hebben, zal die plek altijd bij je horen. In die zin is Afghanistan een deel van mij en zal dat altijd blijven, al heb ik inmiddels langer in de Verenigde Staten gewoond. In boek en film gaat Amir terug. Hij ervaart een gevoel van thuiskomen. Staande op een plein in verwoest Kabul vraagt hij: 'Weet je nog hoe deze plek vroe ger riekte? Weet je nog de geur van de lamskebab die hier altijd hing?' Tegelijker tijd zegt hij dat hij zich een toerist voelt in zijn eigen land. Zo voelde ik het ook." The Kite Runner is vanaf donderdag 10 januari in de bioscopen te zien. Khaled Hosseini: De Vliegeraar. roman. Filmeditie. 12,50 euro. De Bezige Bij. Duizend schitterende zonnen, roman. 19,90 euro. De Bezige Bij. Khaled Hosseini Geboren: Kabul, Afghanistan, 1965 als vijfde en jongste kind in Afghaans diplomatengezin. Familie kan na de Russische inval in Afghanistan niet terug en krijgt asiel in de VS. 1989: studie geneeskunde aan Universiteit van San Diego. 1996: diploma internist in Los Angeles. Voorjaar 2003: publiceert zijn roman The Kite Runner, in het Nederlands: De Vliegeraar van Kabul, later herdoopt tot De Vliegeraar. In 2005 wordt The Kite Runner het op een na best verkochte boek van de VS. 2007: publiceert tweede roman Duizend schitterende zonnen. Verfilming van The Kite Runner komt uit. Gaat in Nederland op 10 januari 2008 in de bisocopen. 2007: Uitgeverij De Bezige Bij maakt bekend dat van De Vliegeraar een miljoen exemplaren zijn verkocht; wereldwijd acht miljoen. Khaled Hosseini woont met zijn gezin in Californië. Hij is ambassadeur van UNHCR. „Mijn kinderen hebben alweer meer westers gevoel dan ik heb. Voor mijn kinderen zal Afghanis tan alweer minder betekenen dan voor mij. Dat zie je in alle emigrantenfamilies. We proberen ze thuis wel een gevoel voor de Afghaanse tradities mee te geven, onze cultuur en gebruiken in ere te houden. Ze moeten hun afkomst en erfgoed kennen, terwijl ik weet en besef dat het voor hen minder zal betekenen dan voor mij." www.khaledhosseini.com wwwl .film1.nl/vliegeraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 141