Huizen weg voor supermarkt Buitengebied Éérlijk vond 'n touwe... en een koe d'r an! Nieuwe raadkaart woonhuis. „Linksachter de voor malige kleuterschool, later in ge bruik als hervormd gemeentecen trum, afgebroken om plaats te ma ken voor de uitbreiding van de hui dige supermarkt. Rechtsvoor het woonhuis van slager Brand." Verschillende inzenders geven aan dat in de pastorie in de oorlog de familie Don woonde. „Schuin te genover was een winkeltje van kruidenier-drogist G. van Schagen. „Daar waren we tijdens de bevrij ding geëvacueerd vanuit Westka- pelle. Ook de pastorie zat tot de nok vol met evacuees. Ik heb er vier jaar met plezier op de lagere school gezeten", meldt Nel Fi- lius-Westerbeke uit Oost-Souburg. Hoewel de foto van tachtig jaar ge leden dateert, kent Johan Annoot uit Oostkapelle nog alle huizen en hun (voormalige) bewoners. Rechts het woonhuis van slagerij Brand (nu slagerij Heerma). In het tweede witte huis met puntgevel woonde Joost Breel met zussen Le na en Jo. Ernaast was een poort met een straatje, in de volksmond de smouzengang genaamd. Links onder meer bakker Lebbe (nu bak kerij Vader). Links van de oude pastorie is nu een supermarkt ge vestigd, waarvoor bijna tien pan den moesten verdwijnen. Ook M. Bimmel uit Oostkapelle kan nog heel wat namen noemen. De meis jes staan voor de woning van kleer maker Bimmel, het huis links met gebroken kap is van timmerman S. de Kam. Het huis naast de pasto rie (van Mesu) werd in 1944 getrof fen door een granaat en is afgebro ken; de plek werd een speelplein. Daarnaast de onderwijzerswoning van P. Cornelisse. J. Willemse uit Vlissingen weet dat de bewaarschool tijdens de inunda tie van 1944-1946 dienst deed als kraamkamer. „Mijn echtgenote is er geboren en haar moeder kreeg als eerste chocola van de Canadese bevrijders." De waardebonnen gaan naar: W. de Steur, Grijpskerke, J. Francke, Oost kapelle en Barentsen, Kloetinge. door Rinus Antonisse Geen twijfel mogelijk, vol gens P. Verhage uit Goes. „De foto op de laatste raadkaart van 2007 is, ve le jaren geleden, genomen op Oost kapelle. Het Walcherse dorp dat ik me nog goed herinner uit de jaren dertig van de 20e eeuw, toen ik daar regelmatig kwam, op bezoek bij familie van moederskant." Bij M. van Schagen-de Buck uit Oost-Souburg hangt een afbeel ding van hetzelfde stukje Dorps straat als op de kaart staat. „Gete kend door J. C. van Schagen, de grootvader van mijn man. Familie van de historicus-dichter J. C. van Schagen uit Domburg. De pastorie link is van de Nederlands hervorm de kerk. „Daar heeft een broer van mijn grootvader als predikant ge woond van 1891 tot 1898, dominee Pieter de Buck." De pastorie is nog als winkel door C. Annot gebruikt, weet A. C. Ka- relse uit Oostkapelle. Nu is het een 1 4 Zaterdag 5 januari 2008 PZC De eerste raadkaart in het nieuwe jaar uit de collectie van Hans Linden- bergh. Van een dorp pal achter een stevige deltadijk. De vraag is uiter aard: hoe luidt de naam van het plaatsje? Nadere bijzonderheden over de afgebeelde situatie en die van heden, zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 10 januari worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden weer drie waarde bonnen verdeeld. door Engel Reinhoudt Het is een leuke bezigheid om spreuken op te diepen uit het geheugen of nieu we te verzinnen. Er kwamen heel wat reacties op de oproep. Maar eerst een fout rechtzetten. Lineke Vreeke schreef over het vorige artikel dat ze in Kloetinge nog nooit van een brimstig paard hebben gehoord: 'Brimstig dat slaat op een zeug. Een paard was in mijn tijd 'paerderig' en ik denk dat dit nog steeds zo ge noemd wordt.' En ze heeft gelijk. Mien Steenaard-Hardon komt terug op de spreuk 'liever is een aes, wie at 'n pakt eit 'n.' Ze zegt dat in de Groe en Sintepier het gezegde be kend is als: Liever is 'n aes en wie 'm eit is de baes. Ook wijst ze erop dat 'liever' mogelijk af komstig is van het Franse lièvre (haas). De heer Witkam uit Goes komt met twee prach tige, in de Bevelanden wellicht bekende gezeg des. Hij vertelt dat zijn tante, als het om een moeilijke bevalling ging, de uutdrukkehe ge- bruukt'n: Mè hoed, het vaol ok nie mee a êêl de Mart deur het Papagaaitje mot. Het Papagaaitje is het nauwe verbindingsstraatje tussen de Grote markt en de Lange Vorststraat in Goes. Ook geeft hij de Zeeuwse variant van 'een brutaal mens heeft de halve wereld': De onstrantste boenksoenken zuupe de hröste eiers. De heer Dorst uit Oosterland herinnert zich de volgende uitspraak van zijn vader: Hee je vaerke at het knort in je kind at het schreeuwt, in je za un goed vaerke ao in een slecht kind! Een gezegde dat van opvoedkundig inzicht getuigt. Arnold Wondergem schrijft over spreuken die hij zich uit zijn schooltijd herinnert op de mulo in de jaren zestig in Middelburg van klasgenoten uit Westkapelle: Éérlijk vond 'n touwe... en ook nog een koe d'r an! En van een klasgenoot uit Arnemuiden: Ze zegge mae sorry en pardon, maer ondertussen staen ze op je poten! De tante van lo Theune uit Westkapelle placht te zeggen: Ieder z'n meug, zei Kaatje en ze trouwde een zot. De heer of mevrouw Stoutjes- dijk voegt daar aan toe: Tiere-liere-liere beter tweejje bedorreve dan viere. Het werd gezegd als er in Sint Maartensdijk een stel 'met een vlekje' verkering kreeg of trouwde. Een vergelijking, die ik niet eerder hoorde, maar wel heel treffend is voor iemand met een gerim peld gezicht, komt van de Rob Augustijn: die ei een kop (of een gezicht) as een ploaimusse. Misschien inspireert bovenstaande u ook om in de spreuken te duiken. Uit herinnering of zelfbe dacht, stuurt u ze per e-mail naar: cn.zeeuws@zeelandnet of per brief naar Werril- aan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. Ik besluit deze Streektaal met een hele mooie spreuk: D'r is vee meêr licht as a je deu een de- kraempje kan zie. Winterversite in Biervliet Evenals vorige winters, is er ook deze keer in het Dorpshuis in Biervliet de traditionele winterversite en wel op vrijdag 11 januari. Centraal staat het vertellen van dialectverhalen af gewisseld met winterse taferelen. Aan het woord ko men Geert Haak uit Biervliet, Anita Toumois uit Breskens en Ed Steijns uit Kloosterzande. Ze komen alledrie met verhalen in dialect en die typisch bij de wintersfeer passen. Verder is er een vertoning van sfeervolle lichtbeelden door Rien Marijs. Poll van de Vijver sluit de avond af met dialectverhalen uit de streek. Tijdens de pauze is er erwten- of groentensoep met brood. De Winterversite op vrijdag 11 januari be gint om 16.30 uur. Toegangskaarten kosten zeven euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14