Internet-tv keurig op een rijtje media 53 Uitzendinggemist, PcZapper, Nederland-tv. Keus genoeg als je via de computer televisie wilt kijken. Kijkdirect.nl zet alles op een rijtje en maakt een weliswaar subjectieve, maar niettemin verantwoorde selectie, door Mare Laan 3I12TV ft ...C H media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 5 januari 2008 T v-kijken op de pc groeit snel. Wereld wijd zijn er al duizen den gratis online-zen- ders actief. Omdat het overzicht ontbreekt, zien snelle jongens een gat in de markt: zij bieden op internet over zichten aan van kosteloos tv-aan- bod op het web. Alleen al in Neder land zijn er tientallen websites die de kijker hulp bieden bij het zoe ken naar webkanalen. Een greep: PcZapper, Kanalenkiezer, Wwi-tv, Tvopjepc, Nederland-tv en uiter aard Uitzendinggemist. Het Amsterdamse internetbedrijf Kijkdirect.nl van lens Borghardt hoopt een advertentiegraantje mee te pikken van deze ontluikende markt. De site is een webportaal: een geordend overzicht van ruim vijfhonderd gratis web-tv-kanalen uit twintig verschillende landen. Borghardt erkent dat hij niet de enige is die een lijst met web-tv-zenders op zijn site bij houdt voor het grote publiek, maar denkt meer te bieden. „Er zijn meer webportalen die overzichten van web-tv leveren. Wij zijn de eni ge waar de kijker zijn eigen favorie- tenlijst kan samenstellen. Bij veel van dit soort sites zie je gepruts. Soms geven zij zenders illegaal door, zoals voetbaluitzendingen via Chinese sites. Kanalen in hun lijst bestaan vaak al niet meer. Er is veel aanbod uit de sekshoek. „Ik selecteer voor de kijkers. Dat gaat op een subjectieve manier. Zo zie je hier geen pornokanalen. Ik wil mijn geld kunnen verdienen zonder afhankelijk te zijn van de porno-industrie." Kijkdirect specialiseert zich in gra tis themakanalen die 24 uur per dag nieuws, sport, muziek, ver Kijkdirect-initiator Jens Borghardt. maak en informatie brengen. Ne derland 1, 2 en 3 zitten daar niet bij. Wel het NOS Journaal, en zen ders als RTL-Z, Holland Doe, Ge schiedenis TV en AT5, en live-con certen op 3voori2. Kijkdirect heeft in twintig landen sites, die de bezoekers in hun eigen taal aanspreken en een tv-selectie uit hun land aanbieden. De websi te is gratis. Borghardt denkt zijn geld te verdienen met advertenties. „Bij grote bezoekersaantallen wordt iedere site vanzelf interes sant voor adverteerders." Na zijn afstuderen als bedrijfskun dige, in 1995, werkte hij bij organi satieadviesbureaus. In loondienst werken is niet zijn hoogste ideaal. Anderhalfjaar geleden begon hij voor zichzelf Ook de tv-website zal niet zijn levenswerk zijn. „Mijn doel is dat ik met Kijkdirect 5.000 euro per maand verdien. Dat geeft me de financiële vrijheid te werken aan andere dingen die ik leuk vindt." Eén van die dingen: Borghardt wil software ontwerpen waarmee be drijven hun inkoop kunnen auto matiseren op een internetveiling. „Zoiets ontwerpen vind ik leuk. Ik word er blij van als iets werkt. Daar zit geluk in." Hoewel hij zelfs geen bedrijfsplan voor Kijkdirect heeft opgesteld, denkt Borghardt dat de markt voor dit soort web- portals 'heel groot' wordt. „Het aantal webzenders groeit in de he le wereld. Dan ontstaat ook behoef te bij de consument aan filters, handige overzichten die het aan bod ordenen. Die plaats op de markt is nog niet vergeven." De echte groei in kijkcijfers moet nog komen. „Veel mensen weten nog foto Geert Snoeijer niet eens dat er gratis webzenders bestaan. Ik denk dat jongeren mijn doelgroep zijn. Die doen alles tege lijk achter de pc: chatten, surfen, gamen en tv-kijken." Reageren? redactie.media@wegener.nl MuOC i ?fcesCH,£0E! Het gemak van kijkdirect Kijkdirect.nl is eenvoudig en overzichtelijk. De website is in gedeeld in categorieën: alge meen, nieuws, entertainment,, muziek, sport en regionale te levisie. Alle categorieën heb ben een eigen kleur: blauw voor algemeen, oranje voor muziek en paars voor de regio nale televisie. p- Kijkdirect biedt ook een over zicht van andere landen, waar onder Argentinië, Polen, Span je, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. Handig is de mogelijkheid voor een eigen persoonlijke portal voor online internettele visie maken. Na aanmelding kun je met een muisklik je fa voriete tv-kanalen bovenaan de startpagina plaatsen. Ccnsuwrten Tv w® tj2Z5 Lüu u Leuke, interessante of spraakmakende websites en digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 i'MM v Kraak de mummie in een online museumspelletjes Dat een computerspelletje ook heel informatief kan zijn, blijkt uit de ga mes op de websites van enkele En gelse musea. Zo daagt het National Museum in Schotland je uit een Egyptische tombe te kraken. En The National Library of Wales laat je op zoek gaan naar een oud historisch boek in een grote bibliotheek. Maar wees snel, want de tijd loopt. www.show.me.uk/games/games. html Koken met je schoonmoeder op je buik Het hoofd van opa in duizend stuk jes of afdrogen met je geliefde. Met een puzzel, beker, klok, kookschort, handdoek of een knuffelbeer met een foto erop geef je iemand een origineel en persoonlijk cadeau. Bij funkado.nl zijn leuke artikelen te be stellen waarvoor je zelf een foto aan levert: een vakantiefoto, de pasge boren baby of je hond. Zo krijgt een cadeau een heel persoonlijk tintje. Vind het meest geschikte vrijwilligersbaantje Wie graag iets voor anderen doet en als vrijwilliger aan de slag wil, heeft wellicht succes op www.vrijwil- ligers.nl. Thee en koffie schenken in bejaardentehuizen in uw regio of verwaarloosde dieren verzorgen in opvangcentra in Afrika? Deze site brengt door middel van een vacatu rebank vrijwilligers en instanties over de hele wereld bij elkaar. Voor twijfelaars is er een keuzetest. www.funkado.nl Modeshows, modefotografen en modemodellen Voor wie wil weten wat hip en hap pening is op modegebied is het digi tale kanaal Fashion TV een uit komst. Het programma Fashion News meldt de laatste trends van de grootste modeshows en is aanwe zig op de meest exclusieve feesten. Ook komt de kleding van de sterren uitgebreid aan bod, compleet met missers. Inclusief specials van de be langrijkste modeshows van het jaar. www.vrijwilligerswerk.nl www.fashiontv.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113