Paard in de haard :<s 39 wonen m cv Elke morgen hebben we een droge mond. Wat is Hoe kunnen we met één bel bij de voordeur volstaan er te doen tegen de droge lucht in de slaapkamerals het geluid ook in de tuin hoorbaar moet zijn? i wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 5 januari 2008 I Maak de haard en de onder grond goed schoon alvorens er van alles neer te zetten. Roetvlekken zijn moeilijk te verwijderen. I Indien het huisdier een slaapplek in de haard krijgt, sluit de luchttoevoer naar de schoorsteen dan af, zodat het dier niet op de tocht ligt. I Laat de installatie van ka chels en gashaarden over aan een deskundige. Elk jaar ster ven er in ons land mensen on nodig door koolmonoxidever giftiging. •i i Op een openhaardvuur kun je alle clichés loslaten: gezellig, warm, mooi, blikvanger. Maar een haard is ook bewerkelijk, vandaar dat hij in menige huiskamer na de feestdagen nog maar zelden brandt. Alice Plekkenpol zoekt alternatieven om dat gapende gat passend aan te kleden. Stel allereerst de belangrijkste vraag: waar voor dient de open haard? Is het een (extra) warmtebron in de kamer of slechts een gezellig middelpunt? In het eerste geval kun je het aanwezige rookka naal ook benutten door er een houtkachel of gas- haard in te plaatsen. Een elektrische haard is even eens een optie. Minder echt, maar nog gemakke lijker en ook zonder afvoer te plaatsen. Dinette Scholten, werkzaam in de 'Engelse meu- belsfeerzaak' De Oude Smederij in Enschede, zweert bij een echte open haard. Maar ook zij steekt hem lang niet alle dagen aan. „Met enkele simpele handgrepen geef je de haard snel een an- der uiterlijk. Zilveren of houten kandelaars op de schouw creëren een heel andere sfeer. Zilver is chiquer maar staat ook killer, hout is warmer maar maakt een donkere schouw extra somber. Ie kunt er ook iets heel anders op zetten, bij voorbeeld een stapeltje boeken, dat maakt het wat informeler en typisch Engels." De haardopening, ook de binnenmantel gehe ten, leent zich voor velerlei toepassingen. Aller eerst is daar het aloude haardscherm, in vele soorten en maten verkrijgbaar, van een simpel stuk 'gaas' tot sierlijk smeedwerk met afbeel dingen naar keuze. Om de illusie van een haard in stand te houden, kunnen er ook enke le houtblokken in gelegd worden. Besef wel dat deze ongedierte aantrekken, zelfs hout worm. „Boven die houtblokken kun je weer een koperen ketel aan een ketting hangen, dat past vooral in een rustiek interieur", zegt Scholten. „Voor de meer klassieke haarden is csïü het plastic neppertje, werkend op stroom, hele maal terug. Ze worden veel verkocht." De elektrische haarden zijn er overigens wel in een iets fraaiere uitvoering dan in de jaren zeven tig, al blijft op grote afstand zichtbaar dat ze 'goed fout' zijn. In een modern interieur is een beeldscherm waarop een dvd van vlammen wordt afgespeeld nog fouter, maar ook weer grap pig. „De mogelijkheden zijn groot. Durf te expe rimenteren en laat je niet tegenhouden door wat 'hoort'. Zolang je het zelf mooi vindt, is het goed." Dinette Scholten zet een grote, niet-glazen vaas met (nep)bloemen in de haardopening. „Altijd geslaagd. Een variant hierop is een glazen wind- licht met een grote kaars. Dan heb je bovendien nog een beetje vuur. Een paar mooi gedecoreer- j de of geborduurde sierkussens kunnen ook. Of een etagère met daarop taarten van droog- of kunstbloemen in kleuren die terugkomen in de schouw. En wat dacht je van een mooi beeld? Dit paard past bijvoorbeeld perfect bij de Engelse stijl." De mand van Fikkie of Minoes is een andere optie. Dieren liggen graag op een beschutte plek. Bovendien vormt de mand zo geen ob stakel in de woonkamer. Nog een bijkomstig voordeel: wie gewend is naar het rustgevende vlammenspel van de haard te kijken, kan nu ontspannen door het slapende huisdier te ob serveren. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Dezelfde open haard meerdere keren aangekleed met een beeld, windlicht, kattenmand en vaas. foto's Toma Tudor redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 ledereen kent het fenomeen 'droge mond'. Zeker degenen die oudejaars avond, nieuwsjaarsnacht en nieuw jaarsochtend vloeiend in elkaar heb ben laten overlopen. Vloeiend in de zin van 'veel alcohol', begrijpt u wel. Maar dat lijkt niet de kern van het probleem dat H. Janssen ons voor legt. Zij vraagt zich af wat ze kan doen tegen droge lucht op haar slaapkamer. 'Raam open of dicht, niets helpt. De cv staat altijd uit.' Een mogelijke oorzaak geeft ze ook aan: 'De buurman stookt van alles en nog wat in zijn allesbrander...' Klinkt als bioscoophit Disturbia, maar een causaal verband zie ik niet. „Ik denk dat sprake is van een te lage relatieve vochtigheid", zegt R. Veenstra, adviseur van een bedrijf dat zich toelegt op klimaattechniek. „De luchtvochtigheid hoort rond de 50 procent te liggen. Met een meet instrument kun je die waarde zelf controleren." Luchtbevochtigers ver helpen het probleem. Voor een ruimte tot 50 vierkante meter zijn ze verkrijgbaar vanaf circa 100 euro. Meneer en mevrouw Van Dam heb ben een probleem. Ze hebben een huis en een kippenschuur in de tuin. Helemaal goed. Op de deurbel na. Want die horen ze niet als ze bij de kippetjes zijn. 'We wonen in een woonwijk, dus een harde bel is geen optie', mailen de Van Dams. Koop dan een hond. Maar die heeft de familie al. Spijtig genoeg een die zijn kerntaak verwaarloost: hij slaat niet aan bij het horen van de gong. Een draadloze bel? 'Die gaan bij ons spontaan af. Ik ben eens 's nachts in pyjama het hele dorp rondgegaan op zoek naar belterroristen.' Vanwege de kans op nachtvorst bel len we meteen met een deskundige van een bouwmarkt met een breed assortiment deurbellen. „Moeilijk geval", beaamt de verkoper. „Sie mens heeft een nieuw systeem (mo del HC450, vanaf 400 euro inclusief telefoon, red.) met een intercom die in verbinding staat met de bestaan de deurbel en de huistelefoon." Kwestie van aansluiten en de tele foon meenemen naar de kippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107