Wat doet de architect voor je? 51 wonen@wegener.nl wonen 024-3650509 PZC Zaterdag 5 januari 2008 foto's Vincent van den Hoogen Van plan tot bouwwerk Architecten kunnen op verschillende manieren aan een opdracht komen: op verzoek van een gemeente, woningcorporatie of particuliere opdrachtgever, door zelf actief in te spelen op plannen van de gemeente of via een inschrijving of prijsvraag. Vervolgens verloopt het werk van de architect in grote lijnen als volgt: Architect Daan Peters. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. De opdrachtgever kiest de architect op grond van de soort opdracht en de stijl van ontwerpen. Als blijkt dat het 'klikt' tussen architect en opdrachtgever, krijgt deze de opdracht. Vervolgens wordt een programma van eisen vastgesteld (wensen en eisen van de opdrachtgever en anderen zoals de gemeente, gegevens van de bestaande situatie, onder meer aan de hand van checklisten). De architect komt met een voorlopig ontwerp, dat uiteindelijk leidt tot het definitieve ontwerp. De architect vraagt de bouwvergunning aan bij de gemeente. De bouwvoorbereiding begint. De bestektekeningen vormen de exacte leidraad en planning voor de bouw. Opdrachtgever en/of architect kiezen een aannemer uit: de bouw wordt aanbesteed. Startsein voor de bouw, waarbij de architect de directie voert en de voortgang en kwaliteit van het werk bewaakt. De architect is ook aanwezig bij de oplevering. Tijdens de evaluatie wordt gekeken hoe de bouw is verlopen. In het kader van de serie over'woongerelateerde beroepen' heeft Folly van Dijk gesproken met Daan Peters, oprichter van architecten- en adviesbureau De Loods in Aarle-Rixtel. „De taak van de architect is de kunst van het maken." Wat doet de archi tect voor je? Voordat Daan Pe ters antwoord geeft op die vraag, wil hij eerst zijn beroep de finiëren: „De architect legt de ver binding tussen ambacht en archi tectuur. Hij geeft vorm aan ruimte en dient zijn taak breed op te vat ten: zorgen voor een goede woon- of werkplek, esthetiek en bouw." Dat daarvoor een duidelijk en compleet programma van wensen van de opdrachtgever onontbeer lijk is, spreekt voor zich. Peters: „Een gebouw moet ruimtelijk-fy siek kloppen en ook nog mooi zijn. Het moet rusten op de drie pijlers van Vitruvius, de Romein se architect en schrijver van het werk De architectural schoonheid, duurzaamheid en functionaliteit. Daarbij hoeft schoonheid niet al leen maar subjectief te zijn: hoe ruimtes geordend zijn, is ook een kwestie van schoonheid. In de na tuur vind je daarvan de meest aan sprekende vormen." Afhankelijk van de grootte en complexiteit van de opdracht kan de ontwerpfase wel een halfjaar duren. „Je werk goed voorberei den betekent: alle wensen en ei sen inventariseren en checklisten maken. Waar ga ik precies bou wen? Wat is de historie van de plaats? Welke functie krijgt het ge bouw? Wat voor sfeer moet het uitstralen? Als we dat hebben geïn ventariseerd, maken we de eerste ruwe schets. Zo'n eerste presenta tie betekent niet meer dan 'zo den ken wij dat het zou kunnen'. Er is dan nog volop ruimte voor verbe teringen. Het is een ontdekkings tocht, die bij elk project anders verloopt. Essentieel is de opdracht gever mee te nemen in je denkwij ze. In voortdurend overleg met de opdrachtgever gaan we door tot dat het 'past'." Is het ontwerp goedgekeurd en de bouwvergunning verleend, dan gaat de projectleider van het archi tectenbureau met zijn team aan de slag. Hij heeft van begin tot eind de leiding en is voor iedereen aanspreekpunt. In deze fase draait het om techniek: constructie, di mensie, duurzaamheid. De bestek tekeningen (gedetailleerde bouw tekeningen) worden gemaakt. Ver volgens start de voorbereidingsfa se op de bouw en wordt een aan nemer gezocht. Peters: „De archi tect blijft er bij betrokken, heeft soms zelfs dagelijks toezicht. We hebben een brede taakopvatting." Tijdens de bouw zijn er nog regel matig vergaderingen om de voort gang te bewaken en het werk af te stemmen. Incidenteel wordt een ontwerp tijdens de bouw nog aan gepast. „Klaar is het pas, als het ge bruikt kan worden." Welke eigenschappen moet een goede architect hebben, volgens Daan Peters? „Inlevingsvermogen, ruimtelijk inzicht, kennis van ma terialen, beeldend vermogen. Kunstzinnigheid en techniek zijn ook belangrijk. Daarom is de term 'bouwkunst' een mooie samenvat ting van het vak van de architect." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Gratis verzekering geen reden voor hypotheek' De Consumentenbond vindt de gra tis woningwaardeverzekering die hypotheekaanbieder Florius bij het afsluiten van een een hypotheek aanbiedt, geen doorslaggevend ar gument om voor die geldverstrek- ker te kiezen. Een woningwaardeverzekering ver goedt in bepaalde gevallen het ver schil tussen aankoop- en verkoop prijs van het huis. De verzekering van Florius kent meer 'uitzonde ringsgevallen zonder uitkering' dan andere, niet-gratis verzekeringen. Architecten en 'leken' beoordelen architectuur Architectenbureau Faro heeft een test op internet gezet. Op de site www.architectuursmaaktest.nl kan iedereen aangeven wat hij of zij mooie of lelijke architectuur vindt. Uit een tussenstand blijkt dat oude architectuur en architectuurklassie- kers zowel door architecten als 'le ken' worden gewaardeerd. Beide groepen zijn het er bovendien over eens dat de naoorlogse hoogbouw- flats en woningbouw uit de jaren zeventig en tachtig ronduit lelijk zijn. Naoorlogse hoogbouw, foto GPD Snel koopsom nagaan via Koopsomtelefoon Snel een koopsom nagaan? Met de Koopsomtelefoon van het Kadaster vraag je de verkoopprijs op aan de hand van het adres en de postcode van een woning. Door de prijs te vergelijken met dezelfde woningen in de buurt, bijvoorbeeld via een huizensite, weet je meteen wat de onderhandelingsruimte is bij inte resse in aankoop van het betreffen de huis. Het telefoonnummer is 24 uur per dag te bereiken via 0900-2020201 en kost 0,50 euro per minuut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105