wonen,4 ES JD M ooi uitgebloeid Bij de Veratrum resteert na de bloei een soort 'beeldhouwwerk in groen' PZC Zaterdag 5 januari 2008 wonen@wegener.nl 024-3650509 O 7^ 7v Sommige planten zijn na de bloei bijna nog mooier dan wanneer ze in volle bloei staan. Ik denk aan som mige sieruien, waarvan de droge bloemhoofden tot lang na de bloei decoratiefblijven. Of aan de schermen van reuzenberenklauwen die je vroeger in een alternatieve wo ning weieens in zo'n grote groene zoutzuurfles op de biezen vloerbedekking zag staan. In diezelfde categorie valt de Rodgersia, een grote vaste plant met vleeskleurige bloemen in juni die mahonierood worden als ze zijn uitgebloeid en tot aan het volgende sei zoen overeind blijven staan, 's Winters verdwijnt het blad van de Rodgersia onder de grond, maar de uitgebloeide bloempluimen houden het tot ver in de volgende lente uit. Sommige siergrassen worden zelfs om hun uitgebloeide bloemen aangeplant. Ik zou niet zover willen gaan te bewe ren dat ook de uitgebloeide Veratrum mooier is dan de bloeiende plant zelf, maar in ieder geval houd je na de bloei iets over dat je het beste zou kunnen omschrijven als een 'beeldhouwwerk in groen'. Veratrums zijn forse vaste planten die in het wild in de volle zon in bergweiden groeien, maar die in de tuin liever scha duw hebben. Ze houden van voedzame grond. De Veratrum wordt al sinds 1650 in tuinen aangeplant en daarom is het ook verbazend dat je de plant relatief weinig tegenkomt. Misschien heeft dat wat te maken met de prijs, want ze zijn niet goedkoop. Ze zijn gemakkelijk op te kweken uit zaad, maar het duurt minstens zeven jaar voordat je uit een kiem- plant een plant hebt opgekweekt die in bloei kan komen. Daar komt nog bij dat Veratrums er niet van houden in een bloempot opgesloten te zitten. Ook omdat de volle- grondscultuur van vaste planten bijna is uitgestor ven, maakt dat Veratrums duur. Voor een zeldzame boom van zeven jaar oud geeft een koper gemakke lijk enkele tientallen euro's uit. Voor een even oude vaste plant wordt zo'n bedrag alleen door heel fana tieke tuiniers neergeteld. Het Veratrumjaar begint al vroeg, in mei, als Veratrum viride bloeit met grote, vertakte pluimen vol kleine, gifgroene bloemen. Je zou denken dat gifgroen niet echt opvalt tussen al het andere voorjaars groen, maar het groen van de Veratrumbloemen is zo'n lichtgevend groen dat het van meters afstand te zien is. Toch is die kleur gebaat bij een goede achtergrond. Bijvoor beeld van donkerbladige vlier of hazelaar. Een plant die te gen diezelfde achtergrond onzichtbaar zou zijn, is Veratrum nigrum. Deze heeft kandelaars van bloemstengels in juni die in goede grond wel bijna twee meter hoog kunnen worden. Voordat de bloemstengels verschijnen, is de grote lichtgroe ne rozet van de plant al een bezienswaardigheid, omdat het ovale blad als een waaier is geplooid. Later in het seizoen ontwikkelt het bruine punten. Voor mij is dan het mooie er af, maar veel trotse eigenaren van Veratrum nigrum lijken voor deze dode bladpunten blind te zijn. Veratrum album is mijn favoriet, met stevige bloemstengels die anderhalve meter hoog worden en een bloeitijd midden in de zomer. Er zijn niet veel vaste planten die je echte 'trafïicstoppers' kunt noemen, maar Veratrum album heeft zoveel charisma dat je de plant niet voorbij kunt lopen zon der stil te staan om hem te bewonderen. Ik heb Veratrum al bum al vaak gezien in volle bloei, maar het went nooit. Je kunt Veratrum album combineren met hosta's, zoals Hos- ta ventricosa die tegelijkertijd bloeit. De slakken zouden in verwarring raken van een dergelijke combinatie. Ze zouden niet weten waar het eerste aan te beginnen. Veratrums vin den ze minstens zo lekker als hosta's. Met een zak (schone) kattenbakkorrels of een baaltje cacaodoppen valt daar wel een mouw aan te passen. Binnen en buiten gaan bijna naadloos in elkaar over. foto's GPD Nederland rijp Huf Haus bestaat in Duitsland al een kleine veertig jaar, maar is pas sinds kort in Nederland verkrijgbaar. Importeur Onno Brasser verwacht jaarlijks tien van deze huizen neer te gaan zetten. Paul Geerts duikt in de wereld van de houten woning met grote, glazen wanden. Veratrum album. foto CPD Het Huf Haus, een uit hout gecon strueerd huis met grote glazen wan den, is een hit. Niet alleen in Duits land, waar het ontwerp vandaan komt, maar ook in Groot-Brittan- nië. Huf Haus is met geen enkel ander systeem vergelijkbaar, denkt importeur Onno Brasser. Hij probeert het Duitse systeem in Nederland aan de man te brengen en levert er binnenkort één afin Zwolle en één in Utrecht. Het in Duitsland uitgedachte systeem oogt door het gebruik van glas behoorlijk transpa rant. Dat hangt samen met de constructie van houten balken, waardoor dragende, ruimte- scheidende wanden overbodig zijn. Dat open uiterlijk spreekt aan. Ook in Nederland, zo merkte het moederbe drijf in het Duitse Hartenfels een dik jaar gele den. Naar aanleiding van een uitzending op SBS6, waarin het Huf Haus voorbij kwam, stroomden de aanvragen binnen. „Het huis wijkt af van wat gebruikelijk is. Daar houden Nederlanders van", verklaart Brasser. „Aan de andere kant zijn we zijn gewend aan wonin gen met veel glas." Het Duitse bedrijf is niet over één nacht ijs gegaan. Volgens Brasser heeft dat vooral te maken met het Ne derlandse bouwbe sluit dat op belang rijke punten af wijkt van het Duit se. „Onze deur hoogte van 230 centimeter is uniek in de we reld. Daar hebben Door de glazen gevelpane- we de woning op len valt overal daglicht in aan moeten pas- de woning, sen." Jaarlijks verwacht hij zo'n tien tot twaalf wo ningen neer te zetten. Dat bescheiden aantal heeft alles te maken met het concept, dat alleen is weggelegd voor de wat meer draagkrachti- gen. De kleinste uitvoering met een leefopper- vlak van 140 vierkante meter kost exclusief keu ken, fundering en grond zo'n 400.000 euro. Voor dat bedrag verzekert de klant zich wel van intensieve begeleiding. Dat begint al bij de zoektocht naar een geschikt perceel, gevolgd door een bezoek aan Hartenfels waar verschil lende woningen te zien zijn. Gaan de partijen met elkaar in zee, dan wordt in nauw overleg het uiterlijk en de indeling van de vrijstaande woning vastgesteld, waardoor elk huis anders is. De bouwtijd is relatief kort. De buitenkant staat al na een dag of tien, de afwerking kost nog geen half jaar. Dan is de woning ook echt af „Inclusief sanitair, gesausde wanden en vloerverwarming." Toch begrijpt Brasser dat mensen vanwege het prijskaartje niet een-twee-drie met Huf Haus in zee gaan. Onno Brasser in de fabriek in Hartenfels. „We jagen mensen nooit op", zegt Brasser. „We hebben de tijd." De geschiedenis van het Duitse bedrijf gaat te rug naar 1912, wanneer timmerman Johann Hof zijn eigen bedrijf start. In 1958 maakt het bedrijf het Duitse paviljoen voor de Wereldten toonstelling in Brussel. Twee jaar later rollen de eerste woningen van de band. Begin jaren ze ventig wordt het concept voor het huidige Huf Haus gelanceerd. Daarvan zijn er achtduizend gebouwd in Duitsland, Engeland, Zwitserland, Italië, Frankrijk en België. Ook al is de Nederlander wat huiverig voor hout vanwege het onderhoud, Brasser ver wacht dat het Huf Haus ook in Nederland een succes wordt. Het systeem is volgens hem niet vergelijkbaar met houtskeletbouw, een bouw methode die in baksteenminnend Nederland maar niet van de grond wil komen. Het ge bruikte hout is intensief (en natuurvriendelijk) bewerkt. Bovendien kan de klant voor perio diek onderhoud ook terugvallen op het bedrijf www.huf-haus.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102