€12 ?5 aasm Kenianen vrezen 'tweede Rwanda' FHH GRATIS GRATIS) f# Meeste stammen keren zich tegen de moderne Kikuyu's CQ75 8 Donderdag 3 januari 2008 PZC Nieuwste Samsung G800 Icm 2-jarig Vodafone 27,50 abonnement (incl. 200 belmïn/sms) LG Viewty KU990 I 5.0 megapixel camera MP3 speler, bluetooth Icm 2-jarig T-Mobile Relax 200 abonnement (na 6 mnd €24,! Gratis Samsung G600 Icm 2-jarig T-Mobile Relax 150 abonnement (150 belminuten) TomTom Europa Nokia 1600 J p/mnd Na 6 maanden €19,50 Incl. 150 belminuten p/mnd Geen aansluitkosten Icm 2-jarig T-Mobile Relax 150 abonnement (150 belminuten) ■I Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 26ó Breda 076-5141945 Karrestraat 'J Etten-Leur 676-5441441 Markthof Roosendaal 0165-521952 ftoselaai 49 Bergen op Zoom 0164-233403 Woowsestraat 18 Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat 1 Vlissingen 0118-430290 Walstraat 99 Middelburg 0118-651691 Markt 65 Terneuzen 0115-616121 Havenstraat 28 RITEL.NL - Goes 0113-240740 Pearyweg 1 (geen bezoekadres) Strijd kan stabielste democratie van Afrika te gronde richten. NAIROBI - Inwoners van het door verkiezingsgeweld geteisterde Ke nia zijn bang dat in hun land ook een genocide zal plaatsvinden, net als in Rwanda in de jaren negen tig. Dat zei een Amerikaanse woordvoerster van een hulporgani satie. De Keniaanse regering van president Kibaki en zijn politieke rivaal Odinga geven elkaar de schuld van de stammenstrijd die in delen van het land is ontstaan. In totaal zijn volgens schattingen sinds donderdag driehonderd men sen gedood, onder wie een vijftig tal dat levend verbrandde toen de kerk waar zij hun toevlucht had den gezocht in brand werd gesto ken. Het aantal doden kan nog op lopen. Vooral mensen van de heer sende Kikuyu-stam zijn slachtof fer geworden van geweld in stre ken waar zij in de minderheid zijn. Naar schatting 75.000 men sen zijn op de vlucht geslagen. Het hoofd van de Afrikaanse Unie, de Ghanese president John Kufii- ro, werd gisteren in Kenia ver wacht voor spoedberaad over het geweld. De ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, Condo- leezza Rice en David Miliband, zei den in een verklaring blij te zijn met de komst van Kufiiro. In Ke nia zelf is hij minder goed ontvan gen. Volgens een regeringswoord voerder 'verkeert Kenia niet in staat van oorlog en heeft het land geen bemiddelaars of vredesstich- ters nodig'. De vrees bestaat dat Kenia, dat tot nu toe beschouwd werd als een Etnische rellen in Kenia Tenminste 75.000 mensen zijn op de vlucht geslagen voor het aanhoudende geweld na afloop van de verkiezingen donderdag in Kenia. Rond de driehonderd mensen zijn inmiddels omgekomen. etnisch geweld nationale parken opbrengst uit toerisme: €567 mln/jr llemi-driehoek (beheerd door Kenia) 160 km Lodwar Duizenden vluchte- lingen zijn vanuit Eldoret de grens over gestoken. Kakamega GROTE RIFT VALLEI Evenaar Victoria- meer Kisumu Narok masai-marA Eldoret Nakuru Marsabit KENIA <%4 Embu C Nairobi Wajir RWANDA I BURUNDI t masai amboseli ■ü'lf nen I Kikuyu is de grootste (van meer dan) 40 stammen I IjKikuyu MggEllLuo TSAV0 Lamu Garsen Indische Oceaan paSi- Mombasa van de stabielste democratieën van Afrika, ook aan een bloedige stammenstrijd ten prooi zal vallen als de politici er niet in slagen greep te krijgen op hun volgelin gen. Kibaki heeft aangeboden met zijn tegenstanders om de tafel te gaan zitten, maar Odinga weigert dat. Hij wil Kibaki alleen ontmoe- De democratie in Kenia kan aan een stammenstrijd ten onder gaan als de politieke leiders er niet in slagen het geweld van hun aanhangers te beteugelen. infographic: GN bron: Internationale Rode Kruis ten als die toegeeft niet gekozen te zijn. Odinga zei dat de regering chaos creëert en schuldig is aan ge nocide. Hij weigert ook af te zien van zijn plan om vandaag een pro testmars in Nairobi te houden. Het hoofd van de kiescommissie, Samuel Kivuitu, zei dat zowel de regeringspartij als Odinga's partij hem onder druk had gezet de uit slag snel - en misschien fout - be kend te maken. „Ik weet niet of Ki baki gewonnen heeft", zei hij. pagina 33: Kiplagat opgelucht na eva cuatie Het grootste volk in Kenia is altijd de aanvoerder geweest. door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - „Ik ben de deur niet uit geweest sinds het geweld begon", vertelt Amos Mwangi. De boek houder behoort tot de Ki kuyu-stam en woont in Ngong, een dorp vlak bij de Keniaanse hoofdstad Nairobi. „Bijna iedereen hier in de buurt is Kikuyu en daar om voel ik me enigszins veilig." Na dagen vol bloedig geweld lijkt de rust langzaam terug te keren, maar Mwangi blijft voorzichtig. Te genstanders van president Mwai Kibaki, die vorige week onder twij felachtige omstandigheden de ver kiezingen won, koelden hun woe de op Kikuyu's, de stam van het staatshoofd. Kikuyu's, het grootste volk in Ke nia, zijn altijd de aanvoerders -ge weest van modernisering. Van de ruim veertig stammen in het land pasten zij zich het snelst aan. Ter wijl de meeste stammen vasthiel den aan oude tradities begonnen de Kikuyu's al tijdens het kolonia le bewind de Britten na te doen. De onafhankelijkheid in 1963 bracht dan ook een Kikuyu aan de macht. President |omo Kenyatta bevoordeelde zijn eigen volk tij dens de vijftien jaar waarin hij de scepter zwaaide. Kikuyu's ontwik- 'De Kikuyu's begonnen al tijdens het koloniale bewind de Britten na te doen' keiden zich tot succesvolle boeren en zakenlieden. Zij raakten hun voorsprong nooit kwijt en zorg den voor afgunst bij de andere stammen. De Centrale Provincie is het tradi tionele woongebied van Kikuyu's. Door groeiend gebrek aan land ves tigden zij zich als boeren en zaken lui in vele andere delen van het land. Vooral in de Rift Vallei-pro vincie die vanwege de vruchtbare grond uiterst geschikt is voor land bouw. De provincie is het traditio nele gebied van de Kalenjin-stam. Kenyatta werd na zijn dood opge volgd door Daniel Arap Moi, een Kalenjin. Hij zorgde ervoor dat Ki kuyu's een deel van hun bevoor rechte positie verloren. Door zijn verdeel- en heerspolitiek kwam het begin jaren negentig in de Rift Vallei tot stammentwisten. Een kwart miljoen Kikuyu's werden verdreven. In 2002 maakte een coalitie van di verse stammen onder leiding van Mwai Kibaki een einde aan de heerschappij van de Kalenjin. Maar na twee jaar viel het bondge nootschap uiteen en kwam de macht bij Kikuyu's te liggen. De onvrede met het bewind van Kiba ki groeide snel bij de meeste ande re stammen. Bij de jongste verkiezingen stemde het merendeel van de Kalenjin voor oppositieleider Raila Odinga. Toen die aan het kortste eind trok in dë verkiezingen laaide onder de Kalenjins de oude afkeer van Ki kuyu's op. De meeste doden vie len dan ook in de Rift Vallei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8