Voorzichtige start in nieuwe jaar barometer CIJFERS 21 Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeyeringe De Roömpot Marlies Oggel Vedior Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris Rutten Kamer van Koophandel 'Weinig reden tot pessimisme' Al maanden schommelt het ge middelde van onze economi sche barometer tussen 6,9 en 7,2. Nu, aan het begin van een nieuw jaar, zitten we daar tussen in: een dikke 7. De experts zijn redelijk op timistisch, Maar het gaat het ko mend jaar allemaal wel net wat min der, verwachten ze. Willem Jonkmans: 7 Overreactiè Zoals vorige maand gemeld is de kurk van de fles, realisatie van tal van zaken moet voor 31 december worden afgewikkeld. Het lijkt of de wereld daarna niet meer be staat. De onrust in de financiële markten wordt opnieuw aangewakkerd, maar naar onze indruk te zwaar aangezet. Hierdoor kan er een overreactie komen van de con sumenten. Ik vertrouw voorlopig maar even op de nuchtere Nederlandse kijk. Ad Verrest: 7 Meer dynamiek arbeidsmarkt Met een rem op de regelgeving rondom het ontslagrecht ben ik iets minder opti mistisch over de komende penode. Ook al lijkt het uitstel zeker niet tot afstel te gaan leiden. Meer dynamiek en flexibiliteit op de arbeidsmarkt zullen ondernemers beter in staat stellen de inzet van middelen af te stemmen op de behoefte. Alle stimuleren de maatregelen om mensen die nu buiten het arbeidsproces staan er weer bij te be trekken zijn van groot belang. Daar lijken de sociale partners met elkaar op de goede weg. Paul Nijskens: 6,5 Een tandje minder Er zijn steeds meer tekenen dat we over de top heen zijn: de inflatie stijgt naar 1,9% in november, de economische groei vertraagt volgend jaar naar 2,25 de arbeidsmarkt is zeer krap en er komt steeds meer opwaartse druk op de loonontwikkeling. Volgend jaar zal het allemaal een tandje minder worden; de barometer blijft op 6,5 hangen. David Luteijn: 7,5 Werk voor iedereen Er is sprake van een redelijk stabiele; ont wikkeling; met werk voor een ieder die. kan en wil werken. Eigenlijk is de beschik baarheid van voldoende gekwalificeerd ar beidsaanbod in met name de meer tech nisch georiënteerde vakken een groot pro bleem voor veel bedrijven. Het is drin gend nodig dat de overheid echt een be leid gaat voeren gericht op promotie en stimulering van de keuze voor technische i vakken. Hier faalt ons onderwijssysteem in 7 het laten aansluiten van opleidingen bij de vraag uit het bedrijfsleven. Gelukkig zijn er ook enkele lichtpuntjes. Lilianne van der Ha: 7 Topsport Ook dit jaar zullen wij als agrarische on dernemers bezig zijn met topsport: goed ondernemen, scherp maar ook nuchter zijn en vooral doen en laten zien waar we goed in zijn. Meer dan ooit zijn we afhan kelijk van de economie, waarin markt en politiek ons regelmatig beperkingen op poit minder hoog gespannen. De overige leggen, maar ook kansen kunnen bieden. indicatoren blijven redelijk op peil. Guust Verpaalen: 7,5 Politiek laat het afmeten Vooruitkijkend naar volgend jaar. Hoe zal het gaan met het vullen van vacatures bij de bedrijven? Volgens mij wordt dit een van de grootste aandachtsgebieden voor de regio. Landelijk wordt al gesproken om 'ouderen' langer inzetbaar te houden. Of de landelijke politiek dit kan oplossen is maar zeer de vraag. Ik heb meer vertrou wen in het oplossend vermogen van het bedrijfsleven zelf. Jammer dat de politiek vanuit de dug-out weer altijd beter weet waar het bij de ondernemers aan schort. Dré de Jong: 7,5 Goede winter De winter belooft veel goeds. Na de ople ving in het laatste kwartaal van 2007 blijkt dat de groei, althans de positieve ontwik keling op de markt, zich door te zetten in de maanden januari, februari en vooral maart. Vooral de consumptiemarkt is daal de eerste bevoordeelde van. Chris Rutten: 7 Dalende groei De economische groei voor Nederland zakt van 3% in 2007 naar 2,25% in 2008. Het ondernemersvertrouwen daalt, ook in West- Brabant. Toch blijft de index verge leken met voorgaande jaren nog relatief hoog. Er is dus weinig reden tot pessimis me. In West-Brabant zijn eigenlijk alleen de verwachtingen ten aanzien van de ex- Joris Jansen: 7,5 Mosseldorp bij uitstek Van een decemberdip is in de restaurants geen sprake. November en december zijn echte restaurantmaanden. Alle publiciteit rond de gidsen (Michelin, Lekker en Gault-Millau) stuwt het bezoek verder op. De mosselprijs is erg hoog en vreemd ge noeg profiteren wij als mosseldorp daar van. Het is voor veel Belgische restaurants niet meer interessant om mosselen te ser veren. De mosselliefhebber moet wel naar Philippine afzakken. Geert van der Horst: 7,4 Economische groei blijft hoog Hoewel we volgend jaar een klein stapje terug zullen doen, zijn de economische vooruitzichten voor ons land met een ge raamde groei van 23/4% nog steeds gun stig. Toch zijn er enkele aandachtspunten. Een lager groeitempo in de Vercnigde:Sta- ten en Europa, een dure euro en een af zwakkende bancaire kredietverlening zul len er toe bijdragen dat ook bij ons de groei in de loop van het jaar iets terugvalt. De verwachting voor de .wereldeconomie is een groei van 4,5%. Dat is nog steeds so lide. Voor pessimisnieüs geen reden. Rob Franken: 5 Gemiste kans Tijdens de jaarlijkse eindejaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel West-Bra bant werden er veel goede verhalen en po 09-'07 10-'07 ll-'07 01-'08 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 8,0 7,0 5,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 6,5 6,5 7,0 7,0 Chris Rutten Voorziter Kamer van Koophandel 8,0 7,5 7,5 7,0 Guust Verpaalen Commissaris Philip Morris Benelux 6,5 8,00 7,5 7,5 Marlies Oggel Commercieel manager Vedior 7,0 7,2 7,3 7,5 Jan Hoppen Directeur Hcja 6,5 6,5 6,0 7,2 Chris van Loon Bestuurder De Linie 5,0 5,0 5,5 6,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 7,0 7,0 6,5 6,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,5 7,5 7,5 7,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 7,0 7,5 7,5 7,5 Henk van Kóeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 7,0 7,0 7,5 Jan Pollemans Eigenaar Super de Boer Roosendaal 6,5 7,5 7,5 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,5 7,5 7,5 7,4 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 8,0 8,0 7,0 7,5 Dre de Jong Directeur Bourgondia 6,5 8,0 8,0 7,5 Ad Verrest Directeur BN/DeStem PZC 0,0 7,5 7,5 7,0 sitieve benchten verteld. Toch heeft deze avond mijn waardering naar een 5 doen dalen, want: 1. Geen woord in de lezing van de Joop Wi]n over het beroepsonderwijs en het belang daarvan voor de werking van de ar beidsmarkt. 2. Geen woord over het Maintenance Onderwijs Consortium waarin alle instellingen voor MBO en HBO in West Brabant en Zeeland zijn verzameld. Veel tijd voor flauwe kul caba ret en een zak patat, geen tijd voor Main tenance (Valley). 3. Geen woord over de ondernemersgame, een wereldprimeur van mijn instelling ROC West-Brabant die studenten nog beter zal voorbereiden op het ondernemerschap. Jan Hoppen: 7,2 Vertrouwen c De markt trekt aan. Het vertrouwen is er echt. Derhalve een 7 Jan Pollemans: 7 Teller weer op nul Het normale leven in retailland kan weer beginnen, de teller staat weer op 0 voor het nieuwe jaar. Er dient weer fors aan de weg getimmerd té worden om alle goede voornemens waar te maken .Januari altijd een maand waar de nodige energie in ver anderingen jfbstoken wordt. De nieuwe eettrends van lekker kan ook gezond zijn, zullen een positieve bijdrage geven aan de omzet-,;. Henk van Kóeveringe: 7,5 ife'rtrouwen is nog groot De situatie rond de subprimes is nog niet opgelost maar schijnbaar wel meer be heersbaar .j/Toch is dat samen met vrees voor renteverhoging en de harde euro niet positief Jfoch is het vertrouwen nog groot en zal/de economie zeker, doordraaien. Wat nog weinig belicht is, zijn de stijgen de kosten van de gezondheidszorg en de wellicht sterk veranderende financiering daarv:an, maar allez, er moet in 2008 ook nog w-at te praten zijn. Chris van Loon: 6 Wat was er mis met een 40-urige werkweek De voorspellingen voor de economie zijn zonder meer rooskleurig te noemen, al verschijnt hier en daar een klein wolkje aan de horizon. Wat ons wel zorgen baart is de krapte op de arbeidsmarkt waardoor het nog maar de vraag is of al deze econo mische groei daadwerkelijk leidt tot ba nengroei. Ik sluit niet uit dat wanneer wij met z'n allen blijven vasthouden aan onze, in een tijd van werkloosheid ontstane, ver korte werkweken, we instroom vanuit het buitenland hard nodig hebben om de be hoefte aan werk in te kunnen vullen. Marlies Oggel: 7,5 Ontgroening nog niet op hoogtepunt Er wordt voorzichtige groei voorspeld in de economie, de vacatures stijgen in vrij wel het gehele land. De experts zeggen - De mist trekt op! In Nederland is het aan tal zelfstandig ondernemers groeiend en draagt bij aan een gunstig ondernemerskli maat. De krapte op de arbeidsmarkt blijft, de ontgroening heeft zijn hoogtepunt nog niet bereikt. De creativiteit aan middelen om de krapte te bestrijden, neemt toe. Ondernemers en het onderwijs zoeken el kaar vaker op om gezamenlijk een project te starten gericht op oplossingen. Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Guust Verpaalen Philip Morris Joris Jansen Auberge Des Moules Ad Verrest BN/DeStem PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89