Wijzigingen in de belastin Cursussen fiscaliteit belasting In Nederland bedraagt de totale be lastingopbrengst in 2007 naar ver wachting 207 miljard euro. Het grootste deel hiervan wordt opge bracht door de loonbelasting 77 miljard), de omzetbelasting 42 miljard), de premies werknemersver zekeringen (€41 miljard) en de ven nootschapsbelasting 19 miljard). In dit artikel wordt geen antwoord geven op de vraag waar al dat geld blijft. Wel wordt in hoofdlijnen de belangrijkste wijzigingen in de belas tingwetgeving per 1 januari 2008 be handeld. door Gert Treurniet Ondernemers Verlaging tarief vennootschapsbelasting Allereerst positief nieuws: het tarief in de vennootschapsbelasting wordt wederom verlaagd. Dit gebeurt met name door de belastingschijven op te rekken. De eerste schijf, waarvoor een tarief van 20% geldt, wordt opgerekt van 25.000 tot 40.000. De tweede schijf, waarvoor een tarief geldt van 23% (was 23,5%), gaat gelden vanaf een winst van 40.000 tot 200.000. In 2007 had deze tweede schijf een reikwijd te van 25.000 tot 60.000. Boven het bedrag van 200.000 blijft het tarief van 25,5% van kracht. Verhoging bijtelling privégebruik auto Onder het motto "zonder groene auto be taal je je blauw", is ook nu weer flink ge sleuteld aan de fiscale regels m.b.t. de auto van de zaak. De hoofdregel wordt dat u vanwege het privégebruik 25% (in plaats van 22%) van de nieuwwaarde van de au to bij het inkomen moet gaan tellen. Als u echter kiest voor een superzuinig auto van de zaak, dan hoeft u vanaf 1 januari 2008 slechts 14% bij te tellen. Een voorbeeld van zo'n superzuinig auto is de Toyota Aygo. De nieuwwaarde bedraagt ongeveer 9.000. Uitgaande van het hoogste belas tingtarief van 52%, betaalt u dus slechts 655 (52% van 14% van 9.000) voor het privégebruik van deze auto. Zonder fiscale afrekening naar nieuwe onderneming Veel ondernemers worden bij staking van hun onderneming met een onaangename verrassing geconfronteerd. Er moet dan namelijk belasting betaald worden over de stille reserves en goodwill in de onderne ming. Stille reserve kan omschreven wor den als het verschil tussen de werkelijke waarde van de bedrijfsmiddelen en de fis cale boekwaarde van de betreffende be drijfsmiddelen. Deze stille reserve is ont staan doordat in de afgelopen jaren op de bedrijfsmiddelen is afgeschreven en door dat de bedrijfsmiddelen (denk aan het be drijfspand) in waarde zijn gestegen. Het gevolg van de fiscale afrekening is vaak dat een substantieel deel van de verkoopop brengst naar de belastingdienst moet wor den gebracht. Op zich geeft liet meebeta len aan het op peil houden van het voor zieningenniveau in Nederland een goed gevoel, maar de meeste ondernemers ge ven er de voorkeur aan de afdracht aan de fiscus tot een minimum te beperken, zeker als na de verkoop van de onderneming de verkoopopbrengst benut wordt om een nieuwe onderneming aan te kopen. Voor deze laatste situatie bevat het belastingplan 2008 een nieuwe faciliteit. Vanaf 2008 kan de ondernemer met een persoonlijke on derneming, zoals een eenmanszaak of ven nootschap onder firma, fiscaal geruisloos van de ene onderneming naar de andere onderneming overstappen, uiteraard mits aan de voorwaarden wordt voldaan. Dit wordt mogelijk doordat de herinveste ringsreserve voortaan niet alleen binnen de grenzen van de onderneming toegepast mag worden, maar ook over de onderne- mingsgrens heen. Kort samengevat houdt het toepassen van de herinvesteringsreser ve in dat de boekwinst (stille reserve/goodwill) op de oude onderne ming afgeboekt mag worden op de kost prijs van de nieuwe onderneming. Welis waar wordt hierdoor de fiscale verkrij- gingsprijs van de nieuwe onderneming verlaagd, waardoor minder afgeschreven kan worden, er hoeft in ieder geval niet meer in één keer met de belastingdienst te worden afgerekend. Het kabinet komt hiermee tegemoet aan de wens van veel MKB-belangenorganisaties. Het toepassen van deze nieuwe faciliteit vraagt om maat werk. Laat u daarom uitvoerig door uw belastingadviseur informeren. Omzetbelasting Allereerst is van belang dat het omzetbelas tingtarief omhoog gaat van 19% naar 20%. Deze verhoging zal echter pas op 1 januari 2009 in plaats van op 1 januari 2008 in gaan. Verder is voorgesteld de BTW-vrij- stellmg voor medische diensten op twee manieren in te perken. Allereerst door voortaan de medische vrij stelling alleen toe te passen op diensten die zijn gericht op de bescherming van de ge zondheid, inclusief instandhouding of her stel hiervan. Dit betekent dan dat voortaan 19% (v.a. 2009 20%) omzetbelasting gehe ven dient te worden over o.a. het honora rium voor het verrichten van sportkeurin gen, vaderschapstesten, vruchtbaarheids- onderzoeken etc. Bij de tweede voorgestelde inperking van de medische vrijstelling toont de wetgever zich een slecht verliezer. De Nederlandse belastingrechter heeft recent namelijk de medische BTW-vrijstelling verruimd door deze ook van toepassing te verklaren op diensten van osteopaten, pedagogen en chiropractorenAls reactie hierop heeft de wetgever nu voorgesteld als voorwaarde voor toepassing van de vrijstelling te stel len dat de medische dienstverlener een op leiding heeft afgerond die gericht is het verlenen van een dienst, waarvoor regels zijn gesteld bij of krachtens de Wet BIG (wet op de beroepen in de individuele ge zondheidszorg). Concreet zou dit tot ge volg hebben dat de huisarts niet langer BTW-vrij gestel de diensten als chiroprac tor en osteopaat kan verrichten. Ook os teopaten en dergelijke dienstverleners zouden dan weer met de heffing van om zetbelasting worden, geconfronteerd. Op het moment van het schrijven van dit arti kel is door de tweede kamer een amende ment aangenomen op grond waarvan de tweede voorgestelde inperking van de me dische vrijstelling wordt uitgesteld. Hoe de definitieve regeling vanaf 1 januari 2008 zal luiden zal de komende weken duidelijk worden. Nieuw BV-recht Hoewel de ingangsdatum nog niet exact bekend is, zal naar verwachting op korte termijn het nieuwe BV-recht in werking treden. Kort samengevat treft u hieronder een korte samenvatting van de belangrijk ste wijzigingen: - Het minimumkapitaal van 18.000 wordt afgeschaft; - In plaats van de huidige kapitaalbescher- mingsregels, komt er ingeval een divi denduitkering een liquiditeits- en balan stest. Bij de liquiditeitstest zal beoordeeld worden of na het uitkeren van dividend de vennootschap nog wel de opeisbare schul den kan blijven betalen. Bij de balanstest zal beoordeeld worden of door het uitke ren van dividend het eigen vennogen ver minderd met de wettelijke en statutaire re serves niet negatief wordt. - Als er meerdere aandeelhouders zijn, is het op dit moment niet mogelijk dat ieder zijn eigen bestuurder benoemt. In de nieu we situatie kan in de statuten worden op genomen dat dit wel mogelijk is. - Er komt een mogelijkheid om stem- rechtloze aandelen uit te geven. Om te voorkomen dat andere aandeelhouders de stemrechdoze aandeelhouders benadelen, mogen bepaalde besluiten tot statutenwij ziging niet zonder de toestemming van de stemrechdoze aandeelhouders worden ge- De nieuwe personenvennootschap De huidige personenvennootschappen (vennootschap onder firma (VOF), maat schap en commanditaire vennootschap (CV)) gaan verdwijnen en zullen vervan gen worden door één nieuwe rechtsvorm, genaamd 'de vennootschap'. De eenmans zaak en de kapitaalvennootschap (BV en NV) blijven gewoon bestaan. De nieuwe vennootschap zal wel allerlei varianten kennen (waaronder de oude CV in een nieuw jasje). Op het moment van schrij ven van dit artikel is de ingangsdatum van de nieuwe wetgeving nog niet bekend. De richtdatum was 1 januari 2008. Omdat het, gezien de doelstelling van dit artikel, te ver gaat om diep op de nieuwe personenvennootschap in te gaan, onder staand slechts een tweetal belangrijke ver anderingen voor de praktijk: - Het wordt voortaan mogelijk om als per sonenvennootschap te kiezen voor rechts persoonlijkheid. Dit heeft als voordeel dat de vennootschap zelf overeenkomsten kan aangaan, in plaats van de afzonderlijke vennoten. Het tweede voordeel van rechtspersoonlijkheid is dat het toe- en uittreden van vennoten makkelijker wordt. De vermogensbestanddelen be hoeven immers niet meer afzonderlijk ge leverd te worden. Een derde voordeel van rechtspersoonlijkheid is dat de personen vennootschap met rechtspersoonlijkheid kan worden omgezet in een BV. Tot slot heeft het hebben van rechtspersoonlijk heid soms voordelen op het gebied van de overdrachtsbelasting. Voor het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid is wel een nota riële akte vereist. Het al dan niet kiezen voor rechtspersoonlijkheid staat volledig los van de aansprakelijkheid van de venno ten. Ook indien voor rechtspersoonlijk heid wordt gekozen, blijven de vennoten hoofdelijk aansprakelijk voor verplichtin gen van de vennootschap. Kiezen voor rechtspersoonlijkheid staat ook los van de fiscale transparantie. Met andere woorden: ook de vennootschap met rechtspersoon- lijkheid is niet zelfstandig belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting. Op dit punt wijzigt er dus niets. - De wetswijziging heeft de grootste ge volgen voor de openbare maatschap, die in de nieuwe wetgeving automatisch wordt omgezet in een openbare vennootschap (de stille maatschap wordt automatisch een niet-openbare vennootschap. De openbare maatschap is altijd veel gebruikt door vrije beroepsuitoefenaren zoals accountants, ad vocaten, notarissen en (para)medici, waar bij alle maten voor een gelijk deel aanspra kelijk zijn. Onder de nieuwe wetgeving is elke vennoot echter hoofdelijk aansprake lijk voor de totale schuldenlast aan derden. Een schuldeiser kan zich daardoor richten tot iedere vennoot voor het incasseren van de schuld, wat in de praktijk de vennoot met het grootste vermogen zal zijn. Ac cepteert u de nieuwe (en vaak zwaardere) regels voor de aansprakelijkheid, dan kunt u vanaf de ingangsdatum van de nieuwe wetgeving als 'openbare vennootschap' (OV) door het leven gaan. Zo niet, dan kunt u overwegende de maatschap voort te zetten als stille maatschap. Ook kunt u de maatschap voortzetten als openbare vennootschap met rechtspersoonlijkheid (OVR), met praktijk-BV's als vennoten. In deze vorm zijn alleen de BV's hoofde lijk aansprakelijk, maar niet de directeur- grootaandeelhouder in privé. Tot slot kunt u de maatschap opheffen en doorgaan als BV. Laat u hierover goed informeren door uw notaris en belastingadviseur. Gert Treurniet is verbonden aan de maatschap Rijkse Partners Belastingadviseurs te Middelburg. Hij is tevens, samen met Jean van Oorschotinitiatiefnemer van Colleges op Maat. Colleges op Maat organiseert cursussen op het gebied van accountancy en fiscaliteit. Hij zette op ons verzoek uiteen wat de nieuwe belastingwetgeving betekent voor ondernemers. Als u over genoemde wijzigingen uitgebreider geïnformeerd wenst te worden dan biedt "Colleges op Maat" u hiertoe de mogelijkheid. Colleges op Maat organiseert cursussen op het gebied van accountancy en fiscaliteit en is inmiddels een gewaardeerde organisa tie bij veel accountants en fiscalisten in Zeeland en Brabant. Tijdens de bijeenkomsten, die gehouden worden in Van der valk Hotel Goes, wordt ingespeeld op actuele onderwerpen en ontwikkelingen in het vakgebied. Colleges op Maat houdt het komend jaar onder meer de volgende cursussen: Wijzigingen in de belastingwetgeving per 1 januari 2008 Op 14 januari 2008 zal Mr. J. Zwagemaker een lezing geven over de wijzigingen in de belastingwetgeving per 1 januari 2008. De nieuwe personenvennootschap Op 4 februari 2008 zal Mr. J.L. van de Streek een lezing geven over de nieuwe personenvennootschap. Actualiteiten voor de DGA Op 11 februari 2008 zal Mr. Drs. S.A.W.J. Strik een lezing geven over het onderwerp "actualiteiten voor de DGA". Aan de orde komen o.a. de volgende onderwerpen: - het wetsvoorstel m.b.t. de flexibele BV; - de VBI; - problemen DGA bij echtscheiding; - emigratie DGA, al dan niet samen met zijn BV. Andere cursussen die op het programma staan: Grensoverschrijdende arbeid tussen Nederland en België (onder voorbehoud) Op 19 mei en 26 mei 2008 zullen twee cursusavonden worden verzorgd over belasting heffing en sociale zekerheid bij grensoverschrijdende arbeid tussen Nederland en België. Informatie hierover kunt u vinden op de website www.collegesopmaat.nl of via Jéan van Oorschot, tel. 0118-474519.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87