Nedato: van plant tot klant Waterman landbouw» Specialist in agrarische verzekeringen L Wim van de Ree: 'We helpen de teler om betere aardappels te krijgen. Foto: Marijke Folkertsma Al vijfenveertig jaar is Nedato, de Nederlandse aardappeltelersorganisatie, een belangrijke speler binnen de teelt, collectie en afzet van verse con sumptieaardappelen en aardappelen bestemd voor de verwerkende industrie. door Loes van der Hoeven OUD BEIJERLAND - Met een afzet van 350.000 ton per jaar behoort de organisa tie van aardappeltelers in Zeeland, West- Brabant, het zandgebied van Brabant, Zuid-Holland en Flevoland tot de top van aardappelcollecterende bedrijven in Ne derland en Europa. Bij Nedato zijn 600 telers aangesloten. Nedato is een zelfstan dige, onafhankelijke partij die werkt 'van plant tot klant'. De doelstelling is het reali seren van een optimale toegevoegde waar de voor afhemer en teler. Daartoe inves teert de innovatieve organisatie voortdu rend in kwaliteit, duurzaamheid en relatie beheer. Nedato doet er alles aan de kwaliteit van de processen en van de aardappelen te waarborgen. "De kwaliteitslat ligt bij ons erg hoog", benadrukt directeur Wim van de Ree. "Wij sneven ernaar dat de consu ment tevreden is met zijn aankoop en te rugkomt, bijvoorbeeld naar de super markt. Dat doet hij alleen als de kwaliteit van aardappel volledig overeenstemt met de verwachting die gewekt wordt door de beschrijving op de verpakking. Richting de telers werken wij met een monitoring systeem. Daarbij plaatsen wij het resultaat van één teler tegenover dat van collega's en brengen de verschillen in kaart. Op die manier kunnen wij een teler helpen een hoger kwaliteitsniveau te bereiken. Regel matig nemen onze buitendienstmedewer kers monsters van de teelt, want bij ons wordt de teler betaald voor zijn inspan advertenties Loon- en verhuurbedrijf Sterk in agrarisch grond- en loonwerk Prelaatweg 60, E-mail info@melse-maljaars.nl 4363 NJ Aagtekerke www.melse-maljaars.nl Telefoon 0118-581513 Fax 0118-584131 A S -S U R A NtTIN HYPOTHEKEN Dorpsstraat 66a 4413 BN Krabbendijke Tel.: 0113-504556 Fax: 0113-504169 E-mail: info@watermanassurantien.nl www.watermanassurantien.nl ning. Hoe beter de kwaliteit, des te hoger is onze uitbetalingprijs aan hem." Duurzaamheid Alle aardappelen worden met een bepaald doel geteeld. Zo zijn er tafelaardappelen, fritesaardappelen, gril- en pofaardappelen. Nedato hanteert een systeem van gecon troleerde teelt, een positieve lijst gewasbe schermingsmiddelen die het milieu minder belasten en geeft bijvoorbeeld de voorkeur aan mechanische onkruidbestrijding boven chemische. Traceerbaarheid is volledig ge garandeerd. Als een van de eersten in Ne derland hadden alle Nedato-telers het Eu- repGAP kwaliteitscertificaat (vanaf 2008 Global GAP). Het bewijs dat zij voldoen aan de eisen die wereldwijd worden ge steld aan boeren en tuinders met betrek king tot onder meer voedselveiligheid, duurzaamheid, goede arbeidsomstandig heden en kwaliteit. Het systeem werkt dus bedrijfsbreed. Door de telerbundeling is Nedato een krachtige gesprekspartner in de afzet die kiest voor een brede marktbenadering en voorvaste langjarige relaties met haar afne mers. De basis daarvoor bestaat uit service, kwaliteit en marktconforme prijzen. Wim van de Ree: "Voor ons is het belangrijk dat mensen op alle niveaus met elkaar contact hebben en tot zaken komen. Goede rela ties moetje koesteren. Je moet er voortdu rend in investeren. Opbouwen kost im mers meer tijd dan afbreken. Onze teelt is volledig afgestemd op de wensen van onze vaste klanten. Daardoor kunnen wij top producten en logistieke service aanbieden aan de afnemers en onze telers belonen." Innovatief De kracht van Nedato is dat zij het jaar rond een veelzijdig assortiment aardappe len kunnen aanbieden die voldoen aan be paalde specificaties en tevens getuigen van creativiteit en flexibiliteit. De aardappel is trendgevoelig en wordt steeds meer een 'convenience' product: niet alleen de hore ca, maar ook de consument wil snel een voedzame, smakelijke maaltijd kunnen be reiden. Sinds vorig jaar levert Asn in Dr- onten, eigendom van Nedato, kruimige en vastkokende aardappelen die ambachtelijk en individueel geschild zijn met messen- schillers. Het spectaculaire innovatief schilsysteem doet de aardappel aanzien als of dat met een dunschiller is gedaan. De kwaliteit is perfect doordat er nauwelijks celbeschadiging optreedt, waardoor het vocht behouden blijft. De geschilde en in stukken gesneden aardappelen worden ge leverd in verpakkingen van 450 gram tot 5 kilogram. De afmetingen van de aardap pelblokjes zijn identiek, wat het gelijkma tig garen bevordert. Het restproduct van het schilproces probeert Nedato zo effi ciënt mogelijk te vermarkten. Stukjes aardappel worden verwerkt als zetmeel of vlokken. Schillen gaan naar de foeragehan- del of naar een vergassingsinstallatie. "De moderne consument heeft diverse soorten aardappelen in huis, afhankelijk van de bereidingswijze: stamppot, bakken of koken", vervolgt Wim van de Ree. "Naast geschilde aardappelen promoten wij aardappelen, die mét schil direct in oven of pan bereid kunnen worden. Vita mines en smaak blijven daarbij volledig behouden. Door meer aandacht te schen ken aan de verschillende bereidingsmoge lijkheden, komt de aardappel in beeld als een gezonde en veelzijdige component van de warme maaltijd. Met onze volledige deelneming in Han delsonderneming en Wasbedrijf Zuidwest Nederland in Den Bommel zijn wij een belangrijke speler geworden op de afzet markt van krieltjes bestemd voor de con- servenindustrie. Grote grilaardappelen zijn razend populair in het buitenland, in Nederland moeten ze nog een plaatsje verwerven in de winkel schappen." Bescheidenheid kenmerkt de nuchtere aardappeltelers, maar ook de telersorgani satie. "Voorop staat dat wij ons werk goed en veilig doen. De consument, de teler en het milieu staan daarbij centraal. Daarmee treden wij eigenlijk te weinig naar buiten. Het speerpunt van onze strategie voor de komende jaren is dan ook onze onder scheidende kracht meer en beter te pro moten als 'Puur Nedato'. Onze telers ver dienen die waardering. Ze hebben in al die jaren niet voor niets het niveau bereikt waarop ze nu staan", besluit Wim van de Ree. uww. nedato.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85