Wilhelminapolder is tijd ver vooruit (MDiefeftffii IL landbouw Voor goed ondernemerschap en een duurzame bedrijfsvoering is kennis onontbeerlijk. Door kennis voor de praktijk bruikbaar te maken kan de kwaliteit van een product ver beteren en het rendement van een teelt stijgen. Daaraan ligt echter een gedegen studie ten grondslag. door Loes van der Hoeven GOES - Koninklijke Maatschap De Wil helminapolder is een voorloper op het ge bied van landbouwkundige ontwikkelin gen. In hun agrarische bedrijfsvoering heeft ICT-technologie allang een vaste plaats ingenomen. Zo kunnen zij kennis, informatie en gegevens efficiënt inzetten en binnen het bedrijf uitwisselen. Voor al gemeen medewerker Jeroen Verschoore is de moderne landbouwer dan ook een 'ma nager die met behulp van de computer zijn teelt aanstuurt'. Winstoogmerk Het winstoogmerk dat een groepje Rot terdamse kooplieden in 1809 had met de aankoop van diverse Bevelandse schorren, bleek snel een illusie. De gronden konden zij niet als winstgevend akkerland verko pen, omdat de bedijking en de bouw van de sluis veel duurder waren dan de inmid dels gedaalde grondwaarde. Hen restte niets anders dan zelf een agrarische onder neming te starten. Dat deden zij onder de naam 'Maatschap tussen Eigenaren van Gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Bevelandpolder'. Hun erfgenamen maken nog steeds deel uit van het innova tieve landbouwbedrijf dat bestaat uit ak kerbouwgronden, bossen, weilanden en mosselpercelen". Het wordt aangestuurd vanuit de uit 1817 daterende voormalige meestoof'Holland' in Wilhelminadorp. Jeroen Verschoore: "Binnen ons bezit worden de akkerbouwactiviteiten in 2008 uitgebreid. De 17 hectare die is vrijgeko men na het vertrek van het Proefstation voor de Fruitteelt uit Wilhelminadorp brengt onze akkerbouwgronden op 1325 hectare. Momenteel knappen wij de windsingels op en vervolgens brengen wij grondverbetering aan. Wellicht lukt het nog dit vooijaar daar late gewassen te zaai en. In het hoofdgebouw van de proeftuin is sinds juli 2007 Stichting Het Zeeuwse Landschap gevestigd. De bijgebouwen maken plaats voor woningbouw." GPS-basisstation De Wilhelminapolder werkt al sinds 2001 met een GPS-ontvanger met daaraan ge koppeld een veldcomputer waarmee zij de locatie die bij een waarneming hoort, kun nen vastleggen. Tot voor kort diende een Landbouwmachines waar Wilhelminapolder gebruik van maakt zijn zeer hoogwaardig, kustwachtbaken als referentiestation voor de signalen die de GPS voor de plaatsbepa ling opvangt van 27 om de aarde draaien de satellieten. "Doordat het baken te ver weg stond, hadden wij voortdurend te maken met een afwijking van 10-15 centi meter per zaaibaan van negen meter. Door onze tractor te voorzien van Auto Track en de schoffelbak van twee camera's, re duceerden wij die bij het schoffelen tot 2,5 centimeter per rij. Nu wij op het dak van onze graanloods een eigen basisstation hebben geplaatst, is de afwijking terugge bracht tot slechts 1 centimeter, omdat on ze tractoren altijd binnen een straal van 8 kilometer van het station zijn," licht Jeroen Verschoore toe. "Die kleinere overlap le vert een besparing op van 17%. Minder overlap betekent minder werk, diesel en menskracht. Bovendien komt dat de bo demkwaliteit ten goede. Ook kan de schoffelmachine eerder worden ingezet, omdat hij de exacte plaats van de zaadjes bepaalt. Wij passen dit toe bij de bieten teelt, maar ook bij het poten van de aard appelen. Doordat de pootaardappel exact in het midden van de rug ligt, wordt hij niet langer groen door het zonlicht, maar Foto's De Wilhelminapolder \o ..w advertenties landbouwmechanisatie- en loonbedrijf werkzaam ooor akkerbouw en veehouderij Paridaen de Creocb BV Wilhelminaweg 34 Sint Kruis 0117-350400 paridaen@planet.nl Uw specialist is agrarische werkzaamheden 0115-481854 06-50287957 pedieleman zeelandnet.nl beter van kwaliteit." Volgens Jan Paul van Hoven, directeur van De Wilhelminapolder, gaat de ont wikkeling van GPS-apparaten zo snel dat wat nu nog futuristisch lijkt, over vijfjaar gemeengoed is in de akkerbouwsector. Als een van de eersten in Nederland heeft zijn maatschap een tractor aangeschaft die vol ledig wordt bestuurd door het RTK D- GPS systeem. Het voertuig kan daarmee alle machines bedienen, die voor- of ach terop de trekker zitten. Nadat de chauffeur eenmalig alle handelingen van een bewer king in de juiste volgorde heeft gepro grammeerd, voert het systeem ze achter el kaar uit. Daarmee kunnen zij nog efficiën ter werken. Kennis delen Bij voormalig minister van Landbouw Cees Veerman heeft Jan Paul van Hoven vurig gepleit voor het 'beter op de akker brengen van kennis' om te komen tot een duurzame bedrijfsvoering in de akker bouw. Daaruit is het landelijke vieijaren- project Kennis op de Akker voortgeko men. Om een optimale informatie-uitwis seling binnen de keten te realiseren, richt De Wilhelminapolder zich hierbij op ver beterde planning, monitoring en sturing van plaatsspecifieke teelt. In 2007 zijn infr arood sensoren voorop de spuitmachine geplaatst die exact de conditie van het ge was weergeven. De verzamelde data laten een duidelijk patroon op de akker zien. "Tevens hebben wij samen met de Coö peratieve Zuidelijke Aan- en Verkoopver- eniging een proef in Zuidwest Nederland uitgevoerd. Via de satelliet hebben wij soortgelijke kaarten gemaakt, maar dan in één keer voor heel Zuidwest Nederland. Ook hebben we kaarten gemaakt, die de voedingstoestand en het vochtgehalte van de plant aangeven. Afgelopen winter heb ben wij met een andere sensor achterop de machine de bodemconditie in kaart ge bracht. Door die gegevens met die van de satelliet te koppelen, kan bijvoorbeeld worden geconcludeerd dat een bepaalde plant meer behoefte heeft aan water dan aan voeding. De satelliet kan per 15 m2 een bewerkingsadvies geven. Dat kan een flinke besparing opleveren, maar ook veel betere kwaliteit aardappelen, graan enzo voort", besluit Jeroen Verschoore. uww.kwnip.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80