Zeeuws bedrijfsleven laat goede cijfers zien PEP Nieuwjaarsbijeenkomst KvK Zuidwest-Nederland kamer van koophandel» MEER ZEEUWSE ONDERNEMERS BOEKEN MEER WINST DAN COLLEGA'S ELDERS IN HET LAND Rabobank ADRIAANSE M VAN DER WEEL weststrate 07 Een strakblauwe lucht met enkele wolken aan de horizon. Dit 'weerbe richt' beschrijft de huidige economische situatie in Zeeland. De Zeeuwse economie groeit nog altijd aanzienlijk. Zo maken meer Zeeuwse ondernemers winst dan collega's elders in het land. De omzet en de export groeien flink en steeds meer ondernemingen gaan investeren, maar het on- dernemersvertrouwen in de toekomst daalt voor het eerst sinds jaren. De positieve ontwikkeling in 2007 komt vooral voor rekening van de bedrijven die exporteren. Ondernemers die hun producten afzetten op de binnenlandse markten scoren minder. Sectoren die het moeten hebben van de Zeeuwse consu ment, zoals de detailhandel en de bouw, ondervinden de gevolgen van de geringe bevolkingsaanwas in Zeeland. Dit beeld laat het ERBO-onderzoek zien, de jaarlijkse conjunctuurpeiling van de Kamer van Koophandel, waaraan ruim 2.300 Zeeuwse bedrijven hebben deelge nomen. De Zeeuwse ondernemers sluiten 2007 goed af. De totale omzet van het Zeeuw se bedrijfsleven stijgt dit jaar met 3,9%. Daarmee blijft de regio wel achter bij het landelijk gemiddelde 5,1%). Ook groeit de Zeeuwse export opnieuw fors met ruim 5 procent. Landelijk stijgt de export met hetzelfde niveau. Maar liefst 92% van het Zeeuwse bedrijfs leven maakt winst. Elders in het land ligt dit percentage op 89%. Tweederde van de ondernemers in ons land is tevreden met het rendement uit het bedrijf. Zee land scoort met 73% beduidend hoger. Daarnaast is er weer een flinke groei te zien in het aantal banen in Zeeland (+2,2%). Landelijk groeit de werkgele genheid zelfs met 3,3%. De investeringen bij het Zeeuwse be drijfsleven nemen ook toe. Zo investeert 40% van de ondernemers in Zeeland meer dan vorig jaar. Ook groeit het aan deel bedrijven met investeringen van 50% in 2006 naar 56% in 2007. Landelijk blij ven de investeringen steken. Dit betekent dat het verschil in bedrijven met investe ringen tussen Zeeland en Nederland klei ner wordt. De Kamer is dan ook blij dat de bereidheid om te investeren bij de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland Kantoor Middelburg Buitenruststraat 225 Postbus 6004 4330 LA Middelburg Tel.: (0118) 67 35 00 Fax: (0118) 67 35 47 Kantoor Terneuzen Schuttershofweg 1 Postbus 1034 4530 GA Terneuzen Tel.: (0118)67 35 00 Fax: (0118) 67 35 46 Internet: www.kvk.nl Émail: zuidwest@kvk.nl Zeeuwse bedrijven gegroeid is. De verwachtingen van ondernemers bra ken vorig jaar alle records. Voor 2008 valt het vertrouwen van Zeeuwse onderne mers wat lager uit. Landelijk daalt het on- dernemersvertrouwen nog sterker, maar ligt dat vertrouwen wel op een hoger ni veau. De hoge olieprijs, de problemen van de hypotheekbanken in Amerika en de steeds krapper wordende arbeidsmarkt zijn enkele factoren die hierbij een rol spelen. Industrie De Zeeuwse industrie richt zich al jaren lang sterk op het buitenland. Meer dan driekwart van de omzet in deze sector wordt in het buitenland afgezet. Het gaat deze sector in Zeeland duidelijk voor de wind. Zo is de omzet met 4,6 gestegen. Vooral de metaalindustrie, waar bijna de helft van het aantal bedrijven onder valt, laat een goed rapport zien. Met cijfers als ruim 8,3% omzetgroei en zelf een stijging van bijna 18% groei in export. Verder valt op dat vooral de grotere industriële be drijven beter scoren dan de kleinere be drijven. De werkgelegenheid in deze sector groeit weer. In Zeeland staan veel vestigingen van wereldconcerns in de procesindustrie en in de voedings- en genotmiddelenin dustrie (chemie, kunstmest, voeding, me taal). Zo hebben beslissingen, die op bui tenlandse hoofdkantoren genomen wor den, grote invloed op zowel de omzetcij fers als de investeringen en de werkgele genheid in de regio. Ook bepalen inter nationale ontwikkelingen, zoals de dol larkoers en de brandstofprijzen sterk de gang van zaken in de Zeeuwse industrie. In 2007 werd duidelijk dat de relatief ho ge energieprijzen in Nederland sterk ne gatief doorwerken in de bedrijfsresultaten van verschillende Zeeuwse industriële vestigingen. Dit blijft een onzekere factor voor de komende jaren. Bouwnijverheid De woningbouw in Zeeland blijft op een gelijk peil. De omzetgroei is wel gestegen met 2,7% maar dit verbleekt als men kijkt naar de sterk gestegen kosten van bouw materialen. Verschillende bouwprojecten hebben vertraging opgelopen. Zoals in Vlissingen, Goes en Zierikzee. Ook is er vertraging opgetreden bij een aantal we genprojecten in Zeeland zoals de aanleg van rijksweg N57 en de verbreding van de N61. Toch is het aantal jobs in de bouw gestegen met 2,3% en halen de bouwbedrijven de meeste winst van alle sectoren. Groothandel De groothandel in Zeeland is vooral ac tief in agrarische producten, in voedings middelen (vis- en schelpdieren) en in bouwmaterialen (incl. zand en grind). Een belangrijk deel van de omzetgroei kan op rekening van de groothandel wor den geschreven. Zo zette de sector in Zeeland 5% meer om. De omzet in deze sector stijgt gemiddeld in ons land met 4,3%. De groei in Zeeland werd vooral over de grens gehaald. Zo stijgt de omzet over de grens met ruim 13%. Deze groei steekt torenhoog boven de landelijke stijging van 4,3% uit. De werkgelegenheid stijgt in de Nederlandse groothandel met 3,3%. In Zeeland blijft de groei van het aantal banen achter met 2,4%. Detailhandel De detailhandel in Zeeland ziet haar om De metaalindustrie in Zeeland boekte het afgelopen jaar een omzetgroei van ruim acht procent. Foto Limit Fotografie zet in 2006 met 2,8% stijgen. Dit is een sterkere groei dan vorig jaar, toen de Zeeuwse detailhandel een stijging van 1,5% liet zien. Landelijk stijgt de omzet bij de detaillist met 3,3%. Het aantal ba nen in de sector is gelijk gebleven. In de foodsector is nog een kleine stijging te zien (+1,0%), maar in de non-food krimpt het aantal banen met 0,2%. Ook de wil om te investeren is dit jaar niet toe genomen. Voor 2008 zijn de plannen van de Zeeuwse detaillist erg voorzichtig. Dienstverlening De dienstverlenende sector is een bonte verzameling van bedrijfstakken en bran ches. Van fotozaak tot kapsalon, advies bureau, (tele-)communicatiebedrijf, snackbar of afvalverzamelaar en alles wat er tussen zit. Recreatie en toerisme is in Zeeland sterk vertegenwoordigd in de dienstverlenende sector. Daarentegen is de zakelijke dienstverlening zoals banken, adviesbureau's en ICT-bedrijven relatief minder aanwezig. De flinke groei van het aantal banen in Zeeland zit vooral in deze sector. Zo worden er 3,3% meer banen geteld dan vorig jaar. Ook stijgt de omzet in Zeeland met 3,2%. Landelijk groeit de omzet met maar liefst 5,0%. De Zeeuwse vervoer ders pikken een graantje mee van de aan trekkende industrie. Zo is de export met ruim 12% toegenomen. De omzetgroei zit vooral in het internationale transport, want in de binnenlandse omzet zit weinig rek (0,1%). Voor de toeristische sector is 2007 een goed jaar. Net als vorig jaar zet de sector goede omzetcijfers in de boeken (+3,7%). Ook de rendementscijfers van de toeristi sche ondernemers zijn goed te noemen. Meer informatie: nnvw.kvk.nl Op maandag 7 januari 2008 geeft de nieuwe Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland de aftrap voor een zakelijk succes vol nieuwjaar. Ondernemers uit de regio zijn van harte welkom op de ze netwerkbijeenkomst van 17.00 tot 20.30 uur in de vernieuwde Stadsschouwburg in Middelburg. De nieuwe Kamer komt voort uit de sa mensmelting van de Kamer van Koop handel voor Zeeland en West-Brabant op 1 januari 2008. Deze Kamer staat klaar voor zo'n 100.000 ondernemingen in de regio. De bijeenkomst, inmiddels uitge groeid tot één van de grootste zakelijke evenementen in Zeeland, begint om 17.00 uur. Na het openingswoord door directeur Rob van Renterghem, volgt een korte nieuwjaarstoespraak door Chris Rutten, de kersverse voorzitter van de nieuwe Kamer van Koophandel. Aansluitend wordt de winnaar bekend gemaakt van de Prijs Creatief Onderne merschap. Deze toonaangevende prijs in Zeeland wordt wederom uitgereikt aan een creatieve ondernemer die zijn sporen zowel binnen als buiten Zeeland ruim schoots heeft verdiend. Daarna volgt op een ludieke wijze de presentatie van het boek 'Durven Demarreren', 25 jaar cre atief ondernemerschap in Zeeland. Na het officiële programma is er, onder het genot van een drankje en een buffet, vo lop gelegenheid om collega-ondernemers een succesvol 2008 toe te wensen. Meer informatie: www.kvk.nl/nieuwiaarzuidwest - Rabobank (hoofdsponsor) PEP Events (hoofdsponsor) EVENTS MEDIA - Adriaanse van der Weel advocaten - Weststrate Verpakkingen - De vier notarissen - Goes - Connexxion advocaten OorriNa* Hmi Ammerlaan Platier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75