en bommen als dank Binnenland Onze keukens zijn van 2008. En die van u? SIEMENS Een ambulance wringt zich tijdens de jaarwisseling door een mensenmenigte. het 'ontluisterend' wat hij tijdens oud en nieuw aantrof: „Mensen pasten heel bewust geweld toe. En niet zo'n beetje ook, het was regel matig levensbedreigend." Politie en hulpverleners werden bekogeld met stenen, 'croftybom- men' (gefabriceerd van gootsteen ontstopper) en molotovcocktails. Brandweerlieden hadden zelfs de Mobiele Eenheid nodig om hun werk te doen, vertelt hij. „Mensen gingen helemaal los." Voor korpschef Henk van Zwam is de grens bereikt. Zijn eigen men sen nog beter uitrusten tegen de buitenwereld, daar voelt hij weinig voor. „Een branddeken in iedere auto, oordoppen, gezichtsbescher mers, daarmee geven we een ver keerd signaal af Alsof we er op voorbereid zijn en het dus moet kunnen. Nee, het kan niet. Geluk kig vindt een overgrote meerder heid van de mensen deze daden verwerpelijk." Er moet bij de da ders zelf iets veranderen. „Deze groep ziet oud en nieuw als jaar lijkse uitlaatklep." Om zichzelf beter te beschermen, volgen steeds meer ambulanceme dewerkers anti-agressiecursussen waarin zij leren het gedrag van hun belagers te beteugelen. „Het is de omgekeerde wereld", geeft di recteur Mac Honigh van de ambu- foto Thomas Schlijper/HH/CPD lancedienst in Gelderland-Zuid toe. „Terwijl je wilt dat medewer kers vakinhoudelijk worden bijge schoold, bijvoorbeeld met een extra reanimatiecursus, stuur je ze nu op anti-agressieles. Maar ja, het is onze plicht. We kunnen moei lijk met iedere ambulancewagen een politiemacht mee sturen." Dat zou averechts werken en nog meer geweld uitlokken, vreest Ed Worm, voorzitter van de Ambu lancezorg Nederland. „Als jij op straat ligt met een hartinfarct, zit je niet te wachten op politie. Bo vendien moeten wij ons houden aan het medisch beroepsgeheim. Een slachtoffer moet in vertrou- Universiteit weert Iraanse studenten enschede - Drie Iraanse studenten zijn niet welkom aan de Universi teit Twente. Het universiteitsbe stuur heeft de inschrijving van de drie geannuleerd, vanwege het risi co dat zij toegang krijgen tot gevoe lige nucleaire kennis. In verband met de internationale sancties te gen Iran verlangt de overheid sinds kort een garantie van acade mische onderwijsinstellingen dat Iraniërs niet in contact komen met nucleaire informatie. Zonder ga rantie weigert de Immigratie- en Naturalisatiedienst een visum. Fiscus is extra alert op sparen en beleggen den haag - De Belastingdienst let dit jaar bij de aangifte inkomsten belasting extra op het sparen en be leggen in box drie. Het gaat onder meer om spaartegoeden, beleggin gen, een vakantiehuis of een ver huurde woning. De fiscus maakte dat gisteren be kend. Elk jaar is er een nieuw on derwerp uit de inkomstenbelas ting dat extra aandacht krijgt. De ongeveer negen miljoen belas tingplichtigen kunnen tot 1 april hun belastingaangifte inleveren. Jaarwisseling kost verzekeraars miljoenen den haag - De verzekeraars zijn aan de schade die veroorzaakt werd rond de jaarwisseling dit jaar zeker 11 miljoen euro kwijt. Dat is 3 miljoen euro meer dan vorig jaar. Volgens een woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars is er voor 4 miljoen euro schade aan au to's ontstaan door brand in en bij auto's. De overige 7 miljoen bestaat uit op stal- en inboedelschade veroor zaakt door vuurpijlen en vandalis me tijdens oud en nieuw. Anne Frankboom heeft toch gevaarlijke zwam amsterdam - De Anne Frank boom heeft inderdaad de dikrandt- onderzwam. Dat heeft nieuw onderzoek uitge wezen, maakte een woordvoerder van het Amsterdamse stadsdeel Centrum gisteren bekend. Het stadsdeel en de Anne Frank Stichting stelden al dat de beroem de kastanje lijdt aan deze gevaarlij ke variant van de tonderzwam, die levend hout aantast. Het is een van de redenen dat zij de boom willen laten kappen. Metro's in Rottterdam krijgen camera's rotterdam - De metrostellen in Rotterdam worden allemaal voor zien met camera's. Dat liet direc teur Pedro Peters van ov-bedrijf RET gisteren weten in zijn nieuw jaarstoespraak. „Klanten moeten zich veilig voelen." In de eerste helft van 2008 moeten alle metro's worden aangepast. Volgens de di recteur ziet de vervoerder 'veel rot tigheid, graffiti, vervuiling, bekras sen van ruiten tot aan lastigvallen en geweld' in de metro's. Er ko men 'veel camera's per treinstel'. Op de stations hangen al camera's. Koninginnedag in Makkum en Franeker den haag - Koningin Beatrix viert Koninginnedag dit jaar in Fries land. De vorstin en haar familie be zoeken op 30 april Makkum en Franeker. Makkum is de grootste plaats van de plattelandsgemeente Wünseradiel, die uit 27 dorpen be staat. De plaats ontstond uit een boerendorp op een terp en een handelsnederzetting bij de sluis naar de Zuiderzee. De voormalige universiteitsstad Franeker kent ve le monumentale panden, zoals het Eise Eisinga Planetarium. Geweld terugdringen Om korte metten te maken met buitensporig geweld tegen hulpverleners is in 2006 'een actieplan opgesteld. Op geweld tegen mensen met een publieke taak volgt altijd een duidelijke reactie van de overheid, zo is afgesproken. Het Openbaar Ministerie kan sinds die tijd ook twee keer zo hoge straffen eisen bij geweld tegen gezagsdragers. Het gaat dan om geweld tegen orde handhavers (politie maar ook treinconducteurs), doktoren, brandweer- en ambulanceper soneel, deurwaarders en onder wijzers. Als het slachtoffer geen aangif te wil doen omdat het bang is voor represailles, mag tegen woordig ook zijn werkgever aangifte doen. Het kabinet heeft voor de ko mende drie jaar 6,5 miljoen eu ro vrijgemaakt voor het plan. Het doel is het geweld terug te dringen met 15 procent. wen kunnen worden geholpen. Al leen dan kan de verpleegkundige zijn werk goed doen." Cijfers heeft Ed Worm niet, maar volgens de voorzitter van de Am bulancezorg Nederland neemt ge weld tegen ambulancemedewer kers toe. Pas sinds november vorig jaar registreren de vijftig ambulan cediensten in Nederland geweld sincidenten: „Eerder was daar geen belangstelling voor. Medewer kers die het slachtoffer waren van geweld, durfden geen aangifte te doen. Bang voor represailles." Ook vrezen zij voor het 'stoeptegel- effect', berichten over stenen gooiende jongeren lokken nieuwe incidenten uit. „Alle publiciteit over geweld is riskant. Het brengt mensen op ideeën", zegt Worm. pzc Donderdag 3 januari 2008 5 liitillMfBitlitl. De premies van aanvullende ziek tekostenverzekeringen en tandarts- verzekering blijven ook over 2008 aftrekbaar van de belasting. De berichtgeving daarover op on ze pagina's 'Lusten en lasten voor belastingbetaler in 2008' in de krant van gisteren blijkt onvol doende duidelijk. De standaardpremie van de basis verzekering en de inkomensafhan kelijke bijdrage zijn bij de aangifte over 2008 niet meer aftrekbaar. De premies van aanvullende verze keringen nog wel. De tijdlijn voor 2008 op pagina 12 in de krant van gisteren bevat twee storende fouten. Willem van Oranje is in 1533 gebo ren, dat is dus dit jaar op 24 april niet 500 jaar geleden, zoals werd vermeld. En de open dag van de Koninklij ke Luchtmacht zijn niet op 15 en 16 juni. Dat was vorig jaar. Data en locatie voor dit jaar zijn nog niet bekend. Hoewel het offerfeest, suikerfeest en het begin van de ramadan wel zijn genoemd, bleven de christelij ke feestdagen die op wisselende da ta vallen onvermeld. Dat zijn Pa sen op 23 en 24 maart, Hemel vaartsdag op 1 mei en Pinksteren op 11 en 12 mei. Nu het vuurwerk weer is afge stoken is uw keuken weer een jaartje ouder. Wordt het niet eens tijd om uw keuken óók Oud Nieuw te laten vieren? Bezoek onze showroom en ontdek hoe mooi uw keuken kan zijn.Ons relatiegeschenk ligt voor u klaar: het SieMatic Keukenideeënboek. GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.ni wij advisieren:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5