Binnenland 'Geweld is niet door politie te stoppen' Bedreigingen 'Student moet zelf studie betalen' Oproep prominenten tot meer tolerantie gemengd ontvangen Veel defecten aan elektra en gas in huizen 4 I Donderdag 3 januari 2008 PZC Kritiek CDA, SP en D66 op voorstel van PvdA'er Tichelaar. DEN HAAG - Fractievoorzitter Jac ques Tichelaar van de PvdA noemt het een optie om studen ten de kosten voor hun studie vol ledig te laten terugbetalen als zij klaar zijn met studeren. Dat heeft hij gezegd in weekblad Vrij Neder land dat gisteren verscheen. Door de vergrijzing van de bevol king zullen de kosten van de over heid flink oplopen. Om stevige be lastingverhogingen te voorkomen, moeten de uitgaven van de Staat omlaag, aldus Tichelaar. De fractie leider van de PvdA wil daarom de discussie openen om studenten aan hogescholen en universiteiten hun studiebeurs en het collegegeld alleen te laten lenen. Volgens Ti chelaar betekent dit zo'n 65.000 eu ro per universitaire studie en onge veer 35.000 euro per hbo-studie. Tweede Kamerlid Jan Jacob van Dijk van coalitiepartner CDA stelt dat 'het gekke voorstel' nooit door zijn partij zal worden goedge keurd. Hij noemt het 'een krom me redenering' om juist in tijden van vergrijzing het onderwijs min der toegankelijkheid te maken. Volgens D66-leider Alexander Pechtold is de PvdA de weg in on derwijsland volledig kwijt. „Dit is een historische fout. Studenten hebben natuurlijk baat bij hun op leiding, maar de rest van de maat schappij net zo goed", zegt hij. Kamerlid Renske Leijten van de SP is 'stomverbaasd'. „Je schiet je zelf in de voet." Mensen met een hogere opleiding trekken minder vaak een uitkeringen en doen min der vaak een beroep op de zorg. Politiek wil snelrecht voor plegers geweld tegen hulpverleners. DEN HAAG - Het geweld op straat te gen willekeurige burgers, hulpver leners en gezagsdragers loopt uit de hand. En de politie alléén is niet in staat dit fenomeen een halt toe te roepen. Die hartekreet slaken deze week vrijwel alle politiechefs in hun nieuwjaarstoespraken. Tot het ge zamenlijke optreden is besloten in een vergadering van de raad van hoofdcommissarissen. De Amsterdamse korpschef Wei ten stelde gisteren vast dat het straatgeweld in Amsterdam, on danks een grote publiekscampag ne en meer surveillances op straat, in één jaar met 11 procent is geste gen. Het meest schrijnend noem de hij de molestatie van een bur ger die met 'goeiemoggel' groette. Volgens woordvoerder Jelle Egas van de raad van hoofdcommissaris sen loopt het geweld de spuigaten uit. „De criminaliteitscijfers dalen vrijwel overal maar het gebruik van lichamelijk geweld niet. De po litie lost dit helaas niet op." Hoofdcommissarissen van alle gro te korpsen komen daarom met een oproep tot zelfbeheersing. Egas: „De boodschap dit jaar is: hou je handen thuis, blijf alsje blieft normaal doen." In politiek Den Haag werd giste ren met afschuw gereageerd op de vele geweldsincidenten tijdens de jaarwisseling. Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken noemde met name het geweld te gen hulpdiensten schandalig. „Dat zijn nota bene mensen die voor de veiligheid van ons allemaal probe- De politie alleen kan het geweld op straat niet stoppen, zeggen korpschefs. De Tweede Kamer wil plegers van geweld tegen hulpverleners snel berechten. peter heeeshz O... EN NOG DE BETTE WENEER/' ren te zorgen." Zij benadrukte dat officieren van justitie een twee keer zo hoge straf tegen de daders zullen eisen. Een meerderheid van de 1\veede Kamer pleit ervoor mensen die ge weld tegen hulpverleners gebruik ten versneld voor de rechter te brengen en zo mogelijk tot die tijd in voorarrest te houden. Deze sug gestie van WD-Kamerlid Teeven kreeg steun van PvdA en CDA. Het zou volgens de PvdA ook goed zijn geweldplegers bij de vol gende jaarwisseling een meld plicht op te leggen. Zij zouden zich dan elk half uur moeten mel den op het politiebureau. Ook moeten zij opdraaien voor de ma teriële en immateriële schade die zij hebben veroorzaakt. Het Rotterdamse openbaarvervoer bedrijf RET maakt daar al werk van en probeert de tonnen schade die vandalen tijdens de jaarwisse ling hebben aangericht op de da ders te verhalen. Minister: geisers zonder afvoer moeten versneld worden vervangen. DEN HAAG - Ongeveer 12 procent van de woningen heeft een ernstig defect aan de gas- of elektrische in stallatie. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van minister Ella Voge laar van Wonen. De bewindsvrouw vindt dat gei sers zonder luchtafvoer en andere open verbrandingstoestellen die koolmonoxidevergiftiging kunnen veroorzaken, niet meer geplaatst moeten worden. Waar zulke apparaten wel zitten, moeten zij versneld worden vervangen. Naast geisers zonder afvoer vor men ook gaskachels en verouder de cv-ketels een probleem. Uit het onderzoek blijkt wel dat wonin gen minder gevoelig zijn gewor den voor geluidshinder en minder problemen hebben met vocht en schimmels. Ook zijn huizen milieuvriendelij ker geworden. Energiebesparende maatregelen mogen alleen niet ten koste gaan van de luchtkwaliteit. De molotovcocktails en 'nitraatbommeri' vlogen ambulancepersoneel, de brandweer en politie met oud en nieuw om de oren. Steeds vaker krijgen zij te maken met agressie en geweld. door Floor Ligtvoet en Carine Neefjes De sfeer in huis is al agressief als ambu- lanceverpleegkundi- ge Pascal van Dier- men een oudere da me met ernstige hartproblemen wil helpen. „Ik vermoord je als moeder dit niet overleeft", zegt haar zoon dreigend tegen de huis arts. Van Diermen probeert de man te kalmeren, maar tevergeefs. Als hij bij de doodzieke vrouw een infuus wil aanbrengen, krijgt hij een stevi ge duw. „De man wou matten. Ik ben gevlucht, heb de politie inge schakeld en die heeft de vrouw in de ambulance gelegd." Toen zij bij het ziekenhuis waren aangekomen, was Van Diermen niet meer in staat om de patiënt te helpen. „Ik voelde mij zo geïntimi deerd, ik kon me niet meer concen treren." Een collega nam zijn werk over en gelukkig, de vrouw over leefde. Van Diermen deed aangifte. Trau matisch noemt hij de ervaring niet, maar wel héél frustrerend. „Het ergste was dat ik door agres sief gedrag van een ander mijn werk niet kon doen." Eerder werd Van Diermen ook op straat belaagd. Op het nippertje ontsnapte hij aan een messteek, toen hij een vrouw wildé helpen die net in elkaar was geslagen. De agressor had nu zijn pijlen op hem gericht. Het overkomt veel van zijn colle ga's. Vooral oud en nieuw is be rucht. Afgelopen jaarwisseling kende het geweld tegen hulpverleners weer een dieptepunt. Er deden zich en kele tientallen incidenten gericht tegen ambulance-, brandweer en politiepersoneel voor. Politici vin den nu dat daders sneller voor de rechter moeten verschijnen. Zwaar der straffen kan al. Snelrecht is maar een deel van de oplossing, denkt Henk van Zwam, korpschef van Gelderland-Zuid. „Er zit iets tussen de oren dat ver anderd moet worden." Hij noemt Bekende Nederlanders ondertekenen pamflet Benoemen en Bouwen. DEN HAAG - De oproep van promi nente Nederlanders op de omslag van dagblad Trouw van gisteren om in 2008 prettiger met elkaar sa men te leven, roept gemengde reac ties op. Zo is het initiatief volgens de politieke partijen CDA, PvdA, WD en homovereniging COC welkom, maar zij waarschuwen ook dat een dergelijke oproep wei nig zoden aan de dijk zet zonder een (harde) aanpak van proble men in de samenleving. Onder de titel 'Benoemen en Bou wen' roepen 58 ondertekenaars, onder wie NOC-NSF-voorzitter Erica Terpstra, voormalig PW De oproep van prominente Ne- derlanders om prettiger met el kaar te leven, roept gemengde reacties op. Zo zet een initiatief alleen, weinig zoden aan de dijk. CDA-lijsttrekker Elco Brinkman en voetbaltrainer Foppe de haan, mensen op om de 'neerwaartse spiraal van intolerantie en onver schilligheid' te doorbreken. Maar gistermiddag moest de website www.benoemenenbouwen.nl deels uit de lucht worden gehaald, nadat verschillende bezoekers plat vloerse reacties op de site hadden achtergelaten. De oproep is ontstaan nadat CDA-prominent en voorzitter van de HBO-raad Doekle Terpstra en kele weken geleden in Trouw op riep om de 'verwildering' van de samenleving tegen te gaan. Terp stra is zelf een /an de onderteke naars van het pamflet en stelt dat de oproep geen actie tegen de poli tiek is. Volgens hem moeten politi ci het initiatief te omarmen. „Van oudsher staat de Nederland se cultuur bekend als open en tole rant", zo stellen de opstellers van de oproep. „In de afgelopen perio de is die cultuur onder druk ko men te staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4