Zeeland Het móest een keer goed misgaan Siberisch koud Buslijn 133 brengt Aangifte van sloop schuur Dreischor reizigers niet thuis Aankondiging op borden langs invalswegen B PZC Donderdag 3 januari 2008 23 Gemeentehuis Rilland al twee keer eerder getroffen door brand. door Joeri Wisse RILLAND - Het was een kwestie van afwachten tot het écht een keer mis zou gaan. Die kreet was giste ren veelvuldig te horen in Rilland. Veel mensen kwamen gisteren een kijkje nemen bij het voormali ge gemeentehuis dat op nieuw jaarsdag grotendeels is uitgebrand. Sinds Poolse werknemers twee jaar geleden het tot appartemen tencomplex verbouwde raadshuis betrokken, is al twee keer eerder brand geweest in het pand. Omwo nenden zeggen dat het eerste brandje door de Polen zélf is ge- een slag om de arm. „Nee, het was geen succes, dat is duidelijk. Maar we moeten het er nog maar eens over hebben en evalueren wat er mis is gegaan", vindt hij. „Je moet niet vasthouden aan iets waar geen belangstelling voor be staat", stelt Oudesluijs. „Het was een aardige poging om dichter bij de burger te komen. Maar dat is kennelijk heel moeilijk. Ik vraag me af of we nu weer iets nieuws moeten gaan bedenken. Als men sen ons nodig hebben, weten ze ons echt wel te vinden. Bijvoor beeld door in te spreken tijdens de ommissievergadering of een frac- e te benaderen. Dat gebeurt ook ^gelmatig." rulogne vindt dat eigenlijk ook juiste weg. „Mensen kunnen al- blust. Aan het tweede brandje, dat 3 december vorig jaar in de voor malige raadszaal ontstond, is de brandweer te pas gekomen. „Daar op bleek dat de brandbeveiligings installatie niet in orde was", zegt burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal. „Het pand is daarna een paar dagen ontruimd geweest, tot dat alles was goedgekeurd." Jeroen van Leeuwen van NL Jobs, het bedrijf dat de veertien Polen detacheerde, kan niet zeggen wat met het gebouw gaat gebeuren. „Het gebouw is eigendom van één van onze aandeelhouders. Experts onderzoeken wat we nu verder moeten gaan doen." Vast staat dat veel Rillanders ho pen dat het uit 1939 daterende art-decopand herbouwd wordt. tijd terecht bij de politieke partij waar ze op hebben gestemd en die hen dus vertegenwoordigd. Dan is zo'n raadsspreekuur in principe overbodig", vindt hij. „We hebben de invoering ervan destijds wel ge steund, omdat het best een sympa thieke poging tot meer betrokken heid van de burgers was, maar ei genlijk hebben we er nooit echt in geloofd." SGP'er Hoek heeft nog wel een ideetje ter vervanging van het spreekuur: „Als alle partijen nou eens op dezelfde avond hun fractievergadering houden - en we daar een beetje bekendheid aan ge ven - kunnen mensen daar naar toe komen en binnenlopen bij de partij die ze willen. Het fractiehuis in het nieuwe gemeentehuis is daar uitermate geschikt voor." Huisman: „We sporen de eigenaar ook daartoe aan". Het gemeente huis is één van de weinige histo risch bijzondere gebouwen die Ril land rijk is. Zo bevat de zijgevel van het pand een glas-in-lood- raam dat de ramp van '53 uit beeldt Het complex kan niet zo zo- 'We gaan als gemeente de eigenaar zeker aansporen om het pand te herbouwen' maar worden gesloopt, omdat de burgemeesterswoning qua con structie verbonden is met het ge bouw. De meeste van de veertien Polen die op het moment van de brand Westenschouwenaren stranden na een werkdag in Burgh. burgh-haamstede - De nieuwe dienstregeling voor busvervoer pakt ongunstig uit voor inwoners van Westenschouwen. Dat zegt Jan Midavaine van de Fietsers bond. „Mensen die in Zierikzee werken en de bus van half zes naar huis nemen, kunnen niet ver der dan Burgh komen. Er is weinig rekening gehouden met woon-werkverkeer. Juist in die bus zitten veel mensen die werken. Vier jaar geleden hebben ze dit ook al eens geprobeerd en dat heb- aanwezig waren in het gebouw aan de Hoofdweg, zijn onderge bracht in het Brabantse Putte. De gedupeerde ex-bewoners zijn giste rochtend teruggegaan naar het uit gebrande pand. Van Leeuwen: „Op de begane grond waren nog wat spullen gespaard gebleven. Voor de rest is het verzekerings- werk. Als blijkt dat onze verzeke ring het niet dekt, dan lossen we het zelf op." A. Timmers, bewoonster van de burgemeesterswoning, typeert de Polen als 'afstandelijk'. „We had den geen contact met ze. Tijdens de brand stonden ze buiten met een biertje en een sigaret. Dan kun je toch wel even bij je buren op het raam tikken om te waar schuwen?" ben we toen met veel pijn en moeite terug kunnen draaien." Uit de nieuwe dienstregeling blijkt dat de bewuste lijn (133, Oude-Ton- ge naar Vlissingen) vooral in de middag heel wisselend uitpakt. De ene keer stopt de bus in Renesse, de andere keer gaat de bus tot Burgh of Westenschouwen en soms gaat de bus door naar Vlissin gen. Volgens Midavaine is dit niet de enige vervelende verandering in de dienstregeling. „Reizigers die met de bus vanuit Zierikzee ko men hebben in Goes geen aanslui ting meer op de treinen." Midavai ne voorziet meer protest. „In de komende dagen zullen wel meer mensen aan de bel trekken." Heemkundige kring Stad en Lande bestrijdt bestaan vergunning. door Piet Kleemans dreischor - De Schouwen-Duive- landse heemkundige vereniging Stad en Lande gaat bij justitie aan gifte doen van het illegaal slopen van een rijksmonument. Dat staat in een brief van Stad en Lande aan de gemeente Schouwen-Duive- land. De gemeente houdt vol dat vergunning is verleend voor de sloop. Lijdend voorwerp is - of lie ver gezegd was - een schuur aan de Zuidlangeweg in Dreischor. No vember 2006 brandde daar een his torische schuur volledig uit. Een aanpalende schuur bleef gespaard, maar eigenaar H. van den Hoek wilde hem - inclusief wagenhuis - alsnog slopen. Boer Van den Hoek wilde een moderne, grote schuur bouwen. Zowel de gemeente Schouwen-Duiveland als de pro vincie Zeeland kwamen daartegen in het geweer omdat beide ge noemde gebouwen geregistreerd staan als rijksmonument. Uiteinde lijk rolde er een compromis uit: Van den Hoek kreeg toestemming de schuur te slopen en een nieuwe te bouwen, mits het monumenta le wagenhuis gespaard bleef. Aldus geschiedde, tot groot verdriet én woede van Stad en Lande. Er is, zo stelt de heemkundige vereniging, een rijksmonument gesloopt en dat heeft de gemeente gewoon la ten gebeuren. Er is weliswaar een sloopvergunning verleend, maar die gold volgens Stad en Lande en kel en alleen voor de door brand verwoeste schuur. „Voor de tot au gustus 2007 nog overeind staande andere schuur is geen sloopvergun ning verleend en ook niet aange vraagd", aldus Stad en Lande. „Een strafbaar feit waarvan we dus aangifte doen bij justitie", al dus voorzitter J. Erbrink. goes - Vier informatieborden met daarop aankondigingen van evene menten in Goes, worden over en kele weken langs de invalswegen geplaatst. Eigenlijk hadden ze vo rig najaar al in de grond moeten staan. Het plan van Stichting Goes Pro motie liep vertraging op door lang durige procedures. „De borden zijn al maanden klaar, maar eerst moest er worden gekeken of ze wel windbestendig zijn, of er geen kabels in de weg zitten en nog veel meer", zegt projectleider Wol ter Koster. De informatieborden komen aan de Anthony Fokkerstraat, op het Tiendenplein, bij het Oosterschel- deziekenhuis en aan de Patijnweg. Aannemersbedrijf De Bourgraaf uit Goes plaatst de borden. De Betho houdt de borden actueel en onderhoudt ze. De totale kosten liggen rond de 10.000 euro. De brand in het oude gemeentehuis van Rilland was gisteren het gesprek van de dag in het dorp. De toekomst van het pand is onzeker, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43