land voorop bij Nucleus Zorg Kiezen voor de groei of de krimp Vliegende Hollander jubileert Dialectavond in dorpshuis van Biervliet Tricity speelt in Porgy Bess pzc Donderdag 3 januari 2008 123 Zeeuws-Vlaanderen moet kiezen. Voor een econo misch krimpmodel of -tegen beter weten in- voor groei. Uit de laatste bevolkingscij fers valt op te maken dat Zeeuws-Vlaanderen verder leegloopt. Als een ballon, die lang zaam maar zeker zijn inhoud ver liest. Met steeds minder inwoners verliest de streek ook zijn economi sche veerkracht. De werkloosheids cijfers bezuiden de Westerschelde mogen dan laag zijn, werkgevers hebben steeds meer moeite om ANALYSE door Conny van Cremberghe mensen van elders te lokken om in Zeeuws-Vlaanderen voor hen de handen uit de mouwen te ste ken. Een expulsiegebied - dat is een geschreven wet in de sociale geografie - verliest alle aantrek kingskracht. Zelfs al is het land schappelijk zeer te pruimen, ook al is er goedkope woonruimte te vinden en ook al zijn er banen te vergeven. In Europa hebben veel regio's (Centraal Massief in Frank rijk, Aragon en Galicië in Spanje en Ierland) dat mogen ervaren. Economische groei blijkt vaak voor positieve impulsen te zorgen, maar ja, dan moet er wel iets ge beuren en in Zeeuws-Vlaanderen - zo bezigde toekomstgoeroe |an Lo- nink, burgemeester van Terneu- zen, gisteren in zijn nieuwjaarsre de, gebeurt te weinig. „Niet omdat de Zeeuws-Vlamingen dit niet wil len, maar vooral ook omdat over koepelende instanties - zoals de provincie - weinig willen." Zo vindt Lonink het eigenlijk bescha mend dat gedeputeerde Poppe- laars (verkeer) de verbreding van de Tractaatweg zomaar gekoppeld heeft aan de verkoop van de Hedwigepolder. Volgens Lonink en anderen, zoals de BZW-voor- mannen, kan Zeeuws-Vlaanderen de economische motor zijn van Zeeland als de kansen daadwerke lijk worden opgepakt en krachten worden gebundeld. Niet alleen op economisch, maar ook op kennis gebied. „Doe je dat niet, dan schiet je tekort ten op zichte van regio's waar dit wel gebeurd. Zelfs als je als streek kiest voor een krimpmo del - waar ik overigens geen voor stander van ben - is een bundeling van kracht en kennis nodig. Een ding is wel zeker. Zeeuws-Vlaande ren moet niet meer zoals in het re cente verleden voortdurend achter in de rij blijven staan." De tijd van voordringen is dus aangebroken. Muziekvereniging Terneuzen viert hele jaar 115-jarig bestaan. terneuzen - De Terneuzense mu ziekvereniging De Vliegende Hol lander maakt van 2008 een jubi leumjaar. De vereniging herdenkt het 115-jarig bestaan met een ope ningsconcert, volgende week zater dag (12 januari) in De Brouwzaele in Terneuzen. Het programma voor het openings concert wordt uitgevoerd door de slagwerkgroep, het leerlingenor kest en het harmonieorkest. Op 24 april is er in het Schelde- theater een promotieconcert, ver zorgd door de Koninklijke Muziek kapel van De Gidsen. Dit elite-har monieorkest bestaat uit 109 streng geselecteerde musici. Op 24 mei is er een HaFaBra-festival en op 21 juni een slagwerkfestival, beide op de Markt in Terneuzen. Op 28 oktober 2008 is er in het Scheldetheater de uitvoering van het muzikaal sprookje Peter en de Wolf. Het is met name bedoeld voor leerlingen van de basisscho len. Het jubileumjaar wordt afgesloten op 22 november met een concert door de HaFaBra-orkesten uit ge heel Terneuzen. biervliet - In het dorpshuis van Biervliet is vrijdag 11 januari de tra ditionele wintervisite. Centraal staat het vertellen van dialectverha- len, afgewisseld met winterse tafe relen. Aan het woord komen Geer tje Haak uit Biervliet, Anita Tour- nois uit Breskens en Ed Steijns uit Kloosterzande. Ze vertellen verha len in dialect, die in de winterse sfeer passen. Verder is er een verto ning van sfeervolle lichtbeelden door Rien Marijs. Paul van de Vij ver sluit de avond af met dialect- verhalen uit de streek. Tijdens de pauze is er erwten- of groentesoep met brood. De avond begint om 16.30 uur. De toegangsprijs is 7eu- ro Kaarten zijn verkrijgbaar bij Bakkerij De Block en Het Winckel- tje. terneuzen - 'All the right stuff, is de titel van het concert dat de Zeeuwse formatie Tricity op vrij dag 25 januari geeft in Porgy&Bess in Terneuzen. De zeven muzikanten brengen een repertoire van klassiekers uit de popmuziek (soul, rock en dis co). Het is al de negende keer dat Tricity in Porgy&Bess speelt, maar de eerste keer in de huidige samen stelling, met blazers en percussie. De groep is met name bekend van bruiloften en personeelsfeesten. Het concert in het Terneuzense jazzetablissement begint om 21.00 uur; de toegang is gratis. Huisartsen G. Harskamp (links) en H. Nijsten onderzoeken 'patient' Miranda Grim. foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27