Inwonertal Belang van patiënt staat in regio daalt opnieuw Onderzoek naar bom na filmpje op YouTube Groei van banen in de Kanaalzone stokt m Niets Fighter op sleep naar nieuwe bestemming 22 Donderdag 3 januari 2008 pzc Z Zeeuws-Vlaamse gemeenten verliezen in 2007 221 inwoners. door Peter Oggel terneuzen - De terugloop van het inwonertal in Zeeuws-Vlaanderen zet onverminderd door. De regio telt op dit moment 107.379 inwo ners; dat zijn er 221 minder dan een jaar geleden. Voor het eerst sinds jaren heeft nu ook de gemeente Hulst moeten in leveren. Het bevolkingsregister in de Reynaertstad staat op 27.959 in woners, een verlies van 60. Terneu- zen, nog steeds de grootste plaats van Zeeland, telt op een bevol kingsbestand van 55.176 inwoners 92 zielen minder. En Sluis heeft met 24.244 inwoners er 69 minder dan begin 2007. Het gaat om voorlopige cijfers die de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten gisteren, op de eerste werkdag van het nieuwe jaar, traditioneel publiceren. Terneuzen levert al jaren in, een lichte groei in 2006 uitgezonderd. Weliswaar noteert deze gemeente over 2007 een miniem migratiesal do (1908 nieuwkomers tegen 1901 vertrekkers), de Scheldestad no- Zeeuws-Vlaanderen telt minder inwoners. Het zijn er nog 107.379. De krimp is niet nieuw: de bevolking in deze regio neemt al jaren achtereen af. teert een geboortetekort van 99 (573 overledenen, 474 geboortes). Binnen Terneuzen leveren met na me Westdorpe (-40) en Zaamslag (-33) in. Winst is er voor Terneu zen (+44) en de dorpen Sluiskil (+6) en Overslag (+5). Opmerke lijk is verder dat Sas van Gent na vele verliesjaren eindelijk weer eens een plusje scoort: met 3792 in woners precies 2 inwoners meer. Axel verliest opnieuw (-19). In de gemeente Sluis levert met 23 inwoners minder met name het grensdorpje Eede in. Daar wonen nog slechts 855 mensen. Hoofd plaat daarentegen verwelkomde 21 nieuwe inwoners, Schoondijke zelfs 22. Verliezen doet ook het stadje Sluis. Daar wonen op dit moment 2338 mensen, 45 minder dan begin 2007. Nieuwvliet telt op 447 inwoners 17 zielen minder. Binnen de gemeente Hulst leveren met name een aantal dorpen en ook het buitengebied in. Volgens de voorlopige lijst verliest Kapelle- brug 23 inwoners (totaal 367), de kern Kloosterzande heeft er 31 minder (nu 2890), Sint-Jansteen heeft een min van 48 (nu 3145) en Clinge heeft op 2486 inwoners 20 inwoners minder. In Hulst zelf is de score met 78 inwoners in de plus. De toename is met name te danken aan de (nieuwbouw)wijk Groote Kreek (+104). Overigens zijn in de Reynaertstad ook in de binnenstad meer mensen komen wonen (+20). door Joeri Wisse yerseke - Burgemeester jan Huis man is 'verbaasd en verbijsterd' over filmpjes van een ontploffen de 'vuurwerkbom' in Yerseke, dat vanaf nieuwjaarsdag tot gistermid dag op internet te zien was. De vuurwerkbom is tijdens oudejaarsdag op de zeedijk nabij de koningin Julianahaven in Yerse ke tot ontploffing gebracht. Op de twee filmpjes op de video-site You- Tube.com was te zien, hoe het ex plosieve materiaal kort na de ont steking een zeker tien meter brede vlammenzee veroorzaakt op de dijk. Politiewoordvoerder Alwin ZEEUWSE Op de verjaardag van de Vlissin- ger werd druk gekwekt over de du re aankopen, afgelopen feest maand. Opeens viel Riet iedereen in de rede. „Er is een nieuw pro duct op de markt", riep ze geagi teerd. „Het product Niets. Er is in eens veel vraag naar Niets. Miljoe nen mensen hebben Niets nodig! En het is verkrijgbaar voor een Tip? redactie@pzc aantrekkelijke prijs; je krijgt Niets voor niets!" Ze was ook erg gecharmeerd van de toepassingsmogelijkheden van het nieuwe product. „Niets geeft ruimte is huis, vraagt geen onder houd en geeft zelfs energie, want voor Niets gaat de zon op!" Het was vervolgens een stille ver jaardag. Men zei verder niets. Nieuwe organisatie van en voor huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen. door Frank van Cooten terneuzen - De oplettende ver keersdeelnemer ziet vanaf vrijdag twee nieuwe Golfjes in het straat beeld. Niets bijzonders zou je zeg gen, ware het niet dat het dienstau to's zijn van Nucleus Zorg, een nieuwe organisatie van en voor huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen. „In alle dorpen willen we de huidi ge goede huisartsenzorg ook in de toekomst kunnen garanderen", legt Lucia van Oyen-Vosters, direc teur algemene zaken van Nucleus Zorg, een van de doelstellingen uit. Door het nieuwe zorgstelsel- het zorgverzekeringssysteem en de marktwerking- is in toenemende mate druk ontstaan op de invul ling van de huisartsenzorg. Ook is de versnippering van zorg groter geworden. De huisartsenzorg was vroeger een stuk inzichtelijker. Als je gees telijk of lichamelijk wat mankeer de, ging je naar je huisarts. Een man of vrouw die zijn patiënt goed kende en hem bij wijze van spreken maar hoefde aan te kijken om te zien wat hij mankeerde en een recept uitschreef Zo simpel is het niet meer. De zorg raakt meer versnipperd. „Dat hoeft niet nadelig te zijn, als de zorg vanuit de huisartsenprak tijk wordt geregeld en er met de andere zorgaanbieders in de eerste en tweede lijn nog betere afspra ken worden gemaakt over verwij zingen." De huisarts raakt de regie een beet je kwijt. „We willen terug naar de kern. Dat de huisarts weer het vol ledige dossier van de patiënt be heert en het volledige inzicht heeft." Om patiënten ook in de toekomst de best mogelijke zorg te kunnen blijven bieden, is dus meer samen werking nodig in de eerstelijns ge zondheidszorg. Om deze zorg in Zeeuws-Vlaanderen goed te organi seren, is door de huisartsen dus ge zamenlijk de koepelorganisatie Nu cleus Zorg, het Latijnse woord voor kern, opgericht. Nucleus Zorg stimuleert de samen werking met en tussen de verschil lende zorgverleners in de eerste lijn, zoals onder andere de fysio therapeut, podotherapeut en dië tiste. Daarnaast richt zij zich op 'We willen terug naar de kern. Dat de huisarts weer het volledige inzicht heeft' het ontwikkelen van nieuwe zorg- programma's. „Het belang van de patiënt staat daarbij voorop." Bij Nucleus Zorg zijn vijftig huis artsen in Zeeuws-Vlaanderen aan gesloten. „Iedere huisarts en/of huisartsenpraktijk behoudt de ei gen identiteit en eigenheid van zijn praktijk. Daarnaast gaan we af spraken met elkaar maken om met name de chronische zorg in Zeeuws-Vlaanderen op gelijk ni veau aan te bieden. Daar gaan we Don zegt dat naar aanleiding van de filmpjes een onderzoek wordt ingesteld. „We houden YouTube in de gaten en weten van de film pjes af', aldus Don. Politie Zee land heeft al vaker aanhoudingen verricht naar aanleiding van een filmpje op het internet. Of de zaak nog een staartje krijgt is moeilijk te zeggen, volgens Don. „Er zijn slechts drie silhouetten te zien en in het algemeen is het moeilijk om te achterhalen wie het op het internet heeft gezet. Zonder hulp van anderen, zullen we niet ver komen." De filmpjes zijn niet meer op YouTube te zien. Vanaf morgen rijden auto's van de nieuwe organisatie Nucleus Zorg door Zeeuws-Vlaanderen. door Conny van Gremberghe terneuzen - De banengroei in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone houdt geen gelijke pas met die el ders in Zeeland. Sterker, in een aantal economische sectoren neemt de werkgelegenheid zelfs af Dit tekent Terneuzen op in het eigen Economisch Profiel. In de landbouw verdwenen tussen 1996 en afgelopen jaar zelfs 330 firlltimebanen, deels door bedrijfs beëindiging (35), deels door verder gaande mechanisering. Ook in het bankwezen liep het aantal banen terug (23). De gemeentelijke herin deling in 2003 had eveneens effect op de werkgelegenheid. In het openbaar bestuur werden tussen 2003 en 2007 86 banen geschrapt. De detailhandel in de Kanaalzone kampte ook met banenverlies. In de sector gingen er 311 verloren in tien jaar tijd. Het slechtst deed de industrie het, die schrapte 1400 ba nen het voorbije decennium. Daar staan maar een paar licht puntjes tegenover. De gezond heidszorg leverde wel meer banen (650) op, maar die worden groten deels parttime ingevuld. Ook de onroerendgoedsector (verkoop en verhuur) leverde een kleine drie honderd banen op. En een lichte groei werd opgetekend in de toeris tische sector en het onderwijs. Het aantal banen in de bouw bleef de afgelopen tien jaar constant. naartoe groeien", zegt Lucia van Oyen-Vosters. Nucleus Zorg heeft drie onderde len, met elk hun eigen werkzaam heden; Nucleus Huisartsenposten, Nucleus Huisartsenpost West en Nucleus Chronische Zorg. Nucleus Huisartsenposten is de nieuwe naam van de huisartsen post in Terneuzen (voorheen huis artsenpost de Honte) en de spreek uurfaciliteit in Hulst. Huisartsen post Antonius in Oostburg gaat verder onder de naam Nucleus Huisartsenpost West. Buiten de nieuwe naam verandert er voor de patiënt niets. Nucleus Chronische Zorg is wel een nieuw element. Deze organisa tie richt zich in eerste instantie op de invoering van praktijkonder steuners in de huisartsenpraktij ken en op de vorming van één dia beteszorggroep voor heel Zeeuws- Vlaanderen. Twintig daartoe opge leide praktijkondersteuners voeren gedelegeerde werkzaamheden van de huisarts uit. De ondersteuner heeft een eigen spreekuur, speciaal voor patiënten met een chroni sche aandoening, zoals Diabetes Mellitus en Astma/COPD. Tevens zijn er drie diabetesverpleegkundi gen voor extra ondersteuning van huisartsen en praktijkondersteu ners. De ondersteuners ontlasten de huisarts bij de zorg voor chronisch zieken. De huisarts doet natuurlijk nog wel de jaarcontrole van deze patiënten en voert intensief over leg met de ondersteuners. „De huisarts is en blijft altijd eindver antwoordelijk." Koepelorganisatie Nucleus - Nucleus Zorg is vanaf vrijdag de nieuwe koepelorganisatie van en voor huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen. Orn patiënten ook in de toe komst de beste zorg te garan deren is meer samenwerking nodig in de eerstelijns gezond heidszorg. Nucleus Zorg stimuleert deze samenwerking tussen de ver schillende zorgverleners zo als de fysiotherapeut, diëtiste en diabetesverpleegkundige. Ook richt zij zich op het ont wikkelen van vernieuwende zorgprogramma's terneuzen - De dertig jaar oude zeesleper Fighter, die op en rond de Westerschelde de voorbije de cennia betrokken was bij alle grote bergings- en reddingsoperaties, wordt morgen door twee slepers van de Unie van Sleepdiensten (Union) naar Rotterdam overge bracht. De Fighter wordt daar over gedragen aan de stichting Intorno Ensemble uit Schiedam, die de roemruchte zeesleper wil ombou wen tot een permanent podium voor allerhande kunsten. De schuit wordt opgeknapt en zal, zo is het plan van Intorno-voor- man Mare Kalkman, later op ver schillende plaatsen gaan fungeren als drijvend podium.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26