Vlissingen levert weer inwoners in Zeeland Nu heeft de jeugd Verscholen park verbindt werelden van verschil STROMÈTmuk Auto beschadigd bij vechtpartij in Vlissingen 22 Donderdag 3 januari 2008 pzcW Het Torenvliedtpark in de Middelburgse Stromenwijk. foto Lex de Meester Toorenvliedt is een park met potentie, vindt bewoner Stromenwijk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Blijft park Tooren vliedt het bijna verborgen groen dat het nu is? Een plek voor een doelloos wandelingetje, een plaats waar je even je gedachten kunt or denen, waar je, als je geen drol treft, op het gras kunt liggen of ge woon de hond kunt uitlaten? Of wordt het park onderdeel van een nieuwe fiets- en brommerrou te die twee delen Stromenwijk met elkaar moet verbinden? Er zijn plannen om het park te ont sluiten voor fietsers en bromfiet sers om zo de nieuwe brede school het zo gewenste hart van de wijk te laten zijn. Mensen die aan de andere kant van het park wonen, in de nieuwe wijk die op het oude Arduinter rein komt, kunnen dan makkelijk naar de school. Het park is dan niet langer een barrière tussen de twee buurten. Piet de Bruin, actief wijkbewoner van de Stromenwijk, gruwt ervan. Het stille park wordt een crossterrein, vreest hij. Met de brommers komen ook de hangjon geren, en misschien dan ook wel de dealers. Op een koude winterse morgen is het rustig in Toorenvliedt. Een Vlaamse gaai schreeuwt in een boom, ganzen tetteren in de vij ver, de eenden bedelen om brood bij de wandelaars. Achter de oude buitenplaats Toorenvliedt zit Piet de Bruin op een bankje, vlakbij het labyrint dat er op zijn initiatief is gekomen. Hij vertelt over de filo sofie erachter, hoe je door het lo pen van een labyrint leert omgaan met het verwezenlijken van doe len. „Lekker labyrint, zeggen men sen wel eens, als je met een paar stappen over de bosjes in het mid den bent. Maar het gaat er niet om dat je het midden bereikt, het gaat om de weg ernaar toe." Het kleine meisje dat geconcen treerd het labyrint loopt, weet dat. „Ze wil elke dag", zegt haar vader. „Gisteren was ze de weg kwijt." Het kind loopt de route tussen de buxusstruiken en is oprecht ver baasd dat de weg afbuigt als ze bijna bij het centrum van het laby rint is. Alsof het de eerste keer is. Ze geniet van het nemen van de bochten, van de knerpende schel pen onder haar voeten. Het park Toorenvliedt is mis schien wel een labyrint in het groot. Met paden die langs slinge rend aangelegde vijvers gaan, met achterafjes en geheimzinnige hoek jes. Zoals die ene bunker vlakbij de Koudekerkseweg. „Daar zit een schietclub in", weet De Bruin. En natuurlijk met vogelopvang De Mikke. De weg ernaartoe is als een pelgrimstocht. De tocht is een speurtocht langs palen met gele stippen. Het doel is lang niet zicht baar tot het vogelasiel ineens op duikt tussen de bosjes. Nog een verrassing: dat gekke parkje een stuk verderop bij de weg, dat in te genstelling tot het grote park kaars rechte perken en strenge paden 'Het zou leuk zijn als meer mensen hier kwamen zitten. Op het bankje bij Piet' heeft. Toorenvliedt zelf is een klas siek Engels park, dat nog helemaal niet zo oud is als het lijkt. Na de inundatie in 1944 was het er een chaos. Landschapsarchitect Broer- se legde het weer aan in Engelse stijl, hij bedacht ook het open luchttheater dat inmiddels is ver dwenen. Het sjiekere deel van de Stromen wijk grenst aan het park: de Arne- laan, de Krammer, straten met bungalows en villa's. „De Stromen wijk is een wereld van contras ten", vindt De Bruin. „Deze hui zen liggen op nog geen vijftig me ter van het asielzoekerscentrum." En midden in die wereld ligt het park, een plek die weinig Middel burgers die buiten de wijk wonen echt kennen. Piet de Bruin weet dat het potentie heeft. Hij droomt van een jaarlijkse parkdag voor de buurt. „Met jeu-de-boules, theater, activiteiten bij het labyrint. En ont moetingen op dit bankje, een soort wijkspreekuur. Laatst zat hier een man uit Roggeveen. Hij vertelde me zijn levensverhaal. Daar is het een mooi bankje voor, het zou leuk zijn als meer mensen hier kwamen zitten. Op het bank je bij Piet." Ook Middelburg maakt belofte om te groeien niet waar. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Slecht nieuws voor Middelburg en Vlissingen: bij de een is het stijgende trend in het in woneraantal gestopt, bij de ander zet de daling alleen maar door. En ondertussen gaat Veere er van door met de grootste groei in tij den. Want het afgelopen jaar heeft de plattelandsgemeente er 48 inwo ners bij gekregen. Eindelijk eens geen dikke daling. Vooral het stad je Veere en Westkapelle lijken in trek. Bij die laatste zal het alles te maken hebben met de oplevering van het woonzorgcomplex aan de kreek. Ook Veere had nieuwbouw. Aagtekerke, Domburg en Biggeker- ke deden het eveneens goed. Oost- kapelle levert, althans voor Veerse begrippen, 'flink' in. Casten vallen flauw op receptie waterschap TERNEUZEN - Bij de nieuwjaarsre ceptie van waterschap Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen rees de temperatuur in de ontvangstruim te gisteren zo snel dat drie bezoe kers flauwvielen van de hitte. Am bulancebroeders moesten de be zoekers weer bij hun positieven brengen. Overigens was de toe spraak van dijkgraaf Wybe de Graaf niet de aanleiding voor de 'verhitte' bijeenkomst. Harmonie probeert het eerst in Ter Reede VLISSINGEN - Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen heeft een nieu we voorstelling geproduceerd en gaat die zondag uitproberen in het atrium van Ter Reede. De try-out in het Vlissingse verzorgingshuis begint om 14.30 uur en duurt on geveer anderhalf uur. Het orkest luistert hoe het publiek reageert en bekijkt naderhand of ze de voorstelling nog moet veranderen. vlissingen - Bij een schermutse ling in de Leeghwaterstraat in Vlis singen raakte dinsdagavond rond half tien een personenauto bescha digd. Tijdens het handgemeen, waarbij vijf mannen betrokken waren, wil de één van hen, een 35-jarige Mid delburger, op zijn scooter wegrij den. Toen hij op de scooter zat, werd hij echter alsnog geschopt en gesla gen, waardoor zijn scooter tegen de geparkeerd staande auto viel en schade veroorzaakte. Volgens de politie zijn de vechters bazen bekenden van elkaar. De toe dracht van die matpartij ligt in de relationele sfeer. In de hele gemeente Veere wonen 21.994 mensen. Dat is meer dan vo rig jaar, en het jaar daarvoor. Voor die tijd was er juist weer een da ling. Het inwoneraantal van Veere wil nog wel eens schommelen. De hoofdstad daarentegen was de laatste vijfjaar bezig met een con stante groei. Plus 634, plus 164, plus 204, plus 383, plus 355. En nu plus negen. Er zijn meer mensen de stad uitgegaan dan ingetrokken. Terwijl Middelburg er toch de Mor- tiere bij heeft gekregen, en wethou der Albert de Vries vorig jaar nog pochte met de aanwas op de Roo sevelt Academy. Maar daar zijn nu ook de eerste studenten klaar, zegt burgemeester Koos Schouwenaar. Hij denkt dat de 'dip' eenmalig is en ook te maken heeft met vertra pt Vlissingen krimpt, Veere groeit, Middelburg wankelt. Voor het eerst in jaren maakt de hoofd stad geen groeispurt. De daling in Vlissingen is geen verrassing. Tango-uitvoering in wijkgebouw De Zwaan OOST-SOUBURG - Miguel Torres Morrero, opera-zanger uit Antwer pen, en Rien Balkenende, klassiek pianist uit Middelburg, geven op 6 januari een nieuwjaarsoptreden. Zij brengen van 16.00 tot 21.00 uur Argentijnse tangomuziek ten geho re. Er is volop dansgelegenheid, maar alleen luisteren en kijken kan ook. Het concert is in wijkge bouw De Zwaan, Kromwegesingel 1, Oost-Souburg. Toegang: 2 euro. Brassband Apollo geeft nieuwjaarsconcert DOMBURG - Brassband Apollo geeft zaterdag een nieuwjaarsconcert in zaal Schuttershof in Domburg. Naast het eigen programma van de band treedt ook tuba-solist Joop de Haan op. Hij is bassist bij de Rijnmond Brassband, een band die al heel wat jaren op hoog ni veau in binnen- en buitenland speelt. Het concert begint om 19.30 uur. Toegang gratis. Koudekerke krijgt ondanks vernieling toch een nieuwe hangplek. door Selma Osman KOUDEKERKE - „We laten ons niet ontmoedigen door een incident", zegt wethouder Jaap Melse van de gemeente Veere daags na het in brand steken van de enige hang plek die Koudekerke had: het voor malige bushokje op het Dorps plein. Het dorp kan nog steeds re kenen op een nieuwe hangplek, zo als beloofd. „Rotgedrag wordt niet beloond, maar we willen ook niet alle jonge ren over één kam scheren. Al zul len we er niet harder voor gaan lo pen", reageert de wethouder Jeugd- ging in de woningbouw. Middel burg heeft nu 47.329 inwoners. Wat opvalt, is dat het plusje van negen mensen te danken is aan haar vrouwelijke inwoners. Er stierven aanzienlijk meer mannen dan vrouwen en ook verhuisden veel meer mannen de stad uit. Met Vlissingen wil het maar niet lukken. De stad is dit jaar onder de magische grens van 45.000 in woners geschoten en zit nu op 44.824. Een verlies van 204 men sen. Niet omdat zoveel inwoners stierven, maar vooral omdat 2506 mensen Vlissingen verlieten tegen over 2318 binnenkomers. Alweer een daling. De Grote Slag die voormalig burgemeester Anne ke van Dok vorig jaar nog aankon digde blijft dus uit. Woordvoerder Rijnie de Witte weet wel waarom. In de gemeente zijn relatief weinig nieuwe woningen opgeleverd. Ech ter, zegt hij, de komende tijd gaat Vlissingen flink bouwen én opleve ren. De Grote Slag komt dus nog. Wandeling door natuur de Manteling oostkapelle - Museum Terra Ma- ris organiseert vandaag een wande ling door natuurgebied de Mante ling, onder begeleiding van een gids. Tijdens de wandeling wordt aandacht besteed aan de natuur en cultuurhistorie van de Manteling, met bijzondere aandacht voor bui tenplaats en kasteel Westhove. De wandeling start om 14 uur en duurt anderhalf uur. Kosten 2 eu ro. Aanmelden via 0118 582620. Sport- en speldag in sporthal De Kruitmolen middelburg - Kinderen tussen de 4 en 16 jaar kunnen zich morgen uitleven op het 'Sport en Spel Winterfestijn' in sporthal De Kruitmolen. Activiteiten zijn on der andere bowlen, streetdance, breakdance, sumoworstelen en pannavoetbal. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Entree is 2,50 euro. Tot 8 jaar begeleiding door volwassene verplicht. zaken. „We blijven zoeken naar een plaats waar we een nieuwe hangplek kunnen neerzetten." Die wordt, zo verzekert hij, 'hufter- proof. Hij heeft een hekel aan dat woord. „Maar daaraan moeten alle speeltoestellen tegenwoordig he- 'Rotgedrag wordt niet beloond. We zullen er niet harder voor gaan lopen' laas voldoen." Op oudjaarsavond haalden de hulpdiensten het bus hokje in Koudekerke weg nadat het tot vier keer in brand was ge stoken. Het enthousiasme van de gemeente wordt hierdoor wel ge temperd, geeft Melse aan. „Dus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24