Consument Kruidenier geeft liever korting dan olieles 1 6 Donderdag 3 januari 2008 PZC door Wouter Klootwijk I Net niet op tijd voor de oliebollen 2007, maar voor de eerste patatjes in 2008 arriveren nieu we flessen olie in Rotterdam. Rijst- olie. Een veel gebruikte olie in Aziatische landen, nog maar kort in kleine flesjes in Nederland te koop. Olie met zulke goede bakei- genschappen, en zo gezond, 'de ge zondste olie ter wereld' roepen zelfs olieboeren op het internet, dat je grotere flessen zou willen. Ook voor frituren. Rijstolie wordt gewonnen uit een flinterdun vliesje dat van de rijst korrel wordt gepeld. Er zit een spatje olie in, maar omdat er heel veel rijst wordt gepeld, ontstaat er een enorme berg olierijke vliesjes met allemaal een spatje olie. Een hele plens, bij elkaar. Komt eraan, zegt de importeur van Rizi rijstolie, Caribecom in Ootmarsum. „Een verpakking van twee liter rijstolie voor frituren, vanaf januari beschikbaar in de be tere supermarkten." De betere, dan moet je dat eerst gaan uitzoeken. Handiger is emai- len om verkoopadressen: info@carbecom.nl. Maar nu, een probleem. Die twee liter voortreffelijke olie gaat onge veer 6,50 euro kosten. Dat is niet veel naast dure olietjes zoals die van walnoten en sommige olijf olies. Maar het is veel geld als je het ver gelijkt met de prijs van zonnebloe molie in de supers. Zonnebloem olie kost hier en daar soms minder dan mineraalwater. Nu wreekt zich het gebrek aan wa renkennis. We (ik in elk geval) we ten bijna niks van de verschillende kwaliteiten van spijsolie en wat je er wel en niet mee kunt doen. En vraag er de kruidenier niet naar, die weet het ook niet. Bestond de huishoudschool nog, de spinaziea- cademie, ik ging er subiet op avondcursus. In een supermarkt staan verschil lende zonnebloemoliën op het schap: huismerkolie, bekende mer ken en onbekende. De huismerk olie en de onbekende zijn spot goedkoop en met de prijs is iets loos. De consumentenprijs is lager dan de inkoopprijs voor de kruide nier. Hij verliest erop. Hij wil mij in de winkel en hoopt dat ik naast de olie die mij naar binnen lokt, ook iets koop waar hij veel aan ver dient. Maar ik raak alleen maar de kluts kwijt van de prijsverschillen. Naast een liter gewone zonnebloe molie van zeventig cent staat een liter biologische die precies drie keer zoveel kost. Wordt aan de bio logische dik het drievoudige ver diend van wat er op de goedkope wordt verloren? Vragen waar je bij de chef niet mee hoeft aan te ko men. Maar afgezien van de prijs, zijn al le zonnebloemoliën even goed om bijvoorbeeld patat in de bakken? Ja, het staat op de flessen. Nee, dat is niet zo, zeggen vaklui in de olie aan de telefoon, kijk maar naar fri tuurolie. Die is zo samengesteld dat er - als het goed is - prima in gefrituurd kan worden. Bij Lidl vind ik voor drie euro twee liter frituurolie die volgens het etiket is samengesteld uit palmolie, pinda olie en twee soorten zonnebloe molie. Maar ook Lidl weet het fij ne er niet over te vertellen. Ook heel goedkoop is slaolie. Om in te frituren, staat op de fles. En er staat op dat slaolie voor hon derd procent uit sojaolie bestaat. En sojaolie, zegt de vakman, is niet geschikt om in te frituren. Vroeger was slaolie een ander soort olie. Uit raapzaad of uit kool zaad. En raapolie is wel goed be stand tegen hogere temperaturen. In Duitsland is raapolie populair. Omdat het net zo gezond is als olijfolie. Waarom, chef, verkoopt u mij die olie dan niet in uw Neder landse supermarkt? Omdat u zal schrikken van de prijs, meneer. Want u hebt van mij ten onrechte geleerd dat een liter spijsolie nog geen drie kwartjes hoeft te kosten. Te gek onwijs, chef! ALLEMENSEN Foppe de Haan is spraakmakendst Foppe de Haan is de spraakma kendste Nederlander van 2007. Daarmee heeft de voetbaltrainer de MSN.nl-Splts Award gewon nen. Meer dan 150.000 Nederlan ders stemden de afgelopen we ken op hun favoriete personen en tv-programma's. De Gouden Kooi is gekozen tot populairste reallifesoap en'zangeres Beyoncé is de favoriete buitenlandse be roemdheid. Er waren vijftig ge nomineerden in drie categorie ën. Prinses Maxima en Willem Holleeder werden respectievelijk tweede en derde voor de prijs voor Meest Spraakmakende Ne derlander. 'Lindsay Lohan acteert het slechtst' Het optreden van actrice Lindsay Lohan in de geflopte film I Know Who Killed Me is door bioscoopgangers betiteld als slechtste prestatie van een ac trice in het jaar 2007. Dat blijkt uit een peiling van de Ameri kaanse website Moviefone (mo- vies.aol.com). De filmverkiezing trok meer dan 3,8 miljoen stem men. 58 procent vond het acte ren van Lohan het grootste diep tepunt. Een andere productie waarin ze speelde, Georgia Rule, werd tweede in de verkiezing van slechtste film. Eerste eindig de Norbit, een comedy van Ed die Murphy. Het meeste waar voor hun geld kregen bezoekers van de films 300 en Transfor mers. Tot meest sexy actrice werd Megan Fox Transformers uitgeroepen, terwijl Johnny Depp (Pirates Of The Carribean de titel 'heetste hunk' mag incas seren. Ruzie over testament van James Brown Vijf kinderen van de vorig jaar overleden soullegende lames Brown willen het testament van hun vader langs gerechtelijke weg aanvechten. Brown heeft het grootste deel van zijn geld nagelaten aan twee stichtingen voor de opvoeding van kansar me kinderen en aan zijn klein kinderen. De kinderen willen dat de nalatenschap wordt ver deeld alsof er geen testament is. Gok: zwangerschap voor Katja Schuurman Katja Schuurman wordt in 2008 zwanger. Althans daarop gokt 98 procent van de Nederlanders die zich hebben geregistreerd bij het online wedkantoor Unibet. Dat liet de organisatie gisteren we ten. Over een huwelijk tussen Jan Smit en Yolanthe Cabau van Kasbergen zijn Nederlanders wat minder zeker. Slechts 40 pro cent gokt erop dat de twee el kaar in het nieuwe jaar het ja woord geven. Op basis van de reeds geplaatste weddenschappen maakt het Ne derlands elftal komende zomer weinig kans om het EK voetbal in Oostenrijk en Zwitserland te winnen. 57 procent verwacht niet dat Oranje bij de eerste vier zal eindigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16