Een overweldigend aantal kiezers zegt niets te moeten hebben van 'dirty tricks', maar valse feiten worden wel snel geloofd. PZC Donderdag 3 januari 2008 11 Regels verschillen per staat Tijdens de Amerikaanse voor verkiezingen geven kiezers in de afzonderlijke staten aan wel ke Democraat, dan wel Republi kein hun voorkeur heeft. Vorm en regels verschillen per staat en partij. Soms mogen al leen geregistreerde Democrati sche en Republikeinse kiezers stemmen voor de kandidaten van hun partij. En soms mag bijna iedereen meedoen. De meeste staten hebben een 'primary', maar lowa, dat van daag het spits afbijt, is een van de staten met een 'caucus'. Bij de primary worden kandi daat-gebonden afgevaardigden via een stembusgang gekozen voor een nationale partijcon ventie. Tijdens een caucus, een infor mele bijeenkomst van buurtge noten in een school of kerk, proberen supporters van de kandidaten aanwezigen met toespraken te overtuigen op hun kandidaat te stemmen. Afhankelijk van staat en partij kunnen meerdere stemmingen plaatsvinden tijdens een cau cus en kan er sprake zijn van uitsluiting van kandidaten voor een tweede of derde stemron de als zij een drempel niet ha len. Het proces bij een caucus is ge trapt: er volgen later voor geko zen vertegenwoordigers meer dere stemrondes op regionaal- en interregionaal niveau alvo rens iemand wordt afgevaar digd. Alle afgevaardigden kiezen sa men op een nationale conven tie de kandidaat die de nomina tie krijgt. Hij of zij doet dan mee aan de presidentsverkie zingen. Een kandidaat die in de eerste voorverkiezingen wint, staat volop in de belangstelling, krijgt meer aanhangers en meer geldschieters ook al ligt hij of zij landelijk achter op an deren. Op dinsdag 5 februari houden twintig staten tegelijk voorver kiezingen. Op deze 'Super Tues day' zal naar verwachting duide lijk zijn wie de kandidaten voor de partijen worden. keinen (R) bepalen met voorverkiezingen wie hun kandidaat wordt voor het presidentschap. Een overzicht van de door Frank Hendrickx foto's: EPA Barack Obama (D). Senator uit Illinois be looft een nieuw Ameri ka: minder verdeeld, minder arrogant. Hij is een begenadigd spre- -ker en een nog betere schrijver. 'Vooral zijn eerste boek, 'Dromen van f,mijn vader', is indruk wekkend. Obama is zoon van een Keniaan- se vader en blanke moeder uit Kansas. Leefde vier jaar in Ja karta, omdat zijn moe der later een Indone siër trouwde. Na zijn studie deed hij sociaal werk in de achter standsbuurten van Chi cago. Hij is sinds 2004 de enige zwarte sena tor in de VS. Obama heeft amper bestuurlij ke ervaring. Mike Huckabee (R). Grote verrassing tot dusver. De voormalige gouverneur uit Arkan sas, ex-predikant en te levisiedominee is mate loos populair bij chris telijke kiezers. „Enige Republikeinse kandi daat die graag met mensen omgaat", al dus analisten. In de de batten scoort hij altijd hoog, maar op buiten lands gebied heeft hij nul ervaring en als gou verneur verhoogde hij de belastingen, een doodzonde voor een Republikein. Huckabee zegt dat God verant woordelijk is voor zijn succes in de peilingen. John Edwards (D). Schatrijke letselscha de-advocaat die zich presenteert als kam pioen van de armen. In 2004 was hij run ning mate van John Kerry. Hij noemt het politie ke systeem corrupt en vindt het een schande dat miljoenen Amerika nen arm zijn. De voor malige senator stemde voor de oorlog in Irak zonder het inlichtin genrapport te lezen (net als Hillary). In de stemhokjes zullen kie zers zich misschien toch afvragen wie de meeste kans heeft de Republikeinen te ver slaan: een vrouw, een Afro-Amerikaan of een goed geknipte advo caat. John McCain (R). Voormalige oorlogs held in de herfst van een lange politieke loopbaan. McCain geldt als een integer man die vasthoudt aan zijn standpunten. De senator uit Nevada was groot pleitbezor ger van de troepenuit breiding in Irak. Het kostte.hem veel aan hang. Nu de situatie in Irak verbetert, kan hij op zijn gelijk wijzen. Een groter probleem is dat hij voor veel Re publikeinen te soft is op het gebied van im migratie. Ander min punt: hij is 71 jaar. Voordeel: McCain ligt goed bij onafhankelij ke kiezers. Bill Richardson (D). Gouverneur van New Mexico is op papier de ideale kandidaat. Heeft binnen- en bui tenlandse ervaring, be stuurlijke en diploma tieke vaardigheden. Ri chardson was Congres lid, partijvoorzitter, mi nister en ambassadeur bij de VN. Als zoon van een Mexicaanse moeder ligt hij goed bij Latino's. Maar hij is niet een goed spreker. Fred Thompson (R). Acteur en voormalige senator uit Tennessee, werd gezien als 'de nieuwe Reagan'. Hij is een betrouwbare con servatief, maar zijn campagne is een te leurstelling. Thompson lijkt er geen zin in te hebben. In de peilin gen zakt hij na een veelbelovend begin langzaam weg. Veel Re publikeinse kiezers hebben hun mening nog niet bepaald dus mag Thompson nog hoop houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11