Ar i rikaanse verkiezingen De 'frontrunners' Democraten (D) en Repubt 1 O Donderdag 3 januari 2008 PZC Wedstrijd moddergooien De acht kandidaten aan Democratische zijde en de zeven in het Republikeinse kamp weten van avond, na de eerste uitslag in Io wa, hoe ze er voor staan. En wat er van hen verwacht wordt de ko mende weken. Of de kandidaat nu voor ligt of achter, als de verschil len niet te groot zijn, wordt het tijd mededingers 'pootje te lich ten'. Soms is dat een eufemisme voor pure kwaadaardigheid. Door de kandidaat zelf of door zijn of haar campagneteam. Een functionaris van Hillary Clin ton, Bill Sheehan, moest begin de cember ontslag nemen omdat hij had gesuggereerd dat Barack Oba- ma, die andere heel populaire De mocraat, 'het nog moeilijk zal krij gen met zijn drugsverleden'. De senator beschreef zijn kortston dige experimenten met enkele ver dovende middelen al meer dan tien jaar geleden in een boek. Vol gens Sheehan had Obama mis schien zelfs gehandeld in drugs. Zijn beschuldigingen werden ech ter niet gestaafd met feiten. Het team rond Obama laat zich niet onbetuigd. Journalist Mare Ambinder van The Atlantic werd door een medewerker van de poli ticus gevraagd wanneer de media nou eens gaan kijken naar het seks leven van de man van Hillary, ex-president Bill Clinton, na zijn vertrek uit het Witte Huis. De zwarte kandidaat heeft het ima go van 'mister clean', maar dat is misschien niet terecht. Hij zei al in een vroeg stadium dat achter de naam van zijn vrouwelijke tegen stander 'voortaan beter D-Punjab kan staan in plaats van D-New York'. De laatste (gangbare) aan duiding betekent dat Clinton een Democrate is die New York verte genwoordigt. Obama typeerde haar als iemand die meer Ameri kaanse banen naar India zal hel pen. Aan Republikeinse zijde gaat het tot nog toe iets keuriger. Alhoewel. Ex-predikant en kandidaat Mike Huckabee zei tijdens zijn campag- Wie president van Amerika wil worden, moet het onmogelijke kunnen: eerlijk, betrouwbaar én gemeen zijn. Vandaag beginnen de voorverkiezingen en ofschoon naast fatsoen ook geluk een grote rol speelt op weg naar het Witte Huis, lijkt een succesvolle kandidaat niet zonder de stoot onder de gordel te kunnen. door John Jas illustratie Pluis ne dat mormonen geloven dat Je zus Christus en de duivel broers zijn. Het is een verwijzing naar oude theologische scherpslijperij tussen de mormonen en andere re ligies in de VS. Kandidaat en partij genoot Mitt Romney is mormoon. Die voelde direct dat de uitspraak voor hem bedoeld was en zei ver volgens dat het 'not the American way' was. Dat is ook een vorm van campagnevoeren: direct klagen dat je tegenstander veel te ver gaat. Romney rakelde toen maar gelijk de zaak-Dumond op. Huckabee zou als gouverneur van Arkansas druk hebben uitgeoefend voor de vervroegde vrijlating van de ver krachter Wayne Dumond. Een paar jaar later vermoorde deze man, die eigenlijk een straf van 40 jaar uitzat, een vrouw in Mis souri. De ex-gouverneur ontkent al jaren rechtstreeks voor de vrijla ting verantwoordelijk te zijn ge weest. De tactiek van Romney brengt een van de meest succesvolle voor beelden van 'negative campaig ning' in herinnering: die van Ge orge Bush senior tegen de Demo craat Michael Dukakis in 1988. On der deze gouverneur van Massa- chussets mocht ene Willie Hor ton, een tot levenslang veroordeel de moordenaar die al twaalf jaar had gezeten, in 1986 enkele dagen naar huis. Hij misbruikte de specia le verlofregeling van de staat die hiervoor gold door niet meer te rug te komen. Een jaar later ver krachtte hij een vrouw. De Republikeinen bliezen de zaak op met behulp van een propagan- dafilmpje met acteurs. Niet welge vallige feiten lieten ze weg. Onder meer dat de regeling was inge voerd door een Republikein en dat Dukakis hem alweer had opgehe ven. Het tv-spotje kostte de gou verneur het presidentschap. Ook Bush junior heeft veel te dan ken aan een negatieve campagne. Hij voerde die niet zelf, dat deed een comité van veteranen voor hem. Dat was wel sterk gelieerd aan de Republikeinse partij. Bush' tegenstander in 2004, John Kerry, is een meermaals gedecoreerde held van de oorlog in Vietnam. Dat liet de Democraat ook niet na te benadrukken. De veteranen maakten een filmpje waarin zij de acties waarvoor de onderscheidingen waren gegeven in twijfel trokken. Ofschoon zij niet in de patrouilleboot met Ker ry hadden gevaren toen hij de me dailles verdiende. Later bleken hun tegenwerpingen ook niet waar te zijn. Andere veteranen die wel bij de incidenten waren ge weest getuigden daarvan. De De mocraat verloor wel zijn voor sprong in de peilingen als gevolg van het filmpje, omdat hij laat rea geerde op de aantijgingen. Het tegenstrijdige bij de Ameri kaanse verkiezingen is dat een overweldigend aantal kiezers zegt niets te moeten hebben van 'dirty tricks', maar valse feiten worden wel snel geloofd. Daar komt bij dat velen ook geloven dat een landge noot die het hoogste ambt na streeft bij tijd en wijle ook kei hard, zelfs gemeen moet kunnen zijn om de belangen van de USA te kunnen verdedigen. Rudy Giuliani (R). Voormalig burgemees ter van New York, trad keihard op tegen crimi naliteit. Held van 11 september 2001. In de landelijke peilingen ligt Giuliani voorop, maar zijn standpunten uit het verleden achter volgen hem. Hij was te gen het vrije wapenbe zit, voor het homopart nerschap en steunde overheidsprogramma's die abortus mogelijk maakten. Zijn scheidin gen en buitenechtelij ke relaties liggen even eens gevoelig. Giuliani is op z'n best als hij kan praten over de strijd tegen het terro risme. Hillary Clinton (D). Kan wijzen op acht jaar ervaring in het Witte Huis als First La dy en zeven jaar in de Senaat. Hillary kent al le spelers in Washing ton en heeft geleerd van haar fouten. Ze kiest nu eerder voor het compromis, maar ligt daardoor slecht bij de linker vleugel. Hilla ry is altijd de beste van haar klas, werkt hard en is goed voor bereid. Nadeel: Hillary is niet inspirerend, vin den sommige Demo craten. Er zijn twijfels of ze algemene verkie zingen kan winnen. Rechts Amerika zal al les uit de kast halen om haar tegen te hou den. Haar geheime wa pen is echtgenoot Bill. Mitt Romney (R). Oud-gouverneur uit Massachusetts die ge boren lijkt voor het presidentschap. Hij ziet er verzorgd uit, praat gemakkelijk en werkt hard. Romney is nog steeds bij zijn eer ste vrouw, heeft vijf voorbeeldige zonen en tien kleinkinderen. Als investeerder en consultant verdiende hij kapitalen. Sceptici vinden hem te glad. In het verleden voorstan der van abortus, maar nu 'pro-life', zoals het hoort bij de Republi keinen. Romney is een mormoon, een geloof dat door veel Republi keinse kiezers als 'on christelijk' wordt ge zien. kandidaten die het beste scoren in de peilingen. Race naar het Witte Huis Amerikaanse staten mogen zelf bepalen op welke datum de voorverkie zingen worden gehouden. In sommige staten worden de voorverkiezingen van de Republikeinen op een andere dag gehouden dan die van de Democraten. Super Tuesday is van oudsher de belangrijk ste dag van de voorverkie zingen. Dit jaar valt Super Tuesday op 4 maart. Echter, op 5 februari houden 22 staten al een voorverkiezing. Dan zal waarschijnlijk bekend zijn wie de presidentskandida ten zijn van de beide partijen. Belangrijke staten B 'Super Tuesday' 5 februari NEW JERSEY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10