Stammen strijden in Kenia Hamas en Fatah raken weer slaags in Gaza 'Taferelen als destijds in Rwanda' PZC Woensdag 2 januari 2008 9 Een menigte haalt mensen uit een taxibusje om vervolgens in te slaan op leden van rivaliserende stammen in een sloppenwijk van de Keniase hoofdstad Nairobi. foto Boniface Mwangi/EPA Luo en Kikuyu's staan elkaar na het leven over uitslag verkiezingen. NAIROBI - Ten minste zeventigdui zend mensen in Kenia zijn op de vlucht geslagen voor het aanhou dende geweld na afloop van de ver kiezingen donderdag. Rond de driehonderd mensen zijn al omge komen. De secretaris-generaal van het Keniaanse Rode Kruis spreekt van een 'nationale ramp'. Veel Kenianen hebben door het aanhoudende geweld te kampen met een gebrek aan voedsel en benzine. Veel winkels zijn dicht sinds de verkiezingen. Stammen zijn in een gewelddadi ge strijd met elkaar verwikkeld, na dat de zittende president Mwai Ki- baki zondag tot winnaar van de verkiezingen werd uitgeroepen. Hij won met slechts 230.000 stem men meer dan zijn opponent Rai- la Odinga. Veertien miljoen men sen mochten stemmen. Odinga en zijn aanhangers zijn er van overtuigd dat Kibaki en zijn re gering met de uitslagen hebben ge knoeid en dat Odinga de echte winnaar van de verkiezingen is. De EU en de VS zijn ook achter dochtig over de uitslagen. Waarne mers meldden dat er zaken niet klopten bij de uitslagen. Kibaki is van de dominerende Ki- kuyo-stam. Odinga behoort tot de tweede bevolkingsgroep van het land, de West-Keniaanse Luo. De Luo-bevolkingsgroep heeft zich met andere stammen gekeerd te gen leden van de Kibaki-stam, die het vooral moeten ontgelden in ge bieden waar zij in de minderheid zijn. Honderden huizen en boerde rijen staan in brand en op iedere tien kilometer is een wegblokkade opgeworpen, in voornamelijk West-Kenia waar de Luo-bevol kingsgroep in de meerderheid is. De ernstigste humanitaire crisis dreigt in kerken en politiebureaus waar rond de vijftienduizend doodsbange mensen uit krotten wijken een veilig heenkomen heb ben gezocht. Er is nog maar amper eten voor die mensen beschikbaar. Veel slachtoffers zijn er in het Geknoei met verkiezingen in Kenia is uitgelopen op moord en doodslag tussen de rivaliserende Luo en Kikuyu's. Driehonderd Ke nianen zijn al gedood. West-Keniaanse Kisumu waar oog getuigen tientallen lijken met ko- gelwonden zagen in het plaatselij ke mortuarium. De politie zou er in buitenwijken willekeurig op mensen hebben geschoten. Zeker vijftig Kenianen zijn door brand omgekomen in een kerk in Eldoret in het westen van het land waar zij een veilig heenkomen had den gezocht. Volgens een hoge po litiefunctionaris heeft een woeden de menigte de kerk in brand gesto ken. Hij vindt dat de oppositie schuldig is aan het geweld. „Wij hebben jarenlang samengeleefd, er zijn gemengde huwelijken ont staan, wij hebben kinderen en op eens vraagt de oppositie dat wij ons tegen hen keren. Dit doen we niet in Kenia. Dit is iets dat in Joe goslavië en Sudan gebeurt." Nieuwjaarsnacht in een minibus je in brandend Kenia. ELDORET - „Ik heb de nieuwjaars nacht doorgebracht in brandend Kenia. Opgevouwen in een mini- busje bij Tarakwa Police Station, terwijl er om ons heen volop werd geschoten en de vlammen van tientallen branden de nacht ver lichtten." Verslaggever Paul de Schipper klinkt betrekkelijk nuch ter aan de telefoon vanuit Eldoret in Kenia. Hij is in dat land voor een privébezoek en was onderweg naar een begrafenis van een vriend in het westen van Kenia toen hij in de chaos belandde. „Ik was zondag met een minibusje met veertien man erin onderweg naar het westen. Een eindje voor het plaatsje Tarakwa stuitten we op een wegblokkade. Er stonden aanhangers van Odinga, de verlie zer van de verkiezingen van afgelo pen week. Zij waren dronken en zwaaiden met knuppels. Toen zij merkten dat er een Kikuyu, ie mand van de stam van de herko zen president Kibaki, in het busje zat, probeerden zij hem eruit te sleuren. Dat lukte niet meteen en op een gegeven moment wilde er iemand zelfs een brandende molo tovcocktail naar binnen gooien. Wij konden nog net de deur dicht trekken en zijn in vliegende vaart naar Tarakwa weggestoven. Daar kwamen wij bij een politiepost te recht. Het was er chaos. Het waren taferelen die ik destijds ook in Rwanda heb gezien. Het stikte er van de vluchtelingen, allemaal Ki kuyu's. Hun huizen waren in brand gestoken. Wij hebben de nacht in het busje doorgebracht. Maar dat was nog luxe vergeleken met hoe de honderden mensen om ons heen zich moesten behel pen. De hele nacht door hoorden we schieten en kon je tot in de wij de omgeving het vuur van bran dende huizen zien. Tegen de och tend verstomde het schieten." Hugo Chavez verleent coupplegers amnestie CARACAS - Tientallen coupplegers die in 2002 in Venezuela korte tijd de macht overnamen, krijgen am nestie. Dat heeft president Hugo Chavez op oudejaarsavond bekend gemaakt. Ook van anderen die po gingen hebben ondernomen om hem uit het zadel te werpen, wordt het blazoen gezuiverd. Cha vez zei dat zijn actie aantoont dat er ruimte is voor politiek debat. Amerikaans diplomaat in Sudan gedood KHARTOUM - Een Amerikaanse di plomaat in Sudan is gisterochtend vroeg in de hoofdstad Khartoum neergeschoten en later aan zijn ver wondingen bezweken. De aanval volgde daags nadat de Afrikaanse Unie het bevel over een internationale vredesmacht in de Sudanese regio Darfur had over gedragen aan de Verenigde Naties. Het is niet bekend of er politieke motieven in het spel zijn. Euro ingevoerd op Cyprus en Malta NICOSIA - Cyprus en Malta zijn gis teren toegetreden tot de groep van landen met de euro als munteen heid. Het aantal lidstaten van de eurozone groeit hiermee tot vijf tien. De Cypriotische euro heeft opschriften in het Grieks en het Turks en draagt als nationaal sym bool het moefflonschaap. De Maltese euro's zijn voorzien van het Maltezer kruis. Tientallen bezoekers begrafenis Irak gedood BAGDAD - Zeker dertig mensen zijn gisteren in Bagdad gedood toen een zelfmoordenaar zijn vest met explosieven tot ontploffing bracht op een begrafenis. 38 men sen raakten gewond. Op de be graafplaats werd een slachtoffer be graven van een explosie van drie dagen geleden. Het geweld in Irak is de laatste tijd sterk afgenomen, maar het aantal zelfmoordaansla gen is weer licht gestegen. Massale klacht tegen Duitse terreurwet KARLSRUHE - Dertigduizend Duit sers hebben samen een klacht inge diend bij het Federale Constitutio nele Hof in Karlsruhe. Zij willen dat de hoogste Duitse rechters een nieuwe antiterreurwet ongedaan maken. Die voorziet in de opslag van gegevens over het telefoon- en internetverkeer. Volgens de klagers wordt elke burger als potentiële cri mineel behandeld. Treinverkeer in België hersteld van staking BRUSSEL - Het Belgisch trein verkeer heeft zich gisteravond pas hersteld van de 24-uursstaking van veel machinisten. Formeel was de actie gistermiddag om twee uur afgelopen. Op oudejaars dag reden minder treinen op grote trajecten zoals Antwerpen-Brus- sel. De machinistenvakbond OVS legt bijna wekelijks 24 uur het werk neer. De bond wil meer loon en machinisten afdwingen. Acht doden en zestig gewonden bij viering 43 jaar bestaan van Fatah. GAZA-STAD - De interne Palestijnse strijd tussen de radicale Harnas en de meer gematigde Fatah-bewe- ging is na twee rustige maanden opgelaaid in de Gazastrook. Giste ren trad Hamas met geweld op te gen leden van Fatah. Tientallen van hen werden opge pakt en publieke bijeenkomsten werden verboden. Maandag leidde de viering van het 43-jarig bestaan van Fatah tot bloedige confronta ties tussen aanhangers van Fatah en Hamas. In totaal vielen in twee dagen acht doden en zestig gewon den. De Palestijnse president, Fatah-lei- der Mahmoud Abbas, sloeg maan dag juist een verzoenende toon aan tegen Harnas. Het is tijd om in de onderlinge betrekkingen een nieuwe bladzijde open te slaan, zei hij bij een viering in Ramallah. De machtsstrijd tussen Fatah en Ha mas leidde in juni tot een splitsing van de Palestijnse gebieden, waar door Abbas het op de Westelijke Jordaanoever voor het zeggen heeft en Hamas in de Gazastrook. Het geweld dreigt roet in het eten te gooien voor een bezoek van de Amerikaanse president George Bush aan het gebied, dat voor vol gende week op de agenda staat. Bush zegt met zijn bezoek Israël en de Palestijnen dichter bij elkaar te willen brengen. Nadat Harnas deze zomer de macht in de Gazastrook had over genomen, verwijderde Abbas alle politici van Harnas uit de regering en vormde een eigen, pro-wester se regering op de Westoever. Ab bas heeft sindsdien toenadering ge zocht met Israël.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9