Sport Clubs willen gokgeld hebben X Soest krijgt winnaar op blote voeten Zeges voor Arsenal en Man United Dubbel feest bij familie De Vries ca Zeventienjarige neemt leiding in Vierschansentournee PZC Woensdag 2 januari 2008 I 41 Chelsea behoudt aansluiting na duel met Fulham. londen - Arsenal en Manchester United zijn het nieuwe jaar goed begonnen. Beide Engelse voetbal clubs wonnen gisteren in de com petitie een thuiswedstrijd. Arsenal was met 2-0 te sterk voor West Ham United, Manchester versloeg Birmingham City met 1-0. Zonder de geblesseerde Robin van Persie had Arsenal weinig moeite met West Ham. Na een ruim kwar tier was de wedstrijd al gespeeld. Eduardo opende in de tweede mi nuut de score. Emmanuel Ade- bayor zorgde met een schot via de binnenkant van de paal voor de tweede treffer. Manchester dankte de overwin ning op Birmingham aan Carlos Tevez. De Argentijn passeerde hal verwege de eerste helft, na een hakbal van Cristiano Ronaldo, doelman Maik Taylor. Chelsea behoudt aansluiting met Arsenal en Manchester United. De Londenaren versloegen stadsge noot Fulham met 1-2. Bij rust leid de Fulham nog met 1-0 door een benutte strafschop van Danny Murphy. Salomon Kalou bracht Chelsea in de tiende minuut van de tweede helft langszij. Michael Ballack bezorgde Chelsea de winst door in de 62e minuut een straf schop raak te schieten: 1-2. Bob wint Essent Cup bij de mannen, zus Elma bij de vrouwen. amsterdam - De competitie mara- thonschaatsen om de Essent Cup werd op oudejaarsdag in Amster dam met een knallend familiefeest afgesloten. Elma de Vries (24) won het eindklassement bij de vrou wen en haar één jaar jongere broer Bob de Vries ging bij de mannen met de hoofdprijs aan de haal. Nooit eerder eisten twee bloedver wanten tegelijkertijd de beker op. De finalerace over honderd ron den werd gewonnen door Ingmar Berga, die zich in de eindsprint de snelste toonde van een kopgroep van zes man. Dat was van onderge schikt belang. De ogen waren ge richt op lijstaanvoerder Bob de Vries en diens schaduw Cédric Mi- chaud. Toen halverwege de race een kopgroep van tien rijders het peloton dubbelde, zat De Vries in een zetel. „Dat paste precies in mijn straatje, want alleen de eerste tien rijders van de daguitslag ver dienden vandaag punten. Ik vond het prima dat Michaud en ik de slag misten." Bij de vrouwen kwam Elma de Vries in bezit van de Essent Cup. Zij eindigde tijdens de laatste ma rathon als vijfde en dat was ge noeg voor de titel. Betaald voetbal wil gokken zelf vermarkten en via tv promoten. door Hans Leber rotterdam - Het betaald voetbal in Nederland wil in de toekomst gokken op wedstrijden mogelijk maken en dat via de televisieuit zendingen gaan promoten. Com mercieel directeur Chris Woerts van Feyenoord is betrokken bij de plannen van de Eredivisie CV, de organisatie van de eredivisieclubs. Volgens hem vloeit te veel Neder lands gokgeld naar het buitenland. „En onze clubs kunnen dat geld heel goed gebruiken." Woerts denkt dat de Nederlandse overheid het gokken de komende jaren onder Europese druk toe zal moeten staan. In landen als Enge land, Duitsland en Zweden is het gokken op uitslagen en elementen uit wedstrijden, zoals de minuut waarin het eerste doelpunt valt, zeer populair. „In Zweden is van de achthonderd miljoen euro die daar met gokken wordt verdiend, tachtig procent voetbal-gerelateerd. In de tijd dat Frits van Turenhout de toto-uitsla gen nog voorlas, deden een mil joen mensen in Nederland aan dat spelletje mee. Nu zijn dat er nog vijftigduizend. We willen probe ren die groep terug te halen." De opbrengsten uit de huidige lot to en toto worden via de sportkoe pel NOCNSF verdeeld over de Ne derlandse sport. Daarvan profi teert wel het amateurvoetbal, maar niet het profvoetbal. Onte recht, vindt Woerts. „Want de inte resse wordt gegenereerd door het betaalde voetbal." Ook het gokken op de wedstrijd uitslagen van Feyenoord, wat in Rotterdam al mogelijk is, levert die club slechts zes procent van de winst op. „De rest is voor NOCNSF. En dat wisten we, want we doen het vooral omdat het een extra binding geeft met onze club. Bovendien willen we er klaar voor zijn als clubs, het voetbal, gokken De Nederlandse betaald voetbal clubs willen meer profiteren van de goklust. De Eredivisie CV ont wikkelt plannen om dat mogelijk te kunnen maken. zelf mogen organiseren. Dat kan tientallen miljoenen euro's opleve ren." In de tender voor de uitzendrech ten van het betaalde voetbal, waar in de rechten en plichten voor me diabedrijven zijn opgenomen die het voetbal willen uitzenden, staat dat tijdens de vrijdag-, zaterdag en zondaguitzending in de toe komst mogelijk twee minuten aan dacht aan de mogelijkheid tot gok ken moet worden besteed. Woerts: „Zie het als een voorschot op de Europese ontwikkelingen. We verwachten dat de eisen voor vrij verkeer van handel en goede ren ervoor zullen zorgen dat de Nederlandse staat niet langer het monopolie op gokken kan houden door zelf de licenties uit te delen." carmisch-partenkirchen - Oostenrijker Gregor ment over van zijn landgenoot Thomas Morgen- 141 meter. Hij vergaarde daarmee 274,4 punten. Schlierenzauer heeft gistermiddag de tweede stern, die zesde werd. De Fin Janne Ahonen eindigde als tweede, de wedstrijd van de 56e Vierschansentournee ge- De pas zeventienjarige skispringer kwam in Gar- Duitser Michael Neumayer werd derde, wonnen. Hij nam daarmee de leiding in het klasse- misch-Partenkirchen tot afstanden van 132 en foto Daniel Maurer/AP Marokkaan Ennaji beleeft een bijzondere Sylvestercross. door Jeroen Mascini soest - Voor de status van je eve nement maakt het lang niet altijd uit hoe of de winnaar een grote naam is. Vaak is de manier waarop de winst totstandkomt veel belang rijker. Wat dat betreft zat de orga nisatie van de 27e Sylvestercross ge bakken op oudejaarsdag. Het ver haal van Aziz Ennaji, de nummer één in de Soester Duinen, was bijna te mooi om waar te zijn. De in Genua wonende hardloper dook na een prachtige sprint met de Keniaan Edwin Kipkorir op het verraderlijke stuk omhoog met ge vaar voor lijf en leden als eerste door de finish. Zijn neus belandde in het zand en hij verwondde zijn linkerhand, maar dat kon Ennaji niets schelen. Want hij had de cross over 10,4 kilometer gewon nen juist dankzij die riskante duik. Hij deed dat in een tijd van 34 mi nuten en 45 seconden. Na zijn spectaculaire finish vertel de de 21-jarige Marokkaan zijn bij zondere verhaal. De dag voor de veldloop in Soest was hij vanuit Italië naar Brussel gevlogen en op het Belgische vliegveld was hij zijn bagage kwijtgeraakt. Inclusief zijn hardloopschoenen. Noodgedwon gen startte hij de Sylvestercross op een reservepaar van zijn landge noot Sajji Bouazza, maar dat bleek geen succes. Ennaji: „Die spikes za ten veel te strak. Kijk maar naar mijn voeten." Hij wees naar de ro de plekken bij zijn grote tenen. „Na een minuut of twintig heb ik die schoenen uitgeschopt en ben ik op blote voeten verder gegaan." De Marokkaanse atleet Aziz Ennaji (21) wint de Syvlester- cross van Soest. Op blote voeten is hij op oudejaarsdag iedereen te snel af. De Marokkaan maakte op dat mo ment al deel uit van de kopgroep van drie, met verder Arjen Butter en Edwin Kipkorir. „Op het zand liep het heerlijk zonder schoenen, maar op de bospaden niet", zei de winnaar. „De grond was koud en het was glad, waardoor ik geen grip had. Die andere twee probeer den me ook steeds te lossen in het bos. Maar ik kwam elke keer terug en toen ik op die momenten de pa niek in hun ogen zag, wist ik dat ik een gewonnen race liep." Waar de leenschoenen inmiddels waren, wist hij niet precies. „Er gens in het bos. Die gaan we straks maar zoeken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67