li vera 'Betrokkenheid is uniek' Hangplek moest in brand fmÈÊÈÊÊÈÊn Golden Tulip OPRIL GROTE MARKT 13, GOES PLEIN 1940-2, MIDDELBURG live life love livera Inbrekers stelen laptops in Goes Boete vuurwerk Redders rukken 46 keer uit STROMENWIJ m PZC Woensdag 2 januari 2008 27 door Henk Postma ARNEMUIDEN - Onder surrealistische omstandigheden tastte Arnemuiden op Oudejaarsdag diep in de buidel. Zo'n 75 vrijwilligers, die met collec tebussen langs de deuren gingen, haalden 32.000 euro op voor het Chinees-Vietnamese echtpaar Lin, dat bij brand in hun restaurant alle vier de kinderen verloor. Daar ko men nog giften bij van de onderne mers, stortingen op de speciale giro rekening, en bijdragen uit kerkdien sten. Vandaag wordt de totaalstand bekend. De collecte vond plaats ter wijl de klokken luidden en de politie op zowat alle hoeken van de straten toezicht hield op de jeugd. Die maakte - als gebruikelijk met oudjaar - een hels kabaal, alhoewel veel rustiger dan andere jaren. En zelfs de ruwsten onder de straat jeugd spekten gul de collectebus. foto Ruben Oreel COES - Bij een woninginbraak in de Hornikswei in de Goese wijk Noordhoek hebben inbrekers af gelopen zondag voor een onbe kend bedrag aan goederen buitge maakt. De inbrekers sloegen ergens tus sen negen uur 's ochtends en elf uur 's avonds toe. Ze drongen de woning binnen door een deur te forceren. De bewoners van de wo ning missen onder meer twee lap tops, diverse sieraden en twee hor loges. De politie doet nog onderzoek naar de zaak. MIDDELBURG - In de drie laatste da gen van 2007 zijn op Walcheren 6i jongeren en 15 meerderjarigen be trapt op voortijdig afsteken van vuurwerk. Agenten waren op straat om daarop te controleren. De jongeren gaan naar Halt. De meerderjarigen zijn beboet. Actieve Stromenwijkers zoeken steun voor hun activiteiten in de buurt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Neem nou Gerrie van de Garde. „De wijk is mijn hal ve huwelijk", zegt ze. Jarenlang zat ze in het bestuur van de wijkvere- niging, ze is 35 jaar vrijwillig actief in de Stromenwijk. „Ik zou er niet aan denken om hier weg te moe ten. We hebben een tijdje op de Seissingel gewoond, maar dat was toch anders." Of neem nou Erik Bolle, die met een stel anderen probeert om ouderen te ondersteunen. Aanvan kelijk vanuit een kerkelijke organi satie, nu met 'iedereen die wat wil betekenen'. „Al is het maar een pannetje soep brengen, of even een rondje rijden." Of Louis West- hofïj voorzitter van de wijktafel en actief voor andere mensen. Hij helpt onder meer bij het invullen van belastingformulieren. „De grote betrokkenheid van heel veel mensen bij hun buurt is uniek in de Stromenwijk", vindt wethouder Albert de Vries. „Na tuurlijk, mensen worden steeds in- dividualistischer, vooral in rijkere buurten zie je dat sterk. Er zijn zat buurten waar het soort initiatie ven die je in de Stromenwijk ziet, helemaal niet zijn." Toch wordt 'Je kent de mensen uit de straat van gezicht, maar je kent ze eigenlijk niet echt' het ook in de Stromenwijk moeilij ker om mensen te vinden, zegt Van de Garde. En ook Bolle kampt met een tekort aan vrijwilligers. Westhoff mist de 'jongeren', de dertigers. Organisaties hebben be hoefte aan bestuursleden. Mensen hebben het druk, weet Bolle. Vaak ook te druk om zich met de buren te bemoeien. Wat hij met zijn medestanders doet, is eigenlijk datgene wat mensen vroe ger voor de buren deden: een boodschap halen, iemand naar de dokter brengen, samen een kop koffie drinken. „Je kent wel de ge zichten van de mensen in de straat", zegt Bolle. „Maar je kent ze eigenlijk niet echt." „Het is de geïndividualiseerde sa menleving, waar ik zelf ook net zo hard aan mee doe. Die straat hier achter bijvoorbeeld, dat is voor mij een totaal andere omgeving. El kaar groeten, dat gebeurt nog wel." Bij Louis Westhoff in de straat, even verderop, is dat iets anders: daar houden ze bij toerbeurt op nieuwjaarsdag open huis. De bu ren kennen elkaar nog. Jongeren doen wel degelijk mee, vindt De Vries, maar wel op een andere, minder georganiseerde ma nier. „De participatie in de wijk is hoog. Als je ziet hoe druk het daar altijd is met straatspeeldag. Het is natuurlijk een gemêleerde wijk, je kunt ook niet verwachten dat alle inwoners allemaal meedoen." KNRM: 2007 gemiddeld jaar, noodzaak voor reddingboot bewezen. door Selma Osman veere - De bemanning van de Veerse reddingboot John Stegers is het afgelopen jaar 46 keer in actie gekomen. In het vroege voorjaar waren de redders van de Koninklij ke Nederlandse Redding Maat schappij betrokken bij een ingrij pend incident. Toen wist een zwaar onderkoeld echtpaar uit Kamperland maar net te ontsnap pen aan de verdrinkingsdood. Hun hond overleefde het ongeval niet. „Het is goed dat we er weer wa ren", blikt Kees den Hollander van het KNRM-station Veere terug. Het aantal reddingsacties schom melt volgens hem al een paar jaar rond de vijftig. „2007 was voor ons een normaal jaar." Den Hollander vindt dat de noodzaak voor een KNRM op het Veerse Meer het af gelopen jaar opnieuw is aange toond. „Ook al is het dan een klein binnenwater." Net als andere jaren schoot de vijf- tienkoppige bemanning van de Veerse reddingboot te hulp bij om geslagen en vastgelopen zeilboot jes en watersporters die medische bijstand nodig hadden. Voor het eerst zorgde de Japanse oester in het Veerse Meer voor verwondin gen. Dat gebeurde eind november. „Een man was bezig geweest om zijn vastlopen bootje los te du wen. Toen hij weer aan boord klom, bloedde hij als een rund. Hij had diepe snijwonenden over heel zijn voeten. Op de Grevelin- gen zie je dat vaker", zegt Den Hol lander. Kerstbomen gaan in brand op het Karreveld koudekerke - De Ondernemers Vereniging Koudekerke houdt za terdagavond een kerstboomver branding op het bedrijventerrein Karreveld. Afgedankte bomen kun nen daar tussen 10.00 en 16.00 uur worden ingeleverd. Voor elke kerst boom wordt een lot uitgedeeld. De trekking van de loterij is tij dens het vreugdevuur. Voor het zo ver is, vertrekt om 19.00 uur vanaf het Dorpsplein een lampionop tocht naar het Karreveld. Koudekerke blijkt niet in staat relschoppers tot de orde te roepen. door Henk Postma koudekerke - Afgelopen jaar kwa men Koudekerkse jongeren nog zo mooi in het nieuws. Ze knapten zelf hun hangplek op: een voorma lig bushokje op het dorpsplein. De verf betaalden ze met hun eigen centen. Op oudejaarsavond haal den brandweer, politie en gemeen te het gebouwtje weg nadat jonge ren de ontmoetingsplek tot vier keer toe in brand hadden gesto ken. Wilma de Groot, voorzitter van de ondernemersvereniging, en bijzon der begaan met de Koudekerkse jeugd, zag het gebeuren. Ze nam re gelmatig poolshoogte bij haar win kel aan het plein. Of ze weet wie de daders zijn? „In elk geval niet de hangjongeren die je normaal op het dorpsplein ziet." Een maand geleden wist ze al dat er iets broeide. Jongeren vertelden haar: „Met oud en nieuw gaat dat kot in de fik." Zo gemakkelijk was dat overigens nog niet. Volgens brandweeroffi- cier Rinus Corbijn deden jongeren vanaf half vijf in de middag tot vier keer toe verwoede pogingen het bushokje in brand te steken. „Ze bleven het maar volstoppen met oude bankstellen en autoban den." Steeds opnieuw rukte de brandweer uit. Omstreeks acht uur 's avonds vond die het welle tjes. Jongeren waren toen met ben zine in de weer. De politie vatte er een in de kraag. Besloten werd het gebouwtje van de fundamenten los te zagen en af te voeren. Kon dan niemand in Koudekerke al die uren afdoende ingrijpen? De brandweer sprak de eigenaar van het café aan de overkant nog wel aan op het gedrag van de jonge ren. „Maar die zei er ook niet veel aan te kunnen doen." Justin van de Velde, die het ge bouwtje afgelopen jaar met wat vrienden een opknapbeurt gaf, was met oudjaar niet in het dorp. Bij terugkomst constateerde hij verbouwereerd dat het hok ver dwenen was. „Jammer. Nu kun nen we alleen nog naar het café."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53