75 Brand verwoest pand Polen WINTER COLLECTIE Bureau Proses is opgeheven Roze 45-plus vrouwen bijeen 'Eiland-idee uitwerken' Veel §eld voor landinrichting Een rustige dag toegewenst Zpzc Woensdag 2 januari 2008 31 KORTINGEN TOT 0/ Wy uim&efvu/een/ voorspoedig 2008 MIDDELBURG KOOPZONDAG 6 JANUARI GIMBRÈRE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com Voormalig gemeente huis in Rilland is deels verloren. door Luc Oggel RILLAND - In het voormalige ge meentehuis in Rilland heeft giste rochtend een grote brand gewoed. In het markante gebouw aan de Hoofdweg waren Polen gehuisvest die bij een kassenbedrijf werken. Er raakte niemand gewond, de schade is aanzienlijk. Een deel van van het gebouw is gisteren vanwe ge instortingsgevaar al gesloopt. De melding kwam gisterochtend even voor negen uur. Eén van de De PvZ wil eilanden voor de kust in plaats van ontpoldering. door Rinus Antonisse HOEK - De Partij voor Zeeland (PvZ) wil dat de ideeën voor aan leg van eilanden in de Voordelta door het dagelijks provinciebe stuur nadrukkelijk worden opge pakt. Statenlid Johan Robesin vindt dat ze uitstekend in de plaats kunnen komen van de ge wenste zeshonderd hectare natuur- herstel (deels door ontpoldering) in de Westerschelde. Wanneer in de toekomst nieuwe bewoners ontdekte het vuur in de keuken op de eerste verdieping en waarschuwde meteen zijn huisge noten. Op dat moment waren veertien Polen in het gebouw aan wezig. Zij wisten allen tijdig het pand te verlaten. De brandweer rukte uit met groot materieel. Behalve ploegen uit Ril land, Krabbendijke en Kruiningen werden hoogwerkers uit Goes en Bergen op Zoom ingezet. Ook is een groot watertransport uit Goes opgeroepen, maar dat is niet inge zet. De brandweer heeft volgens officier van dienst Robert Verhoe ven vier uur nodig gehad om het vuur te blussen, maar kon niet verdiepingen in de rivier aan de or de zijn, kan aanleg van eilanden voor de Zeeuwse kust bovendien een prima invulling zijn van de vereiste natuurcompensatie, stelt Robesin in schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur. Hij haakt in op de suggestie van di recteur Marten Hemminga van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL), die de aanleg van een zand- eiland voor de Oosterschelde als mogelijke oplossing van het zand- tekort in de zeearm aanbeveelt. De PvZ'er wil weten hoe het dagelijks provinciebestuur tegenover deze gedachte en andere eiland-ideeën staat. voorkomen dat de twee bovenste verdiepingen van het pand forse schade opliepen. Wel kon worden belet dat de brand oversloeg naar de aangrenzende, voormalige bur gemeesterswoning. De veertien Polen zijn tijdens de brand opgevangen in het dorps huis van Rilland. Sommigen van hen hebben niets meer, want ook persoonlijke papieren en kleren gingen in vlammen op. Inmiddels Een grote brand heeft gisteren onherstelbare schade aangericht in het voormalig gementehuis in Rilland, waar Polen waren gehuis vest. Er raakte niemand gewond. Vijftig miljoen euro voor lopende en nieuwe projecten beschikbaar. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het Zeeuwse lan delijk gebied kunnen dit jaar voor ruim vijftig miljoen euro aan land- inrichtingswerken worden uitge voerd. Daarin zijn begrepen na tuurcompensatie en -herstel Wes terschelde en de ruilgrondbank voor Zeeland. Van het zogeheten Uitvoeringspro gramma 2008 maakt grondverwer ving een belangrijk onderdeel uit. Voor de totstandkoming van de Ecologische Hoofdstructuur Zee- is vervangende huisvesting gere- geld. Burgemeester Jan Huisman van de gemeente Reimerswaal was gis teren op de plek des onheils aan wezig. Hij is opgelucht dat de be woners zich tijdig in veiligheid hebben weten te brengen. „Ook ik heb Arnemuiden nog op mijn net vlies staan, je moet er niet aan denken dat er weer zoiets ge beurt." In tegenstelling tot wat andere me dia berichtten, is volgens Huis man geen asbest vrijgekomen bij de brand. De politie onderzoekt nog hoe de brand heeft kunnen ontstaan. land - het netwerk van natuurge bieden in de provincie - is zestig hectare opgenomen (ruim vier honderd hectare in zeven jaar). De meeste grond is nodig voor het natuurherstelpakket Westerschel de (dat totaal zeshonderd hectare beslaat). Het programma natuur compensatie tweede verdieping gaat in 2008 de laatste fase in. Voor afronding van lopende land inrichtingsprojecten is 9,3 miljoen euro beschikbaar. In het gebied Schouwen-Oost zijn voorzien een uitzichtpunt Schelp- hoek en fietspad Den Osse. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen zijn met name kavelruil en aanleg nieuwe (recreatie)natuur aan de orde. door Rinus Antonisse bergen op zoom - Het bureau Pro ses in Bergen op Zoom is opge heven. Het werk en de mensen zijn ondergebracht bij het nieuwe Uitvoerend Secretariaat van de Technische Scheldecommissie (TSC). Proses, bemand door ambtenaren uit Nederland en Vlaanderen, werd in 2005 opgericht. Van meet af aan met een tijdelijk karakter. Belangrijkste wapenfeit: het uit brengen van de ontwikkelings- schets Scheldebekken. Daarin staan de maatregelen voor toegan kelijkheid, veiligheid en natuurlijk heid tot 2010. De schets is 'ver taald' in een verdrag tussen Neder land en Vlaanderen. Eind vorig jaar keurde de Tweede Kamer dat verdrag goed (Vlaanderen deed dat al eerder). Nederland en Vlaanderen gaan sa men het beleid en beheer voor de Schelde voeren. Spil wordt de Technische Scheldecommissie, die daartoe een Uitvoerend Secre tariaat heeft gekregen. Dat kent nu een werkgroep ontwikkelings- schets (voortzetting Proses), een projectgroep Kanaal Gent-Ter- neuzen en krijgt binnenkort ook nog een werkgroep Onderzoek en Monitoring. GOES - Lesbische vrouwen van 45 jaar en ouder kunnen elkaar elke vrijdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur ontmoeten in Middelburg. Aan het begin van de middag is er ruimte om te vertellen over ei gen belevenissen. Daarna wordt aan de hand van herinneringen, meningen en eigen verhalen een bepaald thema be handeld. De bijeenkomsten hebben een on gedwongen karakter waarbij niets moet. De ontmoeting met andere roze vrouwen staat centraal, ter in spiratie of om het eigen vrouwen netwerk uit te breiden. Wie een uitnodiging wil ontvan gen met meer informatie, kan een mailtje sturen naar rozettes@zeelandnet.nl of rozettes@hetnet.nl. Bij de nieuwsquiz 2007 in de PZC van zaterdag 29 december is een verkeerd faxnummer gemeld. Op lossingen van de quiz kunnen ge faxt worden naar het nummer 0113-315609. MIDDELBURG - 'Een rustige dag toegewenst', meldt de lichtkrant in de meldkamer van politie en brandweer in Middelburg. Maar rustig is het er op oudjaarsdag niet. Al vanaf 's ochtends tien uur stromen de meldingen van brandjes en over last door vuurwerk binnen. Jan Rotte, chef meldkamer brandweer en ambu lancezorg, weet uit ervaring dat op oudjaarsdag vele honderden meldingen binnenkomen. Zijn er varing wordt bevestigd in het servicecentrum. Eén van de dames heeft in amper zeven uur tijd ruim honderd meldingen aangenomen. En dat is voor haar vijf collega's niet veel anders. Veel meldingen gaan over 'harde knallen'. Maar het vuurwerk mag tegenwoordig zwaarder zijn, legt politiewoordvoerder Alwin Don uit. „Al leen weten veel mensen dat niet. Ze weten vaak ook niet dat je overdag al vuurwerk mag afste ken." Don vindt het moeilijk om over drukker of rusti ger te spreken. „Op de ene plek is het rustig, op de andere concentreert de overlast zich. Pas over een paar weken hebben we een duidelijk over zicht." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49