Leidt de bouwwoede tot leegstand? Zoektocht The Messiah in Middelharnis Goede voornemens 50% korting! z PZC Woensdag 2 januari 2008 27 Er wordt zoveel gebouwd in de streek, dat scepsis past. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Later, over pakweg vij fentwintig jaar, zullen we mis schien amper meer merken, hoe zeer Zeeuws- Vlaanderen is veran derd. Hoe dorpen zijn gegroeid en stad zijn geworden. Tenzij we huis en haard voor lange tijd verlaten en dan, bij terugkeer, kijken hoe de streek erbij staat. Want dat alles verandert is wel zeker. Dat is op zich niet nieuw. Woning bouw is een continu proces. Het vernieuwt zichzelf als de legendari sche vogel Phoenix. Telkens op nieuw. Maar de bouwwoede wordt al lang niet meer gevoed door de woningnood van vroeger, die er kwam door het vuur van de oorlog. Vergrijzing van de bevol king is voor een groot deel de re den. Appartementen voor rustend geld na werk, verrijzen bijna overal. Of er worden seniorenwoningen ge pland, voor evenzeer rustend, maar iets minder geld. Zoals in de Elisabethhof in Sluiskil. Of bij De Blide in Terneuzen. Ouderen behoeven meer zorg, in een moderne omgeving. Daarom wordt gebouwd. Niet omdat het Florida van Nederland uit zijn voe gen barst. Daar zijn de cijfers niet naar. De gemeenten Sluis en Ter- neuzen hadden er in 2006 immers juist een beetje minder. Hulst had er dan weer ietsje meer. Ook daar is vraag naar seniorenwo ningen, zoals dat droomplan in Lamswaarde, dat niet doorging. Terwijl het werk het Houtenkwar tier in Hulst over een half jaar be gint. En de loop naar de Bierkaai al is ingezet. Aangekondigde bouwprojecten le veren een toekomstig huizenarse naal op, waar je u tegen zegt. In II- zendijke, dat er in pakweg 40 jaar tijd toch al een paar complete wij ken bij heeft gekregen, staan 35 huizen op stapel aan de zuidoost kant. In Oostburg, op de plaats van de mislukte Euregiotuinen, is het van hetzelfde laken een nog veel groter pak (no), inmiddels weliswaar afgeblazen, maar Sluis wilde 'aan Zee' ook (recreatie-)wo- ningen (400). Indrukwekkende aantallen voor een licht lekkende gemeente. in het tweede Othene is van de beoogde 1450 woningen al een kwart gebouwd. foto Camile Schelstraete Maar tegen de gemeente Terneu zen kan ze niet op. Biervliet heeft nog maar amper zijn nieuwe wijk, of Philippine zit in al het vat. Maar het gelijknamige oude gehuchtje niet meegeteld, spant het tweede Othene onbetwist de kroon. Op weg naar 1450 woningen zit het al op ruim een kwart (375). Daar wonen ook wel rustzoeken- de ouderen, maar dat zijn ze lang niet allemaal. En verderop, bij de Bellamystraat, wordt aan woonto rens gedacht. Daar heeft de Schel- destad al decennia ervaring mee. Al die bouwplannen in de regio bij elkaar, maken een kwaliteits slag. Maar ze krijgen soms de schijn van georganiseerde wild- Tegen de bouwaantallen in Terneuzen kunnen de andere gemeenten niet op groei, waarin gemeenten gewillig meelopen aan de hand van wo ningcorporatie of projektontwikke- laar. Vermomd als Sluis wil groot Oost burg haar inwoners letterlijk ruim te geven. Ze neigt ernaar om nu ook de bouw van een beperkt aan tal woningen in het buitengebied te gaan toestaan. Een merkwaardig voorstel, want in het buitengebied staan tal van woningen tegenwoor dig lange tijd leeg. En daar niet alleen. Berichten over leegstand beginnen door te sijpe len. In Sluiskil bijvoorbeeld, dat al enkele jaren gestaag leegloopt. Er ontwikkelaar Toon Biesbroeck waarschuwde al dat ook in Hulst binnen tien jaar leegstand dreigt. Eind vorig jaar kwamen Britse hui zenbezitters in de problemen. Een gevolg van de hypotheekcrisis in de VS. Dat lijkt ver van ons bed, maar economische ontwikkelin gen elders, kunnen ook onze streek raken. En het doet sterk den ken aan eenzelfde, bijna vergeten crisis die we in Nederland ruim 25 jaar geleden hadden. Toen jo jo-den de prijzen met tien-, hon derduizenden guldens op en neer. En de hypotheekrente steeg naar ongekende hoogte. Maar wat moet je dan? „Hopen op economische groei" volgens Bies broeck. En heel voorzichtig bou wen aan de toekomst. MIDDELHARNIS - Oratorium The Messiah klinkt zaterdag 12 januari in de Grote Kerk aan de Ring in Middelharnis. De Christelijke Ora torium Vereniging Laudando te kent voor de zang. Het Randstede lijk Begeleidingsorkest Synfonia zorgt voor de begeleiding. De uit voering in de hervormde kerk in Middelharnis begint om 19.30 uur. ZEEUWSE Het nieuws ging als een lopend vuurtje op het nieuwjaarsfeest. Mannen van boven de 55 met wat overgewicht leven langer dan hun magere leeftijdsgenoten. Gemid deld wel anderhalfjaar. De Middel burger keek tevreden naar zijn op bollend buikje en meewarig naar het afgetrainde figuur van zijn buurman, die zich dagelijks in het Tip? redactie@pzc.nl zweet loopt op weg naar weer een nieuwe marathon. Die vroeg hem, zoals elk jaar, met een vilein lachje of hij nog goede voornemens had voor het nieuwe jaar. „Aan de con ditie werken of zo?" De Middelbur ger nam een slok bier en hapte nog eens in een oliebol. „Goede voorne mens? Ach, ik denk dat ik er nog maar een jaartje bij eet..." SCHOONDIJKE - Cors Ephraiïm, huisarts in Terneuzen, nodigt men sen uit met hem gedurende twee dagen na te denken over de grote vraag; bestaat God echt. Deze bijeenkomsten zijn op dins dagavond 15 en 22 januari in ho tel-restaurant De Zwaan in Schoondijke. De spreker benadert het onder werp vanuit wetenschappelijk oog punt, doorspekt met zijn persoon lijke 'ervaringen' met God. De bijeenkomsten hebben tot doel mensen op weg te helpen bij hun zoektocht naar God en om hen richtlijnen aan te reiken hoe ze God persoonlijk kunnen leren ken nen. De bijeenkomsten beginnen op beide avonden om 20.00 uur en duren tot ongeveer 21.30 uur. VI ietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" Om te beginnen alles* tot 0113-270025 L, kerkstr.. Goes 1 collectie en bestellingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45