Zeeland ook een kusje zijn, alstublieft Smit neemt Belgische URS over Halt krijgt minder klantjes door het handenschudden De afSerhoogsfe spaarrente BenZeker van Nederland? 2008 Tholenaar flink mishandeld pzc Woensdag 2 januari 2008 3 een hol gebaar met de schijn van intimiteit, betoogt Kohnstamm op zijn website, waar medestanders posters kunnen downloaden en buttons konden bestellen. Kón den, want ze zijn uitverkocht. „Vooral met Oud en Nieuw leek het hier wel een verzendhuis. Dat had ik helemaal niet voorzien toen ik met deze actie begon." Zijn insteek was de enkele, war me, welgemeende kus terug te la ten komen. Hij kreeg veel e-mails van mensen die het daarin gron dig met hem eens zijn. En opvallend veel van vrouwen. Vooral rond het nieuwe jaar heb ben die het zwaar, blijkt uit hun reacties. Een groot aantal dames ziet op tegen recepties die in de eerste week van het nieuwe jaar ge houden worden. Wie daarbij de pech heeft rond nieuwjaar jarig te zijn, is helemaal de klos. 'Ik zie er nu al met angst en beven tegen op', schrijft iemand. De laatste twee jaar krijgt Kohnstamms zoen- actie meer belangstelling dan ooit. Terwijl hij er zelf wel aan toe is om er een punt achter te zetten. Nieuwe buttons zullen er dan ook niet meer komen. „Trouwens, je hebt die zoenen al te pakken vóór ze hebben kunnen lezen wat er op staat." Effectiever is een poster, opgehan gen op een koffieapparaat ergens op gevaarlijk terrein: de kantine of een werkplek. „Er wordt over ge sproken, er wordt over gelachen, het is veel sneller bekend wat men sen wel en niet op prijs stellen." Wat ook helpt? Suggereer een ern stige verkoudheid (lipgloss om de ogen, abrikozenjam onder de neus) en/of een koortslip (klodder hobbylijm op de lip, blaasje erin maken). Wie dan nog uitbundig durft te kussen, heeft het ver diend. Kussen in het buitenland Duitsers schudden elkaar eer der de hand dan dat ze elkaar (één keer) kussen. Spanjaarden en Italianen wis selen twee zoenen uit. Finnen kussen zelden. In de Verenigde Staten is een 'hug' ofwel lichte omhelzing ge bruikelijker dan de kus. Engelsen en leren geven één kus bij begroeting, afscheid, fe licitatie etc. ('social kiss') Fransen geven, afhankelijk van de streek waar zij vandaan ko men, bij begroeting of afscheid twee, drie of vier kussen, maar voornamelijk onder vrienden en de kus is licht als een zucht je wind ('la bise') In België varieert de frequen tie enigszins van de streek; in Brussel één zoen in de hogere kringen, drie eronder. In Jemen krijg je één kus op de ene, en drie snelle kussen op de andere wang. (bron: www.zoenbutton.nl) H.F. van Loon bekijkt het in zijn boek Hedendaagse Etiquette (2001) even vanuit het oogpunt van de man en beveelt als reactie op de zoenen die op hem afko men aan: 'een man drukt en kust al datgene wat hem wordt aange boden.' Als dat een hand is, kan hij die drukken óf een handkus ge ven. Waarbij de lippen vlak boven de hand blijven zweven, zo de sug gestie van een kus wekkend. Kussen horen onder goede beken den altijd licht en vluchtig te zijn (Ina van der Beugel), niet begeleid te worden door begroetingsgelui- De Vlissingse Sonja Eckhardt ziet altijd een beetje op tegen die eerste week van het nieuwe jaar. „De mensen die je wilt zoenen, heb je op 1 januari in je eigen kennissenkring al gehad. De eerste januariweek doe ik wanhopige pogingen het kussen te ontwijken, daarna ben ik het gezoen helemaal beu en zeg ik gewoon: 'Te laat! Dat hebben we gehad!' Ik ben fitnessinstructrice en klanten worden soms wat te amicaal. Het is heel hartelijk bedoeld, maar toch, je zit niet te wachten op gekus van mensen die je uiteindelijk alleen beroepsmatig kent. Mijn remedie: ik steek mijn arm zo ver mogelijk uit, strek mijn hand uit, lach vriendelijk, hoofd iets achterover en dan maar ho pen dat ze de hint vatten. Maar in plaats daarvan zijn er die mijn arm bijna breken om die zoen te bemachtigen. Dan kom je niet eens meer weg met één zoen, het zijn er gelijk drie. Het zou geen gek idee zijn daar eens wat meer lijn in te brengen. Een soort kusetiquette voor het nieuwe jaar." foto Lex de Meester den (Reinildis van Ditzhyzen) en zéker niet misbruikt te worden om een zoen op de mond te plaat sen (links, rechts, midden). Inez van Eijk (Etiquette, 2000) geeft een goede tip om dreigend fysiek overgewicht van de ander te pare ren: 'Grijp de tegenstander bij de bovenarmen vast en houd hem of haar na de eerste of tweede zoen met dit toch alleszins hartelijke ge baar tegen. En als u er helemaal niet van gediend bent, houd hem dan in het gareel door bij het han denschudden uw arm gestrekt te houden.' „Een zoen is heel belangrijk", zegt Ron Kotoun uit Zierikzee. „Maar een kus hoeft niet altijd alleen maar een kus te zijn. Het kan ook meer een knuffel zijn, een vorm van het tonen van genegenheid." Niet dat Ron Kotoun nu iedereen maar om de nek vliegt. „Nee, maar dat voel je zelf ook wel aan. Bij de een blijft het bij oogcontact en bij de ander leg je een arm om de schouder of je geeft iemand een hand. Als je een arm om iemand slaat, kom je binnen in iemands energieveld en dan vallen er muurtjes weg. Niet iedereen wil dat." Hij vindt het jammer dat veel mensen tegenwoordig een knuffel gelijk beschouwen als een oproep tot meer. „Maar daar heeft het niets mee te maken! Zoenen is gewoon genegenheid tonen, vrijen heeft met de liefde bedrijven te maken." Hij pleit ervoor dat kinderen jong leren dat fysiek contact niet verkeerd is. „Laat ze elkaar een hand geven aan het einde van een schooldag en leren dat een aanraking niet iets angstigs is, geen negatieve lading heeft of dat het iets met seks te maken heeft. Het simpele feit dat je tegenwoordig als volwassene moet oppassen hoe je rea geert naar kinderen is toch raar?" foto Marijke Folkertsma COMMENTAAR Het is verleidelijk om de overgang naar het nieuwe jaar aan te grijpen als markeerpunt. Als datum waarop goede voornemens in praktijk gebracht moeten worden. Dat is niet zo vreemd, want nieuwjaarsdag is nu eenmaal geen alledaagse dag. Vrijwel iedereen blijft op tot na middernacht, de champagne vloeit rijkelijk en we wensen elkaar - al dan niet plechtig - een prettig nieuw jaar. De PZC negeert deze traditie niet. We blikken terug en laten mensen aan het woord over het nieuwe jaar. Over onze eigen voornemens hebt u nog weinig kunnen lezen. Terwijl het toch een bijzonder jaar wordt voor de PZC. De krant bestaat dit jaar namelijk 250 jaar. Bij dat heuglijke feit staan we dit jaar uitgebreid stil. Ons goede voornemen is om een fundament te leggen voor de komende decennia. Het komende jaar kunt u van ons extra aandacht verwachten voor de berichtgeving op internet en in de papieren krant leggen we meer nadruk op fotografie en onderzoeksjournalistiek. Onze belangrijkste taak blijft: nieuws brengen en die nieuwsfeiten duiden. Telkens vanuit Zeeuws perspectief. Dat doen we al bijna 250 jaar en dat zullen we ook dit jaar weer doen. We wensen u een nieuwsrijk 2008. tholen - De politie heeft twee mannen van 35 en 20 jaar oud uit de gemeente Tholen aangehouden wegens zware mishandeling van een 38-jarige man uit diezelfde ge meente. De man was in zijn wo ning toen een groepje bij hem ver haal kwam halen over een ruzie. Ze drongen de woning binnen en hebben hem daar geschopt en ge slagen. Het slachtoffer heeft twee gebroken ribben en een paar be schadigde ruggenwervels. terneuzen - De maritieme dienst verlener Smit Internationale neemt zijn Belgische branchege noot URS over. URS heeft een ves tiging in Terneuzen. Het Rotterdamse bedrijf koopt de resterende vijftig procent van de aandelen URS van eigenaar Fair- play Towage. De totale overname som bedraagt 182,5 miljoen euro. Om de acquisitie te betalen geeft Smit nieuwe aandelen uit ter waar de van 108 miljoen euro. Smit ver wacht de overname in het eerste kwartaal van 2008 af te ronden. Volgens bestuursvoorzitter Ben Vree van Smit is de overname van URS van strategisch belang voor het netwerk van havensleepactivi- teiten van het Rotterdamse be drijf. De haven van Antwerpen zal naar verwachting flink blijven groeien. Bovendien verwacht Smit synergievoordelen te halen uit sa menwerking tussen zijn afdelin gen in Rotterdam en Antwerpen. Burgers in regio klagen minder over te vroeg afsteken van vuurwerk. door Joeri Wisse goes - Jongeren van de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland heb ben zich in de aanloop naar oudejaarsdag beter gedragen dan andere jaren. In de dagen vóór de 31e, wanneer het verboden is om vuurwerk af te steken, werden in de Oosterschelderegio slechts twin tig jongeren doorverwezen naar Bureau Halt. Bij Halt kunnen jon geren een alternatieve straf uitvoe ren in plaats van een boete te beta len. „Verder valt ons op dat de poli tie dit jaar minder meldingen bin nenkreeg van mensen die overlast hadden van vuurwerk", vertelt Nynke Zijda van Halt Zeeland. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn het afgelopen weekend minder jongeren met vuurwerk betrapt. Volgens Zijda zijn daar 25 jongeren van onder de zestien jaar verwe zen naar Halt. Op Walcheren zijn het afgelopen jaar juist meer jeug digden in de kraag gevat. „Maar daar zijn de afgelopen dagen ook teams van politieagenten in burger de straat op gegaan", zegt Zijda. Vorig jaar vonden zulke preventie ve acties nog in Goes plaats. BenZeket vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3