Reorganisatie Rijkwaterstaat afgerond met twee nieuwe diensten Nieuwjaarsdag In het gareel De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Woensdag 2 januari 2008 pzc ERNSTJAN ROZENDAAL Heeft u ook zo'n hekel aan nieuwjaarsdag? Aan dat altijd kille, sombere en grijze weer op 1 janua ri? (Nog een meevaller dat dit jaar de gebruikelijke motregen ontbrak, zodat we eens niet door de vieze drek van de vuurwerkrestanten hoefden te baggeren). Aan die verdwaalde knallen van eerder onontploft gebleven rotjes die nu door opgeschoten jongens langs stoepranden zijn gevonden? (Hopelijk hebben ze hun vingers nog). Aan die nieuwjaarswensen van en aan mensen die je dagelijks ziet? Aan die schaal met overgebleven oliebollen, vooral als er oude poedersuiker op ligt die zo vochtig is geworden dat het eruit ziet als drie dagen oude, vertrapte sneeuw? Aan die tante die vertelt dat ze gestopt is met roken, en dat het eerste sigaretje altijd het moei lijkste is, en dat ze nu al voelt dat ze meer puf heeft, precies hetzelfde verhaal als vorig jaar? Aan het nieuwjaarsconcert uit Wenen met commentaar van loop van Zijl? Aan het skispringen in het Duitse Garmisch Partenkirchen met commentaar van Evert ten Napel? Aan dat uitwaaien aan de boulevard waar je voortdurend bang bent mensen tegen te komen die je helemaal geen gelukkig nieuwjaar toewenst? Aan die nieuwjaarsduik die je doet denken aan een collectieve zelfmoord? Volgens mij is nieuwjaarsdag een gouden uitvinding van onze kapitalistische bovenbazen. Zoals je na drie weken kamperen weer blij bent met je eigen huis, welke gebreken dat ook ver toont, zo je begin je op nieuwjaarsdag verlangend uit te kijken naar een nieuwe werkdag. Pas op 2 januari ben je echt blij dat er een nieuw jaar is begonnen. Nog een meevaller dat dit jaar de motregen ontbrak COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713.4460 WB GOES. Bellen kan ook. 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het cololon treft u nadere informatie Mary Ouwehand-Hartree komt uit een gezin met echte familietradities „Mijn moeder had vier zusters. Alles bij elkaar waren we met zijn twintigen en Oud en Nieuw werd altijd in Amsterdam gevierd, bij grootvader. We heb ben het eens uitgerekend: dan werden er vierhonderd kussen uitgedeeld Twintig maal twintig, één kus per persoon. Grootvader was een puritein die was al helemaal niet van het kussen. Tegenwoordig geven ze er drie vier zelfs wel. Nou... dat is toch gewoon idioot. Ik herinner me het van vroe ger helemaal niet, dat gekus. Tijdens de oorlog was ik archivaris bij het mi nisterie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in Londen. Daar werd hele maal niet gekust op kantoor. Nee hoor! Een handje eventueel. Zelf kus ik alleen familie. Ik zit nu voor het eerste jaar in zorgcentrum Scheldehof, in Vlissingen, en ken de mensen niet echt. Het zijn toch nog min of meer vreemden. Als die me willen kussen, tja, dan is dat zo. Je kunt niet zeggen: 'Stop! Ho!' Dat is een belediging. En het komt toch uit een goed hart." foto Lex de Meester Zoenen met de jaarwisseling. Voor Adhémar van Waes, de Terneuzense wethouder, is het een traditie. Het hoort erbij. Ook als hij zelf op de nieuw jaarsreceptie van Terneuzen, vandaag, weer in het rijtje staat om als be stuurder van de Scheldestad de beste wensen van de burgers in ontvangst te nemen. Adhémar zelve is geen echte kusser. „Ik vind dat je de te zoenen persoon toch persoonlijk moet kennen om 'totten' uit te delen. Bestaat die relatie, dan heb ik er geen enkele moeite mee om een paar kussen uit te delen ofte ontvangen." Op recepties en in zijn hoedanigheid als bestuurder is hij wat zuiniger. „Met de meeste mensen die dan voorbijschuiven heb je een zakelijke relatie. Het is dan niet zo gepast om te gaan zoenen." In familiekring gedragen de Van Waesjes uit Zuiddorpe zich - zoals het hoofd van de familie zelf zegt - 'nuchter functioneel'. Gaan ze echter de grens over en treffen ze hun familieleden in Vlaanderen, dan wordt meestal de 'drieklapper' gehanteerd. „Dat is traditie, dat hoort zo en kwalijk is het niet. Als je een goede band met iemand hebt is er geen enkele reden om terughoudend te zijn." foto Camile Schelstraete Er zijn mensen die zich de eerste week van het nieuwe jaar graag zouden willen verstoppen. Om pas weer tevoorschijn te komen als het grote kussen afneemt. door Ondine van der Vleuten Vroeger, toen alles beter was, zoende men elkaar met Oud en Nieuw al leen als de klok twaalf sloeg. En dan nog waren het enkel intimi die elkaar op de wangen kusten: één, hoogstens twee keer. „Niet bij recepties of op het werk en zeker geen drie keer." Dolph Kohnstamm - psycholoog, publicist en oprichter van www.zoenbutton.nl - is geen te genstander van kussen in het alge meen, maar wel gekant tegen de vluchtige drieklapper. Volgens Kohnstamm is deze 'ver maledijde gewoonte' vanuit Frank rijk via België en Brabant de grote rivieren overgestoken, 'als een soort infectie'. „In Frankrijk is het overdadige zoenen beperkt tot het platteland. Bij ons zie je geen on derscheid, behalve in Haagse krin gen en bij het Koninklijk Huis. Daar worden hoogstens twee zoe nen gegeven." De drie of zelfs vier luchtkussen zijn niets meer dan De werkende vrouw, de man in zaken, de ambte naar, zij allen zullen baat vinden bij het bewaren van een ze kere afstand. Populariteit, gekocht voor al te grote gemeenzaamheid, is te duur gekocht, schreef Amy Groskamp-ten Have in haar klas sieker Hoe Hoort Het Eigenlijk (1939). Een tijdloos advies. Maar, zoals Klanker 8c De Vries aangeven in Het Blauwe Boekje (1999): de gelegenheid, niet de ge negenheid, bepaalt het zoenge- drag. Toch maar kussen dan, bij het weerzien op nieuwjaarsdag? Zierikzeeënaar leidt landelijke Waterdienst nieuw tijdperk binnen. door Marcel Modde zierikzee - Rijkswaterstaat heeft zich te lang en te expliciet gecon centreerd op de bouw van water werken en wegen. Voor onder houd en beheer was onvoldoende aandacht. Met de reorganisatie is daar verandering in gekomen, zegt directeur L. Bijlsma van de drie maanden oude landelijke Water- dienst in Lelystad. De in Zierikzee woonachtige hoofd-ingenieur gold als kwartier maker voor de nieuwe dienst en moet die de komende maanden verder opbouwen. Binnen de in stelling wordt specifieke kennis uit de regio's gebundeld en breder in gezet. „Dus de expertise die is op gedaan over de blauwalgbestrij- ding in het Volkerak-Zoommeer inzetten op andere locaties met een zelfde problematiek. En an dersom. Dat lijkt vanzelfsprekend, maar zo makkelijk was het tot voor kort niet. We kunnen nu ook rjl Met de opzet van een landelijke Waterdienst en kenniscentrum Deltares wil Nederland meer ge bruik maken van de expertise op waterstaatkundig gebied. eenduidiger afspraken maken met de politiek." De Waterdienst weet zich ondersteund door Deltares. Dit kenniscentrum is op 1 januari van start gegaan en wordt ge vormd door onderzoekers uit de publieke en private sector. Delta res richt zich tevens op internatio nale samenwerking en is onder meer betrokken bij het veiliger ma ken van de Mississippi-delta. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee is in de Waterdienst opgegaan. De RIKZ-vestiging in Middelburg is opgeheven. Voor acht van de veertig medewerkers wordt een an dere baan gezocht, aldus Bijlsma. De meesten zijn meeverhuisd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2