Gelukkig én aan de antidepressiva Kunst in VOLENDAM KRAS. IM boek online of bel 0900 - 9697 Supervoordelig 3-daags kunstschilderarrangement Met ontbijt, 1 x lunch diner, schilderles en kunstwandeling! waarom zou je verder zoeken si Een apotheker van Pillen en Praten in Den Haag geeft uitleg over antidepressiva. PZC Zaterdag 29 december 2007 9 Werking antidepressiva K Antidepressiva worden niet al leen voorgeschreven bij depres sies, maar ook bij angst- en eet stoornissen. Ongeveer 70 procent van de gebruikers voelt zich na twee tot vier weken minder depres sief. Meestal merkt de omgeving van de depressieve persoon de verbetering het eerst op. In de eerste weken worden naast antidepressiva ook wel kalmerings- en slaappillen voorgeschreven tegen de soms zware bijwerkingen. Artsen adviseren om na het ver dwijnen van de klachten nog zeker zes tot negen maanden antidepressiva door te slikken. Dit om te voorkomen dat een Nederlanders zijn het gelukkigst van alle Europeanen, blijkt uit onderzoek. Maar tegelijkertijd grepen we nog nooit zo massaal naar de antidepressiva. „Een pilletje stelt geen lastige vragen." door Floor Ligtvoet en Frouke Tamsma Guus is een gevierd advo caat, getrouwd en een gelukkig man. Tot hij lichte depressieve klach ten krijgt en zijn huisarts hem paroxetine voorschrijft, een antide- pressiemiddel. Helpen doet het niet. Sterker nog, Guus raakt geagi teerd, wordt onhandelbaar en uit eindelijk zelfs manisch. De paroxe tine drijft hem tot een radicaal be sluit: hij stopt met zijn werk en vraagt scheiding aan. Naast Guus (niet zijn echte naam) slikken 900.000 andere Nederlan ders antidepressiva. Niet psychia ters, die er voor hebben doorge leerd, maar huisartsen schrijven de meeste van deze pillen voor - zo'n 80 procent. Dit jaar ging een recordaantal recepten over de toon bank bij de apotheek, 6,2 miljoen. En dat terwijl een pil slikken vol gens deskundigen lang niet altijd de oplossing is. Voor zwaar depres sieven is medicatie inmiddels on omstreden, maar veel mensen met lichte klachten of een tijdelijke dip klimmen na een paar weken zelf standig uit het dal. Depressie-onderzoeker Harm van Marwijk werkte als huisarts mee aan een wetenschappelijk onder zoek. „Daaruit bleek dat patiënten, als ze goed worden begeleid door hun huisarts, zonder antidepressi va even snel opknappen als mét." Verdwijnt de milde depressie niet vanzelf, dan biedt een korte thera pie uitkomst, zegt Aly van Geleu- ken, psycholoog en hoofd van het Depressie Centrum: „Dat maakt mensen weerbaarder, ze leren hoe ze in de toekomst met tegenslag om kunnen gaan." Maar het aantal voorgeschreven pillen stijgt. „We lijken te zijn doorgeslagen", geeft Lex Gouds waard van het Nederlands Huisart sen Genootschap toe. „Twintig jaar geleden kregen huisartsen nog op hun kop omdat ze depressivi teit niet herkenden. Nu schrijven we te veel voor." Een pilletje is soms makkelijker voor mensen, zegt Van Marwijk. „Dat stelt geen lastige vragen." Net als iedere huisarts informeert hij zijn patiënten over alle behan- delmogelijkheden bij depressie, de therapie en de medicatie. Zijn ver- wijsbriefjes voor hulp van een ex pert blijven echter vaak liggen, merkt hij. „Mensen zijn toch bang dat ze hun hele jeugd moeten doorploe gen bij een psycholoog. Ik ben zelf al blij als één van de tien patiënten die ik doorstuur ook daadwerke lijk naar de psycholoog gaat." Een ruime meerderheid verkiest een medicijn en de huisarts schrijft het recept wel uit. Die heeft in een consult van tien minu ten per patiënt ook nauwelijks tijd voor méér. Goede begeleiding staat onder druk, geeft Van Mar wijk toe. „In die tien minuten kan ik hooguit lichamelijke oorzaken uitsluiten en de behandeling van de somberheid en futloosheid be spreken." Hij is blij dat zijn praktijk binnen kort een psychiatrisch verpleeg kundige krijgt. „Die heeft wel meer tijd voor deze patiënten." Het gemak waarmee huisartsen —WW foto Frouwkje Bijlstra/GPD nu naar hun receptenboekje grij pen, stuit Stichting Pandora, die opkomt voor de belangen van mensen met psychische proble men, tegen de borst. „Dat kan niet verantwoord zijn", zegt Toon Vriens van Pandora. „Er zijn heus huisartsen die verant woord voorschrijven, maar de psy chiater is de specialist bij depres sie. Daarbij: je gaat voor hartmedi- cijnen toch ook niet naar de huis arts?" Antidepressiva zijn ook bepaald geen snoepjes. Ze zijn getest op hun werkzaamheid bij zware de pressies. Ze werken op het brein. Het zijn heftige middelen die behoorlijke bijwerkingen kunnen geven. Vriens: „Je komt er zo tien kilo van aan, er ontstaan seksuele rem mingen en je gevoelsleven vlakt af" Volgens de eigen huisartsenricht- depressie terugkeert. Antidepressiva onderdrukken namelijk alleen de verschijnse len die bij een depressie optre den, ze genezen deze niet. Het gebruik van de pillen moet geleidelijk afgebouwd wor den, anders kunnen ontwen ningsverschijnselen optreden zoals zweten, diarree, angstge voelens en evenwichtsstoornis sen. lijn moet een patiënt die binnen zes tot negen maanden niet is op geknapt naar een specialist wor den doorgestuurd. Maar Van Ge- leuken van het Depressie Cen trum komt in het land mensen te gen die bij hun huisarts al vier tot vijf verschillende antidepressiva uitprobeerden. Maar hoe valt het groeiend aantal pillenslikkers nu te rijmen met dat andere onderzoek dat Nederlan ders als de gelukkigsten van Euro pa aanwees? Lex Goudswaard lacht: „Het hoeft elkaar niet tegen te spreken. Misschien zijn we wel zo gelukkig dankzij die pillen." Waanzinnig aanbod'. vanaf Nieuw in het aanbod van KRAS! Een kunst zinnig arrangement! Wij selecteerden speciaal voor u een fantastische 3-daags kunstschilder arrangement in Best Western Hotel Spaander in Volendam. Dit is inclusief twee overnachtin gen met ontbijtbuffet, bij ontvangst koffie en een lekkernij, een lunch, een diner, twee uur schilderles en een kunstwandeling. En dit al vanaf slechts 169! Dit is uw kans om te leren schilderen en Volendam te ontdekken. Wacht niet langer en boek snel. Er zijn slechts 5 data beschikbaar, dus wees er snel bij want u weet VOL VOL! VOLENDAM Dit mooie vissersdorp aan het IJsselmeer, met zijn klederdracht, muziek en vis is een echte aanrader! Kenmerkend voor Volendam, zijn de kleine huisjes op het 'doolhof' achter de haven, de souvenirwinkels die 7 dagen per week geopend zijn en de veelal in klederdracht gestoken inwoners. Benieuwd naar hoe u er zelf uitziet in deze traditionele klederdracht? Ga dan gehuld in deze prachtige kleding op de foto bij een fotostudio. In de gezellige restaurants kunt u terecht voor een hapje en een drankje. Vooral voor de visliefhebbers is dit een waar paradijs. Een belangrijk deel van de menukaart bestaat namelijk uit visgerechten. U ziet het, in dit leuke dorp is er genoeg te zien en te beleven! BEST WESTERN HOTEL SPAANDER U verblijft in het meest kunstzinnige hotel van Nederland: het 3-sterren Best Western Hotel Spaander. Het hotel is gevestigd in een monu mentaal pand en heeft meer dan duizend 19e- eeuwse schilderijen. Het hotel beschikt o.a. over een lobbybar, restaurant, brasserie, pub, gratis parkeergelegenheid, binnenzwembad en tegen betaling: sauna, Turks bad en solarium. INCLUSIEF: verblijf in Best Western Hotel Spaander met ontbijtbuffet, 1 x koffie met een zoete lekkernij, 1 x lunch, 1 x diner, 2 uur schilderles en een kunstwandeling. Januari 21 €169 Maart 3 €169 Februari 4 €179 Maart 10 €169 Februari 11 €169 Prijzen zijn p.p., gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Reserveringskosten 15 per boe king (verplicht). Voor uitgebreide reisbeschrij ving/reservering, zie www.kras.nl/24481 ANYt -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9