Gezonder leven is het p Zeeland Rijkswaterstaat bezig met onderzoek naar verkeer Moerdijkbrug Kosten storten bouwafval in Zeeland laag Kentekens van alle passerende auto's worden geregistreerd. Burger is goedkoop uit volgens steekproef van Vereniging Eigen Huis. 48 Zaterdag 29 december 2007 PZC Nieuwe ronde, nieuwe kansen. Na de laatste oliebol weet je 't zeker: dit jaar gaat het me wél lukken om af te vallen, gezonder te eten en meer te sporten. Maar ja, denk je rond 5 januari, die hapjes op de nieuwjaarsborrel zijn wel érg lekker en dat fitnessabonnement is bij nader inzien véél te duur. Je bent niet de enige: slechts een kwart van de Nederlanders maakt goede voornemens waar, blijkt uit onderzoek van de Radboud Universiteit Nijmegen. Ach, volgend jaar beter, toch? door Cornelleke Blok foto's ANP, Ronald den Dekker, Marijke Folkertsma, Lex de Meester, Willem Mie ras „Natuurlijk heb ik ook goede voornemens voor 2008", zegt commissaris van de koningin Karla Peijs. „Ik ga meer tijd besteden aan mijn kleinkinde ren, meer sporten en daardoor afvallen. Dat neem ik me overigens elk jaar voor. Ik wil bovendien de ontsteking aan mijn schouder laten behandelen. Daar heb ik eerder nooit tijd voor genomen." MOERDIJK - Rijkswaterstaat voert onderzoek uit naar de verkeersstro men op de Moerdijkbrug in de Ai6. Hiertoe worden kentekens ge registreerd van voertuigen die over de brug rijden. Kentekenhouders waarvan blijkt dat zij veelvuldig ge bruik maken van de Moerdijkbrug worden aan de hand van een brief gevraagd mee te doen aan het ver keerskundig onderzoek. Rijkswaterstaat gebruikt de uit komsten van dit onderzoek om maatregelen te kunnen treffen die de verkeershinder tijdens de weg werkzaamheden verminderen. De camera's voor de kentekenregistra tie zijn onlangs geplaatst en registe ren tot eind januari 2008. Het doel van het kentekenonder- zoek is inzicht te krijgen in de her komst en de bestemming van weg gebruikers. Op basis van de resulta ten bestudeert Rijkswaterstaat de mogelijkheden om maatregelen Rijkswaterstaat onderzoekt de verkeersstromen op de Moerdijk brug. Tevens wordt geëxperimen teerd met alternatieven voor in formatieverstrekking op de brug. door René Schrier GOES - Een steekproef van de Vere niging Eigen Huis leert dat de Zeeuwse gemeenten goedkoop zijn als het gaat om de kosten die burgers moeten betalen voor het storten van bouwafval. De tarieven voor het storten van bouwafval verschillen in Neder land enorm. In sommige gemeen ten is het gratis, elders wordt tot 440 euro in rekening gebracht voor een gemiddelde hoeveelheid bouwafval. Dat blijkt uit een verge lijkend onderzoek van Vereniging Eigen Huis onder een representa tieve steekproef in veertig gemeen ten. Eigen Huis heeft drie Zeeuwse ge meenten in het onderzoek meege nomen. Dat zijn; Goes, Terneuzen en Tholen. De vereniging vindt de tariefver- schillen in Nederland te groot en pleit ervoor dat deze worden terug gedrongen. Eenderde van de gemeenten brengt niets in rekening voor het BW Een onderzoek van Vereniging Ei- gen Huis leert dat er grote ver schillen zijn in de kosten die ge meenten in rekening brengen voor het storten van bouwafval. op maat te kunnen aanbieden om de verkeershinder te beperken. Aan de Moerdijkbrug worden ook werkzaamheden uitgevoerd. Van wege de toegenomen verkeersbe lasting is onderhoud nodig. Dit ge beurt in de periode van december 2007 tot najaar 2008. Door de ver smalde rijstroken met een snel heidsbeperking op de brug moet het verkeer rekening houden met een langere reistijd. Tijdens deze werkzaamheden is Rijkswaterstaat er alles aan gele gen om de hinder en de overlast voor weggebruikers te beperken en het verkeer zo goed mogelijk te laten doorstromen. Rijkswater staat neemt daartoe verschillende verkeersmaatregelen en biedt langs de weg actuele reistijdinfor matie aan. Daarnaast wil deze weg- beheerder de weggebruikers be wust maken van de mogelijke ge volgen als iedereen in de auto blijft rijden. Daarom worden de be stuurders ook geïnformeerd over alternatieven voor de auto. Rijks waterstaat werkt verder aan de mo gelijkheden om samen met werk gevers alternatieve vervoerswijzen aan te bieden. Weggebruikers erva ren minder overlast door de snel weg tijdens de spits te mijden door op een ander moment of op een andere manier te reizen. storten van bouwafval. Den Bosch is met 440 euro de duurste van de onderzochte gemeenten. Andere gemeenten die in de top vijf voor komen zijn Sittard-Geleen, Haren, Assen en Sliedrecht. Uit het onder zoek blijkt een gemiddeld tarief van 159 euro. De kosten hebben betrekking op een hoeveelheid bouwafval van ruim twee kubieke meter die bij de uitbouw van een woning in één keer wordt ingeleverd bij het door de gemeente aangewezen af valpunt. De Zeeuwse gemeenten zitten aan de goede kant als het om de tarie ven gaat. Uit het onderzoek blijkt dat burgers nauwelijks iets moeten betalen. Goes en Tholen brengen niets voor het storten van bouwaf val in rekening. In Terneuzen beta len de inwoners wel voor het stor ten van het afval. Puin kost daar 3,41 euro, kozijnhout 5,68 euro, glas 1,14 euro en overig afval 5,68 euro als het gaat om de hoeveelhe den die Eigen Huis voor het onder zoek hanteert. In Tholen geldt wel dat alleen bur gers met een legitimatie worden toegelaten om hun bouwafval te storten. In Goes gelden wel beperkende maatregelen, namelijk de restrictie dat het materiaal bij de milieu straat ingeleverd mag worden, maar niet meer dan twee kubieke meter per dag. „Ik ga gas terugnemen in 2008", zegt Esther Vianen (47) uit Goes, terwijl ze door de stad raast. „Ik ben altijd maar aan het haasten en vliegen. Ik wil meer tijd besteden aan mezelf en aan m'n gezin. We gaan zeker op vakantie, maar ik wil ook mijn dochter wat vaker opvan gen als ze uit school komt." Paul de Waard (26) uit Middelburg beleefde een heftig jaar. Hij werd een held, nadat hij gewond raakte toen hij een vrouw redde in Austra lië. „Als ik iets wil verbeteren wacht ik niet tot 31 december. Ik hoop dat 2008 rustiger wordt. Ik ga weer rei zen, naar Australië. Hopelijk ver loopt alles dan wél volgens plan." „Ik eet graag spek", bekent Walter Willemse (67) uit Goes. „Maar vol gend jaar wil ik gezonder gaan eten. Minder vet. En ik mag alléén in de weekenden bier en wijn drinken." In plaats daarvan gaat hij meer gezelli ge dingen doen in 2008. „Vaker voetballen met m'n kleinkinderen of gezellig een potje biljarten." Lennard Trouwborst (22) weet 't zeker: 2008 wordt zijn jaar. Hij was tot voor kort verslaafd aan cocaïne, zwierf op straat en lichtte mensen op. Sinds twee weken woont hij in het Witte Huis in Vlissingen. „Het gaat stuk ken beter. Ik begin met een opleiding communicatie en ik wil de mensen die ik bedrogen heb, terugbetalen. In 2008 begin ik met een schone lei." Voor Adrie Koster uit Colijnsplaat wordt 2008 een feestelijk jaar. Hij viert zijn honderdste verjaardag. „Dat is bijzonder hè?", zegt hij, al lijkt hij er niet zo van onder de in druk. „We wachten 't wel af. Goede voornemens heb ik niet. Ik wil ge zond blijven. Goed slapen en ge woon blijven eten en drinken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80