Wie heeft er baat bij eigen risico zorgverzekering? Studenten betalen minder voor kamer Minder vuurwerk afgepakt Prijsdaling van 17 procent door toegenomen aanbod. Samsung C520 iPrimafoon [0800-0115 [kpn.com kpn sluit je aart PZC Zaterdag 29 december 2007 7 De zorgverzekering kent van af januari een verplicht eigen risico van 150 euro. Wie wordt daar beter van? Twee jaar na invoering van de nieuwe zorgverzekering gaat de no-claimregeling al weer op de helling. Vanaf 1 januari worden verzekerden niet langer be loond als ze weinig zorg gebruiken maar bestraft wanneer ze er juist veel een beroep op doen, met uit zondering van de huisarts. Het idee dat mensen zuiniger met zorg omgaan wanneer ze een fi nanciële prikkel krijgen in de vorm van beloning of bestraffing, is nog nooit aangetoond, maar de overheid houdt er toch aan vast, met alle bijbehorende administra tieve rompslomp. Vanaf 1 januari geldt dus een verplicht eigen risico van 150 euro per jaar. Het omzetten van het ene naar het andere systeem gebeurt onder meer op verzoek van belangenor ganisaties van chronisch zieken, ge handicapten en ouderenbonden. De no-claimregeling zette mensen die altijd zorg behoeven immers bij voorbaat financieel op afstand. Met de afschaffing worden de ver- ANALYSE door Anita de Haas schillen tussen mensen met en zonder zorgkosten kleiner en kun je spreken van een solidairder sys teem. Voor chronisch zieken, ge handicapten en bewoners van zorgtehuizen geldt een lager eigen risico van honderd euro per jaar. Maar wordt er ook iemand beter van? Het omzetten gaat gepaard met een gegoochel met bedragen waarop de gemiddelde premiebeta ler geen zicht heeft. Daardoor is ook amper waarneembaar dat de overheid en verzekeraars de wijzi ging hebben aangegrepen om tal van kosten aan de verzekerden door te berekenen. De premie van de basisverzekering mag dan een paar tientjes dalen, iedereen gaat er financieel op achteruit. Ter illustratie: bij de invoering van de nieuwe zorgverzekering in 2006 zat in de jaarpremie een be drag van 90 euro voor bekostiging van het no claimsysteem. Maar dat is maar het halve verhaal. De in voering van een verplicht eigen ri sico per 1 januari had voor ieder- een ook een premieverlaging moe ten opleveren van 100 euro, name lijk het bedrag dat gemiddeld bijbe taald moet worden. Samen dus een voordeel van 190 euro, waar van maar een paar tientjes overble ven. Het eigen risico is daarmee voor het grootste deel een ordinai re extra premielast. De Chronisch Zieken en Gehandi captenraad (CG Raad) erkent dat haar achterban er netto niet beter op geworden is. Een 'sigaar uit ei gen doos' noemt directeur Ad Pop- pelaars van de CG-Raad de sys teemwijziging. „Wel meer solidair, maar per saldo gaat ook onze doel groep er op achteruit. De enige die hier een flinke slag slaan zijn de verzekeraars." En de overheid, die de gelegenheid te baat heeft geno men om uit de premies een grote financiële buffer in de algemene zorgkas op te bouwen. Natuurlijk was de premie toch wel gestegen door stijgende loonlasten (70 pro cent van de zorgkosten) en een toenemend gebruik van zorg en dure medicijnen. Maar de verho ging had nooit zo fors kunnen uit pakken als nu tussen 'neus en lip pen' door gebeurt. Opnieuw blijkt dat de verzekerden geen enkel zicht hebben op de op bouw van hun premie. En dat zou wel verwacht mogen worden bin nen het nieuwe zorgstelsel. GRONINGEN - De huurprijs van stu dentenkamers is het afgelopen jaar met bijna 17 procent gedaald. Woonruimte in studentensteden kostte in 2007 per maand gemid deld 14,57 euro per vierkante me ter, tegen 16,99 euro een jaar eer der. Dat blijkt uit onderzoek van Kamer.nl. De fikse daling komt volgens de ka- merbemiddelingswebsite doordat veel gemeentebesturen de laatste jaren maatregelen hebben geno men om het tekort aan studenten woningen terug te dringen. Een groter aanbod van kamers be tekent normaal gesproken lagere prijzen. Ook klagen studenten steeds vaker met succes over te ho ge huurprijzen. Het duurste studentenonderko- Ranglijst huurprijzen 1. Alkmaar 2. Utrecht 3. Leiden 4. Haarlem 5. Groningen 6. Eindhoven 7. Nijmegen 8. Den Bosch 9. Breda 10. Tilburg 11. Amsterdam 12. Amersfoort 13. Apeldoorn 14. Zwolle 18.07 euro/m2 17,12 euro/m2 16,70 euro/m2 15.45 euro/m2 15,14 euro/m2 15,00 euro/m2 14.46 euro/m2 14,21 euro/m2 13,94 euro/m2 13,76 euro/m2 13,32 euro/m2 13.08 euro/m2 13,00 euro/m2 12,61 euro/m2 men dat Kamer.nl tegenkwam, stond in Alphen aan den Rijn: een kamer van minder dan 4 vierkante meter kostte 300 euro per maand. Helmond boekte een laagterecord: een anti-kraakwoning (95 vierkan te meter) voor 50 euro per maand. DEN HAAG - De opsporingsinstan ties hebben tot en met donderdag in totaal 69.990 kilo vuurwerk in beslag genomen. Dat is veel min der dan op hetzelfde tijdstip vorig jaar toen al ruim 139 ton was afge pakt. Dat blijkt gisteren uit de Vuurwerkbarometer 2007 van het Openbaar Ministerie. Het OM heeft geen verklaring voor de afna me. Het in beslag genomen knal- werk betreft vooral veel kleine par tijen. De grootste slag was in Noord-Oost Gelderland waar de politie een partij van 1156 kilo in beslag nam. inclusief 10,- PrePay-te< 7 2e handset GRATIS indaag naar Primafoon, surf nu naar kpn.com of bel meteen 0800-0115 en je hebt het snel in huis. Als je bestelt bij kpn.com of 0800-0115 krijg je extra korting op je mobiel abonnement! Malibu® 632 Twinpack iabra BT250V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7