Zeeland Van der Wekken blijft vragen om noodoplossing voor stroomuitval Geen fusie afdelingen Schuttevaer Vuurwerk weer Legaliseren paviljoens ligt achter op schema Brandweer stuit bij blussen op hennepkwekerij Kabel voor windmolens kan uitkomst bieden; Delta werkt niet mee. Schouwen-Duivelandse tak blijft bestaan met Jan Prins als voorzitter. Consument gaat voor multishot vijfhonderdgrams. Strandtenthouders moeten voor februari gegevens aanleveren. 34 I Zaterdag 29 december 2007 PZC door Melita Lanting ZIERIKZEE - Wethouder Roel van der Wekken blijft vechten voor een noodstroomvoorziening voor Schouwen. Tot nu toe krijgt hij echter nul op het rekest van ener giebedrijf Delta. „En we hebben Delta daar wel bij nodig." Het gaat om de mogelijkheid om stroom op een snelle en eenvoudi ge manier om te leiden. Schouwen is - net als bijvoorbeeld Goeree - een 'doodlopend' eind. Dat houdt in dat bij een omvangrijke storing de stroom niet gemakkelijk via een omweg kan komen. Wat dat betekent werd in augustus 2006 nog eens pijnlijk duidelijk toen op Goeree-Overflakkee tienduizen den toeristen en bewoners tijdens het hoogseizoen een weekeinde zonder stroom zaten. „En bij de grote stroomstoring in de Betuwe kort geleden, speelde hetzelfde pro bleem een rol." De oplossing lijkt echter voor het grijpen te liggen. E-connection bouwt straks nieuwe, supergrote windmolens op de stormvloedke- molens op Neeltje Jans. ring. Om de daarmee opgewekte stroom af te kunnen voeren wordt een stroomkabel aangelegd vanuit Middelburg. Door die kabel te kop pelen aan het Schouwse netwerk kan - in geval van problemen - Wethouder Roel van der Wek ken wil dat de stroomkabel op de stormvloedkering in geval van nood gebruikt kan worden voor stroom op Schouwen. door Martijn de Koning BRUINISSE - De Schouwen-Duive landse tak van de Koninklijke Schuttevaer (de belangenvereni ging voor de beroepsvaart) had gis teren reden tot juichen. De afde ling vond een nieuwe voorzitter én kan daardoor zelfstandig blij ven bestaan. Van tevoren had secretaris Wim de Voogd er een hard hoofd in. Bij gebrek aan een voorzitter trad hij afgelopen tijd ook in die functie op. Nieuwe kandidaten stonden bepaald niet in de rij. Toen ook de penningmeester leek te vertrek ken, voorzag De Voogd het einde van de Schouwen-Duivelandse tak. Een fusie met de afdeling Mid den-Zeeland leek voor de hand te liggen. Tot grote opluchting van De Voogd deelde penningmeester Marchal de Keijser tijdens de jaar vergadering in Bruinisse mee dat hij toch nog wel even verder wilde én diende zich in de persoon van Jan Prins een nieuwe voorzitter aan. De 70-jarige Prins was aanwe zig als vertegenwoordiger van de watersportvereniging Scharendij- ke. Hij gaf aan de komende tijd te willen gebruiken om zich flink in E-connection gaat supergrote windmolens bouwen op de stormvloedke ring. De daaraan gekoppelde stroomkabel zou volgens Roel van der Wek ken als noodstroomvoorziening voor Schouwen kunnen dienen. Foto: wind- foto Dirk-Jan Gjeltema snel omgeschakeld worden op stroom uit Middelburg. „Dat is technisch goed mogelijk", zegt een woordvoerder van E-connection. Toch werkt Delta niet mee. De exacte reden is niet bekend, de be trokken medewerkers waren de af gelopen dagen niet bereikbaar. Van der Wekken laat het er niet bij zitten en wil bestuurlijk over leg met Delta. „Dat kan altijd", zegt een woordvoerder van Delta. te werken. „Ik kom hier vanuit de recreatievaart, ben nooit beroeps- schipper geweest. Daarom zal ik wat extra tijd nodig hebben om al le leden en hun wensen te leren kennen." De Voogd blijft aan als secretaris van de Schouwen-Duivelandse af deling, hoewel hij daar liever mee had willen stoppen. „Eigenlijk heb ik een hekel aan oude mensen die te lang blijven zitten", verklaarde hij. Een paar jaartjes extra kan de Scharendijkenaar er echter nog wel bij hebben. Hij werd na afloop van de vergadering namelijk in de bloemetjes gezet, omdat hij vijftig jaar lid is van Schuttevaer, waar van de helft als bestuurslid. door Piet Kleemans RENESSE - Hij is 1.20 meter lang, weegt 10 kilo en belooft 98 waaier vormige schoten. De 'Full size' is één van de pronkstukken uit de vuurwerkcollectie van Delta Wa renhuis in Renesse. De prijs: 99,50 euro. Maar, weet vuurwerkverko per Ronald de Munnik, daar schrikt de consument al lang niet meer van. „Elk jaar wordt er weer meer uitgegeven aan vuurwerk." De namen van de vuurpijlen, knal len en rookpotten spreken boekde len: Stormchaser, Bloody sky, earthquake. Het is maar een kleine greep uit het omvangrijke vuur- werkoeuvre in het Renesser waren huis, één van de nog slechts drie vuurwerkverkooppunten op Schouwen-Duiveland. De naam Spring Wind doet een vriendelijk vuurpotje vermoeden, maar schijn bedriegt. Het is het beest van de collectie met 148 schoten. In een goede 30 seconden spuwt dit vuur werkmonster staccato de pijlen uit. De één nog mooier dan de an der, leert het bekijken van het bij de Spring Wind behorende film pje op internet. „Ja, het is een hoop geld, maar toch lopen deze grote stukken echt goed", zegt De Munnik. „De Spring Wind is vorig jaar op de markt gekomen en toen waren ve len nog wat sceptisch, maar dat is nu wel over. En je koopt natuurlijk ook wel echt iets speciaals." Een tijdje meekijken vanachter de ver koopbalie leert dat men inderdaad niet op een paar centen kijkt bij het aanschaffen van vuurwerk. Veel klanten tikken toch al snel dik 50 euro af en er zijn er aardig wat die er ruimschoots overheen gaan. De Duitse klant die het houdt bij één zuinig pakketje ('Was kostet der kleine?') 'babypij len' is een uitzondering. „Duitsers zijn altijd heel kritisch op vuur werk, want daar kun je dat het he le jaar door kopen. Bij ons is dat maar drie dagen per jaar." Qua ef fecten is het consumentenvuur werk anno 2007 nauwelijks nog te onderscheiden van professioneel vuurwerk. „Het wordt steeds duur der, maar ook steeds spectaculair der." Een andere trend in vuurwerk- land is dat steeds meer mensen thuis vanachter de computer hun keuze maken uit het immense aan bod. De Munnik: „Ik denk dat op dit moment driekwart van de klan ten via de papieren folder bestelt 'Veel mensen kopen hun vuurwerk pas op de laatste dag dat het kan' en het resterende kwart via het in ternet, maar dat het volgend jaar al meer naar tweederde uit de fol der en eenderde via internet gaat." Blijft over het publiek dat zich pas in de winkel verdiept in de knal lers en de vuurpijlen om vervol gens ter plekke een assortiment voor zichzelf samen te stellen. „En veel mensen kopen vuurwerk pas op de laatste dag dat het kan, maandag in dit geval. Vandaag is het nog rustig, maar dat is maan dag wel anders. Dan is het alle hens aan dek." Vermoeiend? Ach. „Het is natuurlijk toch leuke han del. In een dorp als Renesse is de vuurwerkverkoop voor ons het toetje op het seizoen." Vuurwerk ontdekt door de Bengalen Vuurwerk is waarschijnlijk ontdekt door de Bengalen. Het waren de Chinezen die het op grote schaal gingen gebruiken aan het begin van onze jaartelling. De Chinezen gebruikten het vuurwerk om boze geesten te verdrijven. Militairen gebruiken vuurwerk ook wel voor verlichting van terreinen of het geven van signalen. Buskruit is het belangrijkste bestanddeel van vuurwerk. door Piet Kleemans RENESSE - Het wil niet erg vlotten met het legaliseren van de Schou wen-Duivelandse strandpavil joens. Dat meldt het college van burgemeester en wethouders in een brief aan de gemeenteraad. Het project legalisering strandpa viljoens loopt al enige tijd op Schouwen-Duiveland. Eerder dit jaar kregen de strandpaviljoenhou ders zwart op wit van de gemeen te waaraan hun etablissementen bouwkundig gezien moeten vol doen om in aanmerking te komen voor een vergunning. Komen de paviljoenhouderts niet tegemoet aan de bouwkundige eisen van de gemeente, dan is het over en uit. In augustus stuurde de gemeente een brief aan alle strandpaviljoen houders met het verzoek om gege vens over bouwplannen door te ge ven. Langs de Schouwen-Duive landse kust staan 14 strandpavil joens opgesteld en half december was er nog slechts één bouwver gunning verleend. Drie andere aan vragers hebben een 'vergunbare' aanvraag liggen, maar deze is nog in behandeling. Voor de overige tien strandpavil joens ligt er - stelt de gemeente - nog helemaal niets. Er is niet gerea geerd op de gemeentelijke brief en er zijn ook geen gegevens over de bouwplannen aangeleverd. De ge meente haast zich daarbij te zeg gen dat het voor wat betreft de strandpaviljoens vaak slechts om kleine aanpassingen gaat. De meeste zijn voor de gemeente niet onoverkomelijk, nochtans wil ze in staat zijn ze te beoordelen, en zolang paviljoenhouders niet Our Seaside bij Renesse is één van de strandpaviljoens op het eiland met verbouwingsplannen. foto Dirk-Jan Gjeltema over de brug komen met gegeven kan de gemeente vrij weinig doen om de vaart in de legalisering te houden. Daarom heeft de gemeente beslo ten de exploitanten van alle pavil joens met een nog niet vergunbare aanvraag een brief te sturen waar in ze nog tot 1 februari 2008 de tijd krijgen gegevens aan te leve ren. Als niet tijdig wordt gerea geerd, wordt geen vergunning ver leend. In 2008 wordt een strandpaviljoen zonder vergunning nog gedoogd, maar in 2009 is gedogen er niet meer bij. „De bouwvergunning geeft echter wel zekerheid en het lijkt ons ook in het belang van de paviljoenhouders zelf om dit in het rustigere winterseizoen te rege len." GOES - Bij een brand op de zolder verdieping van een rijtjeswoning in de Goese M.D. de Grootstraat is gistermiddag een hennepkwekerij ontdekt. Iets voor twee uur 's mid dags sloeg een buurtbewoner alarm, omdat hij rook uit het dak zag komen. Een buurman heeft nog een poging gedaan om de brand via een openstaand raam te blussen. De brandweer maakte de klus met een hoogwerker af en kon een kwartier later het sein brand meester geven. Volgens de politie is de kwekerij waarschijnlijk de oorzaak van de brand. In Oost-Souburg was het gisteroch tend ook raak. De bewoner van een huis aan de Margrietstraat ont dekte brand toen hij thuiskwam. Die is ontstaan door de vonk van een kaars of sigaret. Er was vooral sprake van rookscha de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60