Strenge beveiliging bij dancefeest Goes Zeeland Oalles wat van het vèrreken z'n gat 'Er moet snel een Verbouwing van Westerkerk in Goes is weer een stap dichterbij Oudej aarstradities, tentoonstelling en muziek in Ellesdiek. Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt kan tot lente in kerk blijven. Voldoende politie en beveiligers bij festijn in de Zeelandhallen. Blauwe papierbak voor inwoners van Kapelle Fonds laat kinderen uit arm gezin sporten Dorpsraad vraagt om aanpak van hertenkamp in 's-Heerenhoek. POV uitgenodigd voor coalitiebesprekingen 34 Zaterdag 29 december 2007 PZC B Op het ritme van koenkelpotten en stampviolen, knutselen en versieren de kinderen zelf koenkelpotten en stampviolen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt ELLEWOUTSDIJK - Een instuif? Een concert? Een tentoonstelling? Heel moeilijk te zeggen wat er in het Kerkje van Ellesdiek gebeurt als er een Ouwejaersmirreg is aangekon digd. Dan kan er van alles gebeu ren, zelfs verrassingen die hele maal niemand heeft voorzien. Wie gisteren besloot te komen, werd daarom driedubbel beloond. De bezoekers van het kerkje kre gen niet alleen een laatste kans om de tentoonstelling van Janneke Rottier te zien, om te luisteren naar mooi getoonzette, frêle tek sten van Pien en Malou, om te la chen en te zingen met de enige echte Koenckelpotfanfare uit Yerse- ke of een instrumentje in elkaar te knutselen; aan het einde van de middag kwam ook Marcel van Bel len nog binnenlopen. Voor de vioolsolo's van Van Bellen, het Hulster megatalent dat in Londen muziek studeert, worden elders flinke entreebedragen neergeteld. In Ellesdiek, waar voor een 'mir- reg' een bijdrage naar draagkracht wordt gevraagd, speelt Van Bellen voor niets, voor de 'vriendschap', die samen met 'cultuur' en 'levens beschouwing' hoog in het vaandel van het Kerkje staat. Wat zo'n open middag tot een Ou wejaersmirreg maakt, zijn natuur lijk allereerst de oliebollen. Zelf ge door Joeri Wisse GOES - De verbouwing van de mo numentale Westerkerk aan de Westsingel in Goes is een stap dichterbij gekomen. Onlangs teken de projectontwikkelaar Bogor uit Gorinchem de koopovereenkomst voor het kerkgebouw uit 1929. Bo gor wil in het gebouw twintig zorgappartementen maken. De Westerkerk is nu nog eigen dom van de Protestante Gemeente in Goes. Die probeert de Wester kerk al sinds 2002 te verkopen. De bakken door de vrijwilligers in de ouderwetse, grillige vormen die de professional niet lijkt te beheersen. En natuurlijk de Koenckelpotfanfa re, die alleen rond oudjaar actief is, maar niet te beroerd is om de Yersekse thuisbasis te verlaten voor een optreden in Ellewouts- dijk. De ode aan het vèrreken, die de fanfare brengt, heeft niet alleen te maken met de varkensblazen die, gespannen over de pot, door een gewreven bamboestokje aan het brommen worden gebracht, maar ook met de zwirtjes, de tradi tionele ouwejaarssnack. Zwirtjes la gen er in overvloed en, zoals het hoort, wie eraan begon, kon niet meer ophouden. Kenmerkend voor de mirreg in El lesdiek is de ongedwongen sfeer. Ie kunt binnenlopen wanneer je wilt, een bakje koffie halen tussen door en voor de kinderen is plaats gemaakt, zodat ze niet de hele tijd stil op een bankje hoeven te zit ten. De kinderen mochten knutse len en omdat er een inspirerend voorbeeld in de vorm van de fanfa re voorhanden was, moesten het instrumentjes worden. Koenckel- potjes, stampviooltjes en percus siespullen van filmdoosjes, afval- materiaal, zaai- en leggoed. Na tuurlijk mochten de kinderen mee spelen. 'Aj mê in de mêêt bluuft'. Hulster megatalent Marcel van Bellen geeft een verrassings optreden op de viool tijdens Ouwjaersmirreg in het Kerkje van Ellesdiek. laatste jaren werd het gebouw ver huurd aan de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Dat kerkgenootschap kan nog tot het voorjaar gebruik maken van het godshuis, zegt Rob Koster, voorzitter van de commis sie van beheer. „Daarna moeten we op zoek naar een tijdelijke loca tie. We hebben al contacten gelegd met wat scholen. Tot nu toe heeft alleen het Calvijn College daar po sitief op gereageerd." Een kerkge bouw geniet echter de voorkeur Projectontwikkelaar Bogor be- gint voor de zomer met de ver bouwing van de Westerkerk. De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt kan tot lente in het pand blijven. door Frank Balkenende GOES - Het risico dat de dancepar- ty Masquerade NYE op oudejaars avond in of buiten de Goese Zee landhallen uit de hand loopt, is klein. De organisatie neemt bin nen strenge veiligheidsmaatrege len. De politie heeft voldoende mensen achter de hand om in te grijpen. Op bussen die publiek ver voeren, rijden beveiligingsmensen mee. Het dancefeest is inmiddels uitver kocht. Vierduizend jongeren groe pen komende maandagavond sa men in de Zeelandhallen om tot een uurtje of zeven 's morgens te 'bubblen' en te 'jumpen'. Omdat het programma (zo'n beet je alle top-dj's van Nederland) in het dancegenre voor elk wat wils biedt, trekt het evenement jonge ren uit verschillende subculturen aan. En die zijn - zoals supporters van rivaliserende voetbalclubs - niet altijd even vriendelijk voor el kaar, zeker als alcohol en drugs (of een combinatie daarvan) in het spel zijn. Mede-organisator Martin Priem - samen met Kees Kik ook de man achter de Danceparade Middel burg - heeft dan ook strenge veilig heidsmaatregelen genomen. „We voeren een zero-tolerance-beleid. KAPELLE - Elk huishouden in de ge meente Kapelle krijgt binnenkort een blauwe container voor oud pa pier. Dat wordt per 1 maart opge haald met de vuilnisauto. De gemeente is dat overeengeko men met de verenigingen die nu het oud papier ophalen. Dat zijn de W Wemeldinge, jonge Kracht en de Zendingscommissie Gerefor meerde Gemeenten. Zij leveren in de toekomst vrijwilligers om met de vuilniswagen mee te lopen. De postduivenvereniging blijft zijn ei gen manier van ophalen hanteren. bij Koster. „Maar zover wij weten zijn er geen leegstaande kerkgebou wen in de regio beschikbaar." De vrijgemaakten hebben in het voorjaar van 2009 waarschijnlijk weer een eigen kerk. „Dan moet de nieuwbouw aan het Pykesweg- je, vlakbij de nieuwe wijk Aria en het ziekenhuis klaar zijn", zegt Wichor Deddens, voorzitter van de projectgroep nieuwbouw. Het nieuwe onderkomen moet plaats bieden aan vijfhonderd gelovigen. Op het perceel in Aria mag de Ge reformeerde Kerk Vrijgemaakt een hoger gedeelte bouwen dat dienst zal doen als kerkzaak Wel moet de rest van het terrein 'groen' worden aangekleed. Er komen geen drugs in. Daarom wordt iedereen grondig gefouil leerd. Verder kom je er alleen in als je zestien jaar of ouder bent. Ook dat controleren we." De organisatie heeft Delta Safe in gehuurd voor de beveiliging. „Daar werken we al acht jaar mee en tij dens onze feesten hebben we nog nooit een onvertogen woord ge hoord." Priem onderkent het risico op bot singen van jongeren uit verschillen de dance-richtingen. „In de pro grammering houden daar reke ning mee. We delen de Noordzee- hal in tweeën, zodat we dancestij- len van elkaar scheiden. Je kunt niet zomaar van de ene naar de an dere ruimte lopen. Dan moet je langs de beveiliging." Ook in de bussen die de danslief hebbers 's morgens 'afvoeren', is beveiligingspersoneel aanwezig. Daarnaast kan de politie met vol doende menskracht de aftocht be geleiden als dat nodig is, zegt de Goese burgemeester D. van der Zaag. „Van oud op nieuw zijn er voldoende politiemensen op de been. Ik geloof 170 man in de re gio. Als er versterking nodig is, kunnen ze snel ter plaatse zijn." Van der Zaag verbood afgelopen |*JJ| De danceparty in de Zeelandhal- len op oudejaarsavond is streng beveiligd. Er zijn voldoende poli tie en ordebewakers en er geldt een absoluut drugsverbod. KAPELLE - Zeeland krijgt een eigen jeugdsportfonds. Het doel daarvan is kinderen uit arme gezinnen de mogelijkheid te geven om te spor ten. Op 16 januari wordt in Kapel le de aftrap gegeven. Per kind kan straks maximaal 250 euro worden aangevraagd. Van dat geld kunnen zij het lidmaatschap van een sportvereniging betalen en eventuele benodigdheden zoals kleding aanschaffen. Kapelle is de eerste gemeente die zal deelne men aan het fonds. Andere ge meenten volgen wellicht later. door Rob Paardekam 'S-HEERENHOEK - De huidige staat van het hertenkamp in 's-Heeren- hoek is de dorpsraad een doorn in het oog. „Het ligt er verwaarloosd bij en er staat nog maar één hert", zegt bestuurslid Han Traas. De ge meente belooft beterschap. Vroeger lag het hertenkamp bij de brandvijver, maar na de herinrich ting daarvan was er geen plaats meer voor de diertjes. Nu staan ze aan de Burgemeester van Horsigh- straat. Nou ja, ze, eigenlijk is het er nog maar één, en dat is al een hele tijd zo. „Herten zijn kuddedieren, zomer op de valreep (een maand van tevoren, kaarten waren al ver kocht) het dansfeest Hard Bass in de Zeelandhallen, omdat de poli tie onvoldoende mensen op de been kon brengen om de openba re orde te bewaken. Volgens Van der Zaag was de danceparty te laat aangemeld, waardoor de politie niet meer kon schipperen met per soneel. Bovendien viel het dansfes- tijn precies in het eerste weekein de van de bouwvakvakantie en dan zijn veel agenten nodig in 'stappersdorp' Renesse. De afgelasting leidde tot woeden de reacties. Priem vreesde dat de net uitgebreide Zeelandhallen ge brandmerkt zouden kunnen wor den in de Nederlandse dancesce- ne. Niets is minder waar. Mas querade NYE - zijn eerste grote in- doordanceparty in Zeeland - was snel uitverkocht. „Maar we heb ben dan ook de top-15 van Neder landse dj's hier staan. Verder ook Technoboy, de nummer één van Italië. Liefhebbers uit heel Neder land komen daar op af" Priem cum suis willen meer dans- evenementen op touw zetten in Zeeland. „Want de provincie ver grijst dan wel, je moet de jongeren die de ouderen verzorgen ook iets bieden." Als platform bestaat in middels de Stichting You-Dance (in oprichting), die het breder zoekt dan alleen dance. Ook straat- theater wil Priem en zijn kompa nen onder de vleugels nemen. VLISSINGEN - De partij Progressief Ondernemend Vlissingen (POV) is benaderd om mee te praten over een nieuw college met PvdA, WD en de Lokale Partij Vlissin gen. De POV is twee jaar geleden opge richt en zit sindsdien als eenmans fractie in de raad. Gerard Aarden van de POV bevestigt dat hij door formateur Els Kuijper is benaderd en zegt nog over deelname na te denken. Kuijper sluit niet uit dat een vijfde partij bij de gesprekken wordt betrokken. die staan niet graag alleen", vertelt Traas. Volgens hem staat het her tje in het kamp nu te vereenza men, waardoor het van ellende vaak in zijn hok zit en niet vaak meer te zien is. „Dat is erg jam mer, want er wordt daar best vaak gewandeld. Er moet snel een hert bij komen." Verder dringt de dorpsraad aan op beter onder houd van het hertenkampje. Dat laatste gaat gebeuren, zo be looft een woordvoerder van de ge meente. „En met een beetje geluk komen er halverwege januari zelfs twee nieuwe hertjes bij", zegt hij. In het verleden heeft de gemeente al eens geprobeerd om er hertjes bij te zetten. Dat lukte toen niet, omdat er problemen waren om de dieren te verplaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50