Veel valpartijen in de zorg Militair weigerde geen dienst Nederlanders zetten minder lichtvaardig privézaken op internet Tarieven van meetdiensten Pyromaan kost politie beloning 4 Zaterdag 29 december 2007 PZC Naar schatting zijn 400.000 patiënten en bewoners gevallen. Tweederde is bewust bezig met welke informatie online gaat. Gerechtshof spreekt man vrij die niet naar Afghanistan wilde. vanaf 1 januari 2008 DEN HAAG - Ongeveer 400.000 pa tiënten en bewoners van zorgin stellingen zijn vorig jaar gevallen, dat komt neer op 150 valpartijen per instelling. Daarnaast zijn naar schatting 300.000 fouten gemaakt met medi catie en infusen. Dat blijkt uit onderzoek onder zorginstellingen uitgevoerd door Mipfona, het platform voor mel dingscommissies in de zorg. Deze meldingscommissies houden zich bezig met het registreren en analys- ren van incidenten in de zorg. GRONINGEN - De politie in Gronin gen gaat waarschijnlijk het presta tiecontract, waar politiekorpsen aan gebonden zijn, dit jaar niet ha len. Dat maakte korpschef Oscar Dros gisteren bekend tijdens de eindejaarspresentatie. Hij wijt het mislopen van de met het contract gemoeide beloning onder meer aan de enorme hoe veelheid tijd en energie die de py romaan in 't Zandt heeft gekost, 't Zandt heeft de politie 35.000 ma nuren gekost, aldus Dros. In het contract staat dat de politie jaar lijks 9700 verdachten moet aan brengen bij het OM. Dat lukte niet omdat er vanwege de inspannin gen in 't Zandt niet genoeg aan dacht was voor andere zaken. De 119 aan het onderzoek deelne mende zorginstellingen maakten in 2006 bijna 19.000 keer melding van een valincident. Daarbij is niet aangegeven of het bij een blauwe plek bleef of een bekkenbreuk. Vertaald naar alle 2500 zorginstellingen in Neder land zou het totaal op 400.000 uit komen. In de deelnemende instellingen werden daarnaast ruim 13.000 fou ten gemaakt met medicijnen en het aanbrengen van infusen, waar mee het totaal op 300.000 zou uit komen. Aan het onderzoek werkten onder meer ziekenhuizen, thuiszorg- en GGZ-instellingen (geestelijke ge zondheidszorg), revalidatiecentra DEN HAAG - TWeederde van de Ne derlandse internetgebruikers is er bewust mee bezig welke informa tie zij over zichzelf op het web zet ten. Door verhalen over misbruik van foto's en informatie, lijkt de in ternetter voorzichtiger te worden. Dat staat in het onderzoek Digita le Huishoudens, dat is uitgevoerd door onderzoeksbureau Inter- view-NSS. De helft van de Nederlanders vult zijn of haar eigen naam regelmatig en verpleeg- en verzorgingshuizen mee. In verpleeg- en verzorgingshuizen worden de meeste valpartijen ge meld. Per instelling vonden in 2006 gemiddeld 250 valpartijen plaats. „Daarbij moet worden aangete kend dat de meldingsbereidheid in de ouderenzorg van oudsher groot is", zegt onderzoeker Jacques de Bekker van Mipfona. „Dat kan ook een verklaring voor de hoge score zijn." Per instelling waren er in 2006 in de zorg gemiddeld 150 valpartijen. In verpleeg- en ver zorgingshuizen deden zich 250 valpartijen per instelling voor. in op zoekmachines als Google, om te ontdekken wat er over hen op internet is terug te vinden. Van de ondervraagden heeft ruim één op de vijf een eigen website. Ruim dertig procent heeft een ei gen profiel op bekende sites als Hy- ves, Schoolbank en Cu2. Meestal staan ze niet onder hun volledige naam op die sites geregistreerd. „Alles wat je online zet is over vijf jaar nog steeds te vinden", aldus IW Door verhalen over misbruik van foto's en informatie lijkt de inter netter voorzichtiger te worden. Hij zet minder lichtvaardig pri- vé-informatie op het internet. Volgens De Bekker zijn met name ziekenhuizen nog erg terughou dend met het verstrekken van ge gevens over medische missers. „Wij hebben alle ziekenhuizen af gelopen najaar bijvoorbeeld ge vraagd naar hun gegevens over de gevolgen van medische missers. We hoopten zo meer inzicht te krijgen in het aantal vermijdbare doden en patiënten met blijvende schade. Slechts twee ziekenhuizen waren bereid te antwoorden en die antwoorden waren niet erg in formatief" In de verstandelijk-gehandicapten- zorg betreft meer dan de helft van de incidenten agressie: per instel ling kreeg het personeel er 250 keer mee te maken. een van de respondenten. „Ik ben hier dus erg voorzichtig mee. Inter net is een soort open riool, alles wat er in komt kan er ook weer uitkomen." Bijna de helft van de Nederlanders maakt gebruik van een apart emailadres voor online registraties. Uit het onderzoek blijkt verder dat ouders graag zicht hebben op het internetgedrag van hun kinderen. Van de ouders controleert 66 pro cent de sociale contacten die hun kroost online heeft. Bijna een kwart van de ouders staat internetgebruik alleen toe in een ruimte waar zij mee kunnen kijken. ARNHEM - Het gerechtshof in Arn hem heeft een 22-jarige man uit Rheden die niet naar Afghanistan wilde, gisteren vrijgesproken van dienstweigering en het weigeren van een dienstbevel. Eerder werd de man door de recht bank van algehele dienstweigering vrijgesproken omdat hij ander werk dan de Afghanistan-missje niet weigerde. Maar de rechtbank vond toen dat er wel sprake was van het weige ren van een bevel. Het hof conclu deert dat op het moment dat de militair niet naar Afghanistan wil de, hij officieel nog helemaal geen bevel had gekregen. Tot die slot som kwam twee weken geleden ook het Openbaar Ministerie na nader onderzoek. De advocaat-ge neraal vroeg daarom ook al vrij spraak. Al vanaf de eerste dagvaar ding voor de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem stelden de militair en zijn advocaat dat er sprake was van psychische klach ten door een eerdere uitzending. Die hadden Defensie er van moe ten weerhouden om de man op nieuw aan te wijzen voor een mis sie. Defensie had al besloten het welzijn van uitgezonden militairen beter in de gaten te hou den. EHldVAN STRAATEN OVE.R.AAORGEAJ STop I KL DELTA Infra B.V. levert meetdiensten in het verzorgingsgebied van DNWB, de regionale netbeheerder van het elektriciteitsnet en gastransportnet in Zeeland. De meetdiensten bestaan uit beheer, ijk- en controledienst, administratie, verzameling, validatie en overdracht van meetgegevens, alsmede beveiliging en archivering van meetdata. De tarieven bestaan uit de huur van de meter en de kosten voor de verwerking van meetgegevens. Hieronder vindt u de tarieven voor huishoudens en kleinzakelijk gebruik. Vanaf 1 januari 2008 valt de huur van elektriciteitsmeters onder de verantwoordelijkheid van de regionale netbeheerder DELTA Netwerkbedrijf B.V. Maandelijkse meterkosten Bedrag (exclusief 19% BTW) Bedrag (inclusief 19% BTW) GAS Soort meting G4 (capaciteit tot 6 Nm /u) 2,06 2,45 G6 (tot 10 Nm /u) 2,36 2,81 G16 (tot 25 Nm u) 5.39 6,41 Voor elektriciteitsaansluitingen groter dan 3 x 80A en een gecontracteerd vermogen groter dan 50 kWe gelden andere tarieven. Voor gasaansluitingen met een gasmeter groter dan G16 gelden aparte tarieven. Deze zijn op aanvraag kosteloos verkrijgbaar via telefoon (0118) 88 32 00 of helpdeskmeterdienst@delta.nl. De Algemene Voorwaarden voor verhuur van meters/meetinrichtingen zijn gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel. Aanvullende informatie over kleinverbruikmeters voorzien van teruglevertelwerken een exemplaar is kosteloos verkrijgbaar via (0118) 88 32 00 of helpdeskmeterdienst@delta.nl. DELTA N.V. I Postbus 5048 I 4330 KA Middelburg Telefoon: 0800 - 5150 I www.DELTA.nl I info@delta.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4