Een glazen toekomst Zeeland Plan voor recreatiepark Nieuwvliet Pensioen Wille achtervolgt PvdA Sleepboot Fighter krijgt nieuw leven als drijvend podium 165 vakantiewoningen in de buurt van de Baanstpoldersedijk. Suikerfabriek Voormalig penningmeester verwijt voorzitter laksheid. 34 Zaterdag 29 december 2007 PZCZ door Frank van Cooten NIEUWVLIET - Ontwikkelaar Ballast Nedam wil een recreatiepark bou wen met 165 recreatiewoningen bij de Baanstpoldersedijk in Nieuw- vliet-Bad. De recreatiesector reageert ver heugd. „Dergelijke impulsen zijn hard nodig in ons gebied. Er ge beurt veel te weinig. We moeten hard vechten om toeristen naar ons gebied te krijgen. Dit vakantie park kan alleen maar een verbete ring zijn", zegt Pieter de Keuninck uit Cadzand, voorzitter van Stich ting De Springer. Bij deze stichting is een aantal campings aangeslo ten. Volgens wethouder Maria le Roy is de kwaliteit van het vakantie park hoog. Het dagelijks gemeente bestuur van Sluis kwalificeert het project van Ballast Nedam en MSDN-architecten daarom als zeer goed voor de toeristische ont wikkeling in West-Zeeuws-Vlaan- deren. „Het recreatiepark wordt heel ruim opgezet. Er komen weinig Ontwikkelaar Ballast Nedam wil in Nieuwvliet-Bad een recreatie park bouwen met 165 vakantie woningen. Het gemeentebestuur vindt dit een prima ontwikkeling. TERNEUZEN - De dertig jaar oude zeesleeper Fighter van de Unie van Sleepdiensten (Union) krijgt naar alle waarschijnlijkheid een nieuw leven als drijvend podium. Union is van plan de sleper over te dragen aan de stichting Intorno Ensemble uit Schiedam. Dit werd gisteren door een woordvoerder van het Antwerpse bergingsbedrijf bevestigd. Van de directie was ech ter niemand aanwezig om verder commentaar te geven. Begin dit jaar leek de roemruchte sleepboot, die op en rond de Wes- terschelde de voorbije decennia be trokken was bij alle grote ber- gings- en reddingsoperaties zoals bij die met de Herald of Free En- ZEEUWSE „Kijk, dat kan alleen in België, he?", zei de ene tegen de andere Zeeuws-Vlaamse verslaggever. „Die melden 95 personeelsleden doodleuk op tweede kerstdag dat hun suikerfabriek in Moerbeke dichtgaat. Wat een kerstbood schap..." In de fabriek werden ook nog wat Zeeuwse suikerbieten verwerkt, woningen op een hectare te staan en het wordt geen eenheidsworst. Er worden vier typen woningen gebouwd. Variërend van wonin gen voor twee personen tot ruime huizen voor groepen en gezin nen." De architectuur van de vakantie huizen is gebaseerd op bestaande dijkwoningen in de streek. In het plan is ook de nodige ruim te voor natuur ingeruimd. Zo komt er onder meer een kreek in het park te liggen. Op het terrein komt een receptie waar toeristen onder meer de sleu tel van hun vakantiewoning kun nen afhalen en linnengoed kun nen wisselen. Voor de kinderen wordt er gezorgd voor voldoende speelgelegenheden. Het recreatiepark levert naar ver wachting zo'n 45 arbeidsplaatsen op. „Het is dus ook goed voor de werkgelegenheid", zegt wethouder Le Roy. Volgens de wethouder is het re creatiepark een goed voorbeeld van de kwaliteitsverbetering die het gemeentebestuur nastreeft. „Nu het eerste schaap over de dam is, hopen we dat er meer zullen volgen." De presentatie van het recreatie park is op donderdag 10 januari tij dens een raadsbijeenkomst in Ho tel Nieuwvliet-Bad. De vergade ring begint om 19.30 uur. In deze bijeenkomst is ook een presentatie over de Zwakke Schakels. terprise, gesloopt te worden. Een stichting Behoud Fighter probeer de dit te voorkomen door op zoek te gaan naar alternatieve gebruiks mogelijkheid voor de sleper. Ge dacht werd aan een exporuimte met educatieve functie in de Ter- neuzense veerhaven of op een an dere goede plek. Uiteindelijk kwam de stichting niet van de grond en verdwenen de plannen in een la. De overdracht aan Intorno Ensem ble lijkt een aardig alternatief. De stichting uit Schiedam, die in 1992 werd opgericht door Mare Kalk man, ziet zichzelf als een produc tielaboratorium voor podiumkun sten. Tip? redactie@pzc.nl dus volgde er een telefoontje naar Moerbeke, waar een bewaker de hoorn van de haak plukte. „Nee, er is hier nu niemand, meneer. Pas op 8 januari is hier weer een vergade ring", zei hij meteen. „Hoe u op een andere manier iemand van de directie kan spreken? Niet, denk ik. Even voor de goede orde, meneer: de suikerfabriek is gesloten." Bijna 20 jaar zijn bestuurders en belanghebbenden in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone bezig geweest om een glas- tuinbouwcomplex van de grond te tillen. Het lijkt nu te gaan lukken. door Ronald Verstraten WESTDORPE - Achteraf zullen we misschien zeggen: dat kassencom plex is er toch nog snel gekomen. Maar dan vergeten we dat ze er in Sas van Gent al in 1989 over spra ken en dat het project af en toe wat trager verliep dan de heren be stuurders zich hadden voorgesteld. Of de poorten van die nieuwe 'Gla zen Stad' te zijner tijd zullen open gaan met een zelfde heroïeke koor zang als de gelijknamige televisie reeks uit de jaren zestig, lijkt twij felachtig. 'Europa's tuin en Neer- lands schat' klinkt overdreven en niet meer passend in onze tijd. Groente kweken in een kas doe je met economische nuchterheid. Met die instelling, optimistisch ge toonzet, richtte de Terneuzense wethouder Adhémar van Waes zich in 2004 tot het volk. „Schoon, milieuvriendelijk, geur- en ge luidsarm", schalde de gemeentelij ke heraut. Een economische im puls, want de kassen zouden veel werkgelegenheid opleveren. Op termijn meer dan 750 banen en nog eens zoveel plekken voor sei zoensarbeid. Meer dan 1200 bij el kaar. Vooral uit Westdorpe, dat im door Frank van Cooten SLUIS - De affaire rondom het pen sioen van oud-wethouder Leen Wille blijft de PvdA in de gemeen te Sluis achtervolgen. Voormalig penningmeester Elsje van Ree ver wijt het bestuur en met name voorzitter Adri Oosterling dat zij tekort is geschoten in haar rol en bevoegdheden. „Leen Wille is ten onrechte vertrokken." Dat Wille afscheid heeft moeten nemen van de politieke arena, is volgens Oosterling vooral een poli tieke zaak geweest tussen de frac tie en de wethouder waar het be stuur formeel gezien buiten stond. Volgens ex-penningmeester Van Ree had het bestuur juist alles op alles moeten zetten om het vege lijf van Wille te redden. Het be stuur bemiddelde vroeger volgens haar immers altijd in problemati sche zaken. Oosterling liet dat na, is haar verwijt. Ook fractievoorzitter Robert Evers krijgt van haar een veeg uit de pan. Hij had zich moeten verdie pen in het dossier alvorens Wille neer te sabelen. „Hij heeft nooit de moeite genomen zich te oriën teren op de feiten." Oosterling vindt het verwijt van het voormalig bestuurslid grote flauwekul. „De leden hebben op 29 augustus het vertrouwen in Wil le opgezegd. Ze moet de bal nu niet bij het bestuur en de voorzit- mers aan de rand van de Smids- schorre- en de Autrichepolder ligt, klonk protest. Het ging al vooraf aan de wettelijk noodzakelijke stappen, zoals de Milieu Effect Rapport en het (concept) Ont werp Bestemmingsplan. In het vroege 2007 lag dat op tafel. Met wat wijzigingen als gevolg van dat protest. Maar ook met hernieuwde bezwaren, zij het minder in aan tal. De 'Nieuwe Fase' waar CDA'er Van Waes het drie jaar eerder over had, begon in te treden. Het och tendgloren schitterde bezwaren weg. Vorige maand kwam de me dedeling dat er al genoeg grond was gekocht, om met de bouw te beginnen. Dat was later dan ge hoopt, maar nu koppelde de wet houder er de bijna-zekerheid aan, dat aan het eind van de volgende zomer de glazen toekomst onder de kanaalzon wordt verwerkelijkt. Het afgelopen jaar kenmerkt zich door organisatie bij voor- en tegen standers. Gemeente en ha venschap gingen het project ver der van poten voorzien. Onder meer door samenwerking met Gent en het oprichten een oplei dingscentrum voor toekomstig per soneel. De dorpsraad van Westdor pe en actiegroep De Groene Parel wilden de poten liefst van onder de onvermijdelijke toekomst zagen of er op zijn minst aan schaven. De actiegroep organiseerde zich op haar beurt, door contacten ge legd met geestverwanten, tot in Groningen toe. Krachtenbunde ling, om bij tegenargumenten ster ker in de schoenen te staan. Zoals die tegen te verwachten verkeers Leen Wille. ter leggen. Ik nodig Elsje uit voor de ledenvergadering op 14 januari om haar verwijten uit te leggen. Dan ben je groot, flink en sterk. Elsje moet niet zo rancuneus zijn. Nergens voor nodig." Oosterling heeft immers het volste vertrouwen van het huidige be stuur, zegt hij zelf „Ik zou deze maand stoppen als voorzitter. Er is echter door iedereen op aange drongen te blijven. Ik zou toch een stommerik zijn als ik voorzitter zou blijven zonder volledige steun. Ik ben 69 jaar en zit niet op proble men te wachten. We zitten nu in wat rustiger vaarwater en dat wil Het bestuur van de PvdA in Sluis heeft fouten gemaakt in de affai re rondom het pensioen van oud-wethouder Wille, vindt ex-penningmeester Van Ree. drukte in het gebied, toegevoegd aan de bezwaren tegen lucht- en lichtvervuiling. Een lampenzee van driehonderd hectare métersho- ge kassen zou 's avonds tamelijk kunnen storen. Kan dat licht in zij waartse richting goed worden afge schermd, omhoog is een ander ver haal. En ook al zou het inmiddels technisch mogelijk zijn om he lemaal te verduisteren, de gemeen te neemt genoegen met een beetje minder. En dat is de Parel natuur lijk niet naar de zin. Ze heeft dan ook helemaal geen haast. In tegen stelling tot Van Waes. Die vertelde in april dat potentiële glastuinon- dernemers wel eens zouden kun nen wegblijven, als de benodigde grond niet vlug genoeg los kwam. In Noord-Holland en in de omge ving van Moerdijk waren ze name lijk bezig om soortgelijke projec ten op te zetten. En een paar maanden later waarschuwde hij nog eens dat ze daar naartoe zou den gaan, als er geen vaart in het Zeeuws-Vlaamse project kwam. De Terneuzense WD deelde zijn zorgen en constateerde dat het al een tijdje 'oorverdovend stil' was rondom het project. Om eveneens te wijzen op ontwikkelingen el ders in het land. En inderdaad ble ken er aan het eind van het jaar kandidaten te zijn afgevallen, al meldden zich daarvoor nieuwe in de plaats. De toekomst van het gebied lijkt verzekerd. Maar het is niet te ho pen dat die er uitziet als de schrik beelden op de website van de Groene Parel. Anders gaan we ach teraf misschien iets héél anders zeggen. ik graag verder uitbouwen." Vol gens huidig penningmeester Rob Hamelijnck boterde het al een tijd niet tussen Oosterling en Van Ree. Het gedoe rondom Wille was de bekende druppel, zegt hij. „Daar naast zijn wij als bestuur door de aangekondigde motie van wantrou wen en de brief van burgemeester Jaap Sala over deze zaak voor het blok gezet. We konden daar niet veel meer aan veranderen. In de le denvergadering van 29 augustus was het kwaad al geschied." Volgens Hamelijnck zijn in tegen stelling tot wat Van Ree beweert, wel degelijk gesprekken geweest tussen fractie, bestuur en Wille. „Je probeert altijd te bemiddelen." Fractievoorzitter Evers geeft toe dat hij er beter aan had gedaan eerst het volledige dossier te bestu deren. Maar dat is achteraf. „Ik vond het op basis van gesprekken met Leen en de rechtmatigheid van zijn pensioenregeling niet no dig het volledige dossier te lezen. Ik had toen geen enkele reden te twijfelen aan de woorden van Leen." Ook volgens Evers is regelmatig overlegd tussen bestuur en fractie. Bijeenkomsten waar volgens hem ook Elsje van Ree bij aanwezig was. Penningmeester Hamelijnck vindt het wel vreemd dat het lokale be stuur niet is gehoord door het lan delijk partijbestuur. Op verzoek van Wille doet het landelijk be stuur van de PvdA onderzoek naar de gang van zaken. Dit onderzoek is nog niet afgerond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38