Zeeland Pionier van de dorpsfysiotherapie op Walcheren stopt n Ziekenhuizen moeten bouwbesluit uitstellen 'De problemen worden hier LV-:" Dingemanse draagt roer praktijken Westkapelle en Zoutelande over. SI Nieuwe wet leidt tot onduidelijkheid over inkomsten. POV uitgenodigd voor coalitiebesprekingen Lichtstraal en Wegwijzer winnen Brand op zolder door wietkwekerij Kinderkookcafé in Ontmoetingskerk Fonds maakt sporten mogelijk voor kinderen Cursus over eeuwen kunstgeschiedenis Gedragsregels moeten de leefbaarheid in de Stromenwijk verbeteren. STROM E N WIJ K 34 Zaterdag 29 december 2007 PZC W Fysiotherapeut Leen Dingemanse behandelt een van zijn laatste patiënten. foto Ruben Oreel door Selma Osman WESTKAPELLE - Vroeger ging je 'naar de masseur' en vond behan deling plaats achter het gordijntje. Hoe anders is het 34 jaar later: fy- siotherapiepraktijken hebben afge sloten cabines en een ruime oefen zaal. Leen Dingemanse uit Westka pelle was in april 1975 de eerste dorpsfysiotherapeut op Walche ren. Deze maand neemt hij af scheid van zijn patiënten. Stoppen op zijn 61e was niet de be doeling. Maar zijn praktijkruimte in Westkapelle is er nog een van de oude stempel en voldoet niet langer aan de eisen van de zorgver zekeraars. „De overgang naar een nieuw gebouw is de reden dat ik eerder stop." Dingemanse was fysiotherapeut in het Vlissingse Bethesda/Sint Josef- ziekenhuis toen de Westkappelse huisarts Berghauser Pont hem vroeg om op het dorp een eigen praktijk te beginnen. „Ik was des tijds de eerste fysiotherapeut op het platteland", vertelt hij. Aarze lend voegde hij zich bij de dokter en de wijkverpleegkundige in het Groene Kruisgebouw. „Nog best veel artsen stonden in die tijd scep tisch tegenover fysiotherapie. Hoe dat kwam? Ik zou bijna zeggen: wat de boer niet kent, dat vreet-ie niet." Toch heeft het hem nooit ontbro ken aan doorverwijzingen. Ook niet toen de arts die hem naar Westkapelle had gehaald, kort daarna zelf de stad verkoos boven het platteland. Sterker nog: drie jaar later had Dingemanse er een tweede praktijk bij in Zoutelande. De lange dagen kostten hem wel zijn voetbalcarrière bij De Meeu wen, waar hij aanvoerder was.Ach- teraf ziet hij het opzetten van een dorpspraktijk als een goede beslis sing. „Je hebt vrijheid van hande len. Daarbij komt de fijne contac ten die je met mensen op het plat teland opdoet. Er zit eigenlijk maar één nadeel aan: de admini stratieve dingen." Het vak is in de loop der jaren steeds breder geworden. Sinds ver wijzingen overbodig zijn gewor den, komt een op de drie patiën ten direct binnen. De fysiothera peut moet nu speuren naar een oorzaak en - dat komt ook voor - mensen naar de huisarts sturen voor nader onderzoek. Dingeman se heeft zijn kennis door middel van specialisaties flink opgekrikt. „Masseren doe ik nog steeds, maar ik pas ook vaak osteopathische en bindweefseltechnieken toe. Bewe gingstherapie vormt tegenwoordig de hoofdmoot van ons werk." Alles draait immers om verlies van beweeglijkheid, legt hij uit. „Daar om is het belangrijk om op te spo ren waar een klacht vandaan komt. Rugklachten kunnen met je voeten te maken hebben, of een nek die niet goed staat. Het houdt niet op bij spieren, pezen en ge wrichten: ook organen, hersenen en ruggenmerg doen mee." Hij haalt graag een wijsheid aan die hij opdeed tijdens een van zijn specialisaties: 'Het basiskenmerk van leven is bewegen(...) Het zelfre gulerend vermogen van het lichaam stimuleren, geeft bewe ging en daarmee het leven weer te rug'. „Wel erg mooi gezegd", vindt hij. „Maar ik denk dat 't zo is." Leen Dingemanse neemt op 18 ja nuari afscheid in de nieuwe praktijk ruimte, Molenwal 68A (18.30-20.00 uur). Collega's in de maatschap Lies Cabriëlse en Jan de Visser nemen in Westkapelle het roer over. De prak tijk Zoutelande wordt overgenomen door Fysiotherapie Koudekerke. Fysiotherapeut Leen Dingemanse uit Westkapelle stopt na 34 jaar met zijn praktijk. Hij was in 1975 pionier voor fysiotherapie op de Walcherse dorpen. door Maurits Sep VLISSINGEN - TWee verbouwde zie kenhuizen of één nieuw hospi taal? Eigenlijk is het te vroeg om nu zo'n belangrijke beslissing te nemen, vindt het Comité Behoud Ziekenhuis Walcheren. „Stel het een paar jaar uit, totdat je meer zicht hebt op de financiën." Wat is het probleem dan? Oud-chirurg Aad Vos: „De wet ver andert op 1 januari. Het is nu nog niet duidelijk hoeveel geld de zie kenhuizen straks krijgen en ze we ten dus ook niet of ze straks de las ten van vernieuwbouw en dergelij ke kunnen dragen." Jaap van der Doef oud-burgemees ter van Vlissingen: „De Werkgroep Nieuwbouw Ziekenhuis Zeeland waarschuwt er zelf voor dat het fi nanciële draagvlak onbekend is. En die werkgroep wordt geleid door Olav Bouhuys, de rechter hand van Hans Simons." Waarom is één nieuw ziekenhuis be ter dan twee verbouwde? Van der Doef: „Onze inschatting is dat hiervoor het grootste draag vlak is. De steun van alle maat schappen is van eminent belang en zij hebben eerder getekend voor samenwerking en fusie." Vos: „Verbouwing is ook af te ra den vanwege de ervaringen die we daarmee hebben gehad in Vlissin gen. De overlast die daarmee ge paard gaat, is enorm. Bovendien kun je de afdeling oncologie (kan ker) niet afsplitsen van andere spe cialismen." Het Comité bestaat uit Vos, Van der Doef, oud-huisarts Eli Kant, Leon DeWitte, oud-kinderarts Henk Doorn en David Murre, oud-directeur ambulancedienst. Van der Doef: „De directies willen het grote ziekenhuis in Goes heb ben, om patiënten terug te halen die nu naar ziekenhuizen buiten Zeeland gaan. Wij denken dat dat niet op grote schaal zal gebeuren, en dan valt weer een pijler onder het plan van Simons weg." Vos: „Vernieuwbouw leidt tot el lende. Met één ziekenhuis kun je een kwaliteitsslag maken mét steun van de bevolking." Maar nieuwbouw is toch te duur? Vos: „Nee, de uitgangspunten zijn verkeerd. Zo is de grondprijs niet goed in beeld gebracht. Er is een perceel in de Mortiere in Middel burg dat snel beschikbaar is." Van der Doef: „Alleen is een klein nieuw ziekenhuis in Middelburg nog slechter dan het oorspronkelij ke plan-Simons. Dat zorgde ten minste nog voor miljoeneninveste ringen in Vlissingen en het bleef zeven dagen per week open, in Middelburg maar vijf." VLISSINGEN - De partij Progressief Ondernemend Vlissingen (POV) is benaderd om mee te praten over een nieuw college met PvdA, WD en de Lokale Partij Vlissin gen. De POV is twee jaar geleden opgericht en zit sindsdien als een mansfractie in de raad. Gerard Aar den van de POV bevestigt dat hij door formateur Els Kuijper is bena derd en zegt nog over deelname na te denken. WESTKAPELLE - Het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi van Storm vogels in Westkapelle is gisteren gewonnen door Lichtstraal 1 (Westkapelle, groepen zeven en acht) en Wegwijzer 2 (Seroosker- ke, groepen vijf en zes). Lichtstraal 1 won ook de beker voor de straf- worpenestafette, Lichtstraal 4 won dezelfde beker voor de groepen vijf en zes. GOES - Bij een brand op de zolder van een woning in de Goese M.D. de Grootstraat is gistermiddag een hennepkwekerij ontdekt. Rond 14 uur sloeg een buurtbewoner alarm. Hij zag rook uit het dak ko men. Een buurman probeerde de brand via een openstaand raam te blussen. De brandweer maakte de klus af. Volgens de politie is de kwekerij waarschijnlijk de oorzaak van de brand. MIDDELBURG - Kinderen die het leuk vinden om een keer te koken kunnen op 2 januari naar de Ont moetingskerk in de Middelburgse Stromenwijk. Samen met anderen maken ze lekkere hapjes. Tussen door worden er spelletjes ge speeld, is er muziek en wordt er over de bijbel verteld. Het café is van 17.00 tot 19.00 uur geopend. Leeftijd vanaf vier jaar. KAPELLE - Zeeland krijgt een eigen Jeugdsportfonds. Dat is bedoeld om kinderen uit arme gezinnen te laten sporten. Per kind kan maxi maal 250 euro worden aange vraagd om het lidmaatschap van een vereniging en eventuele sport- benodigdheden van te betalen. Ka- pelle is de eerste gemeente die deelneemt aan het fonds. Dat ge beurt volgende maand. Andere ge meenten volgen later. ZIERIKZEE - Margreet Leijdekker geeft vanaf 22 januari op dertien dinsdagavonden de cursus 'Inlei ding tot de kunstgeschiedenis'. Die biedt een algemene kijk op eeuwen westerse kunstgeschiede nis, van die van de Klassieke Grie ken tot die van nu. De bijeenkom sten zijn van 20.00 tot 22.00 uur in Zierikzee. Kosten: 115 euro. Opge ven kan via 0111-415317. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De directeur van wo ningcorporatie Woongoed kan wel zeggen dat de wijk er beter voor staat dan vijftien jaar geleden, een aantal mensen in de wijk denkt daar anders over. „Het oude gedeel te van de wijk, het stuk tussen de Oosterscheldestraat en de Wester- scheldestraat, verpaupert", zegt be woonster Cynthia Bal. „Het gaat achteruit." Afgelopen zomer kwamen de frus traties van wijkbewoners in één keer naar buiten tijdens een druk bezochte bijeenkomst over de over- last in de wijk. Scheurende auto's met snoeiharde muziek, vernielin gen, opstootjes, geluidsoverlast van jongere bewoners, bedreigin gen, illegale onderhuur, verloede ring van de tuintjes, rommel op straat en dealen van drugs. De lijst met klachten was lang. Mensen zijn van ellende verhuisd, vertelt Bal. „En de lastpakken zit ten er nog." De instanties, gemeen te, politie, Woongoed en welzijns werk hebben een plan van aanpak gemaakt dat twee weken geleden is gepresenteerd. Alleen mensen met een pasje kunnen straks nog vuilnis in een container gooien, Woongoed heeft beloofd onder zoek te doen naar illegale verhuur, de politie gaat extra surveilleren in de wijk, bewoners wordt gevraagd om overlast vooral te blijven mel den, ook al leeft het gevoel dat met die meldingen toch niets ge daan wordt. Gedragsregels moeten de onderlin ge verhoudingen verbeteren. „Ie dereen moet zich daar aan hou den", zegt Bal. „Hoe dat moet ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36