Buitengebied Vogelparadijs achter dijk Achttien naaldjes helpen tegen de artrose PZC Zaterdag 29 december 2007 I 25 gebiedsgrens duingrasland overstrominggrasland water heg, beplanting weide PZC Donja Odijk Bert-Paul de Kam van de DLG, met links het nieuwe, vernatte West- kappelse vroon, foto Dirk-Jan Gjeltema Inrichting Westkapelle-vroon De Diénst Landelijk Gebied (DLG) is bezig met de inrich ting van het laatste nieuwe natuurgebied dat in het ka der van de ruilverkaveling op Walcheren wordt aangelegd. Het gaat om Westkapel le-vroon, 75 hectare groot. In totaal is er op het eiland 500 hectare bos en natuur bij gekomen. door Rinus Antonisse Een vogelparadijs achter de versterkte Westkappelse Zeedijk. Rust- en eetplek voor in het bijzonder trek vogels, maar ook leefgebied voor wintergasten als kievit en goudple vier, en broedplaats voor scholek ster, veldleeuwerik en gele kwikstaart. Dat is de verwachting voor het nieuwe natuurgebied op de vroongronden bij Westkapelle, richting Domburg. Bert-Paul de Kam van de Dienst Landelijk Gebied heeft er alle ver trouwen in. De ligging is er naar: tijdens de trek is de zeedijk een on der vogelaars befaamde passage. Een nieuwe pleisterplaats in de vorm van het vroon is zeer wel kom. De Kam ziet het als een vo gelboulevard. Hij vertelt dat nog niet het hele gebied vanaf het dorp tot aan de Baaijweg kan worden ingericht. In het noordelijke deel van 15 hectare ligt nu nog camping Moens en over de verplaatsing ervan (naar de Joossesweg) is nog geen duide lijkheid. Is die er, dan wordt ook dit hoger gelegen deel omgezet in natuur, met veel heggen. Enkele boerderijen blijven er staan. Na de herverkaveling volgend op de inundatie van 1944-1946, kwam achter de zeedijk een land bouw- en veeteeltgebied tot stand. Later verschenen ook een kart- baan en roeivijver. Van dat terrein is al in 1992 natuur gemaakt, met behoud van de wa terplas. Daar is een voorproefje te zien van hoe straks het hele vroon zal worden. Om een zo open mogelijk gebied te krijgen, is een deel van het bos tegen het dorp aan weggehaald. Aan de zijkant worden nieuwe bo men geplant. De ijsbaan is ver huisd naar het bos Boudewijnsker- ke en heeft zo plaats gemaakt voor een tweede waterplas. Ernaast worden duintjes aangelegd. Als vreemd element ligt er voorlopig nog de Hogeweg. Ook hotel De Woeste Hoeve blijft staan. Het toch al laaggelegen gebied is extra verlaagd door 80.000 kubie ke meter grond te verwijderen. De Kam geeft aan dat een deel is ver werkt in het vroon zelf (sloten dempen, walletjes maken) en 50.000 kuub is op landerijen van boeren gestort. „Het moet een be hoorlijk nat gebied worden. Het waterpeil wordt opgezet met be hulp van twee stuwen." Hij verwacht door de zoute kwel vanonder de zeedijk een brakke si tuatie. Het grondwerk begon afgelopen oktober en is begin 2008 klaar. De nieuwe bomen worden neergezet als het weer dat toelaat (niet te nat). Het vroon wordt grotendeels schraal grasland. Niet alleen ge knipt voor vogels, ook voor plan ten als zilverschoon, waterbies, ro de ogentroost en beemdkroon. Op de minder voedselrijke stukken kunnen orchideeën verschijnen. Bedoeling is bij het beheer (door Staatsbosbeheer) dieren in te zet ten. Afgezien van excursies is het vroon niet vrij toegankelijk. Open stelling geeft te veel verstoring. Het is prima te overzien vanaf de zeedijk. Bovendien is het de bedoe ling op de kruising Hogeweg en Slaakweg een bijzonder uitkijk punt te maken. Daarvoor is al een verhoging aangelegd. De Kam: „Dat moet iets moois worden, echt de kroon op het werk. We denken aan een vuurtorenachtig iets." Langs de buitenrand komt een ruiterpad. Wij volgen in Buitengebied wekelijks het wel en wee van de dieren, hun eigenaren en de dierenartsen in Dierenartsenpraktijk Schouwen-Duiveland door Melita Lanting Op het spreekuur van vanochtend komen twee dames op leeftijd. Djazz (een dalmatiër die de komende week 13 hoopt te worden) met een heel bijzon dere bloedziekte en Siobhan, een tervuerense herder van 14 met ar trose. Siobhan is een Ierse naam, vertelt haar baas. „Het betekent 'bij Gods gratie'." Siobhan is een heel vrolijke hond. Met haar stijve rug komt ze nieuwsgierig de spreekkamer binnengelopen. Zou het gezellig zijn? Even ruiken wie er alle maal zijn. Het wordt al snel een tikkeltje minder gezellig. Ze wordt op tafel getild voor een acupunctuurbehandeling. Veel prikjes dus en dat is, zeker op de pijnlijke plekken, niet leuk. Dierenarts Ineke Wisse is gespe cialiseerd in acupunctuurbehan delingen. „Het werkt pijnstillend en de dieren kunnen er sneller door herstellen", zegt ze. „De meeste dieren worden er ook lek ker ontspannen van." Siobhan vindt het overduidelijk heel erg spannend, hoewel het niet de eerste keer is dat ze deze behandeling ondergaat. Ze hijgt en er hangen druppeltjes aan haar bek. Toch helpt de behande ling bij haar heel erg goed. „Ik zie heel duidelijk verbetering", zegt haar bazin. „Ze doet weer al lemaal dingen die ze een hele tijd niet heeft gedaan en dat is heel leuk om te zien." Even lek ker rekken bijvoorbeeld of het ei gen kleed tot een hoop krabben voor ze gaat liggen. Allemaal din gen die ze vanwege de pijn en stijfheid niet meer deed. De be handeling duurt ongeveer tien minuten, daarna kunnen alle achttien naaldjes er weer uit en Siobhan mag weer naar huis. Een heel ander verhaal is Djazz. Deze hond heeft een heel bijzon dere bloedziekte. „Het is een ziekte die je als dierenarts waar schijnlijk één keer in je praktijk tegenkomt", zegt Ineke. Het heet polycythaemie en het komt er - simpel gezegd - op neer dat het bloed van de hond heel dik is en dat is gevaarlijk. Daarom wordt eens in de drie weken een zakje bloed afgetapt. Voor Djazz is dat een heel gedoe maar het is vol gens de dierenarts en haar bazin absoluut de moeite waard want de hond heeft een enorme wil om verder te leven. „Als ze bui ten is, heeft ze helemaal geen zin om weer naar binnen te gaan", vertelt haar bazin. Het bloed af tappen verloopt deze keer moei zaam. Omdat het zo dik is, wil het niet lekker stromen en duurt de behandeling lang. Djazz is na afloop bekaf, eigenlijk net als veel mensen die bloed hebben gegeven. Over een paar uur is dat weer aardig opgeknapt en kan Djazz er weer even tegenaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25