Dodaars houdt van brak Oud en nieuw aan Kleine Faal door Chiel Jacobusse Om maar meteen een wijdverbreid misverstand uit de wereld te helpen: brak is niet louter armoede. Waterplanten als ruppia en zilte waterranonkel, sloten die omzoomd worden door zeeasters, mid den in de polder broedende kluten en bergeenden en last but not least de roemruchte levende stenen, die gevormd worden door mosdierkolonies, vormen de andere kant van het verhaal. Dat zijn de specifieke waarden van het brakke milieu. Wat vogels betreft is er nog een andere kant. Veel soorten die als broedvogel in het brakke Zeeland maar mondjes maat vertegenwoordigd zijn, vinden hier tijdens streng win terweer een laatste mogelijkheid tot overleven. Uiteenlopen de soorten als ijsvogel, roerdomp, watersnip en dodaars ne men bij ons in aantal toe zodra het wat langduriger gaat vriezen. Zelfs vorige week was dat al goed te merken aan het aantal dodaarzen. Op elke waterpartij die nog deels of helemaal open lag, waren ze present: de watervlugge duiker tjes die de streeknaam dukelaertje of haegelzakje dragen. De dodaars is een kleine verwant van de fuut, die als viseter al duikend aan de kost komt. Wat opgedoken wordt, zijn voor namelijk kleine visjes en garnaaltjes. In de zomer kom je de dodaars op zout water nooit tegen en ook de brakste plas sen worden dan gemeden. Zoete watergangen en welen, nieuwe natuurgebieden en zelfs grote vijvers in stadsparken zijn favoriet als broedplaats. In de winter is de dodaars wel op zoute wateren te vinden. Vooral sommige kanalen zijn erg in trek; onder meer het Kanaal door Walcheren en het Goese havenkanaal herber gen soms fikse aantallen. Ook in zoute inlagen en kreken zijn dodaarzen elke winter present. Dichtgevroren sloten en plassen zijn funest voor deze soort. Aan land zijn ze log en onbeholpen en ze kennen geen andere manier om voed sel te zoeken dan duiken naar zwemmende prooien. Zodra elders waterpartijen dichtvriezen, trekken de vogels rich ting zee. Op open zee zijn dodaarzen echter maar zelden te vinden, omdat de omstandigheden te dynamisch zijn voor deze dwerg onder de futen. In de Zeeuwse Delta, waar zee en land zo sterk verweven zijn, wemelt het van de geschik te overwinteringsgebieden. Dat kunnen ook buitendijkse in hammen en uitwateringssluizen zijn. Vergeleken met de situatie van een halve eeuw geleden is het binnenwater in Zeeland stukken zoeter geworden. Het blijkt uit de toename van bijvoorbeeld libellen en futen, maar ook uit de - veel minder in het oog springende - ach teruitgang van karakteristieke brakwatersoorten als wilde selderij, heemst en steurgarnalen. De komst van nieuwelin gen, die eerder door het brakke karakter van onze wateren ontbraken, wordt ook - of misschien wel juist - door natuur-, liefhebbers vaak met gejuich begroet. Dat komt ook omdat er bij verzoeting veel meer nieuwe soorten verschijnen dan er bestaande verdwijnen. Maar het zijn juist de typerende brakwatersoorten die de Zeeuwse natuur zo bijzonder ma ken en die op wereldschaal erg zeldzaam zijn. En dat naast het feit dat onder bijzondere omstandigheden als streng winterweer onze brakke wateren ook voor 'zoete' soorten van belang zijn om te overleven. Reden genoeg om juist brakke natuur te koesteren. De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Vergeleken met de rest van Nederland is Zeeland een provincie met uitgesproken brak binnenwater. Daardoor zijn er nogal wat planten en dieren die in Zeeland schaars zijn. Waterlelies, kik- kerbeet, maar ook ringslan gen en zwarte sterns komen in Zeeland nauwelijks voor. Andersom biedt de brakke natuur juist extra kansen. Dodaars. foto Chiel Jacobusse tekening Adri Karman Vroeger, tot 1598, scheidde de stroom het Kleine Faal Colijns- plaat van de rest van Noord-Beve land. De huidige Valkreek is er een restant van; die doet nu dienst als een afwateringsgeul voor overtol lig polderwater (met aan het eind een gemaal). Langs het water staat op de stelle Oosthoek de boerderij Veldzicht. Wat verderop een hoe ve met een eigentijdse schuur. Een beeld van oud en nieuw in eikaars verlengde. fe t". rfW U 'if .r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23