Buitengebied Nieuwe raadkaart Raadhuis is nu het dorpshuis M'n nichtje ei piene op d'r netvlies 22 Zaterdag 29 december 2007 PZC De laatste raadkaart van het jaar 2007 uit de collectie van Hans Linden- bergh. Van een dorp in het westen van de provincie. De vraag is: hoe luidt de naam van het dorp? Nadere bijzonderheden over de afgebeelde situatie en die van nu, zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk vrijdag 4 januari (12.00 uur) worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax: 0113-315669; e-mail: redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Inzenders die de beste wensen voor het nieuwe jaar stuurden, hartelijk dank daarvoor. a. - a .v -v.' N--- rrfóstUu Stadhuis V Biervliet door Rinus Antonisse De raadkaart van vorige week gaat over de Hoog straat in Biervliet, meldt Jacques van de Ree uit Zaamslag. „Dit gebied wordt ook wel 'de oude stad' genoemd. In het voorste witte pand is nu het dorpshuis gevestigd. Dit monu mentale pand deed vroeger dienst als café 't Oude Raedhuys en in 1993 heropend als dorpshuis." Op het eind van de Hoogstraat staat op de molenberg de molen van de familie Lijbaart, schrijft Ri ta Otterloo-van Hoeve uit Terneu- zen. „Links op de foto waar de boom staat, is in 1939 een nieuw huis gebouwd door de familie Wil lem Verplanke, waar ik in 1945 ge boren ben." Het café werd volgens Ronny Bau- te uit Terneuzen lang gedreven door de familie Versluis en is later overgenomen door de familie De Graaf „Hier werden de wekelijkse voetbaluitslagen voor het raam ten toongesteld. De opstelling waar je het weekeinde aan deelnam, moest je voor het linkerraam afle zen. Gezamenlijk gingen we van hieruit met de auto's van de firma Pladdet naar de wedstrijden." Rechtsachter zie je nog net de oude garage van dokter Kalman, waar altijd de VW-kever met de sleutels erop klaarstond om uit te rukken naar een patiënt, aldus Baute. „Links het pension waar veel Dow-werknemers uit vreem de landen logeerden tijdens de op bouw van de fabrieken. De familie Rammeloo heeft dit nog enige tijd geëxploiteerd als friteszaak." Op de achtergrond staat de Neder lands hervormde kerk. Menig in zender wijst op de bijzondere ge brandschilderde ramen in de kerk. „Mijn opa was vroeger koster in de kerk en heeft veel mensen rond geleid", vertelt J. van de Broeke uit Hoek, die ook attendeert op de dorpspomp in de Hoogstraat. „Die staat nu al een aantal jaren op de Markt van Biervliet." Verschillende inzenders geven aan dat Biervliet in feite een stad(je) is. Het was centrum van haringvisse rij en de uitvinder van het haring kaken, Willem Beukelszoon, komt er vandaan. Het gemeentehuis, met op het torentje een haring als windwijzer, werd in 1806 ge bouwd, de kerk in 1659. Vaste inzenders Kees Fase (Sint-Annaland), Kees Stevense (Middelburg) en D. E. Tollenaar (Terneuzen) gaan in op de ge brandschilderde ramen uit de ze ventiende eeuw, ontworpen door Cornelis Barlaer, voorstellende Willem Beukelszoon, het Zeeuwse wapen, de wapens van de stad en haar belangrijke burgers en prins Willem van Oranje. Tussen stad huis en kerk stond het in 1892 inge richte bewaarschooltje; tegenover de kerk bakkerij Bliek en herberg De Vriendschap. De waardebonnen gaan naar: A. de Koeyer-Rammeloo, Wemeldinge, M. de Schoolmeester, Terneuzen en I. van Gijs, Biervliet. door Frans van der Heijde Het einde van 't jaer is in zicht en aoltied wi krieg ik dan dat 'uren, daehen, maen- den, jaeren'-gevoel over m'n. Ik ore wat weemoedig en 'k ebbe iedere keer wi de neiging om trug te kieken, de mooie en lille- ke dingen nog es te overdienken en soms avast wat voornemens te verzaemelen, wi a'k dan in 't nieuwe jaer een keuze uut moe maeke. En dat kiezen duurt meêstentieds vee lang...! Bie 't overdienken van m'n zonden uut het wi vóbie gevlohe jaer schoot ineêns m'n nichtje in m'n gedachten. 'Nichtje' doe je dienke an een kind, mé z'is a moeder van een paer huus, die ook a wi verkering ebbe of dreihe te kriehen. Mé zolang as ze 'ome' tegen m'n moe zeie, bluuft het m'n nichtje. M'n nichtje doet zó om de vuuf weken d'r uter- ste best d'r vö te zurgen, da m'n aer een bitje in fesoen bluuft. En dat oordt aolmè moeilijker vö d'r, wan m'n aer (en nie alleê m'n aer!) is dude- lijk in de herfsttied angeland en iedereên weet wat er dan mee vee bomen gebeurt...! Ze leest mien verhalen in de krante, mé z'ei t'r moeite mee. As ik het nie was, ao ze 't nooit vol- houwe. Ook vindt ze dat er 'taalzonden' ore behae deu mien. Onder het knippen van m'n aer oor ik di op geweze en ik merreke dat d'r taalgevoel bie 't lezen begint op te spelen en da's nie bevorder lijk vö d'r leesplezier. Ik schiene 'bastaard-dialect- woorden' te gebruken en dat doe zeer op d'r net vlies. Noe schrief ik aoltied aoles op zóas ik het zeie, dus dienk ik da'k foutloos Béékerks-Zoetelands schrieve. En as t'r dan eên uut Westkappel tegen mien zeit dat er ies nie deugt, dan voel ze drek nog bie 't knippen, da m'n aeren rechte hae stae. Aeren, die a ze naebie eên vö eên in de juuste vurm moe brienge! Wat a'k dan fout dee? In bepaelde zinnen ge- bruuk ik het woordje 'han' en dat komt van 't woord 'gaan'. Ik schrieve dus: 'Wil je even han zitte?' en 'Ik za dat even han doe'. En zö zei ik het ook. Dus docht ik iedere keer wi: 'Laet ze mé praote, ik schrieve 't zö op!' Mé omda ze 't nie opgaf om mien d'r over te ka pittelen, bin 'k toch mè es op onderzoek uutge- hae. En werachtig, ik moe toegeve, da ze hliek eit. Dat woordje 'han' bestae hlad nie, nie in West kappel, mè ook nie in Béékerke of Zoetelande of Noord-Beveland. Ik zeie en schrieve ies op, dat a stikke fout is. Misschien ebbe a meer dialect-extremisten d'r ei- hen hroen en heel geërgerd an mien taalzonde. Ik krupe dus deu 't stof en belove vanaf 2008 ies anders te 'he' (spreek uut: hu) schrieven, even- tueêl te hae schrieven, mè nooit mi te 'han' schrieven. Oe of ik er an komme weet ik ook ie, mè 't is een eihen verzinsel en ik za 't 'he' schrappe uut aol m'n teksten. M'n nichtje za noe mee meer plezier mien verhalen 'hae' leze. En vö mien en andere dialectschrievers is 't een goeie les. Dia lect lees moeilijk, mè as je 'leenwoorden' 'hae' gebruke, dan zurg je d'r vö, dat'er nog meer le zers afaeke. En dankzij m'n nichtje zulle julder die soort za ken nie mi 'han' beleve! Dat goeie voorne men ebb'ik in ieder geval vö 2008. En ik moe m'n eihen d'r an kunnen ouwe. Mee een schoon geweten kan 'k volgend jaer wi in de spiegel van de kapper kieke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22