'Wanneer je dood bent, groeien alle bomen door en is de groenteman om negen uur weer open.' jos Brink (1942-2007) Majoor Bosshardt (94) Boris Jeltsin (76) Jan Wolkers (81) JULI AUGUSTUS SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER DECEMBER PZC Zaterdag 29 december 2007 1 7 Ze zou een standbeeld moeten krijgen, zei een bezoekster van het graf van majoor Bosshardt, vlak na haar begrafenis in Amsterdam. Dat is er (nog) niet van gekomen, maar naar Alida Margaretha Bosshardt, overleden op 25 juni, is in haar ge boortestad Utrecht inmiddels wel een straat vernoemd. Het Leger des Heils richtte een fonds op in haar naam en NCRV-programma- maker, schrijver en predikant Sipke van der Land wil een musical maken over haar leven. Een gouden beeltenis van de majoor, eigen lijk luitenant-kolonel bij het Leger des Heils, prijkt sinds zaterdag ook op een T-shirt, speciaal gemaakt voor de kerstuitzending van het tv-programma Mooi! Weer De Leeuw. Vergeten is ze dus nog lang niet, de 'koningin van de Amsterdamse Wallen', een bijnaam die ze kreeg vanwege haar jarenlange werk met prostituees, zwer vers en alcoholisten. Als afscheid reed de lijkwagen met het stoffe lijk overschot van Bosshardt dan ook nog een laatste keer over de Wallen. De uitvaart werd rechtstreeks uitgezonden op tv en trok 554.000 kijkers. Duizenden mensen tekenden de condoleanceregis ters voor de geliefde majoor. Bosshardt werkte door tot op hoge leeftijd. Zelf zei ze daarover: „God dienen houdt niet op na je 65ste." Een moment van stilte voor hun op 23 april overleden oud-president was te veel gevraagd van de communisten in het Russische parlement. Ze weigerden 'de vernietiger van de Sovjet-Unie eer te bewijzen'.Die 'sloper' had zijn moment van glorie in de zomer van 1991. De oude garde van de Sovjet-Unie pleegde een staatsgreep om de hervormingen van Michail Gor- batsjov te keren maar had buiten Jeltsin gerekend. Hij ging de con frontatie met de oude communisten aan en kreeg het ieger ach ter zich. Op een tank riep hij het volk op in verzet te komen en hij won. Gorbatsjov kwam terug als leider van de Sovjet-Unie, maar die hield op te bestaan. Jeltsin werd de eerste democratisch gekozen president van Rusland. Zijn vrije economische beleid ver oorzaakte ook een groei van het aantal superrijken en van corrup tie. Op oudejaarsavond 1999 kondigde hij zijn vertrek aan. Zijn opvolger, Vladimir Poetin, trok de teugels weer aan. Jeltsin stierf aan een hartaanval. Velen wezen naar zijn alcoholcon sumptie: hij was berucht om zijn wankelen en omvallen in het openbaar. Ook zijn begrafenis was een breuk met het verleden: na een Russisch-orthodoxe uitvaart werd hij niet bijgezet in een muur in het Kremlin maar begraven op het Novodevitsji-kerkhof. Beeldhouwer, schilder, schrijver. Dat is de volgorde die de op 19 oktober overleden Jan Wolkers zelf aanhield. Toch kennen de meeste mensen hem als schrijver. Hij was mis schien wel de bekendste auteur van Nederland. Ook wie nooit een letter van hem gelezen had, wist wie hij was. Was het niet vanwege zijn markante verschijning, dan wel door Turks Fruit, het boek uit 1969 dat in populariteit nog werd overtroffen door de film die Paul Verhoeven ervan maakte. Wolkers debuteerde in 1961 met Serpent/no's petticoat en schreef ruim dertig boeken die bestsellers werden. Hij was een van de eerste schrijvers die expli ciet over seks schreef en zijn lezers rode oortjes bezorgde. Zijn eerste uitgever wilde dat hij de 'vieze woorden' door Latijnse ter men verving. Naast seksualiteit speelden ook zijn gereformeerde opvoeding, wreedheid en de dood een rol in zijn werk. „Ze doen vaak net of ik alleen maar over seksualiteit heb geschreven", al dus Wolkers. „Terwijl de dood veel pregnanter aanwezig is. De dood is de reden waarom we leven. Als er geen dood was, dan kón je driehonderd jaar worden, terwijl je kinderen al tweehon derd jaar in de AOW zitten. Daar moet je toch niet aan denken. De dood is een mooie oplossing, eigenlijk." Otto von der Cablenz (76) 13 Duits ambassadeur in Ne derland van 1983 tot 1990. Stal de harten van veel Neder landers met zijn niet aflatende begrip voor de gevoeligheden betreffende de Tweede Wereld oorlog. Schelto Patijn (70) 15 Burgemeester van Amster dam van 1994 tot 2001. Daar voor Tweede Kamerlid voor PvdA. Geprezen voor zijn no-nonsense optreden. Ingmar Bergman (89) 30 Zweedse toneel- en filmre gisseur, won drie keer Oscar voor beste niet-Engelstalige film. Lee Hazlewood (78) 5 Amerikaanse zanger en lied jesschrijver die voor Nancy Si natra These Boots Are Made For Walking schreef en samen met haar Jackson en Some Velvet Mor ning zong. Steve Fosset (63) 9 Amerikaans avonturier en multimiljonair, vloog in 2005 als eerste mens non-stop rond de aarde en brak menig record. Hij verdween tijdens een vlucht boven de woestijn van Nevada en is nooit gevonden. Erik Hazelhoff Roelfzema (90) 27 Een van de bekendste ver zetshelden uit de Tweede We reldoorlog, schreef daar het la ter verfilmde boek Soldaat von Oranje over. Henk Vredeling (82) 27 Markante PvdA-coryfee, van 1977 tot 1981 minister van De fensie en tevens Europees com missaris belast met Sociale Za ken en Werkgelegenheid. De man die voor de luchtmacht de F16 kocht. Pierre Janssen (81) 27 Maakte kunst onder een breed publiek bekend via het tv-programma Kunstgrepen, dat tussen 1959 en 1975 te zien was en in 1961 de eerste Nip- kovschijf won. Was tevens con servator van het Stedelijk Mu seum Schiedam en het ge meentemuseum Arnhem. Paul Warfield Tibbets (92) 1 De man die op 6 augustus vanuit de B-29 Enola Gay de eerste atoombom boven Hiros hima afwierp. Norman Mailer (84) 10 Amerikaans schrijver die sa men met onder anderen Tru man Capote en Tom Wolfe aan de basis stond van het New Journalism, waarbij literaire technieken in de journalistiek werden toegepast. Ira Levin (78) 12 Amerikaans bestsellerau teur die titels als The Boys from Brasil en Rosemary's Baby op zijn naam schreef. Kees Lunshof (61) 18 Politiek journalist en oud hoofdredacteur van De Tele graaf en invloedrijk commenta tor. Arne Jansen (56) 10 Zanger, had hit met Meisjes Met Rode Haren, gaf nog regel matig concerten. Ike Turner (76) 12 Amerikaanse zanger, had in de jaren '60 en '70 met toen malige vrouw Tina Turner hits als River Deep, Mountain High en Proud Mary. Won in 2007 Grammy voor beste traditione le bluesalbum, Risin with the Blues. Oscar Peterson (82) 23 Invloedrijke jazzpianist. Speelde onder meer met Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Char lie Parker en Dizzy Gillespie. Benazir Bhutto (54) 27 Pakistaanse oppositieleid ster. Tweevoudig ex-premier. Gedood bij een aanslag in Ra walpindi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17