Overleden in 2007 1 6 Zaterdag 29 december 2007 PZC Jos Brink (65) Luciano Pavarotti (71) JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI JUNI Van de opvallende playmate Anna Ni cole Smith tot de bescheiden en gelief de majoor Alida Bosshardt. In 2007 ging weer een verscheidenheid aan mensen van ons heen, vaak gevolgd door condoleanceregisters, een buite nissige begrafenisstoet of juist een in getogen afscheid, uitgebreide kranten artikelen en terugblikken op bewogen levens. Op deze pagina een selectie van de prominente doden van 2007. illustratie Chantal van Wessel De dood van de Italiaanse tenor Luciano Pavarotti op 6 sep tember veroorzaakte niet alleen droefenis bij zijn miljoe nen fans. Er volgde meteen een strijd om de miljoenen van 'Big Luciano'. Alhoewel, de man bleek zoveel schulden te heb ben dat zijn erfenis binnen no time verdampte van 250 naar 22 miljoen euro. Een bedrag waarover zijn 37-jarige weduwe, zijn tweede vrouw, en zijn drie dochters uit zijn eerste huwelijk ruzie maakten. Twee vrienden van de zanger beschuldigden weduwe Ni- coletta Mantovani er na het bekend worden van een tweede testa ment van vooral uit te zijn geweest op zijn geld. Reden voor Nico- letta om hen aan te klagen wegens laster en 28 miljoen euro scha devergoeding te eisen. Pavarotti's fans herinneren zich liever dat hij de man was die de 'vergeten' opera onder een wereldwijd pu bliek populair maakte. Zijn tv-optreden met José Carreras en Placi- do Domingo ('The Three Tenors') voor de finale van het WK voet bal in Rome, behoort tot de canon van de televisie én de opera. De bakkerszoon uit Modena maakte in zijn laatste jaren - zijn stem was volgens kenners al lang op zijn retour - uitstapjes naar de popwereld, onder ander met Bono van U2. In 2006 kreeg hij alvleesklierkanker. Dertigduizend Nederlanders schreven een afscheidsbood- schap op het internet nadat Jos Brink op 16 augustus op 65-jarige leeftijd overleed aan kanker. Duizenden men sen stonden in de rij voor Carré om hem vaarwel te zeggen toen hij een week later begraven werd vanuit zijn eigen kerk De Duif, waar hij pastor was. Maar Brink werd vooral bekend als tv-per- soonlijkheid, door programma's als AVRO's Wie-kent-kwis, Bobbe- lonië en Wedden Dat. Hij was cabaretier, produceerde en speelde in musicals. Minder bekend is dat hij in 1964 The Rolling Stones aankondigde bij hun roemruchte concert in het Kurhaus, dat werd gestaakt toen het publiek de zaal afbrak. In 1979 presen teerde hij een programma ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van koningin Juliana. Hij tartte het protocol door Julia na te kussen toen hij haar een bos bloemen gaf. Brink maakte zich ook sterk voor de acceptatie van homoseksualiteit. Hij vond zelf dat er grote overeenkomsten waren tussen zijn theaterloop baan en zijn werk als pastor. „Theater komt voort uit de kerk", zei hij ooit. In een interview over de dood met uitvaartverzeke- raar Dela zei hij: „Wanneer je dood bent, groeien alle bomen door en is de groenteman om negen uur weer open." Herman Bode (81) 10 Vakbondsbestuurder, eerst van het Nederlands Katholiek Vakverbond, later vicevoorzit- ter van het FNV. Beroemd om de woorden: 'Willen we naar de Dam, dan gaan we naar de Dam'. Hrant Dink (53) 19 Hoofdredacteur en colum nist Armeens-Turks weekblad AGOS, prominent vertegen woordiger Turkse Armeniërs, werd vermoord. Abbé Pierre (94) 22 Franse priester en in 1949 oprichter van charitatieve Em- mausbeweging. Zette zich in voor hulp aan dak- en thuislo zen, was in opiniepeilingen vaak populairste Fransman. Anna Nicole Smith (39) 8 Amerikaanse ex-playmate en fotomodel, trouwde in 1994 met bejaarde oliemiljardair. Sierde vijf keer voorkant van de Playboy. Overleed na een overdosis medicijnen. Fons Rademakers (86) 22 Nederlandse filmmaker, be gon als acteur, debuut Dorp Aan De Rivier (1958). Kreeg Os car voor De Aanslag in 1987. Florrie Rost van Tonningen-Heubel (92) 23 Alias de Zwarte Weduwe. Weduwe van NSB'er Meinoud Rost van Tonningen, in de Tweede Wereldoorlog presi dent van De Nederlandsche Bank. Weduwe bleef Hitier en het nationaalsocialisme trouw tot in de dood, ontkende de Holocaust en werd daarvoor en kele keren veroordeeld. Kurt Vonnegut (84) 11 Amerikaans schrijver, auteur van bestseller Slaughterhouse-Fi ve over de absurditeit van oor log. Cor Strik (21) 20 Korporaal Tijgercompagnie Luchtmobiele Brigade. Eerste Nederlandse militair die door gevechtshandelingen in Afgha nistan om het leven kwam. Mstislav Rostropovitsj (80) 27 Wereldberoemde Russische cellist en dirigent. Brak in 1971 lans voor culturele vrijheid, ver trok in 1974 naar de VS. Mullah Dadullah (onge veer 40) 12 Belangrijkste en meest ge vreesde militaire leider taliban in Afghanistan, gedood in ge vechten met Afghaanse militai ren in provincie Helmand. Gert-Jan Droge (64) 5 Presentator en journalist. Werd beroemd met het tv-pro- gramma Glamourland, waarin hij feestjes van societyfiguren bezocht. Kurt Waldheim (88) 14 Oud-topman van de VN, van 1986 tot 1992 president van Oostenrijk. Omstreden van wege zijn oorlogsverleden. Was vrijwel nergens welkom als president. Historici spraken hem in 1988 vrij van betrok kenheid bij oorlogsmisdaden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16