Meningen1 Discussie ontpoldering vraagt om nuchterheid Tragel Ziekenhuis Ziekenhuis 2 Pluspunten 5 Problemen bibliotheek Schaatsbaan Christelijke jihad PZC Zaterdag 29 december 2007 1 5 Als er ontpoldert wordt ten gunste van natuur, maakt levert dat sneller protesten op dan wanneer het gebeurt om wille van bijvoorbeeld huizenbouw. En niet altijd even subtiel. foto Lex de Meester TE CAST |r. W.H. van der Hoofd is gepensioneerd landschapsconsulent van LNV en was met name betrokkken bij tweede verdieping van de Westerschelde. Wanneer de heer Evers- dijk zoals in de PZC op donderdag 27 de cember, aan het woord is over ont poldering, weet je op voorhand waar zijn betoog op uit komt: Han den af van die heilige grond die onze voorvaderen aan de zee heb ben ontrukt. Het is een goed gebruik in dit land argumenten van een ander te res pecteren, ook als men het er niet mee eens is. Dat hij het feit dat de heer Koppejan zijn hand heeft overspeelt als ragfijn politiek spel .wil aanmerken, het zij zo. Het gaat me om het licht populistische Toontje waarmee hij ook nu weer zijn betoog lardeert. De commissie die de alternatieven voor vrijwillige ontpoldering gaat onderzoeken moet, zo stelt de heer Eversdijk terecht vast, kun nen handelen zonder last en rug gespraak en noch formeel, noch in formeel door persoonlijke of poli tieke druk worden beïnvloed. Hij probeert in zijn stuk voortdurend niet anders dan zoveel mogelijk de commissie - en de lezers - te beïn vloeden door suggestief taalge bruik. Wat te denken van zinsneden als: De commissie kan ervoor zorgen dat dit vertrouwen (de Zeeuwen hebben het vertrouwen in de poli tiek verloren) herstellen door er voor te zorgen dat geen Deltadij- ken worden doorgestoken en geen goed akkerland onderwater wordt gezet. Ook het vele onderzoek, - dat beti telt wordt als 'allerlei geleerde praat' - wordt aan de kant gescho ven ten faveure van het gezonde boerenverstand. Met dat gezonde boerenverstand is niets mis, maar met gedegen onderzoek evenmin. Kan het ook zijn dat de commissie geen volwaardige alternatieven vindt? Of is dat onbestaanbaar? La- 'Laten we ophouden met suggestief gepraat over 'het doorsteken van Deltadijken" ten we ophouden met suggestief gepraat over 'het doorsteken van Deltadijken', alsof daar geen veilig heidsmaatregelen aan voorafgaan. En die vruchtbare polders zijn, na eerst een periode van defensief be dijken, vanaf de zeventiende eeuw offensief ingepolderd omdat er met zo'n polder goud was te ver dienen: na een paar jaar was met de toen geldende graanprijzen zo'n investering al terugverdiend; financieel-economische overwe gingen waarin weinig heiligheid of een verbeten strijd tegen de zee te bespeuren valt. Als er met bui tendijkse schapenteelt of het snij den van lamsoor meer te verdie nen was geweest, zou er van inpol deren geen sprake zijn geweest. Onderwater zetten, inunderer zijn in onze regio begrippen me een historische belasting. We moe ten daar dan ook secuur mee om gaan. Vaak zal de natuurwaard bij ontpoldering bestaan uit schoi ren, die een voorland vormei voor de nieuwe (van te voren aan gelegde!) dijk en daarmee zorgei voor extra veiligheid. Het is dit land volstrekt gebruike lijk en bij wet geregeld ten behoe ve van doelen van algemeen be lang grond kan worden onteigend Zolang het gaat over woning bouw, industrieterrein of aanlej van wegen maakt niemand zich bij diezelfde landbouwgrond drul over het fenomeen onteigening al: laatste middel tot verwerving maar zodra natuur op de agendc verschijnt, is Leiden in last. Ovei het (goedbetaalde) graf heen wil len regeren? Het heeft er veel van weg. Niet door de direct betrok ken boeren, maar wel door allerle organisaties of personen, die naar mate ze er verder vanaf staan me grotere stelligheid het voor of he tegen van ontpoldering verkondi gen. Laten we in de discussie teruj gaan naar het soort nuchterhek die er was ten tijde van de inpolde ring van diezelfde polders. Dai hoeft niet samen te vallen met de VOC-mentaliteit waar een andere partijgenoot van de heer Eversdijk het recent over had. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) In de PZC van 20 (en ook 18) de cember lazen we over problemen bij Tragel. Ook enkele jaren gele den was het geld ook al op. Inmid dels is een groot nieuw kantoor pand betrokken en bestaat de di rectie inmiddels uit 2,5 persoon en een fors aantal managers. Recent is in Terneuzen een tweede win kelpand geopend, terwijl één win kel niet rendabel was. Het lijkt wel of men mee wil doen met het be drijfsleven en alleen uitstraling na streeft. De bewoners, waar het uiteinde lijk allemaal om gaat, lijken de sluitpost te worden. Om de huidi ge status te kunnen behouden, wil men op de bewoners bezuinigen. Laat de leiding van Tragel zelf de broekriem aanhalen; zij zijn de enigen met vet op de botten. H. van Nes Bellamystraat 12, Terneuzen In uw krant berekende Simons de rijafstand tussen (weer een nieuw) ziekenhuisje in de Mortie- re en zijn hoofdziekenhuis in de buurt van 's Gravenpolder, op een stief kwartiertje. Hij denkt vermoe delijk op deze manier twee grote problemen te kunnen omzeilen. 1. De grootste bevolkingsconcentra tie van heel Zeeland, van zowel vaste als tijdelijke bewoners, be vindt zich volgens mij nog steeds westelijk van het kanaal door Wal cheren. 2. Dit kanaal zal in het toeristensei zoen, ook met ondertunneling, een barrière blijven. Het kwartiertje van Simons zal daardoor in realiteit, zeker voor be woners van de kuststreek, in de toeristen- en bietentijd vaak uit groeien tot een uurtje. Als zijn droom doorgang vindt lijkt het me wel wenselijk ook on wetende toeristen op de hoogte te brengen van deze onverantwoor de, middeleeuwse situatie, door voor elke kanaalkruising langs de weg een waarschuwingsbord te plaatsen met in vier talen de vol gende tekst: Let op, u begeeft zich nu in een gebied zonder zieken huis. Jaap Liek Boulevard de Ruyter 140, Vlissingen Toeval of smerige tactiek? Op het zwakste punt in de Vlissingse be stuurscrisis, als alle energie gericht is op het oplossen van de in- en externe problemen, weet een zoge naamde werkgroep (lees: meneer Simons) niet beter te doen dan Vlissingen een flinke genadeklap toe te dienen. Het gewenste Wal- cherse 'bij-ziekenhuis' wordt het onverzadigbare Middelburg (da- mokkoknogé!) toegeschoven, na de door meneer Simons vurig ge wenste sloop van zijn concurrent Vlissingen achterlatend met een onbetaalbare kale vlakte, waarop dan weer een onbetaalbaar project ontwikkeld moet worden. Miljoe nen, die wij als Vlissingers mogen opbrengen! Het geschuif met de grote instellin gen binnen de Zeeuwse 'Bermuda driehoek' begint onaanvaardbare vormen aan te nemen. Provincie, neem je verantwoordelijkheid, speel niet langer de beschermheer van Middelburg, maar help ons het leegbloeden van Vlissingen te stelpen in plaats van te bevorde ren. De twee-handen-op-één- buikpolitiek met Middelburg heeft ons nu wel genoeg ellende ge bracht! Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Hierbij ook mijn ervaring met de pluspunten van Delta. Pluspunten blijken minpunten te zijn. Afgelo pen voorjaar kwam een aanbod van Delta om pluspunten te benut ten. Heb ik gedaan, aanmelding verliep probleemloos, er kwam zelfs een bevestigingsbrief van Delta. De teldatum van 15 novem ber verliep, het werd half decem ber. Delta, waar blijft de uitbeta ling van mijn pluspunten? Delta: „Daar hebt u geen recht op, want u heeft een pakket voor drie jaar voor vaste prijs van elektra en gas. En dan kunt u ook niet tege lijk gebruik maken van de plus punten." Waarom dat bij de aanmelding niet is gezegd? Antwoord: „U hebt per abuis een bevestiging gekre gen." De administratie bij Delta blijft toch wel gaslekken te houden. En wat schetst mijn verbazing: bij een andere afnemer van Delta is het driejarig contract wel omgezet in pluspunten. Tweede verbazing: een nieuw aanbod van Delta om gebruik te maken van een nieuw driejarig contract en dat levert nu wel pluspunten op. S. Huisman Trumanlaan 24, Goes In de PZC van 19 december lazen we over de problemen bij de bi bliotheek Terneuzen: directeur met ziekteverlof en exploitatiete korten. Wegens bezuinigingen is in het verleden het filiaal al eens afgestoten en is men de gehele donderdag gesloten. Nu duiken er weer tekorten op. Al geruime tijd merkt de bezoeker dat er nauwelijks nieuwe boeken meer bij komen. De 'nieuwe bak' wordt steeds vol gezet met boeken uit de normale voorraad. Zo pro beert men de problemen te ver stoppen. De service aan de bezoekers moet voorop blijven staan. Dan resteren slechts twee opties: subsidie verho gen, of eens kijken naar de perso neelskosten. Inmiddels is al veel ge automatiseerd en binnenkort kan de gebruiker zelf zijn boek uitle nen. Daardoor is een kleinere per soneelsbezetting wellicht verant woord. J. de Groene Van Diemenstraat 22, Terneuzen Jammer, jammer. Wilde ik op vrij dag 21 december een uurtje 400-meter baantjes gaan schaat sen. Aangekomen bij de schaats baan in Goes-Zuid, schrok ik van de ravage. Het leek wel een ijs maanlandschap. Op het middenstuk kon wel ge schaatst worden. Alles krioelde door elkaar. Iedereen genoot van het weer eens kunnen schaatsen of weer eens natuurijs onder de voeten te voelen. Wat betreft de 400-meterbaan: deze was al van te voren vernield en het leek mij dat ook het water van onder het ijs verdwenen was, misschien be wust om de middenbaan bereik baar te maken. Diegenen die het op hun geweten hebben deze baan te vernielen hebben veel echte schaatsers een kans ontno men. Laten we eens afspreken om bij een volgende vorstperiode deze baan met rust te laten tot er op ge schaatst kan worden. Laat ieder een, van klein tot groot, van jong tot oud, zijn verantwoordelijkheid nemen en niet alles overlaten aan ijsclub De Poel. Misschien is een ijsvereniging Goes-Zuid te overwe gen? L. J. Jonke A. Fokkerstraat 11Goes Net toen ik een weerwoord wilde schrijven tegen de oproep voor een christelijke jihad door Gert-Jan Wondergem, iets anders kan ik van zijn brief niet maken, kwam het bericht binnen dat Be nazir Butto was vermoord. Een vrouw in de politiek? Funda mentalisten zijn de oorzaak van bijna alle hedendaagse ellende, en vanuit Middelburg is er weer een aan hun tafel aangeschoven. Of was het een oproep tot staats greep? Niet de staat moet volgens hem toezien op gelijkheid voor ie dereen, maar mensen die al sinds mensenheugenis bewezen hebben de knoet van een opperwezen over de mensheid te willen laten neerdalen. Predikanten, imams, pauzen, kardinalen, bisschoppen, 't geeft niet wie, maar zelfbeschik king is er niet meer bij. Als u geestelijk gezond wilt blij ven, denk dan zelf na en volg niet de oproep van de heer Wonder gem. Paul HeufF Sardijngeullaan 4, Dishoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15