Sport Morgenstern favoriet op vier schansen Drukke januarimaand Clausing naar halve eindstrijd De Bruijn komt elfduizendste punt tekort voor plaats in kwartfinales René Lindenbergh loopt laatste vier mis in ranglijsttoernooi Goes. Duits skispringen zit na hegemonie van Sven Hannawald in diep dal. Zwaar verlies tegen Forthomme breekt Hulstenaar lelijk op. Vlissinger doet mee aan twee World Cups en de Winter X Games. 56 Zaterdag 29 december 2007 PZC goes - Het had een Zeeuwse halve finale kunnen worden in het man- nenenkel van het met twee ster ren gedoteerde nationaal ranglijst tennistoernooi in Goes. Dat werd het echter niet. Frank Clausing won, maar René Lindenbergh wist de halve finale niet te bereiken. De uit Goes afkomstige Linden bergh had niet heel veel in te brengen tegen Roy Bruggeling, die de afgelopen twee jaar vooral in de internationale jeugdtoernooien actief was. De voormalig nummer 65 van de wereld tot en met acht tien jaar, versloeg de 20-jarige Lin denbergh met 6-2 6-2. Bruggeling moet het voor een plaats in de eindstrijd vandaag op nemen tegen topfavoriet Frank Clausing. De tennisser uit Wemel- dinge had een moeilijke tegenstan der in Mark Logger, maar stapte met 6-4 en 7-6 toch als winnaar van de baan. De andere halve fina le is die tussen Anil Yuksel en Nic ky Reijnders. In het vrouwentoernooi spelen vandaag Lesley Kerkhove en Berni- ce van de Velde om een finaleplek. Kerkhove won na twee setpunten tegen in de tweede set met 6-2 7-6 van Charlotte van der Meij. Kerk hove stond met 6-2 5-2 voor, maar maakte het toch nog onnodig las tig door het op een tiebreak te la ten aankomen. Van de Velde won met 6-0 6-1 van Gina Spek. In het bovenste schema had Angelique van der Meet geen moeite met Jil Delgado: 6-0 en 6-0. Lara van Tig- gelen is de vierde halve Analiste. In het open toernooi was Mandy Wolfert uit Breskens in categorie 3 niet opgewassen tegen de als eer ste geplaatste Charlotte van der Meij: 4-7. In de 4 bij de mannen verloor Souburger Maarten de Wit te met 4-7 van Stefan de Jong. In Kapelle bereikten Monique van Driel en Ivo Walraven de kwartfi nales. In categorie 3 versloegen zij Debby de Jonge/Ruurt van der Wel met 9-4. Vandaag nemen Van Driel en Walraven het op tegen de favorieten Saskia Jansen en Joost van Loon. Thomas Morgenstern won zes wedstrijden op rij. Een prestatie die hem in de recordboeken bracht. foto Alessandro della Bella/EPA door Leon ten Voorde DEN HAAG/OBERSTDORF - Geen skis pringer bracht het euforische ge voel van zweven tussen hemel en aarde zo mooi onder woorden als Lars Bystol vorig jaar na zijn zege in Innsbruck. „Ik wilde nooit meer landen. Alleen maar vliegen, vliegen en vliegen." Morgen begint in Oberstdorf de jaarlijkse hoogmis van de sport, de Vierschansentoernee. Met als hoogtepunt het nieuwjaarssprin- gen in Garmisch-Partenkirchen. Wat valt op aan de vooravond van de 56e editie? DE SCHANS De schans van Gar- misch is niet meer. Die legendari sche toren, die mooi was van lelijk heid, werd op 14 april van dit jaar met een paar explosieven opgebla zen. Pats-boem, weg cultureel erf goed. Vergelijk het met De Meer die tegen de vlakte ging, of straks De Kuip. Ook in Duitsland spatte een sportmonument uiteen in het kansloze gevecht tegen vernieu wing. Wat resteerde was niet al leen het stof, maar vooral de herin nering aan 70 jaar historie. Tragi sche nederlagen en grootse triom fen werden daar op grote hoogte gevierd. De oude reus van Garmisch sneu velde omdat hij niet meer van de ze tijd was. Te lomp op de benen. Zelfs voor de Duitsers had nostal gie zijn grenzen. Maar geen pa niek: er wordt op 1 januari ge woon gesprongen in Garmisch, want er staat weer een schans. Een nieuwe reus, opgetrokken uit staal en glas en 500 ton zwaar. Kosten: een slordige tien miljoen euro. Vijf tig meter is-ie hoog, het futuris tische bouwwerk, dat de springers nog hoger en nog verder in het dal zal brengen. DE FAVORIET Je hebt favorieten en favorieten, maar je hebt maar één topfavoriet. Thomas Morgen stern is de hoogvlieger van dit mo ment. De nog maar 21-jarige Oos tenrijker zweeft dit seizoen van het ene naar het andere succes. Af gelopen weekeinde in Engelberg gebeurde er iets geks, want voor het eerst deze winter won hij eens niet. Morgenstern, tweevoudig olym pisch kampioen, werd daar derde. Dat was even wennen. Wat legendarische piloten als Mat- ti Nykanen, Toni Nieminen, Jens Weissflog en Sven Hannawald nooit voor elkaar kregen, was hem daarvoor wel gelukt: hij won zes wedstrijden op rij. Een unieke prestatie, die hem in de recordboe ken bracht. DE DUITSERS Probeer het eens voor te stellen. Je hebt een vol Thialf, je hebt een WK allround, maar de Nederlandse schaatsers mogen blij zijn met een plekje in de toptien. Dat is de toestand waar in het Duitse skispringen zich al een tijdje bevindt. De sport heeft de status van het schaatsen bij ons, maar sinds Sven Hannawald in een psychiatrische kliniek terechtkwam, hebben de Duitsers grote problemen. Stefan Hocke, Martin Smitt, Michael Uhr- mann: ze kunnen fantastisch sprin gen, maar de druk heeft de ade laars omgetoverd tot vleugellam me fladderaars. Terwijl de Oosten rijkse rivalen, met wie ze de Vier schansentoernee delen, bij elke wedstrijd het goud van de regen boog bijna aanraken, staan de Duitsers aan de grond. En dat doet pijn in Duitsland. Heel veel pijn zelfs. door Joop van den Oudenhoven zundert - Jean Paul de Bruijn is in het BHV/Van Beers-Son drieban den Kersttoernooi in Zundert al in de poulefase uitgeschakeld. Hij kwam elfduizendste van een punt tekort op Francis Forton. Deze Belg plaatste zich met zijn landge noot Roland Forthomme voor de kwartfinales. In de tweede ronde liep Jean Paul de Bruijn donderdagavond een zware nederlaag op tegen ploegge noot bij Delta/Frans Bevers, Ro land Forthomme. Dat werd hem fataal, naar een dag later zou blij ken. Forthomme was op alle fronten meester in het duel. Terwijl De Bruijn zich stoorde aan het luid ruchtige publiek, liet de Waal zich niet afleiden en scoorde er lustig op los. Het eind kwam na 25 beur ten bij 50-19. De zege betekende voor hem zo goed als zeker een plaats in kwartfinale en voor De Bruijn dat winst op John Tijssens noodzaak was om de laatste acht te halen. Daarnaast zou hulp van Forthomme in de vorm van een overwinning op Forton wenselijk zijn. De Bruijn zou bij winst van Forton nog op eigen kracht verder kunnen als hij een supermoyenne zou neerzetten tegen Tijssens. Het kwam er net niet van. Zowel For ton als De Bruijn won maar met een gemiddelde van 1.612 bleef De Bruijns algemeen gemiddelde elf duizendsten te laag voor een plaats in de kwartfinales. De kans zich bij de elite te spelen die het toernooi twee keer achter elkaar won (Blomdahl drie keer en Caudron twee keer) ging daarmee in rook op. „Een beurt te veel of een punt te weinig besliste over mijn uitsluiting", zei De Bruijn na afloop. „Ik heb hier desondanks een goed toernooi gespeeld. Twee heel goede partijen en één slechte, die me fataal werd." door Roeland van Vliet goes - Zitskiër Kees-Jan van der Klooster heeft zichzelf een drukke januarimaand bezorgd. Voor de dertigjarige Vlissinger staan daarin vier belangrijke wedstrijden op het programma, waaronder twee World Cups. „Juist met deelname daaraan maak ik een grote stap richting de Para lympics van 2010", vertelt Van der Klooster als hij net terug is uit Oos tenrijk. Daar heeft hij tijdens twee verschillende Europa Cups zo goed gepresteerd, dat hij ook tij dens twee World Cups mag laten zien hoe snel hij is. „Deelname aan deze wedstrijden in Oos tenrijk en Frankrijk was mijn doel voor dit seizoen. Nu moet ik zorgen dat ik tijdens de World Cups dichter bij de wereldtop kom. Het zou goed zijn als ik het verschil met de winnaars kan te rugbrengen tot één a twee secon den." Om zich te plaatsen voor de Para lympics moet de Zeeuwse zitskiër - hij is verlamd vanaf zijn middel - een keer bij de beste zes komen tij dens een World Cup. „Dat is na tuurlijk een pittige opgave. Ik hoop bij deze wedstrijden in elk geval op een plaats bij de beste vijf tien. Ik weet dat dat kan. Nu ik me voor de World Cups geplaatst heb, is de druk er een beetje af en kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 152