'Sport De oren en ogen van voetbalclub Hoek •Jaap Goossen uit Axel komt als scout weer aan zijn trekken. 54 Zaterdag 29 december 2007 PZC W door René van Stee AXEL - Ze noemen hem de kilome tervreter uit Zeeland. En hij heeft inmiddels een vaste stoel - num mer 2i - bij IJsselmeervogels. Jaap Goossen behoort dit seizoen niet alleen tot het vaste meubilair van de succesvolle voetbalclub uit Spa kenburg, hij is er als scout van HSV Hoek ook een graag geziene gast. „In het begin was iedereen nieuws gierig naar wat je kwam doen. Maar gaandeweg leren de mensen je beter kennen en ben je al gauw aan elkaar gewend. Het gaat er echt heel open en gemoedelijk aan toe. Je komt ook altijd scouts van andere clubs tegen. En daar wissel je wel eens informatie mee uit", vertelt Jaap Goossen (54), die sinds 2004 de wedstrijdanalyses van de tegenstanders van Hoek maakt. Daarvoor was de Axelaar zestien jaar trainer bij clubs in Zeeuws-Vlaanderen. Hij boekte - mooie successen. Want met zowel AZW 2, Hoek 2, Terneuzense Boys als AZW - de club waar hij voetbalde en ook een seizoen in het eerste speelde - werd hij min stens één keer kampioen. Er waren meer opmerkelijke over eenkomsten: Goossen bleef alle vier zijn ploegen vier jaar trouw. Ook moest er in alle gevallen iets opnieuw worden opgebouwd. „En dat lukte telkens. Niet alleen door dat ikzelf het allemaal zo goed deed, maar vooral ook omdat het goed klikte met de mensen met wie ik samenwerkte." Jaap Goossen klopt zich niet op zijn borst over zijn successen als trainer. Hij is bescheiden over zijn vakmanschap. Aan flauwekul, hol le praatjes of dikdoenerij heeft hij een broertje dood. Maar in toeval gelooft hij ook niet. „Toen ik voet balde moest ik het vooral hebben van mijn inzet en mentaliteit. Als trainer werkte ik op precies dezelf de manier. Ik eiste altijd veel van mijn spelers, maar ik gaf ze ook heel veel terug. En dat betaalde zich in mijn geval bijna altijd uit." Dat hij telkens vier jaar aan een club verbonden bleef, noemt Goos sen wél toeval. Zijn noodgedwon gen afscheid bij AZW in 2003 was dit allerminst. Hij moest stoppen in verband met gezondheidsklach ten. Die uitten zich onder andere in een hoge bloeddruk. „Dat was een klap. Want van jongs af aan ben je altijd bezig met voetbal. Maar ik had geen keuze. Verdergaan was totaal onverant woord." Afgezien van training ge ven aan het G-team van AZW, lag Goossen een jaartje stil. Totdat Gerrit Emans, een van zijn colle ga's bij de belastingdienst en zijn voorganger bij Hoek, hem warm maakte voor een functie als wed strijdanalist. Die activiteit was, mede doordat Emans als scout bij Club Brugge aan de slag was gegaan, op een laag pitje beland. Er lag dus een mooie uitdaging, met name omdat Goossen weer iets in het voetbal 'Het zijn vaak details die in een wedstrijd de doorslag geven' kon doen zonder de zware belas ting van het trainerschap te hoe ven ondervinden. „Het was een buitenkansje dat op mijn pad kwam. En ik geniet er met volle teugen van." Het maken van een wedstrijdanaly se is in de hoofdklasse van het amateurvoetbal al jarenlang ge meengoed. De zaterdagclubs heb ben zelfs een pasjesregeling in het leven geroepen, waardoor de scouts zonder problemen overal toegang tot de velden hebben. Goossen bezoekt de wedstrijden van de ploegen waar Hoek een week later tegen speelt. Aangezien IJsselmeervogels diezelfde tegen standers een week eerder treft, komt hij vaak in Spakenburg. Om dezelfde reden was hij vorig sei zoen kind aan huis in Huizen. In Spakenburg maakte Jaap Goos sen mooie dingen mee. Zoals de plaatselijke derby IJsselmeervo- gels-Spakenburg; ofwel de roden tegen de blauwen. „Dit jaar was het helemaal een spektakelstuk. Niet alleen achtduizend man pu bliek maakte het al heel speciaal, maar tot afgrijzen van alles wat IJs selmeervogels was, won Spaken burg ook nog eens met 1-5. Reken maar dat zoiets er heel stevig in hakt", lacht Goossen, die naar aan leiding van dit treffen nog een aar dige anekdote over Taoufik Amezi- ane van Spakenburg ophaalt. Want in een horecagelegenheid in het dorp kreeg de oud-speler van Hoek korte tijd na de derby niet de door hem bestelde Spa blauw. De reden? De ober - een hartstoch telijk fan van de roden - had hem herkend en wilde hem doen gelo ven dat de Spa blauw op was. „Hij kreeg zijn drankje later wel, hoor. Maar zo zie je maar hoe het voet bal leeft in zo'n gemeenschap." Jaap Goossen heeft inmiddels dik zeventig wedstrijden voor Hoek ge analyseerd. De schriftelijke uitwer king - per wedstrijd zo'n negen velletjes papier - bewaart hij in vuistdikke mappen. En daaruit blijkt dat hij op tal van zaken moet letten. Bij de warming-up kijkt hij onder meer naar de sterke en zwakke punten van de doel man. Ook houdt Goossen in de ga ten hoe een ploeg aftrapt (zoekt een team meteen de diepte of wordt de bal rondgespeeld), welk systeem wordt gespeeld (met twee of drie spitsen of met vier verdedi gers) en welke koppeltjes er over het veld lopen. Andere aandachtspunten zijn de opbouw van achteruit (lange bal of kort spel), wat er gebeurt bij bal verlies (wel of niet inzakken of druk zetten op de helft van de te genstander), het handelen van spe lers in standaardsituaties zoals cor ners, vrije trappen of inworpen en hoe automatismen zoals positie wisselingen, looplijnen en aan- speelpatronen worden uitgevoerd. Alsof het allemaal nog niet genoeg is, rapporteert hij per speler over zijn postuur, of hij links of rechts is en over zijn sterke en zwakke punten. „Het zijn vaak details die in een wedstrijd de doorslag ge ven. Logischerwijs besteed je daar dus veel aandacht aan", weet Goos sen, die er aan toevoegt dat het analysewerk anderhalf uur opper ste concentratie vergt. „Van de ploeg die je volgt, mag je niks missen. Je kijkt daardoor ook heel anders naar een wedstrijd. Want door die focus zie je hele maal niks van de andere ploeg die op dat moment speelt." Jaap Goossen kan moeiteloos de tails opnoemen die dankzij het scouten van doorslaggevend be lang zijn geweest. Zoals het geval waarin het hem opviel dat verdedi ger Ervin Lee van FC Lisse in een bepaalde situatie de bal altijd blind breed speelde. „Daar laat je dus een spits op sprinten. En met succes, want het lukte David Destorme toen om de bal te onder scheppen en te scoren voor Hoek." Het dubbeltje valt ook wel eens naar de andere kant. Zoals vorig seizoen toen nadrukkelijk was ge waarschuwd voor een specifieke actie van rechterspits Dennis van der Steen van IJsselmeervogels. Want die heeft, nadat hij diep wordt gestuurd, de gewoonte om de bal naar links te kappen om ver volgens een voorzet te geven naar de tweede paal. „Hij werd één keer niet geblokt. En wat denk je? Inderdaad, er valt een goal uit. Daar baal ik dus enorm van. In dit geval overkwam het Pieter de Munnik. Die baalde net zo hard. De maandag na die wedstrijd had den we het er ook nog even over. En dan blijkt ook overduidelijk dat je werk wordt gewaardeerd", aldus Jaap Goossen, die de vraag of Hoek door zijn inspanningen al veel extra punten heeft gepakt niet relevant vindt. „Het gaat er om dat je een elftal zo goed mogelijk voorbereidt op een wedstrijd. De analyse van een te genstander is daarbij een hulpmid del. Maar het is geen doel op zich. Het is ook geen hogere weten schap die je bedrijft. Uiteindelijk moeten de spelers het zelf doen. Ook gebeuren er regelmatig onver wachte dingen. Daar heb je geen grip op, net zoals je dat op het weer ook niet hebt." Jaap Goossen wil als scout van Hoek alles weten van de tegenstander die Hoek de week na zijn bezoek treft. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 150